Lupénka proč vzniká a jak léčit projevy

Lupénka neboli psoriáza je neinfekční onemocnění celého organismu, které navenek postihuje kůži. Toto nepříjemné onemocnění je poměrně běžné — postihuje až 3 % světové populace. Jak se psoriáza projevuje? Co přispívá k jejímu vzniku? A jaké jsou možnosti její léčby? Odpovědi jsme podrobně rozebrali v našem článku.

Lupénka je podobně jako atopická dermatitida zánětlivé onemocnění, které postihuje kůži na celém těle. Kromě toho přispívá také ke vzniku a rozvoji cukrovky, artritidy, srdečních chorob a deprese. Jedná se o autoimunitní onemocnění (projevuje se nepřiměřenou imunitní odpovědí na vlastní složky organismu — autoantigeny), u něhož se střídá období klidu a vzplanutí (např. při stresu, infekčních onemocněních, špatné životosprávě, některých lécích aj.).

První příznaky se u pacientů objevují nejčastěji do 40. roku věku, případně až v pozdějším stáří. Výjimkou nejsou ani děti — u nich je nutné především dobře zvládnout psychickou zátěž, kterou s sebou toto onemocnění do jejich života přináší. Velmi často zůstává lupénka v tzv. bezpříznakové formě a propukne až pod vlivem níže uvedených vnějších a vnitřních faktorů.

Jaké faktory přispívají ke vzniku lupénky?

  • Dědičnost (v případě postižení jednoho rodiče až 30% pravděpodobnost vzniku, v případě obou až 75%)
  • Infekce (nejčastěji prodělaná bakteriální infekce — streptokoky)
  • Stres (rozvod, úmrtí v rodině, ztráta zaměstnání)
  • Mechanické poškození kůže (škrábání, odstraňování šupin kůže aj.)
  • Klimatické změny (horší stav v zimě, UV záření zpravidla prospívá)
  • Životní styl (obezita, málo pohybu, alkohol, kouření aj.)
  • Některé léky

Jaké jsou příznaky onemocnění lupénkou?

Psoriáza je způsobena nadměrnou produkcí kožních buněk, které se na sebe postupně vrství a neustále od-
lupují. Mezi nejčastější projevy patří:

  • Zarudlá ložiska na povrchu kůže, která svědí a bolí.
  • Drsný povrch nehtů — často se třepí a lámou.
  • Vystupující a postupně se odlupující šupiny či celé pláty kůže.

Typy lupénky a její výskyt

Existuje několik typů lupénky, které se zpravidla liší svými projevy a lokalizací na povrchu kůže. Níže uvádíme nejčastější druhy, které postihují většinu pacientů.

Ložisková lupénka

Patří k nejčastěji se vyskytujícím typům lupénky. Manifestuje se v podobě ostře ohraničených červených ložisek se suchými, odlupujícími se částmi, které mohou svědit. Nachází se nejčastěji v oblasti kolen, loktů či dolní části zad.

Kapkovitá lupénka

Tento druh lupénky se projevuje červenými kapkovitými ložisky s nánosy šupinek kůže, které nejsou zpravidla tak vyvýšené jako u ložiskové lupénky. Může vzniknout jako důsledek oslabení imunity například po prodělané angíně či streptokokové infekci.

Inverzní lupénka

Inverzní lupénka se projevuje v podobě hladkých lesklých červených lézí, které se nejčastěji vyskytují v kožních záhybech — tedy místech, kde dochází ke tření a pocení (podpaží, oblast pod prsy, třísla aj.).

Erytrodermická lupénka

Jedná se o zarudnutí kůže zánětlivé povahy, které postihuje kompletní povrch těla. Je charakteristické červenou lesklou kůží a odlupujícími se šupinkami. Tato forma způsobuje velký diskomfort a je velmi bolestivá.

Pustulózní lupénka

Charakterizují ji bílé puchýře naplněné hnisem. Pokožka okolo těchto puchýřů bývá velmi často zarudlá. Tato foma se vyskytuje většinou u dospělých. Může být doprovázena horečkami, nevolností či zimnicí a vést až k hospitalizaci.

Lupénka nehtů a kloubů

Oba druhy lupénky se velmi často vyskytují spolu s dalšími formami lupénky. Nehty jsou deformovány, objevují se skvrnky a dolíčky. Lupénka kloubů pak postihuje především drobné klouby rukou a nohou.

Jak lupénku léčit?

Lupénka patří k onemocněním, která není možné zcela vyléčit. Základem léčby je diagnostika kůže, resp. schopnost odlišit lupénku od jiných kožních onemocnění. Diagnózu určuje lékař na základě klinického vyšetření, případně odešle odebraný vzorek kůže na histopatologické vyšetření. Dalším důležitým aspektem je také odhalení a posléze minimalizace provokujících faktorů, které vyvolávají vzplanutí tohoto onemocnění.

Celková léčba

V rámci celkové léčby lupénky, která je určena pro vážnější formy tohoto onemocnění, se využívají léky na bázi vitamínu A (retinoidy), imunosupresiva (cyklosporin A, Metotrexát) či tzv. biologika (adalimumab, etanercept, infliximab, brodalumab a další).

Místní léčba

Místní léčba se nejčastěji provádí pomocí hydratačních krémů s obsahem keratolytických látek (obsahují kyselinu salicylovou či močovinu, které zmírňují šupinatění kůže) nebo kortikosteroidů, výhodně kombinovaných s deriváty vitamínu D. Vhodné je rovněž zařadit léčebné koupele.

Biologická léčba

Cílená léčba, která působí přímo na imunitní systém pacienta. Jedná se o specifickou metodu léčby, která blokuje činnost imunitních molekul, jež hrají zásadní roli v rozvoji příznaků lupénky. Je určena primárně pro pacienty, kteří trpí střední až těžkou formou lupénky a zároveň u nich selhala nebo nefunguje tradiční forma léčby. Další podmínkou je rovněž postižení minimálně 10 % těla. V současné době je možné v ČR tuto léčbu podstoupit v tzv. Centrech pro biologickou léčbu (nachází se zpravidla ve fakultních a větších nemocnicích).

Fototerapie

Metoda, která využívá ultrafialové světlo o vlnové délce okolo 311 nm — tzv. úzkopásmové UVB. Toto záření potlačuje funkci specifických imunitních buněk a celkově zmírňuje projevy lupénky. Provádí se certifikovanými přístroji ve specializovaných zdravotních zařízeních.

Další možnosti léčby

Zmírňovat průběh onemocnění a její projevy pomůže také lázeňská péče, zdravý životní styl (vyvážená strava, absence alkoholu, kouření), pravidelný pohyb, psychická pohoda aj.

Na naší klinice Dermaestet provádíme diagnostiku a léčbu kůže v rámci naší kožní ambulance. Svěřte se do rukou předních odborníků z oblasti dermatologie. Společně najdeme způsob, jak zmírnit průběh lupénky či jiného onemocnění, které vás trápí.

novější článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala botulo preparáty. Na naší klinice Dermaestet jste tak v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram