Sluneční paprsky jsou nezbytné pro existenci všech živých organismů. Představují základní esenci fotosyntézy, zahřívají zemský povrch, v lidském těle se podílí na tvorbě vitamínu D a také pozitivně působí na psychiku. Opačnou stranu mince však představuje jejich nebezpečné působení na kůži.
Sluneční záření se skládá ze spektra paprsků různé vlnové délky — jde o tzv. ultrafialové, viditelné a infračervené záření. Pro naši kůži je nejnebezpečnější neviditelné ultrafialové záření (UV) s kratší vlnovou délkou (280—400 nm), zejména pak tyto formy:
UVB záření (280—320 nm)
UVA záření (320—400 nm)
Přirozené (sluneční) i umělé (solária) UV záření může vyvolat řadu nežádoucích účinků - způsobuje nám dermatitidu kůže (popálení, zarudnutí až otoky a puchýře), což může být ještě umocněno zvýšenou citlivostí kůže (užívání léků, aplikace nevhodné kosmetiky). Samozřejmě také nebezpečná nádorová onemocnění kůže vznikají v důsledku nadměrného vystavování kůže slunci a potažmo jejího spálení (obzvlášť nebezpečné je to pak v dětském věku).
Při dlouhodobém vystavování kůže slunečním paprskům může docházet k chronickým a do určité míry nezvratným změnám v podobě aktinického stárnutí (kožní změny, projevující se vráskami, zhrubnutím a zežloutnutím kůže a různými nezhoubnými i zhoubnými novotvary), aktinické keratózy (projevuje suchými, olupujícími se ložisky na pokožce), oslabení imunitního systému, vzniku rakoviny kůže aj.
Kombinace zvýšené produkce melaninu (přírodní pigment, který zbarvuje kůži) a nadměrného vystavování kůže slunečnímu záření vede také ke vzniku hyperpigmentací, pigmentových skvrn, melasma či stařeckých skvrn.
Tyto nechtěné projevy zpravidla naše zdraví neohrožují a umíme je poměrně účinně řešit pomocí estetické medicíny. Drobnější ohraničené kožní projevy pigmentace účinně řeší Plexr, na plošné jemné pigmentové skvrny je ideální chemický peeling. O sjednocení tónu pleti se zjemněním pigmentací se postará i metoda Oxygeneo, která využívá speciální depigmentační sérum. Velmi účinnou metodu odstranění nechtěných pigmentací pak představuje CO2 laser.
Všechny podrobnosti ohledně vyjmenovaných estetických ošetření vám v Dermaestet rádi vysvětlíme a doporučíme nejvhodnější řešení pro vaši pleť.
Každý člověk má vrozenou určitou přirozenou ochranu kůže proti slunečnímu záření — tzv. fototyp. Ten udává tendenci kůže k zarudnutí a její schopnost ztmavnout. Kožních fototypů existuje celkem 6, přičemž v evropské populaci se běžně setkáváme pouze se 4 fototypy.
Vhodný ochranný přípravek (tzv. sunscreen) zvolte dle svého fototypu. Na obalech sunscreenů je vždy uveden ochranný faktor SPF proti UVB záření, který udává násobek doby bezpečného pobytu na slunci po jeho nanesení na kůži. Také hledejte symbol UVA v kroužku, který garantuje ochranu proti UVA záření.
Ochrana proti slunečnímu záření by měla být každodenní rutinou, obzvlášť u lidí s nízkým fototypem, kteří tráví velkou část dne venku. Důležitá je také adekvátní ochrana dětí. Kojence do 6 měsíců věku nevystavujte přímému slunečnímu záření vůbec, děti do 2 let chraňte vhodným oděvem a nevystavujte odpolednímu slunci. U starších dětí pak volte sunscreeny s vyšším ochranným faktorem v závislosti na době slunění a intenzitě slunečního záření.
Právě sunscreeny představují nejdůležitější krok v ochraně proti škodlivému UV záření. Existují v různých podobách — od klasických krémů, gelů, mlh až po make-upy či rtěnky. Podle mechanismu působení se nejčastěji dělí na chemické a fyzikální, ale můžete se s tímto označením setkat také u některých přírodních olejů (nejčastěji obsahují extrakty z aloe, jojobový olej a vitamin E).
Chemické sunscreeny
Fyzikální sunscreeny
Zvolte kvalitní sunscreen, dodržujte pravidla bezpečného opalování a můžete užívat léta plnými doušky zcela bez obav. Nejdůležitější body pro ochranu vaší pokožky jsme pro vás přehledně shrnuli do desatera zdravého opalování.