Biologická léčba atopického ekzému a psoriázy

Biologická léčba psoriázy a atopického ekzému není volně dostupná. Aplikovat ji mohou jen speciálně akreditovaná pracoviště, mezi něž patří také naše klinika. Díky tomu vám můžeme nabídnout nejmodernější biologika pro léčbu těchto kožních onemocnění.

Psoriáza – co je pro ni charakteristické?

Psoriáza (také známá jako lupénka) patří mezi zánětlivá systémová onemocnění s chronickým průběhem. Psoriatická dermatitida je imunitně zprostředkovaná a v jejím rozvoji hrají významnou roli vnější faktory a genetická predispozice. Nejčastějším projevem je vznik symetrických červených ložisek, které jsou většinou pokryty stříbrně zbarvenými šupinkami. V případě poškrábání se šupinky olupují podobně jako šupiny vosku.

Pokud vás trápí ekzém nebo lupénka, biologická léčba vám může pomoci
Pokud vás trápí ekzém nebo lupénka, biologická léčba vám může pomoci

Lupénka se může vyskytovat v různých formách, které se liší kromě klinického obrazu také svou závažností, prognózou a léčbou. Obecně však platí, že má psoriáza chronický průběh, který je charakterizován střídáním období klidu (remise) a zhoršení (exacerbace).

Atopický ekzém – co to je a jak se projevuje?

Podobně jako v případě psoriázy, také atopický ekzém patří mezi neinfekční zánětlivá onemocnění s chronickým průběhem. Jeho podkladem je porucha kožní bariéry, ve které dochází ke složitým imunitním procesům. Býva často sdružený s dalšími nemocemi (např. senná rýma a astma). Ve výsledku je tak snížena obranyschopnost kůže. Atopická pokožka tak může být více citlivá na podráždění např. mýdlem, kosmetikou nebo pracími prostředky.

Podobně jako psoriáza, také atopický ekzém se může rozvíjet v různých formách, které se liší svojí závažností. Mírné formy se projevují hlavně suchou pokožkou, občasným svěděním či zarudnutím. Těžké formy bývají charakteristické rozsáhlejšími oblastmi suché kůže, kontinuálním svěděním nebo mokváním.

Co má psoriáza a atopický ekzém společného?

Obě tato kožní onemocnění patří do kategorie chronických, takže je jejich průběh zdlouhavý. Přestože je jejich klinický obraz rozdílný, z dlouhodobého hlediska výrazně snižují kvalitu života. Dalším a pravděpodobně tím nejdůležitějším společným znakem, je dostupnost účinné a bezpečné biologické léčby.

Častým doprovodným příznakem je nepříjemné svědění
Častým doprovodným příznakem je nepříjemné svědění

Biologická léčba psoriázy a atopického ekzému – mechanismus účinku

Principem biologické léčby je namířit specifické chemické sloučeniny, tzv. monoklonální protilátky, na ty sloučeniny v těle, které spouštějí zánětlivou odpověď. Jedná se o moderní způsob léčby.  

Jakákoliv biologická léčba není volně dostupná a je nezbytné, aby byla aplikována ve specializovaných centrech. Jejich rozmístění je poměrně omezené, ale naše klinika Dermaestet patří mezi akreditovaná centra biologické léčby se specializací na kožní problematiku. Léčba v našem centru je spojena nejen s aplikací, ale také krátkodobým sledováním po podání, abychom se ujistili, že vaše tělo léčbu toleruje.

Pro účely biologické léčby lze využít několik různých monoklonálních protilátek. Jednou z možností je také kombinování biologické léčby s jinými druhy terapie. Výběr léčebného postupu se odvíjí od klinického obrazu, formy onemocnění, zkušeností s předchozí léčbou a jejím průběhem.

Biologická léčba atopického ekzému a psoriázy

Bojujte proti psoriáze a atopickému ekzému s efektivní biologickou léčbou. Na naší klinice vám pomůžeme vám sestavit individuální léčebný plán. 
Více informací

Kritéria pro podání biologické léčby

Jak jsme již zmínili v předchozí kapitole, psoriáza a atopický ekzém se mohou vyskytovat v různě závažných formách. Terapie mírnějších forem je zpravidla založena na lokální léčbě – například podávání derivátů vitamínu D3, lokálních imunomodulancií nebo kortikoidů. Pro střední a těžší formy je vhodná léčba ultrafialovým světlem nebo celková léčba retinoidy nebo imunosupresivy (napr. cyclosporin A u atopického ekzému či methotrexát u psoriázy).

Biologická léčba je určena především pro těžší formy onemocnění a mezi další kritéria pro její podání patří:

 • kontraindikovaná fototerapie a jiná standardní systémová léčba,
 • standardní systémová léčba netolerována,
 • standardní systémová léčba neúčinná,
 • souběžné onemocnění, které vylučuje možnost použít systémovou terapii
 • nebo závažné, nestabilní, život ohrožující formy psoriázy a ekzému.

V případě, že vás trápí těžká forma psoriázy nebo atopického ekzému a splňujete jednu z výše uvedených podmínek, může být pro vás biologická léčba správnou volbou. O tom, jestli je tomu skutečně tak, rozhodne váš ošetřující lékař.

Biologické léčba může být efektivnější než konvenční
Biologické léčba může být efektivnější než konvenční

Pro koho není biologická léčba vhodná?

Díky skutečnosti, že je biologická léčba namířena na konkrétní látky v našem těle, bývá zpravidla dobře tolerována. Přesto existují onemocnění či komplikace, které její využití kontraindikují. Patří mezi ně:

 • srdeční selhání v závažnějším stádiu,
 • tuberkulóza,
 • vážná infekce nebo alergie na přípravek,
 • nádorové onemocnění,
 • vážné jaterní onemocnění
 • a těhotenství či kojení (relativní kontraindikace).

Nežádoucí účinky biologické léčby, o kterých byste měli vědět

Biologická léčba je v mnohém protipólem běžně používaných léčiv, jakým je například kyselina acetylsalicylová. Zatímco běžná léčiva jsou tvořena drobnými molekulami s poměrně jednoduchou chemickou strukturou, monoklonální protilátky biologické léčby mají složitou strukturu bílkovinného charakteru. Znamená to, že jsou různě orientovány v prostoru a jejich rozměry jsou násobně větší než u konvenční terapie.

Právě díky větším rozměrům jsou protilátky snadněji zpozorovatelné naším imunitním systémem. V případě, že naše imunita vyhodnotí molekulu za škodlivou, může vzniknout alergická reakce. V případě biologické léčby je vznik alergické reakce na podanou léčivo velmi vzácná. Díky široké nabídce různých protilátek vám dokážeme na klinice Dermaestet přizpůsobit léčbu tak, aby pro vás byla co nejvíce prospěšná a bezpečná.

Díky široké nabídce různých protilátek vám dokážeme na klinice Dermaestet přizpůsobit léčbu tak, aby pro vás byla co nejvíce prospěšná a bezpečná.

Jelikož je základem biologické léčby snaha zastavit přehnané imunitní reakce, spadají osoby, které jsou její pomocí léčeny, mezi imunokompromitované. Znamená to, že vaše imunita vůči běžným infekcím může být oslabena, kvůli čemuž stoupá riziko jejich vzniku.

Přestože jsou tyto nežádoucí účinky dobře známy, jejich výskyt není zákonitý.

předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala botulo preparáty. Na naší klinice Dermaestet jste tak v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram