Condyloma accuminata, také známé jako genitální bradavice či jednoduše kondylomata, jsou kožní výrůstky zapříčiněné virem. Na vině je tedy lidský papilomavirus (HPV), který se běžně přenáší kůží nebo pohlavním stykem. Druhý zmíněný způsob přenosu je typický právě pro genitální bradavice.
Kondylomata patří mezi nepuchýřnatá virová onemocnění kůže. Jejich hlavním příznakem je výsev bradavčitých útvarů ve vlhkém a teplém prostředí. Typicky jde o mnohočetné bílé až načervenalé pupínky rozmístěné v genitální oblasti.
Genitální bradavice u mužů se mohou objevit na předkožkovém vaku, uzdě předkožky či v ústí močové trubice. Genitální bradavice u žen postihují také některé vnitřní části pohlavního ústrojí. U obou pohlaví se mohou bradavice objevit i v okolí análního otvoru.
Vzácně se může onemocnění objevit i na hrtanu, kdy se označuje jako papilomatóza hrtanu.
HPV virus v hrtanu se projevuje chrapotem, problémy s dýcháním, ztrátou hlasu či pocity dušení. V případě, že na sobě pozorujete popisované vyrážky, doporučujeme vám neprodleně kontaktovat svého dermatologa.
Kondylomata patří mezi nejčastější sexuálně přenosná onemocnění. Během pohlavního styku dochází ke kontaktu infikované sliznice s neinfikovanou, což vede k přenosu. Nakazit se můžete také dotykem či použitím infikovaného ručníku nebo spodního prádla. Projevy infekce HPV patří mezi nezhoubné a jde o tzv. low-risk virus.
Věděli jste, že lidský papilomavirus (HPV) se může přenášet i z matky na dítě během porodu?
Vzhledem k tomu, že se nejedná o zhoubné onemocnění, je odstranění kondylomat především estetickou záležitostí. Bradavice mohou způsobovat diskomfort během sexuálního styku a také svědění. Problém může nastat také při chůzi, kdy se mohou genitální bradavice otírat o spodní prádlo. Terapeutické výkony se v dnešní době dělí do dvou skupin, a to:
V pohodlí domova lze lokálně aplikovat antivirotika ve formě mastí, gelů a krémů. Tyto látky ale většinou není možné používat během těhotenství. Další jejich nevýhodou je poměrně zdlouhavá doba léčby a vyžadovaná disciplína pacienta či pacientky.
Odstranění kondylomat prováděné lékaři se opírá především o chirurgické zákroky. Mezi tyto léčebné metody patří například kyretáž, excize či laserové odstranění. Další možná terapie genitálních bradavic je kryalizace tekutým dusíkem.
Lokální terapie má za úkol zmírnit příznaky HPV infekce, zabránit přenosu na ostatní osoby či podpořit pacientovu psychiku. Pomocí celkové léčby je pak možno odstranit i příčinu tohoto kožního onemocnění. V případě rozsáhlejších výsevů může dermatolog předepsat také perorální antivirotika.
Condylomata patří mezi pohlavně přenosné onemocnění, kterému lze poměrně efektivně předejít dostatečnou ochranou během pohlavního styku. Vysokou spolehlivostí se vyznačuje také vakcína proti HPV. Vakcína poskytuje ochranu predovšetkým proti podtypům HPV6 a HPV11, které jsou zodpovědné za 90 % genitálních bradavic ve světě. Chrání také před podtypy HPV16 nebo HPV18 a virovými kmeny, které způsobují rakovinu děložního čípku. V případě, že vás zajímá více informací ohledně HPV vakcíny, doporučujeme vám informovat se u svého ošetřujícího lékaře.
V případě, že se vám v okolí genitálu objeví bradavice, nemusí se zákonitě jednat o kondylomata. Tímto symptomem se totiž projevuje i řada jiných onemocnění s odlišnou léčbou. Právě proto vám pro lepší a přesnější diagnostiku doporučujeme navštívit dermatologickou ambulanci. Mezi další onemocnění, pro které je charakteristická genitální bradavice, patří:
V obou případech jde o genitální bradavice. Hlavním rozdílem těchto onemocnění je jejich původ. Zatímco condyloma accuminata je způsobena virem, condyloma lata je zapříčiněna bakterií Treponema pallidum. Jedná se tedy o kožní projev onemocnění s názvem syfilis.
Condyloma lata patří mezi příznaky sekundárního syfilisu a objevuje se zhruba u třetiny pacientů a pacientek. Jedná se o nebolestivé slizniční či bradavčité eroze. Tyto odřeninám podobné projevy jsou obvykle ploché, sametově lesklé, vlhké a poměrně široké. Tyto genitální vyrážky se objevují hlavně na teplých a vlhkých částech těla. Mezi tyto oblasti patří mimo jiné i genitální oblast.
Kondylomata mají podobu bradavčitých výrůstků vyskytujících se ve vlhkém prostředí. Nejčastěji se bradavice objevují v genitální oblasti, a to na jejích vnějších i vnitřních částech. Typicky jde o četné bílé až načervenalé pupínky.
Kožnímu onemocnění Condyloma accuminata se nejvíce daří ve vlhkém prostředí v genitální oblasti. U mužů se mohou bradavice objevit na předkožce či přímo v ústí močové trubice. U žen jde zpravidla o stydké pysky či pochvu.
Inkubační doba kondylomat se odhaduje na dva až tři měsíce. U některých jedinců může tato infekce HPV virem probíhat i latentně. Infikovaný jedinec tak může být i bez klinických příznaků a šířit infekci ve svém okolí.
Samoléčba antivirotickými přípravky může u žen trvat zhruba 8 týdnů. U mužů je terapie zdlouhavější a zabere přibližně 12 týdnů. V případě chirurgického řešení jsou bradavice odstraněny okamžitě, pořád je ale potřeba nasadit celkovou léčbu s různou délkou.