Fotoprotekce kůže. Jak na bezpečné opalování?

Opálená pokožka představuje jeden z hlavních motivů dovolené u moře, kam se hodně lidí vydává právě s touhou nachytat co nejvíce bronzu. Nepřiměřené vystavování slunečním paprskům bez adekvátní ochrany má však pro naši kůži často fatální následky. Jak co nejlépe ochránit pokožku před škodlivým UV zářením? Všechny důležité informace se dozvíte v našem článku.

Proč je fotoprotekce pro nás důležitá?

Sluneční paprsky jsou nezbytné pro existenci všech živých organismů. Představují základní esenci fotosyntézy, zahřívají zemský povrch, v lidském těle se podílí na tvorbě vitamínu D a také pozitivně působí na psychiku. Opačnou stranu mince však představuje jejich nebezpečné působení na kůži.

Nebezpečí jménem UV záření

Sluneční záření se skládá ze spektra paprsků různé vlnové délky — jde o tzv. ultrafialové, viditelné a infračervené záření. Pro naši kůži je nejnebezpečnější neviditelné ultrafialové záření (UV) s kratší vlnovou délkou (280—400 nm), zejména pak tyto formy:

UVB záření (280—320 nm)

  • Proniká do vrchních vrstev kůže
  • Má kolísavou intenzitu (nejvyšší je v poledne)
  • Přeměňuje vitamin D na aktivní formu
  • Vyvolává zarudnutí kůže a tvorbu pigmentu (dlouhodobé opálení)
  • Způsobuje přímé poškození DNA
  • Zvyšuje pravděpodobnost vzniku kožních nádorů

UVA záření (320—400 nm)

  • Proniká do hlubších vrstev kůže
  • Vyvolává okamžitou, ale krátkodobou pigmentaci
  • Má stálou intenzitu
  • Vyvolává nepřímé poškození DNA (vznik volných radikálů)
  • Přispívá k předčasnému stárnutí kůže, vzniku slunečních alergií a intolerancí
Birthmark on skin

Jaký vliv má sluneční záření na naši kůži?

Přirozené (sluneční) i umělé (solária) UV záření může vyvolat řadu nežádoucích účinků - způsobuje nám dermatitidu kůže (popálení, zarudnutí až otoky a puchýře), což může být ještě umocněno zvýšenou citlivostí kůže (užívání léků, aplikace nevhodné kosmetiky). Samozřejmě také nebezpečná nádorová onemocnění kůže vznikají v důsledku nadměrného vystavování kůže slunci a potažmo jejího spálení (obzvlášť nebezpečné je to pak v dětském věku).

Dlouhodobé vystavování kůže slunci je rizikové

Při dlouhodobém vystavování kůže slunečním paprskům může docházet k chronickým a do určité míry nezvratným změnám v podobě aktinického stárnutí (kožní změny, projevující se vráskami, zhrubnutím a zežloutnutím kůže a různými nezhoubnými i zhoubnými novotvary), aktinické keratózy (projevuje suchými, olupujícími se ložisky na pokožce), oslabení imunitního systému, vzniku rakoviny kůže aj.

Efektivní řešení nechtěné pigmentace

Kombinace zvýšené produkce melaninu (přírodní pigment, který zbarvuje kůži) a nadměrného vystavování kůže slunečnímu záření vede také ke vzniku hyperpigmentací, pigmentových skvrn, melasma či stařeckých skvrn.

Tyto nechtěné projevy zpravidla naše zdraví neohrožují a umíme je poměrně účinně řešit pomocí estetické medicíny. Drobnější ohraničené kožní projevy pigmentace účinně řeší Plexr, na plošné jemné pigmentové skvrny je ideální chemický peeling. O sjednocení tónu pleti se zjemněním pigmentací se postará i metoda Oxygeneo, která využívá speciální depigmentační sérum. Velmi účinnou metodu odstranění nechtěných pigmentací pak představuje CO2 laser.

Všechny podrobnosti ohledně vyjmenovaných estetických ošetření vám v Dermaestet rádi vysvětlíme a doporučíme nejvhodnější řešení pro vaši pleť.

Fototyp aneb vrozená ochrana kůže

Každý člověk má vrozenou určitou přirozenou ochranu kůže proti slunečnímu záření — tzv. fototyp. Ten udává tendenci kůže k zarudnutí a její schopnost ztmavnout. Kožních fototypů existuje celkem 6, přičemž v evropské populaci se běžně setkáváme pouze se 4 fototypy.

Fotografie převzata z webu: https://www.kycbic.cz/rady-a-tipy/poznejte-svuj-fototyp-pro-zdrave-opalovani/

Zvolte adekvátní ochranné filtry

Vhodný ochranný přípravek (tzv. sunscreen) zvolte dle svého fototypu. Na obalech sunscreenů je vždy uveden ochranný faktor SPF proti UVB záření, který udává násobek doby bezpečného pobytu na slunci po jeho nanesení na kůži. Také hledejte symbol UVA v kroužku, který garantuje ochranu proti UVA záření.

Jak chránit kůži před škodlivými účinky záření?

Ochrana proti slunečnímu záření by měla být každodenní rutinou, obzvlášť u lidí s nízkým fototypem, kteří tráví velkou část dne venku. Důležitá je také adekvátní ochrana dětí. Kojence do 6 měsíců věku nevystavujte přímému slunečnímu záření vůbec, děti do 2 let chraňte vhodným oděvem a nevystavujte odpolednímu slunci. U starších dětí pak volte sunscreeny s vyšším ochranným faktorem v závislosti na době slunění a intenzitě slunečního záření.

Jaké jsou druhy sunscreenů?

Právě sunscreeny představují nejdůležitější krok v ochraně proti škodlivému UV záření. Existují v různých podobách — od klasických krémů, gelů, mlh až po make-upy či rtěnky. Podle mechanismu působení se nejčastěji dělí na chemické a fyzikální, ale můžete se s tímto označením setkat také u některých přírodních olejů (nejčastěji obsahují extrakty z aloe, jojobový olej a vitamin E).

Chemické sunscreeny

  • Obsahují účinné látky, které jsou schopny pohlcovat škodlivé UV záření.
  • Bez bělavého zbarvení – výborná využitelnost v kosmetických výrobcích.
  • Nevýhodou je, že u některých lidí mohou způsobovat fotoalergické reakce.

Fyzikální sunscreeny

  • Obsahují minerální látky, které rozptylují a odrážejí UV i viditelné záření.
  • Nevýhodou je, že při vyšší koncentraci nejsou použitelné pro výrobu kosmetických prostředků — na kůži zanechávají nápadnou bělavou barvu.
  • Nezpůsobují alergie, jsou tedy vhodné i pro děti.

Zvolte kvalitní sunscreen, dodržujte pravidla bezpečného opalování a můžete užívat léta plnými doušky zcela bez obav. Nejdůležitější body pro ochranu vaší pokožky jsme pro vás přehledně shrnuli do desatera zdravého opalování.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala botulo preparáty. Na naší klinice Dermaestet jste tak v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram