Lupénka — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Lupénka neboli psoriáza je neinfekční onemocnění celého organismu, které navenek postihuje kůži. Toto nepříjemné onemocnění je poměrně běžné — postihuje až 3 % světové populace. Jak se psoriáza projevuje? Co přispívá k jejímu vzniku? A jaké jsou možnosti její léčby? Odpovědi jsme podrobně rozebrali v našem článku.

Lupénka je podobně jako atopická dermatitida zánětlivé onemocnění, které postihuje kůži na celém těle. Kromě toho přispívá také ke vzniku a rozvoji cukrovky, artritidy, srdečních chorob a deprese. Jedná se o autoimunitní onemocnění (projevuje se nepřiměřenou imunitní odpovědí na vlastní složky organismu — autoantigeny), u něhož se střídá období klidu a vzplanutí (např. při stresu, infekčních onemocněních, špatné životosprávě, některých lécích aj.).

První příznaky se u pacientů objevují nejčastěji do 40. roku věku, případně až v pozdějším stáří. Výjimkou nejsou ani děti — u nich je nutné především dobře zvládnout psychickou zátěž, kterou s sebou toto onemocnění do jejich života přináší. Velmi často zůstává lupénka v tzv. bezpříznakové formě a propukne až pod vlivem níže uvedených vnějších a vnitřních faktorů.

Jaké faktory přispívají ke vzniku lupénky?

  • Dědičnost (v případě postižení jednoho rodiče až 30% pravděpodobnost vzniku, v případě obou až 75%)
  • Infekce (nejčastěji prodělaná bakteriální infekce — streptokoky)
  • Stres (rozvod, úmrtí v rodině, ztráta zaměstnání)
  • Mechanické poškození kůže (škrábání, odstraňování šupin kůže aj.)
  • Klimatické změny (horší stav v zimě, UV záření zpravidla prospívá) 
  • Životní styl (obezita, málo pohybu, alkohol, kouření aj.)
  • Některé léky 

 

Jaké jsou příznaky onemocnění lupénkou?

Psoriáza je způsobena nadměrnou produkcí kožních buněk, které se na sebe postupně vrství a neustále odlupují. Mezi nejčastější projevy patří:

  • Zarudlá ložiska na povrchu kůže, která svědí a bolí. 
  • Drsný povrch nehtů — často se třepí a lámou. 
  • Vystupující a postupně se odlupující šupiny či celé pláty kůže.

 

Typy lupénky a její výskyt

Existuje několik typů lupénky, které se zpravidla liší svými projevy a lokalizací na povrchu kůže. Níže uvádíme nejčastější druhy, které postihují většinu pacientů. 

Ložisková lupénka 

Patří k nejčastěji se vyskytujícím typům lupénky. Manifestuje se v podobě ostře ohraničených červených ložisek se suchými, odlupujícími se částmi, které mohou svědit. Nachází se nejčastěji v oblasti kolen, loktů či dolní části zad. 

Kapkovitá lupénka 

Tento druh lupénky se projevuje červenými kapkovitými ložisky s nánosy šupinek kůže, které nejsou zpravidla tak vyvýšené jako u ložiskové lupénky. Může vzniknout jako důsledek oslabení imunity například po prodělané angíně či streptokokové infekci

Inverzní lupénka

Inverzní lupénka se projevuje v podobě hladkých lesklých červených lézí, které se nejčastěji vyskytují v kožních záhybech — tedy místech, kde dochází ke tření a pocení (podpaží, oblast pod prsy, třísla aj.).

Erytrodermická lupénka

Jedná se o zarudnutí kůže zánětlivé povahy, které postihuje kompletní povrch těla. Je charakteristické červenou lesklou kůží a odlupujícími se šupinkami. Tato forma způsobuje velký diskomfort a je velmi bolestivá. 

Pustulózní lupénka

Charakterizují ji bílé puchýře naplněné hnisem. Pokožka okolo těchto puchýřů bývá velmi často zarudlá. Tato foma se vyskytuje většinou u dospělých. Může být doprovázena horečkami, nevolností či zimnicí a vést až k hospitalizaci. 

Lupénka nehtů a kloubů

Oba druhy lupénky se velmi často vyskytují spolu s dalšími formami lupénky. Nehty jsou deformovány, objevují se skvrnky a dolíčky. Lupénka kloubů pak postihuje především drobné klouby rukou a nohou. 

Jak lupénku léčit?

Lupénka patří k onemocněním, která není možné zcela vyléčit. Základem léčby je diagnostika kůže, resp. schopnost odlišit lupénku od jiných kožních onemocnění. Diagnózu určuje lékař na základě klinického vyšetření, případně odešle odebraný vzorek kůže na histopatologické vyšetření. Dalším důležitým aspektem je také odhalení a posléze minimalizace provokujících faktorů, které vyvolávají vzplanutí tohoto onemocnění.

Celková léčba

V rámci celkové léčby lupénky, která je určena pro vážnější formy tohoto onemocnění, se využívají léky na bázi vitamínu A (retinoidy), imunosupresiva (cyklosporin A, Metotrexát) či tzv. biologika (adalimumab, etanercept, infliximab, brodalumab a další). 

Místní léčba 

Místní léčba se nejčastěji provádí pomocí hydratačních krémů s obsahem keratolytických látek (obsahují kyselinu salicylovou či močovinu, které zmírňují šupinatění kůže) nebo kortikosteroidů, výhodně kombinovaných s deriváty vitamínu D. Vhodné je rovněž zařadit léčebné koupele. 

Biologická léčba

Cílená léčba, která působí přímo na imunitní systém pacienta. Jedná se o specifickou metodu léčby, která blokuje činnost imunitních molekul, jež hrají zásadní roli v rozvoji příznaků lupénky. Je určena primárně pro pacienty, kteří trpí střední až těžkou formou lupénky a zároveň u nich selhala nebo nefunguje tradiční forma léčby. Další podmínkou je rovněž postižení minimálně 10 % těla. V současné době je možné v ČR tuto léčbu podstoupit v tzv. Centrech pro biologickou léčbu (nachází se zpravidla ve fakultních a větších nemocnicích).

Fototerapie

Metoda, která využívá ultrafialové světlo o vlnové délce okolo 311 nm — tzv. úzkopásmové UVB. Toto záření potlačuje funkci specifických imunitních buněk a celkově zmírňuje projevy lupénky. Provádí se certifikovanými přístroji ve specializovaných zdravotních zařízeních. 

Další možnosti léčby

Zmírňovat průběh onemocnění a její projevy pomůže také lázeňská péče, zdravý životní styl (vyvážená strava, absence alkoholu, kouření), pravidelný pohyb, psychická pohoda aj. 

Na naší klinice Dermaestet provádíme diagnostiku a léčbu kůže v rámci naší kožní ambulance. Svěřte se do rukou předních odborníků z oblasti dermatologie. Společně najdeme způsob, jak zmírnit průběh lupénky či jiného onemocnění, které vás trápí. 

Dermaestet magazín

O všem, co vás zajímá a trápí

Atopická dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Atopická dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Atopická dermatitida neboli atopický ekzém je dlouhotrvající, neinfekční a geneticky podmíněné onemocnění, které se projevuje suchou kůží a svěděním. V současné době jím podle statistik trpí až 20 % dětí a 3 % dospělých. Z jakých příčin atopický ekzém vzniká? Jak zmírňovat jeho projevy? A je možné jej úplně vyléčit? Na všechny tyto otázky vám odpovíme v dnešním článku.

číst více
Periorální dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Periorální dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Periorální dermatitida je označení pro chronické onemocnění kůže na obličeji, které má velmi často vracející se charakter. Přes neobvyklý název je však jeho výskyt poměrně častý. Jaké jsou příčiny vzniku tohoto onemocnění? Koho nejčastěji postihuje? Jaké metody léčby existují? Všechny důležité aspekty jsme rozebrali v našem článku.

číst více

Estetické
zákroky

Zaujměte dokonalým obličejem nebo upoutejte pozornost perfektním dekoltem. Nejdříve vyberte část těla, kterou chcete zkrášlit, a pak už konkrétní estetický zákrok. Vhodný výběr s vámi rádi zkonzultujeme.

Udělejte první krok

Přemýšlíte nad laserovou liposukcí SlimLipo a chtěli byste se dozvědět víc? Napište nám nebo zavolejte a domluvte si konzultaci s našimi špičkovými lékaři.
Vážení klienti naší kliniky,

zhoršující se epidemiologická situace i chladnější počasí s sebou přináší zvýšenou nemocnost.
Pokud nemůžete dorazit na objednanou konzultaci, kontrolu nebo zákrok, prosíme, zavolejte na naši recepci (tel. 533 534 580) a zrušte svůj rezervovaný termín. Společně pak najdeme vhodnou náhradu.

Dejme, prosíme, prostor pro ostatní klienty, kteří se dostavit mohou a zkraťme společně tak čekací lhůty před ordinacemi.

Velice děkujeme za pochopení a spolupráci.

Tým kliniky Dermaestet