Lymfodrenáž – co to je a jak probíhá?

Lymfodrenáž je druh masáže, která má za úkol stimulovat odtok lymfy a tím zmírnit otok. Náš lymfatický systém se skládá z cév, uzlin a menších uzlíků, které se mohou čas od času ucpat. Následně se v nich hromadí odpadní látky a lymfa tak nemůže zastávat svoji hlavní obrannou funkci. Ve výsledku se v lymfatických cévách hromadí lymfa a v okolních tkáních voda, což se projeví jako tvorba otoků.

Co je to lymfodrenáž?

Lymfatický systém je nezbytný pro odstranění odpadních látek z našeho těla. Tento systém se skládá kromě jiného z lymfatických cév a uzlíků. Množství lymfatické tekutiny v systému může být zvýšeno celým spektrem zdravotních problémů a chirurgických zákroků. Principem lymfodrenáže je mechanicky stimulovat a podpořit odstranění nahromaděných zbytkových tekutin a rozpadových produktů.

Lymfodrenáže – kdy jsou prospěšné?

Množství lymfy v našem těle může být zvýšeno z mnoha důvodů. Příčina může být akutní nebo chronická. Je ale důležité podotknout, že lymfodrenáž neodstraňuje příčiny hromadění lymfy. Před zákrokem byste měli konzultovat s vaším lékařem, zda je pro vás tento zákrok vhodný. Mezi nejčastější indikace lymfodrenáže patří:

 • různé druhy otoků,
 • lymfedém,
 • křečové žíly,
 • trombóza,
 • kožní onemocnění (akné, ekzém),
 • bolesti hlavy a migréna,
 • jizvy po operacích
 • či regenerace celého organismu.

Manuální a přístrojová lymfodrenáž – jaké jsou rozdíly?

Stejně jako u řady jiných estetických zákroků, také u lymfodrenáže si můžeme pomoci moderní technikou. Principem lymfodrenáže jako takové, je mechanicky stimulovat odtok lymfy. To lze zajistit buď zkušenýma rukama masérů, nebo pomocí nafukovacích návleků lymfodrenážních přístrojů.

Přístrojová lymfodrenáž

Přístrojová lymfodrenáž, známá také jako presoterapie, využívá nafukovací návleky, které vytvářejí postupující tlakovou vlnu. Princip je tím pádem podobný jako u manžety tlakoměru. Jednotlivé komůrky návleků se rytmicky napouštějí vzduchem a následně opět vypouštějí. Využít můžete návleky na obě dolní končetiny, chodidla, horní končetiny či dokonce krk. Přístrojová lymfodrenáž obličeje dosud není dostupná.

Přístrojová lymfodrenáž trvá zpravidla 20 až 45 minut.

Přístrojová lymfodrenáž využívá nafukovací návleky
Přístrojová lymfodrenáž využívá nafukovací návleky

Manuální lymfodrenáž

Lymfodrenáž rukama je oproti přístrojové časově náročnější a tím pádem může být i nákladnější. Při lymfatické masáži je ale vhodné tlak postupně zvyšovat, což mnohé masážní přístroje neumožňují. V některých ambulancích se proto setkáte se zákroky, které kombinují manuální a přístrojovou lymfodrenáž. Velkou výhodou manuální metody je možnost detailní masáže obličejové oblasti.

Domácí lymfodrenáž – jak na to?

Dáte-li přednost domácí lymfatické masáži před profesionální, promyslete si předem, které partie budete ošetřovat. Masáž má v první řadě stimulovat lymfatické cévy a uzlíky, a tak je důležité, abyste měli přehled o jejich lokalitě.

Kromě podpory funkce lymfatického systému bude během ošetření docházet k přesunu lymfy a odpadních materiálů. K tomu, aby se jich naše tělo mohlo zbavit, musí přestoupit do krevního řečiště a dále do ledvin. Aby k tomu došlo, musí se lymfa dostat do oblasti kolem klíčních kostí, kde jsou umístěny spojky lymfatického a oběhového systému.

Lymfodrenáž obličeje a krční oblasti

Na lymfatickou masáž využívejte tři prostřední prsty nebo ukazováček a prostředník. Masáž můžete začít na čele. Slabým tlakem a několika krouživými pohyby masírujte prostřední část čela nad obočím. Následně pokračujte do oblasti spánků, lícních kostí a na krk, jehož masáž si popíšeme níže.

Lymfodrenáž očního okolí začněte pohyby v infraorbitální oblasti (pod očima podél nosu). Pokračujte do oblasti lícních kostí a dále do oblasti příušních žláz před vstupem do vnějších zvukovodů. Masáž pokračujte na krční oblasti. Masáž brady začněte v jejím prostředku a pokračuje na spodní čelisti v okolí ústních koutků. Následně se přesuňte do zmíněného okolí příušní žlázy a na závěr do krční krajiny.

Lymfodrenáž obličeje zlepšuje vizáž a podporuje její přirozené čištění
Lymfodrenáž obličeje zlepšuje vizáž a podporuje její přirozené čištění

Ruční lymfatická masáž krku

Lymfodrenáž krku začněte v oblasti úhlu dolní čelisti a pokračujte do oblasti středu krku, kterou procházejí velké cévy. Dalším místem v pořadí je základna krku nad středy klíčních kostí. Masáž ukončete ve střední části krku, nad vnitřními konci klíčních kostí.

Lymfodrenážní čaj

Čaje na lymfatický systém obsahují směsi bylin, které mají za úkol podpořit jeho fyziologické fungování. Máte-li zájem o terapii tohoto druhu, doporučujeme vám kombinovat ji s dalšími možnými terapeutickými přístupy. Monoterpie čajem bývá většinou zdlouhavá a její výsledky nemusí být tak viditelné jako v případě lymfatických masáží. Základem většiny lymfatických čajů je:

 • nať kopřivy,
 • nať vřesu,
 • nať lipkavce
 • a skořicová kůra.

Lymfodrenáž nohou

Lymfatickou masáž nohou můžete začít nad oblastí, která je postižena otokem. Otok je totiž pravděpodobně způsoben ucpáním lymfatického systému nad ním. K tomu, abyste se tím pádem otoku zbavili, musíte nejprve uvolnit ucpanou část. Pokud vás trápí například oteklá kolena, začněte masáž nad jedním z nich.

Nohy lze ošetřit pomocí manuální i přístrojové lymfodrenáže
Nohy lze ošetřit pomocí manuální i přístrojové lymfodrenáže

Jednu ruku přiložte na vnější stranu nohy, druhou na vnitřní stranu. Mírně přitlačte a ruce postupně přesouvejte blíže k pánvi. Tento proces opakujte 10 až 15krát. Následně můžete pokračovat na zmiňovanou problémovou část. Technika lymfatické masáže bude i v tomto případě stejná.

Vzhledem k fyzické a časové náročnosti lymfodrenáže vám doporučujeme kontaktovat s jejím provedením profesionály.

Lymfodrenáž – co dělat před a po?

Před samotnou lymfodrenáží je důležité „otevřít“ větší lymfatické uzliny. Tyto uzliny naleznete v podpaží, loketní jamce, tříslech a v kolenní jamce. V případě, že nedojde k otevření těchto uzlin, může to způsobit nechtěné otevření lymfatických spojek, které odvádí lymfu do míst, ve kterých může vyvolávat bolest, otok a pocit tlaku (hrudník, genitál, krční oblast).

Dále je důležité, abyste před každou lymfodrenáží vypili alespoň 500 ml vody. Uvolněná lymfa totiž přechází do krevního řečiště. Odpadní látky, které byly v lymfě obsaženy, se naší cirkulací dostávají do ledvin. V ledvinách je krev od těchto látek očištěna v procesu tvorby moči. K tomu, aby nebyly ledviny výrazně namáhány náhlým přívalem odpadních látek, byste měli i po zákroku vypít dalších 500 ml vody.

Lymfodrenáž Brno – kterou kliniku navštívit?

Výsledek lymfodrenáže není závislý jen na použitých technikách, ale i zkušenostech masérů a masérek. Proto vám doporučujeme vybírat pouze pracoviště s pozitivními referencemi a doporučením od osob, které tento zákrok již podstoupily. Na naší klinice Dermaestet využíváme nejmodernější technologie, které kombinujeme se vstřícným přístupem a dlouholetými zkušenostmi. Za naším dobrým jménem v oblasti estetické medicíny stojí stovky spokojených zákaznic a zákazníků.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala Dysport - botulotoxin. Na naší klinice Dermaestet jste v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram