Periorální dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Periorální dermatitida je označení pro chronické onemocnění kůže na obličeji, které má velmi často vracející se charakter. Přes neobvyklý název je však jeho výskyt poměrně častý. Jaké jsou příčiny vzniku tohoto onemocnění? Koho nejčastěji postihuje? Jaké metody léčby existují? Všechny důležité aspekty jsme rozebrali v našem článku.

Periorální dermatitida (Dermatitis Rosaceiformis) je chronické onemocnění kůže, které postihuje především mladé ženy.

Poprvé toto onemocnění bylo zpozorováno asi před 30 lety u letušek, u kterých se nemoc hojně vyskytuje. Onemocnění je podobné růžovce (Rosacea), kterou svým vzhledem skutečně připomíná. Onemocnění je pro ženy velice nepříjemné, protože značně poškozuje vzhled kůže (nikoliv však trvale) a také tím, že má tendence se vracet.

Jaké jsou příčiny vzniku periorální dermatitidy?

Přesné příčiny vzniku onemocnění se prozatím nepodařilo odhalit, ačkoli dílčí vědomosti o rozvoji nemoci známé jsou. Periorální dermatitida se objevuje po použití mastí a přípravků, které obsahují kortikoidy, jimiž lze řešit celou řadu onemocnění kůže. Jejich užívání ale musí být vždy krátkodobé a vždy striktně řízené dermatologem. Ten určí správný přípravek co do účinnosti látky a její množství.

Periorální dermatitida se projevuje hlavně na bradě a kolem úst
Periorální dermatitida se projevuje hlavně na bradě a kolem úst

V opačném případě mají lidé tendenci k aplikaci nadměrných dávek přípravku či jejich dlouhodobé používání. Kortikoidy totiž mají protizánětlivý účinek, ale také snižují imunitu (v tomto případě snižují přirozenou obranyschopnost kůže) a mění přirozenou bakteriální flóru na kůži (přibývají další bakterie). Kombinace těchto tří účinků nakonec vede ke vzplanutí onemocnění.

Dalším důvodem výskytu periorální dermatitidy je dlouhodobá aplikace velkého množství kosmetických přípravků – tedy používání krémů a make-upů. Třetí skupinou rizikových faktorů je UV záření, tedy nadměrné slunění bez použití ochranných prostředků, používání hormonální antikoncepce, podráždění vousy partnera apod. Neustálé dotýkání pokožky projevy nemoci také zhoršuje.

Projevy periorální dermatitidy

Prvním projevem nemoci je vznik drobných růžových pupínků (lékaři je nazývají "papuly"). Pupínky mají okolí 1-2 mm v průměru, kůže v okolí může jemně šupinkovat. Pupínky mohou být zkalené, vznikat na zarudlé spodině, někdy dokonce projevy splývají do velkých zarudlých ploch pokrývajících obličej.

Základem dermatitidy kolem úst jsou narůžovělé pupínky
Základem dermatitidy kolem úst jsou narůžovělé pupínky

Pro tuto nemoc je typické, že výsev projevů zpravidla vynechává úzký lem okolo úst (tzv. perilabiální prostor). Nejčastěji je postižena brada a okolí úst, v těžších případech tváře, okolí nosu a někdy i oční víčka. Projevy mohou pálit, svědit, avšak také nemusí vyvolávat žádný fyzický vjem.

Periorální dermatitida – léčba může být svízelná

Dermatitida na obličeji vyžaduje léčbu, která je poměrně složitá. To, co nejvíce pomáhá na dermatitidu kolem úst, je okamžité vysazení kortikoidních přípravků, a to i za cenu, že se projevy na kůži přechodně zhorší. Léčba periorální dermatitidy se zakládá také na vyřazení všech kosmetických přípravků používaných na obličeji. Jedná se především o:

  • krémy,
  • mýdla,
  • mléka,
  • make-upy
  • a jiné.

Obličej byste měli ideálně ošetřovat pomocí obkladů z Jarischova roztoku nebo 3% borové vody. Pro zklidnění kůže je vhodné doplnit léčbu periorální dermatitidy antibiotikem metronidazol ve formě krému či masti.

V každém případě vám doporučujeme navštívit ordinaci dermatologa, neboť právě pokusy o samoléčbu většinou vedou ke zhoršení nemoci.

Celková léčba

V závažnějších případech lékař pacientovi zpravidla předepíše antibiotika (tetracyklin, makrolidová antibiotika či cefalosporinová antibiotika) a antihistaminika ke zmírnění svědění a snížení diskomfortu pacienta.

Na klinice Dermaestet provádíme diagnostiku kůže a léčíme různá kožní onemocnění v rámci naší kožní ambulance. Společně pak najdeme řešení vašich dermatologických problémů.

Ne každá vyrážka kolem úst je periorální dermatitida

Příznaky periorální dermatitidy nepatří mezi nejspecifičtější. Lékaři a lékařky proto musí při diagnostice dermatitidy kolem úst myslet i na další onemocnění. Jedním z nich je například Rosacea (růžovka). Jedná se o zánětlivé onemocnění střední části obličeje, které se projevuje zarudnutím. Dalším znakem jsou pupínky, ze kterých může vytékat hnis. Rosacea se projevuje jako dermatitida kolem nosu, na tvářích, čele či bradě.

Mezi další kožní onemocnění na obličeji patří také:

  • akné,
  • demodikóza (vzácné parazitární onemocnění vlasových folikulů)
  • nebo ekzémy (kontaktní, atopické).

Důležitou charakteristikou těchto kožních onemocnění jsou jejich příčiny. Periorální dermatitida v dnešní době nemá známou příčinu. Další zmiňované dermatitidy obličeje mají většinou známé vyvolávače. Může se jednat o různé alergeny, bakterie či dokonce parazity.

Periorální dermatitida a perorální dermatitida – znáte jejich rozdíly?

Přestože se s onemocněním jako perorální dermatitida v moderní medicíně nesetkáme, je tímto pojmem laicky označována i periorální dermatitida. Správné pojmenování této nemoci popisuje typické umístění projevů (kolem úst či na bradě). Pojem "perorální" znamená v překladu z latiny "přes ústa".

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala botulo preparáty. Na naší klinice Dermaestet jste tak v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram