Kondylomata – jak se projevují a jak je léčit?

Kondylomy jsou kožní bradavice způsobené HPV virem. Jedná se o zdravotní problém, který se může přenášet buď přímým kontaktem s pokožkou nebo pohlavním stykem. V dnešní době lze bradavice odstraňovat různými způsoby. Víte, jak se projevují kondylomata a jak se jich můžete zbavit?

Co jsou genitální bradavice?

Condyloma accuminata, také známé jako genitální bradavice či jednoduše kondylomata, jsou kožní výrůstky zapříčiněné virem. Na vině je tedy lidský papilomavirus (HPV), který se běžně přenáší kůží nebo pohlavním stykem. Druhý zmíněný způsob přenosu je typický právě pro genitální bradavice.

Kondylomata patří mezi nepuchýřnatá virová onemocnění kůže. Jejich hlavním příznakem je výsev bradavčitých útvarů ve vlhkém a teplém prostředí. Typicky jde o mnohočetné bílé až načervenalé pupínky rozmístěné v genitální oblasti.

Kondylomy jsou způsobeny lidským papilomavirem (HPV)
Kondylomy jsou způsobeny lidským papilomavirem (HPV)

Genitální bradavice u mužů se mohou objevit na předkožkovém vaku, uzdě předkožky či v ústí močové trubice. Genitální bradavice u žen postihují také některé vnitřní části pohlavního ústrojí. U obou pohlaví se mohou bradavice objevit i v okolí análního otvoru.

Vzácně se může onemocnění objevit i na hrtanu, kdy se označuje jako papilomatóza hrtanu.

HPV virus v hrtanu se projevuje chrapotem, problémy s dýcháním, ztrátou hlasu či pocity dušení. V případě, že na sobě pozorujete popisované vyrážky, doporučujeme vám neprodleně kontaktovat svého dermatologa.

Přenos a lokální léčba genitální bradavice

Kondylomata patří mezi nejčastější sexuálně přenosná onemocnění. Během pohlavního styku dochází ke kontaktu infikované sliznice s neinfikovanou, což vede k přenosu. Nakazit se můžete také dotykem či použitím infikovaného ručníku nebo spodního prádla. Projevy infekce HPV patří mezi nezhoubné a jde o tzv. low-risk virus.

Věděli jste, že lidský papilomavirus (HPV) se může přenášet i z matky na dítě během porodu?

Vzhledem k tomu, že se nejedná o zhoubné onemocnění, je odstranění kondylomat především estetickou záležitostí. Bradavice mohou způsobovat diskomfort během sexuálního styku a také svědění. Problém může nastat také při chůzi, kdy se mohou genitální bradavice otírat o spodní prádlo. Terapeutické výkony se v dnešní době dělí do dvou skupin, a to:

  • výkony, které si pacient/pacientka vykonává doma,
  • a výkony, které provádí lékař či lékařka.

V pohodlí domova lze lokálně aplikovat antivirotika ve formě mastí, gelů a krémů. Tyto látky ale většinou není možné používat během těhotenství. Další jejich nevýhodou je poměrně zdlouhavá doba léčby a vyžadovaná disciplína pacienta či pacientky.

Genitální bradavice lze odstraňovat více způsoby
Genitální bradavice lze odstraňovat více způsoby

Odstranění kondylomat prováděné lékaři se opírá především o chirurgické zákroky. Mezi tyto léčebné metody patří například kyretáž, excize či laserové odstranění. Další možná terapie genitálních bradavic je kryalizace tekutým dusíkem.

Celková léčba kondylomat má odstranit jejich příčinu

Lokální terapie má za úkol zmírnit příznaky HPV infekce, zabránit přenosu na ostatní osoby či podpořit pacientovu psychiku. Pomocí celkové léčby je pak možno odstranit i příčinu tohoto kožního onemocnění. V případě rozsáhlejších výsevů může dermatolog předepsat také perorální antivirotika.

HPV bradavice – jim efektivně předejít?

Condylomata patří mezi pohlavně přenosné onemocnění, kterému lze poměrně efektivně předejít dostatečnou ochranou během pohlavního styku. Vysokou spolehlivostí se vyznačuje také vakcína proti HPV. Vakcína poskytuje ochranu predovšetkým proti podtypům HPV6 a HPV11, které jsou zodpovědné za 90 % genitálních bradavic ve světě. Chrání také před podtypy HPV16 nebo HPV18 a virovými kmeny, které způsobují rakovinu děložního čípku. V případě, že vás zajímá více informací ohledně HPV vakcíny, doporučujeme vám informovat se u svého ošetřujícího lékaře.

Condylomata – diferenciální diagnostika

V případě, že se vám v okolí genitálu objeví bradavice, nemusí se zákonitě jednat o kondylomata. Tímto symptomem se totiž projevuje i řada jiných onemocnění s odlišnou léčbou. Právě proto vám pro lepší a přesnější diagnostiku doporučujeme navštívit dermatologickou ambulanci. Mezi další onemocnění, pro které je charakteristická genitální bradavice, patří:

  • benigní pemfigus,
  • herpes simplex,
  • keratosis follicularis,
  • perleťové papuly penisu,
  • vulvární neurofibromatóza
  • nebo vulvární vestibulární papily

Condyloma accuminata a condyloma lata – jaké jsou rozdíly?

V obou případech jde o genitální bradavice. Hlavním rozdílem těchto onemocnění je jejich původ. Zatímco condyloma accuminata je způsobena virem, condyloma lata je zapříčiněna bakterií Treponema pallidum. Jedná se tedy o kožní projev onemocnění s názvem syfilis.

Condyloma lata patří mezi příznaky sekundárního syfilisu a objevuje se zhruba u třetiny pacientů a pacientek. Jedná se o nebolestivé slizniční či bradavčité eroze. Tyto odřeninám podobné projevy jsou obvykle ploché, sametově lesklé, vlhké a poměrně široké. Tyto genitální vyrážky se objevují hlavně na teplých a vlhkých částech těla. Mezi tyto oblasti patří mimo jiné i genitální oblast.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Jak poznat genitální bradavice?

Kondylomata mají podobu bradavčitých výrůstků vyskytujících se ve vlhkém prostředí. Nejčastěji se bradavice objevují v genitální oblasti, a to na jejích vnějších i vnitřních částech. Typicky jde o četné bílé až načervenalé pupínky.

Kde se nacházejí kondylomata?

Kožnímu onemocnění Condyloma accuminata se nejvíce daří ve vlhkém prostředí v genitální oblasti. U mužů se mohou bradavice objevit na předkožce či přímo v ústí močové trubice. U žen jde zpravidla o stydké pysky či pochvu.

Jaká je inkubační doba genitálních bradavic?

Inkubační doba kondylomat se odhaduje na dva až tři měsíce. U některých jedinců může tato infekce HPV virem probíhat i latentně. Infikovaný jedinec tak může být i bez klinických příznaků a šířit infekci ve svém okolí.

Za jak dlouho zmizí genitální bradavice?

Samoléčba antivirotickými přípravky může u žen trvat zhruba 8 týdnů. U mužů je terapie zdlouhavější a zabere přibližně 12 týdnů. V případě chirurgického řešení jsou bradavice odstraněny okamžitě, pořád je ale potřeba nasadit celkovou léčbu s různou délkou.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala botulo preparáty. Na naší klinice Dermaestet jste tak v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram