Rozhovor s lékařem – léčba inkontinence laserem

Bezbolestné ošetření inkontinence, při kterém je využíván CO2 laser, patří k velmi účinným metodám v gynekologické medicíně. Díky této průlomové laserové technologii zákrok probíhá bez nutnosti narkózy. Kromě vymizení obav spojených s lehkou až střední inkontinencí nabízí také výrazné zlepšení v oblasti milování a snížení počtu intimních zánětů. Na průběh ošetření a jeho hlavní benefity jsme se zeptali paní doktorky MUDr. Michaely Potěšilové se specializací na gynekologii a porodnictví.

 

1. Paní doktorko, můžete nám říct, čím je vlastně charakteristická inkontinence? Jak žena pozná, že jí trpí?

Inkontinence je samovolný únik moči, tedy proces, který sama klientka není schopna vůlí ovlivnit. Hodně lidí se mylně domnívá, že je doménou pouze žen pozdějšího věku, ale není tomu tak. Inkontinence se objevuje u klientek jakékoliv věkové kategorie. Nejčastěji se objevuje u žen, které trpí častými poševními záněty či močovými infekcemi. Další rizikovou skupinou jsou velmi často také ženy po porodu (poté, co pochva projde porodním traumatem a dojde k rozvolnění poševních stěn) a také ženy v preklimakteriu či klimakteriu.

2. Řeší laser pouze inkontinenci, nebo pomáhá i s dalšími potížemi?

Laser řeší primárně lehkou inkontinenci. Kromě toho však pomáhá také se zpevněním vaginální stěny a zlepšením kvality poševní sliznice (sliznice je vlhčí a pružnější), což přispívá i ke zkvalitnění sexuálních prožitků zejména u žen v klimakteriu, kdy dochází k atrofii sliznice, která je charakteristická ztrátou pružnosti a vlhkosti.

3. Pro jaké skupiny žen je toto ošetření pomocí laseru vhodné?

Ošetření je vhodné zejména pro ženy po porodu s volnou poševní stěnou, ženy trpící lehkým únikem moči či častými vaginálními nebo močovými infekcemi, ženy s poruchou lubrikace a sexuální dysfunkcí (např. bolestivý pohlavní styk, nemožnost dosáhnout orgasmu) či ženy trpící ztrátou ženských pohlavních hormonů v preklimakterickém a klimakterickém období. Součástí metody je také ošetření zevního genitálu, a to nejen z estetického, ale i ze zdravotního hlediska (např. pokud došlo třeba při porodu k určitému zhmoždění či traumatům, které jsou zhojeny hypertrofickou nebo pnoucí, tuhou jizvou). Ošetření naopak není vhodné provádět při akutním zánětu pochvy, při maligních onemocněních, při přecitlivělosti na světlo (kontraindikace ošetření laserem) a také při krvácivých chorobách.

4. Na co se mají ženy, které by toto ošetření zajímalo, připravit v souvislosti s ošetřením? Je to bolestivý či zdlouhavý zákrok?

Při tomto ošetření není potřeba používat anestezii. Klientka je při vědomí a normálně s lékařem komunikuje po celou dobu ošetření. Do vnitřní části pochvy zavádíme speciální úzkou hlavici CO2 laseru určeného pro gynekologické ošetření. Laserový paprsek nastartuje tvorbu nových kolagenových vláken, která pomáhají ke stažení a zpevnění poševní oblasti. Díky této technologii je ošetření bezbolestné a bezpečné. Většina našich klientek ošetření necítí — pouze při vstupu do pochvy může být ošetření mírně diskomfortní. Po ošetření se klientky zcela vrací k běžnému provozu. Jediným omezením je nutná týdenní absence pohlavního styku.

5. Stačí jeden jediný zákrok, nebo je potřeba laser aplikovat opakovaně pro dosažení nejlepších výsledků?

Toto je vždy individuální. Primárně záleží na problému, se kterým k nám pacientka přichází. Pokud se jedná přímo o léčbu inkontinence, pak je ideální, když klientka ošetření podstoupí 3krát. U léčby infekcí vaginálního charakteru obvykle postačí 1 terapie, vždy ale záleží na doporučení konkrétního lékaře, který ošetření provádí.

6. Jaké jsou ohlasy žen, které tento zákrok absolvovaly?

Velmi dobré. Máme osvědčeno, že minimálně 90 % žen považuje tento zákrok za velmi výrazné zlepšení kvality života.

7. Kdy je efekt po zákroku znatelný?

Po zákroku dochází k hojení, proto je potřeba vyhnout se sexuálnímu styku alespoň po dobu 7 dní. Poté dochází ke vzniku nového kolagenu, který poševní oblast zpevní. Tento proces trvá přibližně 3 měsíce. Efekt tedy nepřichází ihned po zákroku, ale postupně v řádech týdnů až měsíců.

Dermaestet magazín

O všem, co vás zajímá a trápí

Atopická dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Atopická dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Atopická dermatitida neboli atopický ekzém je dlouhotrvající, neinfekční a geneticky podmíněné onemocnění, které se projevuje suchou kůží a svěděním. V současné době jím podle statistik trpí až 20 % dětí a 3 % dospělých. Z jakých příčin atopický ekzém vzniká? Jak zmírňovat jeho projevy? A je možné jej úplně vyléčit? Na všechny tyto otázky vám odpovíme v dnešním článku.

číst více
Periorální dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Periorální dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Periorální dermatitida je označení pro chronické onemocnění kůže na obličeji, které má velmi často vracející se charakter. Přes neobvyklý název je však jeho výskyt poměrně častý. Jaké jsou příčiny vzniku tohoto onemocnění? Koho nejčastěji postihuje? Jaké metody léčby existují? Všechny důležité aspekty jsme rozebrali v našem článku.

číst více

Estetické
zákroky

Zaujměte dokonalým obličejem nebo upoutejte pozornost perfektním dekoltem. Nejdříve vyberte část těla, kterou chcete zkrášlit, a pak už konkrétní estetický zákrok. Vhodný výběr s vámi rádi zkonzultujeme.

Udělejte první krok

Přemýšlíte nad laserovou liposukcí SlimLipo a chtěli byste se dozvědět víc? Napište nám nebo zavolejte a domluvte si konzultaci s našimi špičkovými lékaři.