Periorální dermatitida (Dermatitis Rosaceiformis) je chronické onemocnění kůže, které postihuje především mladé ženy.
Poprvé toto onemocnění bylo zpozorováno asi před 30 lety u letušek, u kterých se nemoc hojně vyskytuje. Onemocnění je podobné růžovce (Rosacea), kterou svým vzhledem skutečně připomíná. Onemocnění je pro ženy velice nepříjemné, protože značně poškozuje vzhled kůže (nikoliv však trvale) a také tím, že má tendence se vracet.
Přesné příčiny vzniku onemocnění se prozatím nepodařilo odhalit, ačkoli dílčí vědomosti o rozvoji nemoci známé jsou. Periorální dermatitida se objevuje po použití mastí a přípravků, které obsahují kortikoidy, jimiž lze řešit celou řadu onemocnění kůže. Jejich užívání ale musí být vždy krátkodobé a vždy striktně řízené dermatologem. Ten určí správný přípravek co do účinnosti látky a její množství.
V opačném případě mají lidé tendenci k aplikaci nadměrných dávek přípravku či jejich dlouhodobé používání. Kortikoidy totiž mají protizánětlivý účinek, ale také snižují imunitu (v tomto případě snižují přirozenou obranyschopnost kůže) a mění přirozenou bakteriální flóru na kůži (přibývají další bakterie). Kombinace těchto tří účinků nakonec vede ke vzplanutí onemocnění.
Dalším důvodem výskytu periorální dermatitidy je dlouhodobá aplikace velkého množství kosmetických přípravků – tedy používání krémů a make-upů. Třetí skupinou rizikových faktorů je UV záření, tedy nadměrné slunění bez použití ochranných prostředků, používání hormonální antikoncepce, podráždění vousy partnera apod. Neustálé dotýkání pokožky projevy nemoci také zhoršuje.
Prvním projevem nemoci je vznik drobných růžových pupínků (lékaři je nazývají "papuly"). Pupínky mají okolí 1-2 mm v průměru, kůže v okolí může jemně šupinkovat. Pupínky mohou být zkalené, vznikat na zarudlé spodině, někdy dokonce projevy splývají do velkých zarudlých ploch pokrývajících obličej.
Pro tuto nemoc je typické, že výsev projevů zpravidla vynechává úzký lem okolo úst (tzv. perilabiální prostor). Nejčastěji je postižena brada a okolí úst, v těžších případech tváře, okolí nosu a někdy i oční víčka. Projevy mohou pálit, svědit, avšak také nemusí vyvolávat žádný fyzický vjem.
Dermatitida na obličeji vyžaduje léčbu, která je poměrně složitá. To, co nejvíce pomáhá na dermatitidu kolem úst, je okamžité vysazení kortikoidních přípravků, a to i za cenu, že se projevy na kůži přechodně zhorší. Léčba periorální dermatitidy se zakládá také na vyřazení všech kosmetických přípravků používaných na obličeji. Jedná se především o:
Obličej byste měli ideálně ošetřovat pomocí obkladů z Jarischova roztoku nebo 3% borové vody. Pro zklidnění kůže je vhodné doplnit léčbu periorální dermatitidy antibiotikem metronidazol ve formě krému či masti.
V každém případě vám doporučujeme navštívit ordinaci dermatologa, neboť právě pokusy o samoléčbu většinou vedou ke zhoršení nemoci.
V závažnějších případech lékař pacientovi zpravidla předepíše antibiotika (tetracyklin, makrolidová antibiotika či cefalosporinová antibiotika) a antihistaminika ke zmírnění svědění a snížení diskomfortu pacienta.
Na klinice Dermaestet provádíme diagnostiku kůže a léčíme různá kožní onemocnění v rámci naší kožní ambulance. Společně pak najdeme řešení vašich dermatologických problémů.
Příznaky periorální dermatitidy nepatří mezi nejspecifičtější. Lékaři a lékařky proto musí při diagnostice dermatitidy kolem úst myslet i na další onemocnění. Jedním z nich je například Rosacea (růžovka). Jedná se o zánětlivé onemocnění střední části obličeje, které se projevuje zarudnutím. Dalším znakem jsou pupínky, ze kterých může vytékat hnis. Rosacea se projevuje jako dermatitida kolem nosu, na tvářích, čele či bradě.
Mezi další kožní onemocnění na obličeji patří také:
Důležitou charakteristikou těchto kožních onemocnění jsou jejich příčiny. Periorální dermatitida v dnešní době nemá známou příčinu. Další zmiňované dermatitidy obličeje mají většinou známé vyvolávače. Může se jednat o různé alergeny, bakterie či dokonce parazity.
Přestože se s onemocněním jako perorální dermatitida v moderní medicíně nesetkáme, je tímto pojmem laicky označována i periorální dermatitida. Správné pojmenování této nemoci popisuje typické umístění projevů (kolem úst či na bradě). Pojem "perorální" znamená v překladu z latiny "přes ústa".