Lupénka — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Lupénka neboli psoriáza je neinfekční onemocnění celého organismu, které navenek postihuje kůži. Toto nepříjemné onemocnění je poměrně běžné — postihuje až 3 % světové populace. Jak se projevuje? Co přispívá ke vzniku lupénky? A jaké jsou možnosti její léčby? Odpovědi jsme podrobně rozebrali v našem článku.

Jak vypadá lupénka a co to vlastně je?

Lupénka, taktéž známá pod pojmem psoriáza, patří mezi nejčastější kožní onemocnění, které postihuje až 3 % populace. Většinou není nebezpečná, je však mnohdy velice nepříjemná. Jedná se o autoimunitní onemocnění nebo také poruchu metabolismu keratinocytů (buňky tvořící pokožku).

Jak vypadá začínající lupénka?

První příznaky se začínají projevovat mezi 15 a 25 rokem života jako šupiny a puchýře nebo jako červená, zánětem postižená ložiska. Onemocnění může mít akutní průběh, který po léčbě odezní. Bohužel se ale častěji vyskytuje v chronické formě, kdy se střídají fáze aktivity s fázemi zklidnění pokožky.

Lupénka postihuje především mechanicky namáhané části kůže
Lupénka postihuje především mechanicky namáhané části kůže

Příznaky lupénky a místa výskytu

Psoriáza se objevuje na různých místech těla. Postihovat může kůži na nohou, nehtová lůžka, malé klouby na rukou a také se objevuje v oblasti kštice a křížové krajiny. Výše popsaná ložiska mohou být vyvýšené a pokryté šupinami ve stříbřitých odstínech. V případě akutního výsevu ložiska většinou svědí nebo pálí. Škrábání ložisek může způsobit drobné tečkovité krvácení do kůže.

Rizikové faktory a prevence lupénky

Sem patří především genetická predispozice, která má za následek vznik nemoci až u 60 % pacientů. Jedním z možných spouštěcích faktorů lupénky (psoriázy) může být cizorodý organismus (virus nebo bakterie), který aktivuje imunitní systém s následnou migrací bílých krvinek do podkoží. Z toho vyplývá, že kvůli genetickému a autoimunitnímu podkladu nemusí existovat žádná prevence.

Lupénka může mít i genetický podklad
Lupénka může mít i genetický podklad

Lupénka ze stresu

Stres je rizikovým faktorem mnoha onemocnění. V dermatologii se jedná o jeden z nejsilnějších rizikových faktorů, který může aktivovat i zmiňovanou lupénku. Stres totiž v našem těle způsobuje narušení rovnováhy různých hormonů. Během stresových reakcí narůstají především hladiny hormonů štítné žlázy a nadledvin. Hormonální změny mohou být způsobeny také příchodem puberty, těhotenstvím, přechodem nebo hormonálními poruchami.

Typy lupénky a jejich výskyt

Existuje několik typů lupénky, které se mohou lišit svým výskytem, projevy i průběhem. V medicíně rozlišujeme několik základních druhů lupénky. Existují však formy, které kombinují znaky ostatních druhů. Základní druhy vám teď stručně přiblížíme.

Ložisková forma psoriázy

Onemocnění též známé pod pojmem „plaková lupénka“ je nejčastější formou psoriázy. Vyskytuje se až u 85 % pacientů s tímto kožním problémem. Projevuje se výsevem ohraničených ložisek červené barvy s odlupujícími se šupinami. Ložiska se objevují především v mechanicky namáhaných oblastech, jako například:

 • lokty,
 • kolena,
 • kyčle
 • nebo podpaží.

Lupénka nehtů

Táto forma se projevuje na nehtových ploténkách jako dolíčkování a tvorba žlutých či hnědých skvrn. Dochází také k deformaci nehtů a drolení kůže pod ploténkami. U neléčené lupénky může onemocnění progredovat až do odpadnutí nehtové ploténky z lůžka.

Méně častou formou onemocnění je psoriáza nehtových plotének
Méně častou formou onemocnění je psoriáza nehtových plotének

Kloubní forma lupénky (Psoriasis arthropathica)

Nejčastěji je tato forma označována jako psoriatická artritida. Znamená to tedy, že dochází k zápalu malých kloubů rukou a nohou. V těchto oblastech dochází ke tvorbě otoků, které jsou provázení bolestmi a ztuhnutím.

Inverzní forma psoriázy

Jak už název vypovídá, jedná se o formu lupénky, která se projevuje na atypických místech těla. Nejde tedy primárně o mechanicky namáhané plochy kůže, ale spíše o kožní záhyby jako podpaží, oblasti pod prsy, v břišních záhybech nebo na krku. Tato forma lupénky se nejčastěji vyskytuje u obézních pacientů a zvyšuje náchylnost ke kvasinkovým infekcím.

Další formy lupénky

V naší praxi se setkáváme i s dalšími a častokrát vzácnějšími formami lupénky. Ať už vás trápí kterýkoli druh psoriázy, rádi s vámi najdeme na naší klinice řešení přesně podle vašich potřeb. Mezi další formy psoriázy patří například:

 • Psoriasis pustulosa palmoplantaris Barber (výsev na dlaních a ploskách),
 • Psoriasis pustulosa Zumbush (generalizovaná až erytrodermická lupénka)
 • nebo kapkovitá forma lupénky.
Palmoplantární lupénka postihuje dlaně a plosky nohou
Palmoplantární lupénka postihuje dlaně a plosky nohou

Diferenciální diagnostika lupénky

Lupénka je běžně diagnostikována pohledem, histologickým odběrem povrchové kůže nebo seškrábnutím šupiny. Tohoto odběru není třeba se obávat. Je zapotřebí stanovit formu lupénky a někdy ji i odlišit od jiných kožních onemocnění (seboroická dermatitida, pityriáza nebo druhá fáze syfilis). S rozpoznáním vám pomůže výhradně zkušený dermatolog.

Lupénka – léčba může být náročná

Léčba lupénky se odvíjí od rozsahu postižení pokožky. Izolované lokální projevy ošetřujeme zpravidla mastmi s obsahem kortikoidů, dehtu nebo salicylátu. V případě generalizované (celotělové) formy je nutné podávat systémová léčivá, jako například:

 • retinoidy (deriváty vitamínu A),
 • cyklosporin (imunosupresivum)
 • nebo metotrexát (cytostatikum).
Účinná léčby vyžaduje speciální masti a krémy na lupénku
Účinná léčby vyžaduje speciální masti a krémy na lupénku

Základem léčby je správná diagnostika lupénky. Mnohdy je nutné toto onemocnění odlišit od jiných kožních problémů. Diagnózu určuje lékař na základě klinického vyšetření, případně odešle odebraný vzorek kůže na histopatologické vyšetření. Dalším důležitým aspektem je také odhalení a posléze minimalizace provokujících faktorů, které vyvolávají vzplanutí tohoto onemocnění.

Domácí léčba lupénky

Domácí péče se nejčastěji provádí pomocí hydratačních krémů s obsahem keratolytických látek nebo kortikosteroidů výhodně kombinovaných s deriváty vitamínu D. Tyto přípravky často obsahují kyselinu salicylovou či močovinu, které zmírňují šupinatění kůže. Vhodné je rovněž zařadit léčebné koupele.

Lupénka a dieta – vyléčí psoriázu změna jídelníčku?

S lupénkou byste určitě neměli zápasit jenom prostřednictvím změny vaší diety. Tato změna ale může mít příznivý vliv na už vzniklé onemocnění. Důvod je ve vysoce zpracovaných potravinách, které většinou startují náš imunitní systém. Některé studie dokazují, že se jedná například o:

 • alkohol,
 • tučné mléčné výrobky,
 • potraviny s vysokým podílem nasycených tuků
 • nebo potraviny s vyšším obsahem lepku.

Biologická léčba psoriázy

Cílená, tzv. biologická léčba, působí přímo na imunitní systém pacienta. Jedná se o specifickou metodu léčby, která blokuje činnost imunitních molekul, jež hrají zásadní roli v rozvoji příznaků lupénky. Je určena primárně pro pacienty, kteří trpí střední až těžkou formou lupénky a zároveň u nich selhala nebo nefunguje tradiční forma léčby. Další podmínkou je rovněž postižení minimálně 10 % těla. U nás je v současné době možné tuto léčbu podstoupit v tzv. Centrech pro biologickou léčbu (nachází se zpravidla ve fakultních a větších nemocnicích).

Další možnosti léčby lupénky

Další metodou zmírňující projevy lupénky je fototerapie, která využívá ultrafialové světlo o vlnové délce přibližně 311 nm — tzv. úzkopásmové UVB. Toto záření potlačuje funkci specifických imunitních buněk. Provádí se certifikovanými přístroji ve specializovaných zdravotních zařízeních. Zmírňovat průběh onemocnění a jeho projevy pomůže také lázeňská péče, zdravý životní styl (vyvážená strava, absence alkoholu, kouření), pravidelný pohyb nebo psychická pohoda.

Na naší klinice provádíme diagnostiku a léčbu kůže v rámci naší kožní ambulance. Svěřte se do rukou předních odborníků z oblasti dermatologie. Společně najdeme způsob, jak zmírnit průběh lupénky či jiného onemocnění, které vás trápí.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Je lupénka přenosná?

Psoriáza je neinfekční chronické onemocnění s autoimunitním podkladem. Jeho nakažlivost je tím pádem naprosto vyloučená. 

Jaké je nejlepší krém na lupénku?

Léčivé pasti proti lupénce by měli obsahovat kortikoidy, cytostatika nebo imunosupresiva. Tyto účinné látky pomáhají pokožce potlačovat přehnanou imunitní reakci, která způsobuje vzplanutí onemocnění.

Lupénka ve vlasech – jak ji vyřešit?

Na lupénku ve vlasech vám doporučujeme šampony s keratolytickými účinky. Účinnou látkou těchto šamponů je zpravidla kyselina acetylsalicylová, která působí zároveň protizánětlivě.

Babské rady na lupénku – vyplatí se domácí léčba?

Nefarmakologická léčba lupénky se opírá především o různé bylinné přípravky. Jedná je o čaje nebo tinktury z kopřivy, benediktu lékařského nebo černého bezu. Tuto léčbu vám ale nedoporučujeme, jelikož se její výsledky projevují za velmi dlouhou dobu a v některých případech se neobjeví vůbec.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala botulo preparáty. Na naší klinice Dermaestet jste tak v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram