Strie. Jak vznikají a jak zmírnit jejich projevy?

Se striemi se během života setká většina žen, ale nevyhýbají se ani mužskému pokolení. Co může za vznik strií? Dá se jim předcházet? A jak se jich co nejúčinněji zbavit nebo alespoň zmírnit jejich projevy? Vše vám prozradíme v dnešním článku.

Co jsou strie a jak vznikají?

Strie, také pajizévky, vznikají jako reakce kůže na nadměrnou zátěž, k níž dochází při náhlé změně objemu těla. Za vznik strií může ztenčení a ochabnutí kolagenových a elastinových vláken a jejich následné rozrušení. Výsledkem jsou červené až fialové strie, které časem blednou a připomínají typické dlouhé perleťové linky (barevnost závisí na množství pigmentu u každého z nás). Tam, kde se strie vytvoří je kůže drsnější, hrbolatá, s prohlubněmi.

Na vině jsou hormony i výkyvy váhy

Ke změně objemu určitých tělesných partií dochází nejčastěji v důsledku hormonálních změn (klimakterium, puberta, užívání kortikoidů a steroidních hormonů), těhotenství, rychlého růstu u dospívajících dětí, přibývání na váze nebo naopak prudkého hubnutí a také při rychlém nárůstu svalové hmoty při intenzivním posilování. Svou roli hrají ale také věk a genetické predispozice každého jedince.

Strie v těhotenství

Nejvíce striemi trpí zpravidla těhotné ženy. V průběhu těhotenství totiž dochází k vylučování hormonů, které změkčují pánevní vazy, což nastávající mamince poté pomáhá usnadnit porod. Současně však dochází také k změkčení kožních vláken, které nezvládnou nápor zvětšujícího se těhotenského bříška (často i prsou a dalších partií), což vede ke vzniku těhotenských strií.

Na jakých místech nás strie trápí nejčastěji?

Tyto nepříjemné kožní projevy se objevují na mnoha místech na těle žen i mužů. Nejčastěji se strie objevují na prsou, břiše, hýždích, pažích, bocích a zádech, ale ani další partie nemusí být výjimkou.

Jak předcházet striím?

V rámci obecného doporučení se jedná o dodržování vyvážené stravy bohaté na dostatečný příjem bílkovin, vitamínu C, minerálů a dodržování doporučeného pitného režimu. Váhovým výkyvům pomáhá předejít také aktivní způsob života a pravidelné sportovní aktivity. Nejlepší prevencí je promazávání nejohroženějších partií speciálními krémy na strie a přírodními oleji (kokosový, olivový, arganový, měsíčkový). Pomoci mohou také masáže a hrubší peelingy, které pokožku daných partií prokrví.

Jak se zbavit strií nebo zmírnit jejich projevy?

Některé strie vymizí postupem času samy od sebe, jiné zůstávají viditelné po celý život. Strií se bohužel zcela zbavit nelze, je však možné účinně zmírňovat jejich projevy. A jaké metody doporučujeme klientům u nás na klinice Dermaestet?

Ošetření strií laserem patří mezi velmi účinné metody pro zmírnění projevů tohoto estetického problému. Během procedury lékař pomocí speciálního CO2 laseru Fraxis odpaří nerovnosti kůže, čímž dojde k vyhlazení a zjemnění strií a zároveň obnově tvorby kolagenu. Výsledkem je zlepšení elasticity a celkového vzhledu kůže v ošetřované partii.

Revoluci v estetické medicíně představuje také inteligentní PB sérum na bázi živých enzymů (100% přírodní složení), které si kromě jiného dokáže účinně poradit právě i se striemi. Podstatou této metody je odborné zhodnocení stavu a navržení vhodné kombinace jednotlivých složek PB séra tak, aby bylo dosaženo maximálního výsledku.

Předcházet vzniku strií a zmírňovat jejich projevy pomůže také trvalé odstranění přebytečného podkožního tuku pomocí laserové liposukce SlimLipo, která kromě slibovaného efektu také efektivně zpevňuje a stahuje kůži.

Pokud vás zajímají další detaily ohledně estetických ošetření pro zlepšení vzhledu pokožky nebo byste se rádi dozvěděli o jednotlivých ošetřeních více, neváhejte nás kontaktovat. Naši odborníci vám ochotně zodpoví jakékoliv otázky a najdou pro vás ideální řešení.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala Dysport - botulotoxin. Na naší klinice Dermaestet jste v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram