Jak bojovat proti dermatitidě?

Dermatitida označuje veškeré záněty kůže. Patří mezi geneticky podmíněná onemocnění a zahrnuje celou řadu typů. Poradíme vám, jak na jejich léčbu.

Jak se projevuje dermatitida?

Dermatitida se může projevovat hned na několika místech těla. Například kolem úst či kolem nosu, ale může postihovat i další oblasti. Toto onemocnění má celou řadu projevů, přičemž mezi nejčastější patří tyto:

 • Suchost a zarudnutí kůže
 • Svědění pokožky
 • Pocit pálení a řezání
 • Ztluštění kůže

Podle přítomných projevů se následně hodnotí závažnost dermatitidy. Samotné projevy se ovšem odvíjí od typu dermatitidy, například alergická dermatitida se vyznačuje svěděním, zatímco dermatitida způsobená chemikáliemi naopak pálením či řezáním.

Pokud se u vašeho dítěte nebo u vás objeví cokoliv podezřelého na pokožce, pak neváhejte a zajděte za svým praktickým lékařem, případně rovnou navštivte dermatologa.

Atopická dermatitida

Jedním z častých typů dermatitidy bývá atopický ekzém (neboli atopická dermatitida). Jedná se o nejčastější kožní onemocnění u dětí, ale postihuje i dospělé. Aktuálně jím trpí až 20 % dětské populace a 3 % dospělých.

Co spouští atopický ekzém a jak se jej zbavit

Existuje celá řada provokačních faktorů, které mohou atopický ekzém spustit. Nejčastěji se jedná o některé druhy potravin – kravské mléko, mořské ryby, ořechy, mák, bílek, citrusy, aromatické ovoce, skořice, hořčice, droždí apod. Dalšími spouštěči jsou roztoči, tráva, pyly, srst zvířat, ale svou roli hrají i psychika či stres.

Bohužel právě proto, že toto svědivé onemocnění může mít tolik příčin, tak je často náročné zjistit, co jej konkrétně způsobuje.

Dermatologové z Dermaestet proto doporučují snažit se vypozorovat, zda některé potraviny ekzém zhoršují a ty pak vyloučit. Může ovšem vadit i tření o hrubé prádlo, vlněné látky, silon, hedvábí, časté mytí a používání mýdel, pobyt ve vlhku, mechanické dráždění apod.

Psoriáza neboli lupénka

Lupénka se stejně jako atopický ekzém řadí mezi nejčastější kožní onemocnění. Kromě kůže se však může projevit také na nehtech a kloubech. Nejčastěji se toto onemocnění projevuje mezi 10. a 25. nebo mezi 35. a 60. rokem života a bohužel v průběhu života může docházet k jeho opakovaným výskytům.

Psoriáza se nejčastěji projevuje jako šupinatá a zarudlá ložiska na pokožce, případně mohou být i bílá.

Co spouští lupénku a jak ji léčit

Stejně jako i ostatních typů dermatitidy, i psoriáza může mít různé příčiny. Mezi nimi například dědičnost, infekce, stres, léky.

Jednou z prvních forem lokální léčby je zvýšení příjmu vitaminu D. Dále je na místě používání krémů či emulzí, které obsahují keratolytické účinné látky. Jako doplněk léčby se používají i hydratační výrobky a emoliencia, které také pomáhají v klidových i akutních fázích lupénky.

Mezi další možnosti léčby patří například fototerapie, biologická léčba, systémová terapie, a další. Pro více informací o těchto metodách si můžete přečíst odborný článek, který se jimi detailně zabývá.

Seborrhoická dermatitida

S tímto typem dermatitidy se potýkají především lidé, kteří mají lupy. U kojenců se projevuje jako tzv. čepička z kolébky („cradle cap“). Seborrhoickou dermatitidou trpí přibližně 50 % populace. Jedná se tedy o běžné, i když chronické kožní onemocnění. Projevuje se tvorbou ložisek nažloutlých šupinek na vlasové pokožce nebo v obličeji. Tyto šupinky se ale mohou objevit i na jiných částech těla.

Co spouští seborrhoickou dermatitidu a jak na ni vyzrát

Tento typ dermatitidy vzniká, když se proces obnovy buněk vlasové pokožky zkrátí, což vede k rychlému odlučování zrohovatělých buněk. Ty se následně slepují dohromady a vytvářejí viditelné šupiny. Zmíněné onemocnění může mít mnoho příčin. Mezi nimi například:

 • Dědičnost
 • Mastná pokožka
 • Fyzická nebo emoční zátěž
 • Hormonální změny
 • Špatné stravování
 • Konzumace alkoholu

Nejúčinnějším způsobem, jak s tímto onemocněním bojovat, by bylo vyhýbat se spouštěcím faktorům. Což je samozřejmě těžké, a tak je na řadě správné a pravidelné používání výrobků, které jsou určeny pro péči o vlasy a problematickou pokožku. Ty mívají speciální složení, které dokáže omezit příznaky zmíněného onemocnění.

Periorální dermatitida

Tento typ dermatitidy se nejčastěji objevuje v okolí úst, nosolícních rýh, někdy také může být kolem očí a na čele. Zmíněná nemoc bývá často nazývána civilizační chorobou. Na jejím vzniku se nejčastěji podílejí:

 • Nevhodná kosmetika
 • Mechanické dráždění pokožky
 • Kožní aplikace kortikosteroidů
 • Stresové faktory

Nejčastěji periorální dermatitidou trpí ženy mezi dvacátým a třicátým rokem života, které mají buď mastnou, nebo naopak velmi suchou pokožku.

Jak léčit periorální dermatitidu

V rámci periorální dermatitidy je třeba vynechat veškerou stávající kosmetiku, hygienické a čistící přípravky na obličej. Dále se vyvarovat používání parfémů v blízkém okolí obličeje, sprejů na vlasy, pěnových fluorovaných zubních past a všech látek potenciálně dráždivých. Lékař pak dle rozsahu, intenzity a dosavadního průběhu volí protizánětlivou léčbu zevními či celkovými léky.

Jak proti dermatitidě bojovat

Vzhledem k tomu, že dermatitida bývá celoživotním onemocněním, které má širokou škálu příčin, není divu, že existuje také celá řada léčebných možností. Než se ovšem pro některou rozhodnete, je potřeba si definovat, kterým typem dermatitidy vlastně trpíte právě vy. Pokud si nejste jistí, navštivte svého praktického lékaře či kožní ambulanci, kde vám poradí. Současně se obrňte trpělivostí. Léčba jakékoliv dermatitidy je dlouhodobý proces.

Dle portálu zdravi.euro v těžkých případech lékaři předepisují také kortikoidy, které však mohou mít při dlouhodobém užívání výrazné nežádoucí účinky, nebo antibiotika doplněná o užívání vitamínů skupiny B, zinku a selenu. Vlasovou pokožku je dále možné ošetřit pomocí rašelinových zábalů, které odstraní lupovitost, a kromě toho může mít pozitivní účinek také pobyt u moře nebo na čerstvém horském vzduchu.

Pokud si nejste jistí, jestli trpíte dermatitidou, případně kterým typem, navštivte naší kožní ambulanci v Dermaestet. Diagnostikujeme a léčíme choroby kůže. Současně vám vysvětlíme, co dělat a čemu se naopak v běžném životě vyhnout, aby se chronické onemocnění nezhoršilo, nebo aby se stav zlepšil.

Dermaestet magazín

O všem, co vás zajímá a trápí

Odstranění znamének – kdy zajít na odborné vyšetření?

Odstranění znamének – kdy zajít na odborné vyšetření?

Odstranění rizikových znamének je jednoduchý zákrok, který může zachránit lidské životy. V České republice je ročně zhoubný kožní nádor diagnostikován u 2500 lidí a okolo 400 lidí na něj zemře. Včasná diagnostika přitom hraje klíčovou roli v prevenci i samotné léčbě. Při jakých změnách znamének byste měli zpozornět a proč jsou pravidelné kontroly znamének klíčové? To nejdůležitější o problematice mateřských znamének jsme pro vás shrnuli v tomto článku.

číst více

Estetické
zákroky

Zaujměte dokonalým obličejem nebo upoutejte pozornost perfektním dekoltem. Nejdříve vyberte část těla, kterou chcete zkrášlit, a pak už konkrétní estetický zákrok. Vhodný výběr s vámi rádi zkonzultujeme.

Udělejte první krok

Přemýšlíte nad laserovou liposukcí SlimLipo a chtěli byste se dozvědět víc? Napište nám nebo zavolejte a domluvte si konzultaci s našimi špičkovými lékaři.