Lupénka, taktéž známá pod pojmem psoriáza, patří mezi nejčastější kožní onemocnění, které postihuje až 3 % populace. Většinou není nebezpečná, je však mnohdy velice nepříjemná. Jedná se o autoimunitní onemocnění nebo také poruchu metabolismu keratinocytů (buňky tvořící pokožku).
První příznaky se začínají projevovat mezi 15 a 25 rokem života jako šupiny a puchýře nebo jako červená, zánětem postižená ložiska. Onemocnění může mít akutní průběh, který po léčbě odezní. Bohužel se ale častěji vyskytuje v chronické formě, kdy se střídají fáze aktivity s fázemi zklidnění pokožky.
Psoriáza se objevuje na různých místech těla. Postihovat může kůži na nohou, nehtová lůžka, malé klouby na rukou a také se objevuje v oblasti kštice a křížové krajiny. Výše popsaná ložiska mohou být vyvýšené a pokryté šupinami ve stříbřitých odstínech. V případě akutního výsevu ložiska většinou svědí nebo pálí. Škrábání ložisek může způsobit drobné tečkovité krvácení do kůže.
Sem patří především genetická predispozice, která má za následek vznik nemoci až u 60 % pacientů. Jedním z možných spouštěcích faktorů lupénky (psoriázy) může být cizorodý organismus (virus nebo bakterie), který aktivuje imunitní systém s následnou migrací bílých krvinek do podkoží. Z toho vyplývá, že kvůli genetickému a autoimunitnímu podkladu nemusí existovat žádná prevence.
Stres je rizikovým faktorem mnoha onemocnění. V dermatologii se jedná o jeden z nejsilnějších rizikových faktorů, který může aktivovat i zmiňovanou lupénku. Stres totiž v našem těle způsobuje narušení rovnováhy různých hormonů. Během stresových reakcí narůstají především hladiny hormonů štítné žlázy a nadledvin. Hormonální změny mohou být způsobeny také příchodem puberty, těhotenstvím, přechodem nebo hormonálními poruchami.
Existuje několik typů lupénky, které se mohou lišit svým výskytem, projevy i průběhem. V medicíně rozlišujeme několik základních druhů lupénky. Existují však formy, které kombinují znaky ostatních druhů. Základní druhy vám teď stručně přiblížíme.
Onemocnění též známé pod pojmem „plaková lupénka“ je nejčastější formou psoriázy. Vyskytuje se až u 85 % pacientů s tímto kožním problémem. Projevuje se výsevem ohraničených ložisek červené barvy s odlupujícími se šupinami. Ložiska se objevují především v mechanicky namáhaných oblastech, jako například:
Táto forma se projevuje na nehtových ploténkách jako dolíčkování a tvorba žlutých či hnědých skvrn. Dochází také k deformaci nehtů a drolení kůže pod ploténkami. U neléčené lupénky může onemocnění progredovat až do odpadnutí nehtové ploténky z lůžka.
Nejčastěji je tato forma označována jako psoriatická artritida. Znamená to tedy, že dochází k zápalu malých kloubů rukou a nohou. V těchto oblastech dochází ke tvorbě otoků, které jsou provázení bolestmi a ztuhnutím.
Jak už název vypovídá, jedná se o formu lupénky, která se projevuje na atypických místech těla. Nejde tedy primárně o mechanicky namáhané plochy kůže, ale spíše o kožní záhyby jako podpaží, oblasti pod prsy, v břišních záhybech nebo na krku. Tato forma lupénky se nejčastěji vyskytuje u obézních pacientů a zvyšuje náchylnost ke kvasinkovým infekcím.
V naší praxi se setkáváme i s dalšími a častokrát vzácnějšími formami lupénky. Ať už vás trápí kterýkoli druh psoriázy, rádi s vámi najdeme na naší klinice řešení přesně podle vašich potřeb. Mezi další formy psoriázy patří například:
Lupénka je běžně diagnostikována pohledem, histologickým odběrem povrchové kůže nebo seškrábnutím šupiny. Tohoto odběru není třeba se obávat. Je zapotřebí stanovit formu lupénky a někdy ji i odlišit od jiných kožních onemocnění (seboroická dermatitida, pityriáza nebo druhá fáze syfilis). S rozpoznáním vám pomůže výhradně zkušený dermatolog.
Léčba lupénky se odvíjí od rozsahu postižení pokožky. Izolované lokální projevy ošetřujeme zpravidla mastmi s obsahem kortikoidů, dehtu nebo salicylátu. V případě generalizované (celotělové) formy je nutné podávat systémová léčivá, jako například:
Základem léčby je správná diagnostika lupénky. Mnohdy je nutné toto onemocnění odlišit od jiných kožních problémů. Diagnózu určuje lékař na základě klinického vyšetření, případně odešle odebraný vzorek kůže na histopatologické vyšetření. Dalším důležitým aspektem je také odhalení a posléze minimalizace provokujících faktorů, které vyvolávají vzplanutí tohoto onemocnění.
Domácí péče se nejčastěji provádí pomocí hydratačních krémů s obsahem keratolytických látek nebo kortikosteroidů výhodně kombinovaných s deriváty vitamínu D. Tyto přípravky často obsahují kyselinu salicylovou či močovinu, které zmírňují šupinatění kůže. Vhodné je rovněž zařadit léčebné koupele.
S lupénkou byste určitě neměli zápasit jenom prostřednictvím změny vaší diety. Tato změna ale může mít příznivý vliv na už vzniklé onemocnění. Důvod je ve vysoce zpracovaných potravinách, které většinou startují náš imunitní systém. Některé studie dokazují, že se jedná například o:
Cílená, tzv. biologická léčba, působí přímo na imunitní systém pacienta. Jedná se o specifickou metodu léčby, která blokuje činnost imunitních molekul, jež hrají zásadní roli v rozvoji příznaků lupénky. Je určena primárně pro pacienty, kteří trpí střední až těžkou formou lupénky a zároveň u nich selhala nebo nefunguje tradiční forma léčby. Další podmínkou je rovněž postižení minimálně 10 % těla. U nás je v současné době možné tuto léčbu podstoupit v tzv. Centrech pro biologickou léčbu (nachází se zpravidla ve fakultních a větších nemocnicích).
Další metodou zmírňující projevy lupénky je fototerapie, která využívá ultrafialové světlo o vlnové délce přibližně 311 nm — tzv. úzkopásmové UVB. Toto záření potlačuje funkci specifických imunitních buněk. Provádí se certifikovanými přístroji ve specializovaných zdravotních zařízeních. Zmírňovat průběh onemocnění a jeho projevy pomůže také lázeňská péče, zdravý životní styl (vyvážená strava, absence alkoholu, kouření), pravidelný pohyb nebo psychická pohoda.
Na naší klinice provádíme diagnostiku a léčbu kůže v rámci naší kožní ambulance. Svěřte se do rukou předních odborníků z oblasti dermatologie. Společně najdeme způsob, jak zmírnit průběh lupénky či jiného onemocnění, které vás trápí.
Psoriáza je neinfekční chronické onemocnění s autoimunitním podkladem. Jeho nakažlivost je tím pádem naprosto vyloučená.
Léčivé pasti proti lupénce by měli obsahovat kortikoidy, cytostatika nebo imunosupresiva. Tyto účinné látky pomáhají pokožce potlačovat přehnanou imunitní reakci, která způsobuje vzplanutí onemocnění.
Na lupénku ve vlasech vám doporučujeme šampony s keratolytickými účinky. Účinnou látkou těchto šamponů je zpravidla kyselina acetylsalicylová, která působí zároveň protizánětlivě.
Nefarmakologická léčba lupénky se opírá především o různé bylinné přípravky. Jedná je o čaje nebo tinktury z kopřivy, benediktu lékařského nebo černého bezu. Tuto léčbu vám ale nedoporučujeme, jelikož se její výsledky projevují za velmi dlouhou dobu a v některých případech se neobjeví vůbec.