Strie. Jak vznikají a jak zmírnit jejich projevy?

Se striemi se během života setká většina žen, ale nevyhýbají se ani mužskému pokolení. Co může za vznik strií? Dá se jim předcházet? A jak se jich co nejúčinněji zbavit nebo alespoň zmírnit jejich projevy? Vše vám prozradíme v dnešním článku.

Co jsou strie a jak vznikají?

Strie, také pajizévky, vznikají jako reakce kůže na nadměrnou zátěž, k níž dochází při náhlé změně objemu těla. Za vznik strií může ztenčení, ochabnutí a následné rozrušení kolagenových a elastinových vláken. Výsledkem jsou červené až fialové strie, které časem blednou a připomínají typické dlouhé perleťové linky. Barevnost strií závisí na množství pigmentu v pokožce a je pro každého z nás individuální. Tam, kde se strie vytvoří, je kůže drsnější, hrbolatá a s prohlubněmi.

Barva strií se odvíjí od jejich věku
Barva strií se odvíjí od jejich věku

Příčiny strií – na vině mohou být hormony i změna váhy

Příčiny vzniku strií jsou opravdu rozmanité a liší se v různých etapách našeho života. Hlavním důvodem jejich vzniku je rychlá změna tělesné hmotnosti, která může být způsobena:

 • hormonálními změnami (klimakterium, puberta nebo užívání kortikoidů nebu steroidů),
 • těhotenstvím,
 • rychlým růstem během dospívání,
 • přibýváním na váze nebo prudkým hubnutím
 • a také rychlým růstem svalové hmoty během intenzivního posilování.

Svou roli při vzniku strií hrají také věk a genetické predispozice každého jedince.

Na jakých místech nás strie trápí nejčastěji?

Tyto nepříjemné kožní projevy se objevují na mnoha místech na těle žen i mužů. Nejčastěji se strie objevují v těchto lokalitách:

 • prsa,
 • břicho,
 • hýždě,
 • paže,
 • boky
 • a záda.
Vznik strií je problém i mužské populace
Vznik strií je problém i mužské populace

Strie v těhotenství

Nejvíce striemi trpí zpravidla těhotné ženy. V průběhu těhotenství totiž dochází k vylučování hormonů, které změkčují pánevní vazy, což nastávající mamince poté usnadňuje porod. Současně však dochází také k změkčení kožních vláken, které nezvládnou nápor zvětšujícího se těhotenského bříška (často i prsou a dalších partií), což vede ke vzniku těhotenských strií.

Prevence strií

Chcete-li se striím vyhnout, v první řadě vám doporučujeme, abyste konzumovali vyváženou stravu s dostatečným podílem bílkovin, vitamínu C a minerálů. Důležité je také to, abyste během dne dodržovali doporučený pitný režim. K tomu, abyste předešli váhovým výkyvům, je vhodné žít aktivním životním stylem a pravidelně sportovat. Účinnou prevencí je promazávání nejohroženějších partií speciálními krémy na strie a přírodními oleji (kokosový, olivový, arganový, měsíčkový). Pomoci mohou takové masáže a hrubší peelingy, které pokožku daných partií prokrví.

Odstranit strie nemusí být možné, proto vám doporučujeme vyhnout se jim
Odstranit strie nemusí být možné, proto vám doporučujeme vyhnout se jim

Strie na prsou – co byste o nich měli vědet

Strie v této oblasti mají stejný původ jako strie v jiných lokalitách. Jejich výskyt je poměrně častý a to z toho důvodu, že mohou být způsobeny celým spektrem důvodů. Mezi nejčastější patří rychlý nárůst hmotnosti, růst prsů během puberty a těhotenství, hormonální změny nebo genetika. Strie na prsu působí často rušivě a mají výrazný vliv na sebevědomí, a to hlavně během letních měsíců.

Jestliže hledáte efektivní způsob, jak strie zmírnit nebo je úplně odstranit, v následující kapitole jsme pro vás zpracovali nejefektivnější metody odstranění strií.

Jak se zbavit strií nebo zmírnit jejich projevy?

Některé strie vymizí postupem času samy od sebe, jiné zůstávají viditelné po celý život. Strií se bohužel zcela zbavit nelze, je však možné účinně zmírňovat jejich projevy.

Nejčastější otázky a odpovědi

Co jsou strie a jak vznikají?

Strie vznikají jako reakce na rychlé natahování pokožky. Jedná se o pruhy různých délek, které mají červenou až fialovou barvu. Nejčastěji se objevují v oblasti břicha, prsou či zad.

Jak odstranit strie a jaké jsou možnosti léčby?

V dnešní době neexistuje žádná metoda, která by strie kompletně odstranila. Proto je vhodné striím předcházet zdravým životním stylem a péčí o rizikové partie. Dostupné jsou také metody, které zmírní viditelnost již existujících strií.

Dá se striím předejít?

Strie mohou vzniknout i v případě, kdy děláte naprosto vše, co je ve vašich silách, abyste jim předešli. Můžete být štíhlá a zdravá, ale bohužel se vám během těhotenství strie přesto objev. Vznik strií můžete minimalizovat například každodenním používáním kvalitního pečujícího oleje.

Bílé a červené strie – čím se liší?

Barvu strií ovlivňuje především jejich věk. Nově vytvořené strie nabývají červenou až fialovou barvu. Čím jsou strie starší, tím je jejich zbarvení světlejší. Nejstarší strie tak mohou mít i bílou barvu.

Strie na prsníku – jak je odstranit?

Mezi nejdostupnější způsoby odstranění patří lokální aplikace mastí a gelů. Nejlepší efektivitou se vyznačují metody naší kliniky, jako například aplikace PB séra nebo ošetření laserem. Výhodná je také prevence, která vám po zákroku pomůže udržet výsledky léčby co nejdéle.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala botulo preparáty. Na naší klinice Dermaestet jste tak v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram