Strie — jak vznikají a jak zmírnit jejich projevy?

Se striemi se během života setká většina žen, ale nevyhýbají se ani mužskému pokolení. Co může za vznik strií? Dá se jim předcházet? A jak se jich co nejúčinněji zbavit nebo alespoň zmírnit jejich projevy? Vše vám prozradíme v dnešním článku.

Co jsou strie a jak vznikají?

Strie neboli pajizévky vznikají jako reakce kůže na nadměrnou zátěž, k níž dochází při náhlé změně objemu těla. Za vznik strií může ztenčení a ochabnutí kolagenových a elastinových vláken a jejich následné rozrušení. Výsledkem jsou červené až fialové strie, které časem blednou a připomínají typické dlouhé perleťové linky (barevnost vždy závisí na množství pigmentu u daného jedince). Tam, kde se strie vytvoří je kůže drsnější, hrbolatá s prohlubněmi.

 

 

Na vině jsou hormony i výkyvy váhy

Ke změně objemu určitých tělesných partií dochází nejčastěji v důsledku hormonálních změn (klimakterium, puberta, užívání kortikoidů a steroidních hormonů), těhotenství, rychlého růstu u dospívajících dětí, přibývání na váze nebo naopak prudkého hubnutí a také při rychlém nárůstu svalové hmoty při intenzivním posilování. Svou roli hrají ale také věk a genetické predispozice každého jedince.

Strie v těhotenství

Zpravidla nejvíce striemi trpí právě těhotné ženy. V průběhu těhotenství totiž dochází k vylučování hormonů, které změkčují pánevní vazy, což nastávající mamince poté pomáhá usnadnit porod. Současně však dochází také k změkčení kožních vláken, které nezvládnou nápor zvětšujícího se těhotenského bříška (často i prsou a dalších partií), což vede ke vzniku těhotenských strií.

 

 

Na jakých místech nás strie trápí nejčastěji?

Tyto nepříjemné kožní projevy se objevují na mnoha místech na těle žen i mužů. Nejčastěji se strie objevují na prsou, břiše, zadku, pažích, bocích a zádech, ale ani další místa nemusí být výjimkou. 

Jak předcházet striím?

V rámci obecného doporučení se jedná o dodržování vyvážené stravy bohaté na dostatečný příjem bílkovin, vitamínu C, minerálů a dodržování doporučeného pitného režimu. Váhovým výkyvům pomáhá předejít také aktivní způsob života a pravidelné sportovní aktivity v rámci zdravého životního stylu. Skvělou prevencí je také promazávání nejohroženějších partií speciálními krémy na strie a přírodními oleji (kokosový olej, olivový olej, arganový olej, měsíčkový olej). Pomoci mohou také masáže a hrubší peelingy, které prokrví pokožku daných partií.

 

 

Jak se zbavit strií nebo zmírnit jejich projevy?

Některé strie vymizí postupem času samy od sebe, jiné zůstávají viditelné po celý život. Strií se bohužel zcela zbavit nelze, je však možné účinně zmírňovat jejich projevy. Jaké metody doporučujeme našim klientům na klinice Dermaestet?

Ošetření strií laserem patří mezi velmi účinné metody pro zmírnění projevů tohoto estetického problému. Během procedury lékař pomocí speciálního CO2 laseru Fraxis odpaří nerovnosti kůže, čím dojde k účinnému vyhlazení a zjemnění strií a zároveň obnově tvorby kolagenu. Výsledkem je zlepšení elasticity a celkového vzhledu kůže v ošetřované partii.

Revoluci v estetické medicíně představuje inteligentní PB sérum na bázi živých enzymů (100 % přírodní složení), které si kromě jiného dokáže účinně poradit i s eliminací strií. Podstatou této metody je odborné zhodnocení stavu a navržení vhodné kombinace jednotlivých složek PB séra tak, aby bylo dosaženo maximálního výsledku.

Předcházet vzniku strií a zmírňovat jejich projevy pomůže také trvalé odstranění přebytečného podkožního tuku pomocí laserové liposukce SlimLipo, která kromě slibovaného efektu také efektivně zpevňuje a stahuje kůži.

Pokud vás zajímají další detaily ohledně estetických ošetření pro zlepšení vzhledu pokožky nebo byste se rádi dozvěděli o jednotlivých ošetřeních více, neváhejte nás kontaktovat. Naši odborníci vám ochotně zodpoví jakékoliv otázky a najdou pro vás ideální řešení.

Dermaestet magazín

O všem, co vás zajímá a trápí

Maskne – jak se jej zbavit?

Maskne – jak se jej zbavit?

Maskne — do nedávna pro většinu lidí zcela neznámý pojem. S nutností každodenního nošení roušky však získává zcela jiný rozměr. Co se pod tímto neobvyklým pojmem skrývá? Jak se maskne projevuje, jak předcházet jeho vzniku a jak jej co nejefektivněji léčit? Na otázky ohledně tohoto nepříjemného důsledku dnešní doby jsme se zeptali MUDr. Michaely Gottvaldové.

číst více
Rozhovor s lékařem – laserový resurfacing

Rozhovor s lékařem – laserový resurfacing

Krásná pleť bez vrásek a nedokonalostí je snem každé ženy. V Dermaestet se tyto sny snažíme klientkám plnit díky moderním metodám estetické medicíny. K jedněm z nejoblíbenějších se řadí právě omlazení full face laserem. Jaké obtíže pomáhá řešit a s čím počítat během a po ošetření, nám v rozhovoru prozradila MUDr. Michaela Gottvaldová, naše lékařka zabývající se estetickou, ale i klasickou dermatologií.

číst více

Estetické
zákroky

Zaujměte dokonalým obličejem nebo upoutejte pozornost perfektním dekoltem. Nejdříve vyberte část těla, kterou chcete zkrášlit, a pak už konkrétní estetický zákrok. Vhodný výběr s vámi rádi zkonzultujeme.

Udělejte první krok

Přemýšlíte nad laserovou liposukcí SlimLipo a chtěli byste se dozvědět víc? Napište nám nebo zavolejte a domluvte si konzultaci s našimi špičkovými lékaři.
Milí klienti, naše klinika Dermaestet je stále otevřená.
  • Většinu zákroků a ošetření lze bezpečně absolvovat.
  • Personál je vybaven patřičnými ochrannými pomůckami.
  • Při příchodu na naší kliniku máte možnost dezinfekce rukou.
Těšíme se na vaši návštěvu.