Rosacea – co to je a jak se s ní vypořádat?

Růžovka je poměrně časté chronické kožní onemocnění, které postihuje především starší populaci (40–60 let). Tato kožní porucha se projevuje nejčastěji u žen, u mužů ale také není výjimkou. Rosacea se projevuje především erytémem ve střední části obličeje. Víte, jak toto onemocnění léčit a jak mu předcházet?

Co je růžovka?

Růžovka se projevuje erytémem (zarudnutím), který můžete sledovat především na nose a v jeho okolí. Rosacea patří mezi onemocnění s označením „vazoneurózy“. Znamená to, že erytém je způsoben horším prokrvením postižených oblastí kvůli funkční poruše lokálních cév. Z důvodu špatného prokrvení se drobné kožní cévy (kapiláry) rozšiřují a tvoří na povrchu viditelné červené nitky (teleangiektázie).

Kožní nález se postupně mění na ohraničená vyvýšená místa (papuly), která mohou být doprovázena produkcí hnisu (papulopustuly). Neléčený stav stimuluje dělení buněk, které vede k hyperplázii vaziva a mazových žláz. Proto je důležité nasadit vhodnou léčbu včas, abychom mohli předejít progresi růžovky. Léčba má význam nejen pro lokální nález, ale také z psychologického hlediska. Pacienti trpící růžovkou často popisují i zhoršení sebevědomí a celkového psychického stavu.

Rosacea se projevuje erytémem v prostřední části obličeje
Rosacea se projevuje erytémem v prostřední části obličeje

Příčiny růžovky nejsou jasné

Navzdory vyspělosti moderní medicíny zatím nebylo možné zjistit jasnou příčinu onemocnění rosacea. Lékaři přisuzují hlavní vliv genetice, kožnímu typu a různým změnám vaskularizace (prokrvení) postiženého místa. Diskutuje se také stav střevní bakteriální mikroflóry, hypertenze či onemocnění trávicího traktu.

Rosacea patří mezi chronická neinfekční zánětlivá onemocnění, což znamená, že není nakažlivá.

Rosacea – příznaky, které byste měli znát

Onemocnění bývá ze začátku poměrně nenápadné. Počáteční či nejmírnější forma růžovky se projevuje erytémem a teleangiektáziemi, které jsou přechodné a po určité době zmizí. Nejčastějšími spouštěči jsou: emoční vypětí, působení tepla, sluneční záření (UV složka), konzumace alkoholu a vystavení chladu. Erytém se objevuje pořád častěji až se z něj stane trvalé zarudnutí střední části obličeje doprovázené tvorbou mírných vyvýšení (eflorescencí). Rosacea se na obličeji objevuje hlavně:

  • na nose a v jeho okolí,
  • v očním okolí (oční rosacea)
  • a na čele nebo bradě.

Kožní projevy růžovky obvykle vynechávají periorální oblast (kolem úst).

Rhinophyma – komplikace růžovky

S postupným přibýváním hyperplastických projevů v kůži dochází především u mužů ve středním věku ke zhrubnutí a zesílení kůže na nose (rhinophyma). Ve výsledku pak nos připomíná svým tvarem květák. V dnešní době ale nejde o výraznou zdravotní komplikaci. Důvodem je pokročilost laserové léčby poškozeného nosu, která na pacientech nezanechá v podstatě žádné známky této komplikace.

Léčba růžovky nabízí slibné výsledky

Prognóza růžovky je díky dobře vyvinuté léčbě velmi příznivá. Pravděpodobnost úspěchu léčby se zvyšuje s časem diagnostiky. Pokud jsou projevy růžovky diagnostikovány brzy, většinou vystačí lokální léčba. V případě těžších forem onemocnění je dostupná celková či laserová terapie. Jednotlivé druhy léčby si nyní stručně popíšeme.

  • Lokální léčba rosacey – základem této terapie je péče o poškozenou pokožku. Lehká rosacea reaguje na krémy s obsahem některých antibiotik (metronidazol, erytromycin). Příznivý vliv má také aplikace sirných past či lokálních retinoidů (vitamín A).
  • Celková léčba rosacey – tento druh léčby se uplatňuje hlavně u dlouhodobě neléčených a těžkých forem růžovky. Opírá se především o systémové podávání antibiotik z řad tetracyklinů či opět retinoidů.
  • Chirurgická léčba rosacey – tento způsob terapie využíváme u nejtěžších forem růžovky (např. rhinophyma), kdy je kůže nenávratně poškozená a deformovaná. Ošetření provádíme pomocí vysokoenergetického medicínského laseru.

Máme pro vás řešení

Svěřte se profesionálům na naší klinice. Navrhneme optimální léčbu na základě společné konzultace a podrobné diagnostiky vaší pleti.
Více informací
Laserová operace přináší velmi pozitivní výsledky
Laserová operace přináší velmi pozitivní výsledky

Kromě výše uvedených léčebných postupů vám doporučujeme věnovat se také prevenci. Základem prevence je pravidelná hygiena, hydratace pokožky a dodržování pitného režimu. Nejlepší kosmetika na rosaceu musí být dostatečně šetrná, protože pokožka pacientů je přecitlivělá vůči stresu jakéhokoli druhu. Výjimkou proto není dráždivé chemické složení některých přípravků. Prevence se opírá také o dostatečnou ochranu před sluncem, a to krémem s dostatečně vysokým SPF faktorem (50+).

K lokální léčbě jsou vhodné antibiotické masti
K lokální léčbě jsou vhodné antibiotické masti

Diferenciální diagnostika růžovky

Zarudnutí je nejčastějším projevem různých kožních onemocnění. Diferenciální diagnostika rosacey je založena především na umístění a povaze doprovodných lézí. Poměrně specifickým znakem je i komplikace Rhinophyma, kterou jsme si popsali výše. Růžovku je možné zaměnit za onemocnění jako:

  • akné vulgaris,
  • dermatitis rosaceiformis,
  • lupus erytematodes/erytematosus a
  • sarkoidóza.

V případě, že na svém těle zpozorujete projevy, které v našem textu popisujeme, neváhejte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře nebo lékařku.

Růžovka a přírodní léčba – vyplatí se to?

Zdravý životní styl a vyvážená strava jsou prevencí mnoha akutních i chronických onemocnění. Avšak v případě, že onemocnění již jednou vzplane, nemusí být domácí nebo přírodní léčba dostačující. Rosacea je onemocnění, které má neinfekční chronický průběh, a tak může být její samotná přírodní léčba náročná.

Výsledky domácí nebo přírodní terapie se většinou dostavují za poměrně dlouhou dobu a někdy zkrátka tato léčba nestačí. Proto vám doporučujeme obrátit se na svého lékaře, který léčbu přizpůsobí požadavkům vašeho těla.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Je růžovka infekční?

Rosacea patří mezi neinfekční chronická onemocnění kůže a její příčiny dosud nejsou zcela objasněny. Na projevech onemocnění se podílejí především genetika, specifický typ kůže a různé změny lokálního prokrvení.

Jaký je nejlepší krém na růžovku?

Léčebné krémy na růžovku obsahují antibiotika, která pomáhají zmírňovat lokální projevy. Kromě antibiotických krémů je důležité pokožku dostatečně hydratovat. Využít můžete například krémy a masti označované jako „dermokosmetika “, které mají zaručené nedráždivé složení.

Pomáhají na růžovku antibiotika?

Antibiotika jsou hlavní účinnou látkou krémů proti růžovce. V případě lokálně působících krémů jde například o antibiotikum erytromycin a v případě těžších forem lze sáhnout po systémových zástupech, jako například tetracykliny.

Trápí mě rosacea – pomůže změna jídelníčku?

Navzdory tomu, že studie jasně nepotvrzují výrok, že změna diety může růžovku vyléčit, některé její složky mohou zmírnit průběh onemocnění. Jedná se především o potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny a zdroje zinku. Vyhýbat byste se měli především alkoholu a nadměrné konzumaci kofeinu.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala botulo preparáty. Na naší klinice Dermaestet jste tak v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram