Atopická dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Atopická dermatitida neboli atopický ekzém je dlouhotrvající, neinfekční a geneticky podmíněné onemocnění, které se projevuje suchou kůží a svěděním. V současné době jím podle statistik trpí až 20 % dětí a 3 % dospělých. Z jakých příčin atopický ekzém vzniká? Jak zmírňovat jeho projevy? A je možné jej úplně vyléčit? Na všechny tyto otázky vám odpovíme v dnešním článku.

Atopický ekzém vzniká nejčastěji v dětském věku. Až 80 % případů se objevuje během prvních 5 let života, vysoký výskyt je zaznamenán rovněž u kojenců v prvním roce. Zejména v posledních desetiletích pacientů s touto diagnózou neustále přibývá. Jaké jsou příčiny a hlavní spouštěče, které přispívají k propuknutí tohoto onemocnění? 

Genetika

Atopická dermatitida vzniká z mnoha příčin. Společným jmenovatelem je však vždy genetika. Obecně je atopický ekzém považován za dědičnou chorobu, která je svázána s imunitními změnami, jež jsou nastartovány určitými provokujícími faktory. V případě, že jeden rodič trpí tímto onemocněním, je pravděpodobnost vzniku u dítěte až 40 %, v případě postižení obou rodičů se pravděpodobnost zvyšuje dokonce až na 75 %

Porucha funkce kožní bariéry

Důvodem vzniku projevů na kůži je porucha funkce kožní bariéry. Kůže atopiků je suchá, což je způsobeno špatnou skladbou kožních lipidů a zvýšenými ztrátami vody.  Tvoří se málo ochranných látek, které běžně chrání kůži před odpařováním vody. Kůže proto vysychá, pomnožují se na ní škodlivé druhy bakterií a následně dochází ke vzniku svědivých zánětů.

Alergeny a nevyvážená imunitní reakce

Atopický ekzém se projevuje jako zvýšená citlivost kůže a sliznic na různé vnější podněty. Mezi nejčastější patří potravinové alergeny (vejce, pšenice, sója, mléko, burské oříšky), roztoči, pyly, chemické látky obsažené v kosmetických či dezinfekčních přípravcích aj. Tyto látky se v běžném životě dostávají do těla přes kůži, dýchací trakt či trávicí soustavu, kde vyvolají nepřiměřenou imunitní reakci a tvorbu protilátek (imunoglobulinů, označovaných zkratkou IgE). 

Ostatní příčiny

Mezi další příčiny, které přispívají ke vzniku nebo zhoršení atopické dermatitidy, patří stres, psychické změny, klimatické změny (horko, vlhkost, chlad), očkování, srst zvířat, prodělané bakteriální a virové infekce či dráždivý materiál oděvů (např. vlna, umělé materiály aj.).

Jak se atopický ekzém projevuje?

K typickým projevům atopie patří červené skvrny, svědivé puchýřky a šupinky na povrchu kůže. Škrábáním dochází ke vzniku oděrek, které mohou mokvat a posléze vytvořit zánětlivá ložiska a strupy. Chronická fáze je charakteristická rozpraskanými hrubými ložisky na povrchu kůže. 

Atopický ekzém se nejčastěji objevuje v ohybech končetin, na krku, obličeji či hřbetech rukou, postupně se však může rozšířit na celý povrch těla. Vzhledem k tomu, že se jedná o chronické, vracející se onemocnění, dochází ke střídání klidových období a období vzplanutí

Průběh a vývoj atopického ekzému se zpravidla mění s věkem. Typické jsou 3 fáze, jež na sebe mohou navazovat, případně se atopie může objevit až v dospělosti. 

Fáze 1

Je označována také jako kojenecký ekzém. Objevuje se u dětí už okolo 2. měsíce věku. Tato fáze je charakteristická svědivými červenými skvrnami a zarudlými puchýřky na obličeji, končetinách či trupu. 

Fáze 2

Začíná přibližně ve 2. roku dítěte a přetrvává do předškolního či školního věku. Manifestuje se v podobě pupínků a zánětlivých projevů na kůži v oblasti záhybů končetin, krku, kotníků a dalších částí těla. Typické pro děti s atopickým ekzémem je hrubší rovněž tmavější kůže pod očima a prořídlá, až vypadaná  boční 1/3 obočí. Zpravidla je doprovázena úporným svěděním a případně i zvětšenými lymfatickými uzlinami.

Fáze 3

Nástup přichází v období puberty a velmi často přetrvá až do dospělosti. Zánětlivé projevy se mohou objevit na různých místech těla – na rukou a obličeji s maximem v okolí očí, ale může se projevovat i pouhým osycháním rtů. Typické je také přetrvávající a nepříjemné svědění. 

Jak zmírňovat projevy atopického ekzému?

Pro předcházení vzniku a zmírnění projevů atopického ekzému je hlavní péče o kožní bariéru. Nedráždit ji přílišným mytím, dezinfekcí, striktně dbát na používání ochranných rukavic při práci s čistícími a mycími prostředky. 

Obecně je potřeba se vyhýbat dráždivým látkám. Důležitý je v tomto ohledu především výběr vhodné kosmetiky, oblečení i jídla. Na co se tedy zaměřit?

Kosmetika

V péči o atopickou pokožku je obzvlášť důležitá kvalitní kosmetika (mýdla, sprchové oleje, šampony, pleťové krémy). Volte proto vždy hypoalergenní produkty, ideálně speciálně určené pro tento typ onemocnění. Pokožku je potřeba posilovat také používáním vhodných krémů, které  jsou určeny speciálně na atopický ekzém, někdy také označované jako bariérové krémy. Tady pak platí pravidlo „čím častěji tím líp“. O konkrétním výběru je vhodné se poradit se svým dermatologem. 

Strava 

Strava atopika je rozdílná v období klidu, kdy je ekzém pod kontrolou — zejména v tomto je proto třeba dbát na to, aby potrava byla vyvážená a nevyvolávala zbytečné nežádoucí reakce. Ekzém zpravidla zhoršují různé druhy potravinových alergenů. Vhodné je pozorovat a zkoušet, co konkrétně vadí vám, a případně dané potraviny vyřadit z jídelníčku. 

V období, kdy je ekzém zhoršený, je potřeba se vyhýbat potravinám, jenž všeobecně dráždí. K problematickým patří ostrá, kořeněná jídla, tropické ovoce (hlavně banány), mořské plody a ryby, alkohol, káva či čokoláda. Tyto potraviny mohou i u zdravých lidí vyvolat svědění bez vzniku alergie. Je proto zcela zřejmé, že přirozeně zhoršují i svědivé projevy u atopického ekzému. Prostřednictvím alergologie je poté potřeba zjistit, kterým potravinám je nutné se vyhýbat trvale.

Oblečení

V případě oblečení volte vždy nedráždivé materiály. Například vlna může dráždit pokožku a podporovat svědění. Vyhnout byste se měli také nepropustným umělým materiálům. Nejvhodnější je naopak bavlna či len. Kromě oblečení je nutné dbát také na výběr kvalitních materiálů u ložního prádla.

Sprchování

Vždy dávejte přednost sprchování před koupáním. Aby nedocházelo k vysoušení kůže, měla by sprcha trvat maximálně 10 minut. Pro předcházení svědění je vhodné volit teplotu vody maximálně do 35 °C a pokožku poté důkladně vysušit a do tří minut promazat kvalitním bariérovým krémem.

Jak léčit atopický ekzém?

Prvním krokem k léčbě tohoto onemocnění je podrobné vyšetření kožním lékařem. V případě atopického ekzému je léčba zpravidla symptomatická — tzn. léčí se projevy onemocnění. Zároveň se také tlumí příčina onemocnění — porucha kožní bariéry prostřednictvím správné péče o kůži. 

Základem péče v chronické i akutní fázi je pravidelné promazávání postižených míst hydratačními krémy a mastmi (emoliencii) a také zařazení léčebných koupelí se 100% čistými oleji (obzvlášť v zimních měsících). 

V akutní fázi se pacientům podávají antihistaminika, která zmírňují svědění (je možné je užívat i dlouhodobě, záleží primárně na doporučení lékaře). Důležitá je rovněž lokální hormonální léčba pomocí kortikosteroidů a imunomodulátorů, které zasahují do imunitních reakcí v kůži. V případě infekce kůže jsou předepsána také antibiotika. 

Důležitou roli v prevenci hraje kromě zmíněných aspektů samozřejmě také zdravý životní styl (vyvážená strava, únosná míra stresu, odpočinek, absence alkoholu a kouření, duševní hygiena atd.). 

Na klinice Dermaestet se již léta zabýváme léčbou kožních onemocnění. V naší kožní ambulanci s vámi probereme všechny aspekty a navrhneme nejvhodnější léčbu na míru vaší atopické pokožce. Objednejte se na svoji první konzultaci k našim dermatologům.

 

Dermaestet magazín

O všem, co vás zajímá a trápí

Periorální dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Periorální dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Periorální dermatitida je označení pro chronické onemocnění kůže na obličeji, které má velmi často vracející se charakter. Přes neobvyklý název je však jeho výskyt poměrně častý. Jaké jsou příčiny vzniku tohoto onemocnění? Koho nejčastěji postihuje? Jaké metody léčby existují? Všechny důležité aspekty jsme rozebrali v našem článku.

číst více
Lupénka — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Lupénka — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Lupénka neboli psoriáza je neinfekční onemocnění celého organismu, které navenek postihuje kůži. Toto nepříjemné onemocnění je poměrně běžné — postihuje až 3 % světové populace. Jak se psoriáza projevuje? Co přispívá k jejímu vzniku? A jaké jsou možnosti její léčby? Odpovědi jsme podrobně rozebrali v našem článku.

číst více

Estetické
zákroky

Zaujměte dokonalým obličejem nebo upoutejte pozornost perfektním dekoltem. Nejdříve vyberte část těla, kterou chcete zkrášlit, a pak už konkrétní estetický zákrok. Vhodný výběr s vámi rádi zkonzultujeme.

Udělejte první krok

Přemýšlíte nad laserovou liposukcí SlimLipo a chtěli byste se dozvědět víc? Napište nám nebo zavolejte a domluvte si konzultaci s našimi špičkovými lékaři.
Vážení klienti naší kliniky,

zhoršující se epidemiologická situace i chladnější počasí s sebou přináší zvýšenou nemocnost.
Pokud nemůžete dorazit na objednanou konzultaci, kontrolu nebo zákrok, prosíme, zavolejte na naši recepci (tel. 533 534 580) a zrušte svůj rezervovaný termín. Společně pak najdeme vhodnou náhradu.

Dejme, prosíme, prostor pro ostatní klienty, kteří se dostavit mohou a zkraťme společně tak čekací lhůty před ordinacemi.

Velice děkujeme za pochopení a spolupráci.

Tým kliniky Dermaestet