Celulitida neboli pomerančová kůže – jak se jí nadobro zbavit?

Celulitida je velmi rozšířené kožní onemocnění, které se vyskytuje častěji u žen než u mužů. Jedná se o multifaktoriální zdravotní problém, který je často spojován s genetikou, hormonální nerovnováhou či nezdravým životním stylem. V našem článku vám detailně popíšeme, co celulitida je a jaké jsou možnosti její léčby.

Co je celulitida?

Celulitida je pojem označující stav, kdy tukové polštářky vyvíjí tlak na pojivovou tkáň v kůži. Predilekční místa celulitidy jsou stehna, břicho a hýždě. Tlak způsobí natažení vaší pokožky, která následně získá zvrásněný až hrudkovitý vzhled. Častým průvodním jevem v postižených oblastech je vznik strií. Z hlediska frekvence výskytu se celulitida může objevit u obou pohlaví, ale častěji se s ní setkáváme u žen. Z celkové světové populace trápí nebo trápila 80 až 90 % všech žen. U mužů je to jen 10 % populace.

Celulitida se projevuje zvrásněnou a hrudkovitou pokožkou
Celulitida se projevuje zvrásněnou a hrudkovitou pokožkou

Jak vzniká celulitida

Celulitida je v medicíně označována jako multifaktoriální onemocnění, které nemá jasnou příčinu vzniku. Není tím pádem způsobena jedinou příčinou, ale souhrou více aspektů vašeho zdravotního stavu. V praxi evidujeme nejsilnější korelaci v souvislosti s genetikou. V našich genech je totiž zakódována mimo jiné i distribuce tuku v našem těle.

Významný vliv připisujeme i věku. Čím je člověk starší, tím méně vody jeho tělo obsahuje a tím více klesá elasticita jeho pokožky. S vyšším věkem tak mohou být příznaky celulitidy výraznější. V neposlední řadě musíme zmínit také množství tuku v těle, které je determinováno nejen genetikou, ale také životním stylem.

Důvod, proč celulitida postihuje častěji ženy než muže, také není zcela objasněn. Jedna z teorií je postavena na průběhu pojivových vláken. U mužů jsou vlákna podle teorie uspořádána do kříže, zatímco u žen probíhají paralelně a jsou tím pádem méně odolná vůči tlaku. Další teorie zohledňuje vliv estrogenů, které podporují ukládání tuků v těle. Nárůst hladin estrogenů je většinou spojen s:

  • pubertou,
  • těhotenstvím
  • nebo hormonální poruchou.
Příčinou celulitidy je působení tlaku z tuku v podkoží na pokožku
Příčinou celulitidy je působení tlaku z tuku v podkoží na pokožku

Jak se zbavit celulitidy (pomerančové kůže)

Nejúčinnějším způsobem, jak odstranit celulitidu, je sáhnout po moderních neinvazivních přístupech.

Celulitida na stehnech a hýždích – jak ji odstranit?

V případě pomerančové kůže na stehnech a hýždích můžete vyzkoušet hlubokou masáž proti celulitidě, která podporuje prokrvení kůže a podkoží. Výhodná může být také laserová liposukce, která kůži viditelně zpevní a stáhne. Využití medicínského laseru a akustických vln patří mezi nejefektivnější metody, jak ošetřit celulitidu. Výsledky těchto zákroků jsou patrné ihned po jejich ukončení a jsou spojeny s minimální či žádnou rekonvalescencí.

Efektivní řešení celulitidy

Svěřte se profesionálům na naší klinice. Rádi vám pomůžeme a nalezneme individuální řešení. Zjistěte více na stránce se souvisejícím zákrokem.
Více informací
Hluboká masáž podporuje prokrvení problémových oblastí
Hluboká masáž podporuje prokrvení problémových oblastí

Celulitida na břiše – cvičit nebo krémovat?

Pokud vás trápí zmnožení tukové tkáně a celulitida na břiše, můžete vyzkoušet pravidelné sportovní aktivity. Během sportu jsou totiž spalovány vnitřní zdroje energie pro tvorbu svalové hmoty. Jedním z těchto zdrojů je i tuková tkáň. Je však třeba podotknout, že tyto aktivity neřeší příčinu celulitidy, ale mohou zlepšit její vzhled. Výhodná může být i mezoterapie, která pomůže vaší pokožce omládnout.

Banky na celulitidu – jednoduchá vakuová terapie

Masážní baňky na celulitidu jsou zpravidla vyrobeny z medicínského silikonu. Jsou dostupné v různých velikostech, které odpovídají kožním problémům, pro které jsou určeny. Jak baňky na celulitidu fungují? Jedná se o tzv. vakuovou terapii, kterou zahájíte pokaždé, když z baňky vytlačíte vzduch. Podtlak v baňce vytáhne kůži směrem ven, čímž je stimulován krevní a povrchový lymfatický systém.

Vakuová terapie stimuluje oběhový a lymfatický systém
Vakuová terapie stimuluje oběhový a lymfatický systém

Jak na celulitidu – pomůže změna jídelníčku?

Přestože studie nenaznačují jasnou korelaci mezi jídelníčkem a celulitidou, může změna vaší diety přispět ke zlepšení vašeho zdravotního stavu. Vyhnout byste se měli především vysokokalorickým jídlům s vysokým podílem jednoduchých sacharidů, tuků, konzervantů či soli. Naše tělo si z kalorických jídel vytváří energii, kterou nedokáže využít v celém jejím množství, a tak ji ukládá ve formě tukových polštářků do podkoží či okolí vnitřních orgánů. Vysoký podíl soli dále způsobuje zadržování vody v těle, což je mimo jiné rizikovým faktorem i u dalších zdravotních komplikací (např. hypertenze).

Cviky na celulitidu – které mohou pomoci?

Pokud plánujete porazit celulitidu jen pomocí cviků a sportu, budeme vás muset zklamat. Studie totiž tento způsob monoterapie celulitidy vylučují. V čem se ale výzkumy shodují, je fakt, že cvičení může celulitidu do jisté míry zmírnit. Doporučujeme vám ale zaměřit se na celotělové cviky a nikoli na cviky pro konkrétní partie.

Moderní technologie řeší projevy a příčiny celulitidy

Pokud jste již vyzkoušeli mnoho metod, které vás měly zbavit projevů celulitidy a žádná se vám neosvědčila, máme pro vás dobrou zprávu. Na naší klinice pro tento účel využíváme přístroj, který kombinuje radiofrekvenci s působením vakua. Dlouhodobé výsledky jsou většinou patrné ihned po zákroku. Díky této metodě vás dokážeme zbavit nejen projevů celulitidy, ale také jejích pěti základních příčin:

  • zvětšení tukových buněk,
  • poškození kolagenních vláken,
  • ztráta elasticity kůže,
  • nedostatečné cévní zásobování
  • a nahromadění odpadových látek.
Moderní technologie řeší nejen projevy, ale také příčiny celulitidy
Moderní technologie řeší nejen projevy, ale také příčiny celulitidy

Odstranění celulitidy přírodní cestou

Babské rady na celulitidu se opírají mimo jiné o použití bylinek v různých formách. Rady doporučují například aplikovat masážní olej vyrobený z avokádových pecek a mandlového oleje. Další rada zase doporučuje pravidelné pití kopřivového čaje, který by měl v těle pomoci eliminovat toxiny. Na závěr musíme zmínit obklady z břečťanových listů, který prý pomáhá eliminovat ďolíčkování kůže.

Přestože tyto metody neodsuzujeme a snažíme se s našimi pacienty najít vždy společnou řeč, doporučujeme jim zpravidla farmakologickou nebo přístrojovou terapii.

Nejčastější dotazy a odpovědi?

Jaké krémy na celulitidu jsou nejlepší?

Nejlepší krémy na celulitidu mají za úkol hydratovat a zpevnit pokožku. Pro tento účel jsou doplněny výtažkem z mořských řas, kofeinem či jinými přírodními extrakty.

Za jak dlouho zmizí celulitida?

Jaké krémy na celulitidu jsou nejlepší? Nejlepší krémy na celulitidu mají za úkol hydratovat a zpevnit pokožku. Pro tento účel jsou doplněny výtažkem z mořských řas, kofeinem či jinými přírodními extrakty.

Je celulitida nakažlivá?

Celulitida je neinfekční a nenakažlivý kosmetický problém. Není doprovázena bolestí, pálením ani svěděním. Jedná se o multifaktoriální kožní lézi, která má nejčastěji genetický podklad.

Dá se celulitida vyléčit?

Odpověď je bohužel ne. Celulitidou trpí většina naší populace. Vzhledem k tomu, že neznáme její jednoznačnou příčinu, nedokážeme ji vyřešit na 100 %. Víme však našim pacientům zajistit sebevědomý a lepší život použitím nejmodernějších technologií.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala botulo preparáty. Na naší klinice Dermaestet jste tak v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram