Bradavice patří mezi benigní kožní výrůstky, které se mohou vytvořit na různých částech těla. Postihnout mohou prakticky kohokoli, ale mezi nejvíce rizikové jedince patří děti a mladiství. Kromě různých lokalit výskytu jsou známy také různé podoby bradavic. Obecně však platí, že rozsah jejich jednotlivých ložisek by většinou nepřesahuje 1 cm a jejich původcem je dobře známý HPV virus. Rozdílné varianty bradavic, které vás mohou trápit, mají na svědomí různé podtypy tohoto viru.
Vzácně mohou některé bradavice zmizet během týdnů či měsíců. Přesto mohou představovat nejen estetický problém, ale mohou také překážet při pohybech či manuální práci.
HPV virus (Human Papilloma Virus) se v běžné populaci vyskytuje v mnoha podtypech. Přestože jsou tyto viry poměrně rozšířené, u většiny z nás nezpůsobí žádné onemocnění. V některých případech ale může dojít ke vzniku infekčního kožního onemocnění či jiné závažné zdravotní komplikace. Mezi nejznámější druhy bradavic patří:
Infekce lidským papilomavirem (HPV) může vzniknout prakticky kdekoli na pokožce. Zpravidla se však jedná buď o oblasti s vyšší teplotou a vlhkostí, nebo drobné ranky (např. na prstech rukou), přes které může virus proniknout. Bradavice jako takové nejsou výrazně nakažlivé, ale jejich přenosnost bohužel není zanedbatelná.
Nejvíce přenosné jsou bradavice na rukou a na nohou. Přenos většinou probíhá přímým kontaktem (např. podávání rukou) nebo nepřímo prostřednictvím znečištěných předmětů a povrchů (např. bazény, sprchy, ručníky, šatny).
Přestože bradavice patří mezi benigní kožní projevy, většinou se jich bez správné terapie jen tak jednoduše nezbavíte. Naštěstí vám můžeme v naší kožní ambulanci Brno nabídnout několik způsobů, díky kterým se budete moci s bradavicemi rozloučit jednou provždy.
Kryoterapie, také známá pod pojmem kryalizace, je léčebná metoda, která spočívá v aplikaci tekutého dusíku na požadované oblasti. V dnešní době se jedná o nejčastější a nejúčinnější metodu, jak odstranit bradavice. Kromě efektivního odstranění aktuálních ložisek je spojena s výrazným snížením pravděpodobnosti šíření bradavic do dalších částí těla.
Odstranění bradavic tekutým dusíkem není omezeno jen na některé druhy bradavic. Bez ohledu na to, zda vás trápí bradavice na chodidle nebo na obličeji, díky kryalizaci se jich většinou zbavíte rychle a efektivně. Nicméně v případě dlouhotrvajících bradavic může být ošetření nutné opakovat. Také platí, že se jedná o relativně bolestivý zákrok, při kterém může dojít ik podráždění okolní pokožky.
Zmrazením ošetřované části s bradavicí vznikne větší či menší puchýř, který je naplněn čirou nebo tmavou tekutinou. V případě bolestivosti je vhodné jej přepíchnout. Vypuštěním tekutiny většinou dojde k úlevě od bolesti. Puchýř následně zasychá do strupu, který později sám odpadne. Tento proces byste se neměli snažit nijak urychlit. První dny od ošetření vám také nedoporučujeme věnovat se ve větší míře sportu vzhledem k riziku zapaření a zapálení.
Laser patří v dnešní době mezi velmi rozšířené terapeutické metody různých kožních onemocnění. Jeho výhod využíváme také v případě odstraňování bradavic, kdy vysoká energie laseru odpařuje ošetřovanou oblast. Výsledkem je vznik strupu, který byste měli nechat samovolně odpadnout. Hojení trvá zpravidla 1-3 týdny a po odpadnutí strupu může na pokožce přetrvávat mírná barevná změna, která však během následujících měsíců vybledne.
Výjimkou jsou bradavice na ploskách a dlaních, které jsou o něco hlouběji. V těchto případech vzniká hlubší ranka, kterou je třeba pravidelně ošetřovat a očišťovat, dokud na ní nevznikne strup, což může trvat déle než týden. Celkové hojení tak může přesáhnout dobu jednoho měsíce. Nicméně výhodou zůstává fakt, že ošetření laserem se většinou nemusí opakovat.
Nejlepší prevencí bradavic je pravidelné mytí rukou a dodržování celkové osobní hygieny. V případě poranění byste měli ránu řádně vydezinfikovat a sterilně překrýt. Na koupališti, u bazénů nebo ve veřejných sprchách byste se měli pohybovat v gumové obuvi.
Pokud vás už bradavice trápí, neškrábejte si je. Nesdílejte s nikým ručník, obuv, rukavice nebo ponožky. Chodidla by se měla udržovat v suchu a neměl by se nosit jen jeden pár obuvi. Ponožky si dále vyměňujte každý den, perte je minimálně na 70 ˚C a boty si pravidelně vystříkávejte dezinfekcí.