Lymfatický systém je nezbytný pro odstranění odpadních látek z našeho těla. Tento systém se skládá kromě jiného z lymfatických cév a uzlíků. Množství lymfatické tekutiny v systému může být zvýšeno celým spektrem zdravotních problémů a chirurgických zákroků. Principem lymfodrenáže je mechanicky stimulovat a podpořit odstranění nahromaděných zbytkových tekutin a rozpadových produktů.
Množství lymfy v našem těle může být zvýšeno z mnoha důvodů. Příčina může být akutní nebo chronická. Je ale důležité podotknout, že lymfodrenáž neodstraňuje příčiny hromadění lymfy. Před zákrokem byste měli konzultovat s vaším lékařem, zda je pro vás tento zákrok vhodný. Mezi nejčastější indikace lymfodrenáže patří:
Stejně jako u řady jiných zákroků, také u lymfodrenáže si můžeme pomoci moderní technikou. Principem lymfodrenáže jako takové, je mechanicky stimulovat odtok lymfy. To lze zajistit buď zkušenýma rukama masérů, nebo pomocí nafukovacích návleků lymfodrenážních přístrojů.
Přístrojová lymfodrenáž, známá také jako presoterapie, využívá nafukovací návleky, které vytvářejí postupující tlakovou vlnu. Princip je tím pádem podobný jako u manžety tlakoměru. Jednotlivé komůrky návleků se rytmicky napouštějí vzduchem a následně opět vypouštějí. Využít můžete návleky na obě dolní končetiny, chodidla, horní končetiny či dokonce krk. Přístrojová lymfodrenáž obličeje dosud není dostupná.
Přístrojová lymfodrenáž trvá zpravidla 20 až 45 minut.
Lymfodrenáž rukama je oproti přístrojové časově náročnější. Při lymfatické masáži je ale vhodné tlak postupně zvyšovat, což mnohé masážní přístroje neumožňují. V některých ambulancích se proto setkáte se zákroky, které kombinují manuální a přístrojovou lymfodrenáž. Velkou výhodou manuální metody je možnost detailní masáže obličejové oblasti.
Kromě profesionálních zákroků vám mnohé zdroje doporučí domácí lymfodrenáž. Ta spočívá v systematickém masírování různých bodů v určitých partiích vašeho těla. Ve výsledku byste tak lymfodrenáž hlavy, krku nebo nohou mohli absolvovat i doma bez zbytečných investic.
Přestože se jedná o velmi lákavou nabídku, doporučujeme vám, abyste pro lymfodrenáž navštívili specializované pracoviště, jakým je například klinika Dermaestet. Domácí lymfodrenáž je totiž spojena s minimální pravděpodobností úspěchu a zároveň si jejím neopatrným provedením můžete spíše ublížit a svůj zdravotní stav zhoršit.
Před samotnou lymfodrenáží je důležité „otevřít“ větší lymfatické uzliny. Tyto uzliny naleznete v podpaží, loketní jamce, tříslech a v kolenní jamce. V případě, že nedojde k otevření těchto uzlin, může to způsobit nechtěné otevření lymfatických spojek, které odvádí lymfu do míst, ve kterých může vyvolávat bolest, otok a pocit tlaku (hrudník, genitál, krční oblast).
Dále je důležité, abyste před každou lymfodrenáží vypili alespoň 500 ml vody. Uvolněná lymfa totiž přechází do krevního řečiště. Odpadní látky, které byly v lymfě obsaženy, se naší cirkulací dostávají do ledvin. V ledvinách je krev od těchto látek očištěna v procesu tvorby moči. K tomu, aby nebyly ledviny výrazně namáhány náhlým přívalem odpadních látek, byste měli i po zákroku vypít dalších 500 ml vody.
Výsledek lymfodrenáže není závislý jen na použitých technikách, ale i zkušenostech masérů a masérek. Proto vám doporučujeme vybírat pouze pracoviště s pozitivními referencemi a doporučením od osob, které tento zákrok již podstoupily. Na naší klinice Dermaestet využíváme nejmodernější technologie, které kombinujeme se vstřícným přístupem a dlouholetými zkušenostmi. Za naším dobrým jménem v oblasti medicíny stojí stovky spokojených klientek a klientů.