Růžovka se projevuje erytémem (zarudnutím), který můžete sledovat především na nose a v jeho okolí. Rosacea patří mezi onemocnění s označením „vazoneurózy“. Znamená to, že erytém je způsoben horším prokrvením postižených oblastí kvůli funkční poruše lokálních cév. Z důvodu špatného prokrvení se drobné kožní cévy (kapiláry) rozšiřují a tvoří na povrchu viditelné červené nitky (teleangiektázie).
Kožní nález se postupně mění na ohraničená vyvýšená místa (papuly), která mohou být doprovázena produkcí hnisu (papulopustuly). Neléčený stav stimuluje dělení buněk, které vede k hyperplázii vaziva a mazových žláz. Proto je důležité nasadit vhodnou léčbu včas, abychom mohli předejít progresi růžovky. Léčba má význam nejen pro lokální nález, ale také z psychologického hlediska. Pacienti trpící růžovkou často popisují i zhoršení sebevědomí a celkového psychického stavu.
Navzdory vyspělosti moderní medicíny zatím nebylo možné zjistit jasnou příčinu onemocnění rosacea. Lékaři přisuzují hlavní vliv genetice, kožnímu typu a různým změnám vaskularizace (prokrvení) postiženého místa. Diskutuje se také stav střevní bakteriální mikroflóry, hypertenze či onemocnění trávicího traktu.
Rosacea patří mezi chronická neinfekční zánětlivá onemocnění, což znamená, že není nakažlivá.
Onemocnění bývá ze začátku poměrně nenápadné. Počáteční či nejmírnější forma růžovky se projevuje erytémem a teleangiektáziemi, které jsou přechodné a po určité době zmizí. Nejčastějšími spouštěči jsou: emoční vypětí, působení tepla, sluneční záření (UV složka), konzumace alkoholu a vystavení chladu. Erytém se objevuje pořád častěji až se z něj stane trvalé zarudnutí střední části obličeje doprovázené tvorbou mírných vyvýšení (eflorescencí). Rosacea se na obličeji objevuje hlavně:
Kožní projevy růžovky obvykle vynechávají periorální oblast (kolem úst).
S postupným přibýváním hyperplastických projevů v kůži dochází především u mužů ve středním věku ke zhrubnutí a zesílení kůže na nose (rhinophyma). Ve výsledku pak nos připomíná svým tvarem květák. V dnešní době ale nejde o výraznou zdravotní komplikaci. Důvodem je pokročilost laserové léčby poškozeného nosu, která na pacientech nezanechá v podstatě žádné známky této komplikace.
Prognóza růžovky je díky dobře vyvinuté léčbě velmi příznivá. Pravděpodobnost úspěchu léčby se zvyšuje s časem diagnostiky. Pokud jsou projevy růžovky diagnostikovány brzy, většinou vystačí lokální léčba. V případě těžších forem onemocnění je dostupná celková či laserová terapie. Jednotlivé druhy léčby si nyní stručně popíšeme.
Kromě výše uvedených léčebných postupů vám doporučujeme věnovat se také prevenci. Základem prevence je pravidelná hygiena, hydratace pokožky a dodržování pitného režimu. Nejlepší kosmetika na rosaceu musí být dostatečně šetrná, protože pokožka pacientů je přecitlivělá vůči stresu jakéhokoli druhu. Výjimkou proto není dráždivé chemické složení některých přípravků. Prevence se opírá také o dostatečnou ochranu před sluncem, a to krémem s dostatečně vysokým SPF faktorem (50+).
Zarudnutí je nejčastějším projevem různých kožních onemocnění. Diferenciální diagnostika rosacey je založena především na umístění a povaze doprovodných lézí. Poměrně specifickým znakem je i komplikace Rhinophyma, kterou jsme si popsali výše. Růžovku je možné zaměnit za onemocnění jako:
V případě, že na svém těle zpozorujete projevy, které v našem textu popisujeme, neváhejte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře nebo lékařku.
Zdravý životní styl a vyvážená strava jsou prevencí mnoha akutních i chronických onemocnění. Avšak v případě, že onemocnění již jednou vzplane, nemusí být domácí nebo přírodní léčba dostačující. Rosacea je onemocnění, které má neinfekční chronický průběh, a tak může být její samotná přírodní léčba náročná.
Výsledky domácí nebo přírodní terapie se většinou dostavují za poměrně dlouhou dobu a někdy zkrátka tato léčba nestačí. Proto vám doporučujeme obrátit se na svého lékaře, který léčbu přizpůsobí požadavkům vašeho těla.
Rosacea patří mezi neinfekční chronická onemocnění kůže a její příčiny dosud nejsou zcela objasněny. Na projevech onemocnění se podílejí především genetika, specifický typ kůže a různé změny lokálního prokrvení.
Léčebné krémy na růžovku obsahují antibiotika, která pomáhají zmírňovat lokální projevy. Kromě antibiotických krémů je důležité pokožku dostatečně hydratovat. Využít můžete například krémy a masti označované jako „dermokosmetika “, které mají zaručené nedráždivé složení.
Antibiotika jsou hlavní účinnou látkou krémů proti růžovce. V případě lokálně působících krémů jde například o antibiotikum erytromycin a v případě těžších forem lze sáhnout po systémových zástupech, jako například tetracykliny.
Navzdory tomu, že studie jasně nepotvrzují výrok, že změna diety může růžovku vyléčit, některé její složky mohou zmírnit průběh onemocnění. Jedná se především o potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny a zdroje zinku. Vyhýbat byste se měli především alkoholu a nadměrné konzumaci kofeinu.