Lupénka — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Lupénka, také psoriáza, je neinfekční onemocnění celého organismu, které navenek postihuje kůži. Toto nepříjemné onemocnění je poměrně běžné — postihuje až 3 % světové populace. Jak se projevuje? Co přispívá k jejímu vzniku? A jaké jsou možnosti její léčby? Odpovědi jsme podrobně rozebrali v našem článku.

Lupénka, taktéž psoriáza, patří mezi nejčastější kožní onemocnění, které postihuje až 3 % populace. Většinou není nebezpečná, je však mnohdy velice nepříjemná. Jedná se o autoimunitní onemocnění, nebo také poruchu metabolismu keratinocytů (buňky tvořící pokožku).

První příznaky se začínají projevovat v 15 - 25 letech jako šupiny, puchýře nebo červená, zánětem postižená, ložiska. Může mít akutní průběh, který po léčbě odezní, spíše se častěji vyskytuje ve formě chronické, kdy se střídají fáze aktivity s fázemi zklidnění pokožky.

Objevuje se na různých místech těla, postihuje kůži na nohou, nehtová lůžka, malé klouby na rukou a také se objevuje v oblasti kštice a křížové krajiny.

Rizikové faktory a prevence lupénky

Sem patří především genetická predispozice, která má za následek vznik nemoci až u 60 % pacientů. Jedním z možných spouštěcích faktorů lupénky (psoriázy) může být cizorodý organismus (virus nebo bakterie), který aktivuje emunitní systém s následnou migrací bílých krvinek do podkoží. Nemoc se může také aktivovat ze stresové situace nebo při hormonálních změnách (puberta, těhotenství, přechod, hormonální poruchy). Proti lupénce bohužel neexistuje žádná prevence.

Typy lupénky a její výskyt

Existuje několik typů lupénky, které se mohou lišit svým výskytem, projevy i průběhem.

U mladších nemocných se lupénka může objevit po náhlém horečnatém onemocnění (angína, viróza). Projevuje se jako akutní hustý výsev plochých pupenů červené barvy, vyskytujících se na trupu a končetinách. Pupeny mají bělavou šupinku, po jejímž sloupnutí dojde k tečkovému průsaku krve.

Pro chronickou lupénku (psoriázu) jsou typická zánětlivá ložiska s pevně lpícími šupinami, rozsetými na různých částech těla. Na rukou a nohou se mohou vytvořit hluboké rýhy, případně malé dutinky vyplněné hnisem. V kožních záhybech (místa dlouhodobě zapařená) se tvoří místa zanícené kůže, což se může projevit tvorbou šupin. Tato místa jsou také hodně náchylná k houbovitým onemocněním.

V okolí nehtů (především pod nehtovým lůžkem) je projevem psoriázy žlutavá skvrna, nehet je navíc deformovaný a matný.

Určitý druh lupénky se lokalizuje např. jen na dlaně a plosky nohou (Psoriasis Pustulosa Barber). Asi desetina pacientů s lupénkou trpí postižením kloubů (Psoriasis Asthropathica). Nejvzácnější formou lupénky je projev onemocnění po celém těle, tzv. generalizovaná forma (Psoriasis Pustulosa Zumbush), která může být velmi závažná, obzvláště pokud vyústí v tzv. erytrodermii, což je zánět kůže celého těla.

Diagnostika lupénky

Lupénka se diagnostikuje běžně pohledem, histologickým odběrem povrchové kůže nebo neškrábnutím šupiny. Tohoto odběru není třeba se obávat. Je zapotřebí stanovit formu lupénky a někdy ji i odlišit od jiných kožních onemocněné (seboroická dermatitida, pityriasa, druhá fáze syfilis, která může být lupénce velice podobná atp.). S rozpoznáním vám pomůže výhradně zkušený dermatolog.

Léčba lupénky

Léčba lupénky (psoriázy) záleží na rozsahu postižení a jeho rozsahu a není možné ji zcela vyléčit. Lokální projevy se ošetřují mastmi s obsahem kortikoidů, dehtu nebo salicylátu. U celotělového postižení se pak předepisují aplikace cytoplastik a retinoidů (derivátů vitamínu A). Základem léčby je diagnostika kůže, resp. schopnost odlišit lupénku od jiných kožních onemocnění. Diagnózu určuje lékař na základě klinického vyšetření, případně odešle odebraný vzorek kůže na histopatologické vyšetření. Dalším důležitým aspektem je také odhalení a posléze minimalizace provokujících faktorů, které vyvolávají vzplanutí tohoto onemocnění.

Domácí péče se nejčastěji provádí pomocí hydratačních krémů s obsahem keratolytických látek (obsahují kyselinu salicylovou či močovinu, které zmírňují šupinatění kůže) nebo kortikosteroidů, výhodně kombinovaných s deriváty vitamínu D. Vhodné je rovněž zařadit léčebné koupele.

Cílená, tzv. biologická léčba, působí přímo na imunitní systém pacienta. Jedná se o specifickou metodu léčby, která blokuje činnost imunitních molekul, jež hrají zásadní roli v rozvoji příznaků lupénky. Je určena primárně pro pacienty, kteří trpí střední až těžkou formou lupénky a zároveň u nich selhala nebo nefunguje tradiční forma léčby. Další podmínkou je rovněž postižení minimálně 10 % těla. V současné době je možné v ČR tuto léčbu podstoupit v tzv. Centrech pro biologickou léčbu (nachází se zpravidla ve fakultních a větších nemocnicích).

Další metodou zmírňující projevy lupénky je fototerapie, která využívá ultrafialové světlo o vlnové délce okolo 311 nm — tzv. úzkopásmové UVB. Toto záření potlačuje funkci specifických imunitních buněk. Provádí se certifikovanými přístroji ve specializovaných zdravotních zařízeních.

Zmírňovat průběh onemocnění a její projevy pomůže také lázeňská péče, zdravý životní styl (vyvážená strava, absence alkoholu, kouření), pravidelný pohyb, psychická pohoda aj.

Na naší klinice provádíme diagnostiku a léčbu kůže v rámci naší kožní ambulance. Svěřte se do rukou předních odborníků z oblasti dermatologie. Společně najdeme způsob, jak zmírnit průběh lupénky či jiného onemocnění, které vás trápí.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala Dysport - botulotoxin. Na naší klinice Dermaestet jste v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram