Periorální dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Periorální dermatitida je označení pro chronické onemocnění kůže na obličeji, které má velmi často vracející se charakter. Přes neobvyklý název je však jeho výskyt poměrně častý. Jaké jsou příčiny vzniku tohoto onemocnění? Koho nejčastěji postihuje? Jaké metody léčby existují? Všechny důležité aspekty jsme rozebrali v našem článku.

Periorální dermatitida je soubor zánětlivých změn na kůži —  konkrétně kolem úst, očí, na bradě, případně i na tvářích a nosoretních rýhách. Manifestuje se v podobě drobných papulek červené až červenohnědé barvy, které mají tendenci splývat v ložiska. Na povrchu kůže se tyto projevy postupně olupují za vzniku šupinek. Postiženým toto onemocnění způsobuje diskomfort v podobě nepříjemného napětí kůže, svědění a pálení. Vzhledem k tomu, že primárně postihuje obličej, je problémem samozřejmě také psychická zátěž, kterou s sebou toto onemocnění přináší.  

Periorální dermatitida se vyskytuje nejčastěji u žen mezi 16–45 lety (výjimkou nejsou ale ani muži) a u prepubertálních dětí. Protože onemocněním nejčastěji trpěly ženy v produktivním věku, které používaly větší množství kosmetiky a make-upu, bylo často lidově označováno jako „nemoc letušek“. Nutno podotknout, že k rozvoji onemocnění u letušek přispívaly samozřejmě také další vnější faktory jako je hektický životní styl, klimatizace, uzavřený prostor letadla a mnoho dalšího.

Jaké jsou příčiny vzniku periorální dermatitidy?

Přesné příčiny vzniku, či lépe propuknutí tohoto onemocnění, nejsou jednoznačně známy. Důležitou roli však hraje nesprávná péče o pokožku a hormonální změny.

Onemocnění velmi často vyvolá také lokální aplikace kortikosteroidních přípravků (převážně s obsahem fluorovaných kortikosteroidů). Problémem je také intolerance některých kosmetických přípravků — např. přílišná péče o pleť, fotoprotekce, zubní pasta s obsahem fluoru či dentální výplně. Přispívá k ní také hormonální nerovnováha (např. během těhotenství či v průběhu užívání antikoncepce), vrozená porucha kožní bariéry (atopická dermatitida), stres, nezdravý životní styl, nedostatek spánku, Crohnova choroba aj. 

Diagnóza a léčba periorální dermatitidy

Diagnóza periorální dermatitidy je stanovena na základě klinického obrazu, vzniku onemocnění a přehledu používaných kosmetických a léčebných přípravků. Podle závažnosti projevů lékař doporučí úpravu péče o pleť a lokální terapii. V případě těžkého nálezu pak i terapii celkovou aj.  

Místní léčba 

V první řadě je nutné vysadit veškeré kortikoidní přípravky. Následně by pacient měl přestat používat stávající kosmetickou péči (mýdla, čisticí prostředky, make-up aj.). Vyloučeny by měly být zejména přípravky s obsahem lihu a glycerinu. Obličej by se měl ideálně ošetřovat pomocí obkladu z Jarischova roztoku či 3% borové vody. Pro zklidnění kůže je léčbu vhodné doplnit o metronidazol v pastě či krému. Terapie je dlouhodobá a svízelná. Po vysazení kortikosteroidů dokonce může dojít k přechodnému zhoršení.

Celková léčba

V závažnějších případech lékař pacientovi zpravidla předepíše antibiotika (tetracyklin, makrolidová antibiotika či cefalosporinová antibiotika) a antihistaminika ke zmírnění svědění a snížení diskomfortu pacienta. 

Na klinice Dermaestet provádíme diagnostiku kůže a léčíme různá kožní onemocnění v rámci naší kožní ambulance. Společně najdeme řešení vašich dermatologických problémů, tak, abyste získali zpátky svoji jistotu a sebevědomí.  

 

Dermaestet magazín

O všem, co vás zajímá a trápí

Atopická dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Atopická dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Atopická dermatitida neboli atopický ekzém je dlouhotrvající, neinfekční a geneticky podmíněné onemocnění, které se projevuje suchou kůží a svěděním. V současné době jím podle statistik trpí až 20 % dětí a 3 % dospělých. Z jakých příčin atopický ekzém vzniká? Jak zmírňovat jeho projevy? A je možné jej úplně vyléčit? Na všechny tyto otázky vám odpovíme v dnešním článku.

číst více
Lupénka — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Lupénka — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Lupénka neboli psoriáza je neinfekční onemocnění celého organismu, které navenek postihuje kůži. Toto nepříjemné onemocnění je poměrně běžné — postihuje až 3 % světové populace. Jak se psoriáza projevuje? Co přispívá k jejímu vzniku? A jaké jsou možnosti její léčby? Odpovědi jsme podrobně rozebrali v našem článku.

číst více

Estetické
zákroky

Zaujměte dokonalým obličejem nebo upoutejte pozornost perfektním dekoltem. Nejdříve vyberte část těla, kterou chcete zkrášlit, a pak už konkrétní estetický zákrok. Vhodný výběr s vámi rádi zkonzultujeme.

Udělejte první krok

Přemýšlíte nad laserovou liposukcí SlimLipo a chtěli byste se dozvědět víc? Napište nám nebo zavolejte a domluvte si konzultaci s našimi špičkovými lékaři.
Vážení klienti naší kliniky,

zhoršující se epidemiologická situace i chladnější počasí s sebou přináší zvýšenou nemocnost.
Pokud nemůžete dorazit na objednanou konzultaci, kontrolu nebo zákrok, prosíme, zavolejte na naši recepci (tel. 533 534 580) a zrušte svůj rezervovaný termín. Společně pak najdeme vhodnou náhradu.

Dejme, prosíme, prostor pro ostatní klienty, kteří se dostavit mohou a zkraťme společně tak čekací lhůty před ordinacemi.

Velice děkujeme za pochopení a spolupráci.

Tým kliniky Dermaestet