Atopická dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Atopická dermatitida neboli atopický ekzém je dlouhotrvající, neinfekční a geneticky podmíněné onemocnění, které se projevuje suchou kůží a svěděním. V současné době jím podle statistik trpí až 20 % dětí a 3 % dospělých. Z jakých příčin atopický ekzém vzniká? Jak zmírňovat jeho projevy? A je možné jej úplně vyléčit? Na všechny tyto otázky vám odpovíme v dnešním článku.

Atopická dermatitida, taktéž atopický ekzém, je onemocnění dané geneticky, jehož výsledkem je patologická imunitní odpověď organismu, která se projevuje právě na kůži. Jde o velice častou nemoc, kterou trpí až 20 % dětí a zhruba 6 % dospělých. U nás v České republice se onemocnění týká asi 10 % obyvatel. Atopický ekzém často bývá doprovázený také silnými alergickými onemocněními (např. Astma Bronchiale, senná rýma, alergické záněty spojivek, kopřivka), což se označuje jako atopický syndrom. Má dlouhodobý průběh s opakovanými novými záněty.

Vznik, projevy a rozvoj onemocnění

Vznik a další rozvoj tohoto onemocnění bývá velice individuální. Příčiny vypuknutí či jeho zhoršení jsou celkem tři.

První příčinou je přehnaná patologická imunitní odpověď na určitý alergen. Druhou příčinou je kožní nedostatečnost daná atypickou tvorbou kožních tuků, které nejsou schopny vázat vodu a kůže je díky tomu suchá a tenka a tím umožňuje průnik různých alergenů. Třetí příčinou pak může být naladění nervového systému, který způsobuje zvýšenou svědivost, citlivost a dráždivost kůže s ohledem na psychický stav jedince. Těžké životní situace, stres a nespokojenost mohou vést ke zvýšenému výskytu rozsevu, častějšímu škrábání a celkovému zhoršení stavu pokožky.

Atopický ekzém je zánětlivé kožní onemocnění projevující se suchou pokožkou, zarudnutím, zduřením a svěděním. Může také přejít i do formy mokvajících pupínků, kde je riziko zanesení infekce podstatně vyšší. Většinou se objevuje už v kojeneckém věku a v dospělosti vymizí. Příznaky se liší podle toho, v jaké formě se ekzém vyskytuje - kojenecká, dětská a dospělá forma onemocnění.

Kojenecká forma atopického ekzému se většinou objevuje kolem 3. měsíce od narození. Projevuje se červenými pupínky až puchýřky se šupinami nebo mokváním na tvářích, bradě, trupu, končetinách i na hlavě. Ekzém je velice svědivý a pro děti velmi nepříjemný. Kojenec je neklidný a často se probouzí ze spánku.

Dětská forma atopického ekzému se začíná projevovat typickým výskytem onemocnění - v loketních a podkolenních jamkách, pod hýžděmi, na rukou a nohou. Ekzém se může projevovat od hrubé a suché pokožky přes puchýře a mokvající skvrny až k praskajícím šupinám. Kolem 7. roku věku dítěte se u zhruba 50 % atopický ekzém zhojí.

Forma atopického ekzému u dospělých buď přetrvává z dětství anebo může vzniknout až v dospělosti. Místa postižení jsou podobná dětské formě, ve výjimečných případech může být postižena kůže na obličeji a krku.

Atopický ekzém a kosmetika

Atopic by neměli používat běžné přípravky denní hygieny a kosmetiky, ale výrobky určené pro lidi s citlivou pokožkou. Mýdla, saponáty, tělová mléka apod. by vždy měla na kůži atopiků působit šetrně a po jejich použití by se nemělo objevit zhoršení. Do každé koupele se mohou přidávat speciální oleje a ihned po koupeli doporučujeme aplikovat ošetřovací krémy, které udrží pokožku hydratovanou. Dále se doporučuje sprchování vlažnou vodou po krátkou dobu (stačí cca 3 minuty).

Rizikové faktory

Ke zklidnění atopické dermatitidy je nutné především vysledovat, které alergeny způsobují zhoršení a těmto látkám se pak snažit vyvarovat. Všeobecně se radí omezit dlouhé koupele v horké i studené vodě, nenosit vlněné oblečení, vyvarovat se přílišnému pocení, pokud pak nemáte možnost následného osprchování. Důležité je také vyloučení zjištěných alergenů z obytných prostor, které se nejčastěji skrývají v kobercích, peřinách a bohužel také v domácích mazlíčcích. Častými provokačními faktory bývají roztoči, prach, pyl, peří a bakterie. Známé jsou také různé formy potravinových alergií, které mohou mít na zhoršení atopického ekzému velký vliv. Atopikům se většinou nedoporučuje konzumace mléčných výrobků, vajec, sóji, čokolády a agresivnějšího ovoce a zeleniny. Toto je však pouze doporučení, protože alergie na potraviny je vysoce specifická problematika a je na každém, aby odhalil, co ji způsobuje.

Ke zhoršení onemocnění také typicky dochází na jaře a na podzim v důsledku klimatických podmínek.

Prevence atopické dermatitidy

Jelikož se jedná v základu o onemocnění vzniklého genetickou predispozicí, žádná opravdu účinná prevence neexistuje. Pokud trpí touto nemocí oba rodiče, je pravděpodobnost přenosu ekzému u potomka zhruba 80%. Má-li atopický ekzém pouze jeden z rodičů, tato pravděpodobnost se pohybuje okolo 55 %. Postiženy však mohou být i děti, které žádné předky s podobným onemocněním nemají. Důležitou roli zde hraje i souhra vnitřního a vnějšího prostředí a intenzita provokačních faktorů.

Pokud je jeden z rodičů atopik, doporučuje se vyhýbat během kojení zejména potravinovým alergenům a kojit minimálně 6 měsíců. Poté byste měli dítě krmit hydrolizovanými mléčnými výrobky a při přechodu na tuhou stravu přidávat nové potraviny s dostatečným časovým odstupem kvůli odpozorování možných alergických reakcí.

Léčba atopické dermatitidy

K zásadám úspěšné léčby patří především snaha o odstranění známých alergenů, tedy si kolem sebe vytvořit hypoalergenní prostředí. V obytných prostorech by se mělo často vysávat, odstranit koberce, péřové lůžkoviny a jiné chytače prachu. K těm patří i zvířata se srstí a peřím, nejagresivnějšími alergeny jsou z koček a hlodavců. Ve společných prostorech, kde žijí i atopici by se nemělo kouřit a je důležité pravidelné větrání.

Základem léčby je také důkladné promazávání promašťujícími mléky, krémy, mastmi nebo koupelnovými oleji.

Svědivým projevům částečně také zabrání antihistaminika nebo lékaři předepsané kortikoidy. Léčba kortikoidy je pouze místní, tzn. mast nanášíme pouze na postižené místo a užíváme pouze nezbytné množství přípravku. Kortikoidy nemají preventivní účinky (jak je někdy mylně předpokládáno) a k jejich užívání je nutný předpis lékaře. Pouze dermatolog dokáže předepsat prostředek, který se pro vás nejlépe hodí.

Podporu léčby atopické dermatitidy bychom uzavřeli doporučením lázeňských nebo přímořských pobytů. Součástí léčby může být také fototerapie.

Důležitou roli v prevenci hraje kromě zmíněných aspektů samozřejmě také zdravý životní styl (vyvážená strava, únosná míra stresu, odpočinek, absence alkoholu a kouření, duševní hygiena atd.).

Na klinice Dermaestet se již léta zabýváme léčbou kožních onemocnění. V naší kožní ambulanci s vámi probereme všechny aspekty a navrhneme nejvhodnější léčbu na míru vaší pokožce. Objednejte se na svoji první konzultaci k našim zkušeným dermatologům.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala Dysport - botulotoxin. Na naší klinice Dermaestet jste v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram