Gynekomastie – vše, co o ní potřebujete vědět

Gynekomastie trápí přibližte 40 % mužské populace po celém světě. Naštěstí už v dnešní době existuje hned několik způsobů, jak se gynekomastie zbavit. V našem článku si tento problém detailně popíšeme, vysvětlíme vám hlavní příčiny a přiblížíme možnosti, které jsou v terapii gynekomastie dostupné.

Co je gynekomastie

Gynekomastie vzniká u mužů zvětšováním prsních žláz. Gynekomastie má příznaky, které přehlédnete jen stěží. Navzdory normální tělesné stavbě jsou oblasti kolem prsního svalstva zvětšené a zašpičatělé do prsní bradavky. Prsní žlázy bývají zatvrdlé a mohou být i pohmatově bolestivé.

Problém může vznikat na jednom prsu nebo oboustranně. Ve žlázách se mohou objevovat také cysty, tedy dutiny s výstelkou a tekutinou. Přestože se většinou nejedná o závažný stav, neměli byste jej podceňovat. Gynekomastie u mužů se dělí do dvou kategorií podle mechanismu jejich vzniku:

 • pravá gynekomastie – změny v mléčných žlázách,
 • pseudogynekomastie – zvětšené ukládání tuku v oblasti prsů.

Kromě rozdělení gynekomastie podle mechanismu vzniku můžeme tento stav dělit také podle věku výskytu. Fyziologicky se může gynekomastie objevit:

 • u novorozenců – novorozenecká gynekomastie,
 • v pubertě – juvenilní gynekomastie
 • a u seniorů – senilní gynekomastie.
Gynekomastie se může projevit ve více stupních
Gynekomastie se může projevit ve více stupních

Jak vyřešit gynekomastii jednou pro vždy?

Obraťte se na odborníky z naší kliniky. Jsme zde, abychom vám nabídli personalizované a efektivní řešení. Pro více informací navštivte naši stránku věnovanou tomuto zákroku.
Více informací

Příčiny gynekomastie u mužů, které byste měli znát

Přestože může být gynekomastie způsobena běžnými fyziologickými procesy, spojuje se i s některými nemocemi či podáváním některých léků. Hlavní příčinou všech gynekomastických stavů je narušení rovnováhy mezi:

 • estrogeny – primární ženské pohlavní hormony.
 • a androgeny primární mužské pohlavní hormony.

Nepoměr mezi těmito skupinami hormonů je při gynekomastii vychýlen vždy na stranu estrogenů. Tento nepoměr je pak způsoben buď sníženým množstvím androgenů, nebo zvýšeným množstvím estrogenů.

V případě, že člověk trpí onemocněním, které způsobuje výše uvedený nepoměr, může se u něj gynekomastie také projevit. Mezi tato onemocnění patří hlavně:

 • některé nádory varlat nebo ledvin,
 • karcinom prsní žlázy u mužů,
 • jaterní cirhóza,
 • tyreotoxikóza (vyšší hladina hormonů štítné žlázy v krvi)
 • nebo Klinefelterův syndrom.

Další příčinou, která narušuje rovnováhu mezi estrogeny a androgeny, mohou být některé léky. Spironolakton a gynekomastie mají mezi sebou dobře známou souvislost. Spironolakton patří do skupiny diuretik. Znamená to, že zvyšuje tvorbu moči a způsobuje tzv. „odvodnění“ organismu, které je nezbytné při léčení různých onemocnění.

Tato souvislost je známa i v případě přípravku s označením Cimetidin. Gynekomastie se tak může objevit i během terapie peptických vředů nebo pálení žáhy, což jsou stavy léčené touto účinnou látkou. Důvodem je antiandrogenní nežádoucí účinek.

Další skupinou léků, která může způsobit gynekomastii, jsou psychofarmaka. Jedná se o látky, které ovlivňují vnímání, náladu, vědomí či chování.

Jak se zbavit gynekomastie?

Terapie gynekomastie se liší u různých věkových kategorií a také druhů gynekomastie. Zvětšená prsní žláza u mužů se vyskytuje až u 40 % osob v dospělém věku. V případě, že jsou na vině samotné prsní žlázy, je možná chirurgická léčba.

Operace gynekomastie u nás probíhá pouze v lokální anestezii
Operace gynekomastie u nás probíhá pouze v lokální anestezii

Plastická operace většinou probíhá v celkové anestezii. Zákrok v tomto případě trvá zpravidla jednu až dvě hodiny. Pro tělo je tato operace značně náročná. Naše klinika Dermaestet je jedna z mála, která provádí odstranění gynekomastie jen v lokální anestezii. Zákrok je pro pacienta tím pádem mnohem méně náročný a pořád nebolestivý.

Díky moderním technologiím je zákrok poměrně rychlý a po dvou týdnech je již možné provádět mírnou pracovní zátěž. Cena operace gynekomastie se odvíjí od její náročnosti. V některých případech může být odstranění indikováno i odborným lékařem.

Pokud je důvodem gynekomastie zmnožení tukové tkáně, je vhodnou terapií laserová liposukce. Zákrok trvá dvě až tři hodiny a na rozdíl od chirurgického odstranění probíhá jen s lokálním znecitlivěním. Liposukce je nebolestivá, její efekt je patrný opět hned po zákroku a rekonvalescence trvá jen několik dní.

Věděli jste, že operaci gynekomastie lze provést i v lokální anestezii?

V případě juvenilní gynekomastie je vhodné léčit i příčinu. Zároveň je to jeden ze způsobů, jak se zbavit gynekomastie bez operace v mladém věku. Pro tento účel se zpravidla předepisují buď přímo androgeny, nebo antiestrogeny (tedy látky působící proti účinkům estrogenů). Následným růstem postavy nebo cvičením se zmnožená tkáň přeformuje na svalovinu.

Diagnostika gynekomastie a předoperační vyšetření

Základem určení diagnózy je vyšetření u endokrinologa, krevní odběr a jeho následná analýza pro zjištění hladin estrogenů a androgenů. K tomu, aby bylo možné vyloučit nádorové onemocnění, je důležité provést ultrazvukové vyšetření (ultrasonografie) varlat a prsu. Vzhledem k tomu, že příčinou může být i nádor nadledvin, je vhodné vyšetřit i břicho.

Před samotnou operací je možné provést vyšetření karyotypu pacienta, a to v případě, že byly ostatní možné příčiny vyvráceny. Výsledkem karyotypizace je grafické znázornění chromozomové sady pacienta. Na tomto zobrazení je v případě Klinefelterova syndromu viditelná dvojice chromozomů X, přičemž u zdravého muže má být přítomen tento chromozom pouze jeden.

Zduřelá prsní žláza u mužů dnes trápí přibližně 40 % dospělých. U chlapců v pubertě je výskyt ještě častější. Ve většině případů jde jen o kosmetický problém způsobený nerovnováhou mezi androgeny a estrogeny. Tato nerovnováha může být způsobena buď fyziologickými nebo patologickými pochody. Specifickou příčinou mohou být i některé léky. Dnes spočívá terapie gynekomastie v chirurgickém odstranění tkáně, laserové liposukci či podávání léků k vyrovnání hladiny hormonů.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala botulo preparáty. Na naší klinice Dermaestet jste tak v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram