Seboroická dermatitida: Co to je a jak s ní bojovat?

Seborea je poměrně časté neinfekční onemocnění kůže, které se projevuje tvorbou červených šupin na mastnějších částech těla. Jedná se o oblasti se zvýšeným výskytem mazových žláz, jako například okolí nosu a uší, kštice nebo třísla. Přestože toto onemocnění nedokážeme zcela vyléčit, dokážeme díky moderním přístupům zlepšit kvalitu života se seboreou a zmírnit její nepříjemné příznaky.

Co je to seborea?

Seborea neboli seboroická dermatitida je poměrně časté kožní onemocnění, které se objevuje zejména na pokožce hlavy. Mezi hlavní projevy tohoto onemocnění patří tvorba šupinatých skvrn, nepoddajných lupů a zanícení kůže. Nejčastějšími místy výskytu jsou mastnější části obličeje, a to okolí nosu, uší, obočí nebo řas.

Věděli jste, že pojem seborea je odvozen od slova Sebum, což v překladu z latiny znamená kožní maz? Maz je vylučován žlázami po celém těle a má olejovitou konzistenci. V kožních záhybech se může usazovat a dráždit náš imunitní systém.

U dospělých mužů může dojít ke vzniku seborey i na bradě
U dospělých mužů může dojít ke vzniku seborey i na bradě

Příčiny seboroické dermatitidy

Seborea postihuje přibližně 11 % světové populace. Nejčastěji se s ní setkáváme u dětí a u dospělých mezi 30. a 60. rokem života. Přestože výskyt seborey je v dnešní době dobře zmapován, její přesná příčina nám zatím není známa. Existuje však několik teorií, které vznik seboroické dermatitidy připisují těmto faktorům:

  • přehnaná imunitní reakce vůči kvasinkám Malassezia, které jsou součástí kožních sekretů,
  • genetická predispozice,
  • onemocnění nervového systému (obrna lícního nervu, Parkinsonova choroba atd.),
  • oslabený imunitní systém během užívání imunosupresiv
  • nebo akutní stresová situace a zotavování z takové situace.

Kromě těchto možných příčin popisuje moderní medicína také rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku seborey. Nejde však o rizikové faktory specifické pro seboroickou dermatitidu, ale o faktory ovlivňující celkový stav našeho organismu. Patří mezi ně například:

  • požívání alkoholu,
  • kouření,
  • nutriční stav a dietetické návyky,
  • užívání některých léků
  • a deprese.

Projevy seborey, které byste měli znát

Hlavním projevem seborey je tvorba velmi svědivých a dráždivých šupin převážně na obličeji, které mohou získat bílé, šedé nebo nažloutlé zbarvení. Šupiny se nejčastěji objevují na vlasaté části hlavy, v oblasti obočí, očních víček, třísel, pod pažemi nebo prsy. Kromě šupin se hlavně na pokožce hlavy může objevit zarudnutí zkombinované s vyšší tvorbou mazu. Takto podrážděná kůže bývá často pokryta bílými či žlutými odlupujícími se šupinami.

Projevy seboroické dermatitidy se mohou objevit i kolem obočí nebo na trupu
Projevy seboroické dermatitidy se mohou objevit i kolem obočí nebo na trupu

Léčba seboroické dermatitidy

Přestože neznáme přesnou příčinu seborey, díky moderním léčivým přípravkům vám pomůžeme zmírnit její projevy. Léčba je založena především na aplikaci antimykotických a protizánětlivých léčiv. Konkrétní léčebný přístup se ale může lišit v závislosti na místě vzniku seborey a také na věku pacientů.

Seborea ve vlasech – léčba vás nebude omezovat

Mapovité skvrny s odlupujícími se šupinami ve vlasech přehlédne jen málokdo. Pokožka pod vlasy je nejlépe přístupná pro šampony proti seboroické dermatitidě. Hlavní účinnou složkou těchto šamponů je většinou látka s označením Ketokonazol. Výhodou těchto šamponů je jejich lokální působení, díky kterému nepronikají hlouběji do organismu.

Šampon na seboreu většinou obsahuje také protizánětlivé složky, mezi které patří mimo jiné kortikoidy. Frekvence nanášení šamponů je pro každého individuální. Závisí totiž od vašich hygienických zvyklostí, rozsahu poškození pokožky a také od použitého přípravku. O tom, jak často si máte vlasy mýt antiseboroickým šamponem, by vás měl informovat váš ošetřující lékař.

Seboreu ve vlasech může zmírnit pravidelné mytí speciálním šamponem
Seboreu ve vlasech může zmírnit pravidelné mytí speciálním šamponem

Seborea v obočí a za ušima

V těchto oblastech jsou terapeuticky ideální krémy, gely a masti. Jejich složení se v porovnání s šampony může lišit, ale jejich hlavní složka bývá pro většinu přípravků stejná. I v mastích a gelech se setkáte s antimykotickou a protizánětlivou složkou. Přípravky mají tím pádem odstranit původce problému a potlačit přehnanou imunitní reakci. Seborea na dalších částech těla, jako například trup nebo třísla, může být léčena také tímto způsobem.

Seborea u miminek a kojenecká seborea

Kojenecká seborea se v některých symptomech liší od dětské nebo dospělé seboroické dermatitidy. Ve většině případů kožní projevy nesvědí a odeznívají i bez léčby mezi 8. a 12. měsícem života. Léčbu lze urychlit každodenním mytím vlasů jemným dětským šamponem. V případě, že pokožka dítě svědí, může dojít k rozšíření zánětu škrábáním. V takovém případě vám doporučujeme navštívit vašeho pediatra.

Ložiska seborey u miminek většinou nesvědí
Ložiska seborey u miminek většinou nesvědí

Seborea u dětí

Dětská seborea je v mnohém podobná dospělé. Společná je většinou i terapie, která se opírá o šampony, gely a masti s obsahem antimykotik a protizánětlivých látek. U dětí bývá frekvence nanášení nižší než u dospělých. U mírnějších forem seborey může stačit, když budete přípravky nanášet dvakrát týdně. Těžší formy mohou vyžadovat nanášení i dvakrát za den.

Opět ale zdůrazňujeme, že frekvenci aplikace by měl určit ošetřující lékař.

Diferenciální diagnostika seborey

Seboroická dermatitida může být laicky snadno zaměňována za jiná kožní onemocnění. Pravdou je, že mapovitou vyrážkou se svědivým charakterem se projevuje i několik dalších známých onemocnění kůže. Přesnou diagnostiku byste tím pádem měli nechat na lékařích. Vzhledem k tomu, že nesprávnou léčbou můžete svůj stav zhoršit, doporučujeme vám ji konzultovat ještě před zahájením s dermatologem.

Seboroická dermatitida vs. psoriáza – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Psoriáza, také známá jako lupénka, se projevuje tvorbou červených skvrn na kůži s odlupujícími se šupinkami. Tyto šupiny bývají převážně hrubší než u seborey, ale není to pravidlem. V případě, že se vám psoriáza projeví na vlasaté části hlavy, bývají šupiny zbarveny do stříbřista a ne do bílé nebo žluté barvy.

Lupy nebo seborea – jak je od sebe odlišit?

Přestože oba tyto problémy způsobují vznik suché svědivé pokožky na hlavě, díky ostatním příznakům je můžeme jednoduše odlišit. Lupy postihují zpravidla jen vlasatou část hlavy, zatímco seborea se projevuje hlavně v mastnějších částech těla a v kožních záhybech. Ve vlasech bývá v případě seborey pokožka zarudlá.

Kromě výše uvedených kožních onemocnění může být seborea snadno zaměněna is atopickým ekzémem, zarděnkami nebo onemocněním pityriasis versicolor.

Prevence seborey

Projevy seborey lze zmírnit nebo oddálit především zdravým životním stylem. Vyvážená strava, pravidelná hygiena a dostatek pohybové aktivity jsou preventivní opatření většiny civilizačních onemocnění. Pro seboreu platí především pravidelná a správná hygiena nejen pokožky, ale i vlasů. Také vám doporučujeme vyhýbat se nadměrné konzumaci alkoholu a kouření. V dnešní době se člověk asi těžko vyhne stresu, takže pokud se vám nepodaří ho zmírnit, dopřejte si alespoň dostatek odpočinku v noci nebo během dne.

Co je seborea?

Seborea je neinfekční kožní onemocnění, které se objevuje hlavně v mastnějších částech těla. Seboroické šupiny se nejčastěji vyskytují ve vlasaté části hlavy, kolem nosu a uší nebo na obočí. Výjimkou nejsou ani kožní záhyby na trupu či v tříslech.

Jaká je nejlepší mast na seboreu?

Masti proti seboroické dermatitidě většinou obsahují antimykotické a protizánětlivé látky, které pomáhají v boji proti původcům seborey a vlastní přehnané imunitní odpovědi organismu. Častou účinnou látkou těchto přípravků je antimykotikum Ketokonazol.

Jaký šampon na seboreu používat?

Šampony na seboreu většinou obsahují stejné účinné látky jako masti, protože mají stejný účel. Jejich výhodou je fakt, že nepronikají hlouběji do organismu, což eliminuje většinu nežádoucích účinků. S výběrem správného šamponu a jeho frekvencí aplikace vám na naší klinice rádi pomůžeme.

Za jak dlouho zmizí seborea?

Seboroickou dermatitidu v dnešní době nelze zcela vyléčit. Léčivé přípravky dokážou projevy seborey jen zmírnit, a to většinou dlouhodobě.

Seborea ve tváři – jak se jí zbavit?

Seboroickou dermatitidu na obličeji můžete zmírnit mastmi a gely pro tento účel. Dále vám doporučujeme pravidelnou hygienu pokožky obličeje a omezení aplikace kosmetických přípravků.

Je seborea nakažlivá?

Ne, seboroická dermatitida je neinfekční a nepřenosné kožní onemocnění. Seborea sice trápí poměrně velkou část naší populace, ale „nakazit“ se jí od druhého člověka nemůžete.

Způsobuje seborea vypadávání vlasů?

Seborea většinou vypadávání vlasů nezpůsobuje. V důsledku poškození pokožky zánětem sice může dojít k vypadávání, ale jen v malé a přechodné míře.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala botulo preparáty. Na naší klinice Dermaestet jste tak v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram