Fotoprotekce kůže: Jak na bezpečné opalování?

Opálená pokožka představuje jeden z hlavních motivů dovolené u moře, kam se hodně lidí vydává právě s touhou nachytat co nejvíce pověstného bronzu. Nepřiměřené vystavování slunečním paprskům bez adekvátní ochrany má však pro naši kůži často fatální následky. Jak co nejlépe ochránit pokožku před škodlivým UV zářením? Všechny důležité informace se dozvíte v našem článku.

 

 

Co je vlastně sluneční záření a z čeho se skládá?

Sluneční paprsky jsou nezbytné pro existenci všech živých organismů. Představují základní esenci fotosyntézy, zahřívají zemský povrch, v lidském těle se podílí na tvorbě vitamínu D a také pozitivně působí na psychiku. Opačnou stranu mince však představuje jejich nebezpečné působení na kůži.

 

Nebezpečí jménem UV záření

Sluneční záření se skládá ze spektra paprsků různé vlnové délky — jde o tzv. ultrafialové, viditelné a infračervené záření. Pro naši kůži je nejnebezpečnější neviditelné ultrafialové záření (UV) s kratší vlnovou délkou (280—400 nm), zejména pak tyto formy:

 

 

UVB záření (280—320 nm)

➖ Proniká do vrchních vrstev kůže

➖ Jeho intenzita během dne kolísá (největší je v poledne)

➖ Přeměňuje vitamin D na aktivní formu

➖ Vyvolává zarudnutí kůže a tvorbu pigmentu (dlouhodobé opálení)

➖ Způsobuje přímé poškození DNA

➖ Zvyšuje pravděpodobnost vzniku kožních nádorů

UVA záření (320—400 nm)

➖ Proniká do hlubších vrstev kůže

➖ Vyvolává okamžitou, ale krátkodobou pigmentaci

➖ Jeho intenzita je během dne konstantní

➖ Vyvolává nepřímé poškození DNA (vznik volných radikálů)

➖ Přispívá k předčasnému stárnutí kůže, vzniku slunečních alergií a intolerancí

 

 

Jaký vliv má sluneční záření na naši kůži?

Přirozené (sluneční) i umělé (solária) UV záření může vyvolat řadu nežádoucích účinků. Akutně způsobuje dermatitidu kůže (popálení, zarudnutí až otoky a puchýře). Tato reakce může být umocněna zvýšenou citlivostí kůže vlivem užíváním léků či používáním nevhodné kosmetiky (zejména parfémy, deodoranty, opalovací prostředky). Samozřejmě také nebezpečná nádorová onemocnění kůže vznikají v důsledku nadměrného vystavování kůže slunci a potažmo jejího spálení (obzvlášť nebezpečné je to pak v dětském věku).

Dlouhodobé vystavování kůže slunci je rizikové

Při dlouhodobém vystavování kůže slunečním paprskům může docházet k chronickým a do určité míry nezvratným změnám v podobě aktinického stárnutí (kožní změny, projevující se vráskami, zhrubnutím a zežloutnutím kůže a různými nezhoubnými i zhoubnými novotvary), aktinické keratózy (projevuje suchými, olupujícími se ložisky na pokožce), oslabení imunitního systému, vzniku rakoviny kůže aj.

 

 

Porovnání mladé a starší ženy

Efektivní řešení nechtěné pigmentace

Kombinace zvýšené produkce melaninu (přírodní pigment, který zbarvuje kůži) a nadměrného vystavování kůže slunečnímu záření vede také ke vzniku hyperpigmentací, pigmentových skvrn, melasmy či stařeckých skvrn.

Tyto nechtěné estetické projevy zpravidla neohrožují zdraví a lze je poměrně účinně řešit pomocí estetické medicíny. Konečný výsledek vždy závisí na intenzitě jejich zbarvení, která je dána hloubkou uložení kožního barviva. Drobnější ohraničené kožní projevy pigmentace účinně řeší Plexr, na plošné jemné pigmentové skvrny je ideální chemický peeling. O sjednocení tónu pleti se zjemněním pigmentací se postará i metoda Oxygeneo, která využívá speciální depigmentační sérum. Velmi účinnou metodu odstranění nechtěných pigmentací pak představuje CO2 laser

Všechny podrobnosti ohledně vyjmenovaných estetických ošetření vám v Dermaestet rádi vysvětlíme a doporučíme nejvhodnější řešení pro vaši pleť.

 

 

Fototyp aneb vrozená ochrana kůže

Každý člověk má vrozenou určitou přirozenou ochranu kůže proti slunečnímu záření — tzv. fototyp. Ten udává tendenci kůže k zarudnutí a její schopnost ztmavnout. Kožních fototypů existuje celkem 6, přičemž v evropské populaci se běžně setkáváme pouze se 4 fototypy.

 

 

 

Fotografie převzata z webu: https://www.kycbic.cz/rady-a-tipy/poznejte-svuj-fototyp-pro-zdrave-opalovani/

 

Zvolte adekvátní ochranné filtry

Na základě fototypu je potřeba zvolit vhodný ochranný přípravek (tzv. sunscreen), který obsahuje účinné filtry proti škodlivému UV záření. Na obalech sunscreenů proto musí být vždy uveden číselný údaj SPF neboli ochranný faktor proti UVB záření, který udává násobek doby bezpečného pobytu na slunci po jeho nanesení na kůži. Na obalu sunscreenu také vždy hledejte symbol UVA v kroužku, který garantuje ochranu proti UVA záření.

Jak chránit kůži před škodlivými účinky záření?

Ochrana proti slunečnímu záření by měla být každodenní rutinou, obzvlášť u lidí s nízkým fototypem, kteří například tráví velkou část dne venku. Důležitá je také adekvátní ochrana dětí. Do 6 měsíců by se kojenci neměli vystavovat přímému slunci, do 2 let je nutné batolata chránit vhodným oděvem a nevystavovat odpolednímu slunci. U starších dětí pak volte sunscreeny s vyšším ochranným faktorem v závislosti na době slunění a intenzitě slunečního záření.

 

Jaké jsou druhy sunscreenů?

Právě sunscreeny představují nejdůležitější krok v ochraně proti škodlivému UV záření. Existují v různých podobách — od klasických krémů, gelů, mlh až po make-upy či rtěnky. Podle mechanismu působení se nejčastěji dělí na chemické a fyzikální, ale můžete se s tímto označením setkat také u některých přírodních olejů (nejčastěji obsahují extrakty z aloe, jojobový olej a vitamin E).

Chemické sunscreeny 

➖ Obsahují účinné látky, které jsou schopny pohlcovat škodlivé UV záření.

➖ Bez bělavého zbarvení – výborná využitelnost v kosmetických výrobcích.

➖ Nevýhodou je, že u některých lidí mohou způsobovat fotoalergické reakce.

Fyzikální sunscreeny

➖ Obsahují minerální látky, které rozptylují a odrážejí UV i viditelné záření.

➖ Nevýhodou je, že při vyšší koncentraci nejsou použitelné pro výrobu kosmetických prostředků — na kůži zanechávají nápadnou bělavou barvu.

➖ Nezpůsobují alergie, jsou tedy vhodné i pro děti.

Pokud zvolíte kvalitní sunscreen a budete dodržovat pravidla bezpečného opalování, můžete si léto užít zcela bez obav plnými doušky. Nejdůležitější body pro ochranu vaší pokožky jsme pro vás přehledně shrnuli do desatera zdravého opalování.

Dermaestet magazín

O všem, co vás zajímá a trápí

Atopická dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Atopická dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Atopická dermatitida neboli atopický ekzém je dlouhotrvající, neinfekční a geneticky podmíněné onemocnění, které se projevuje suchou kůží a svěděním. V současné době jím podle statistik trpí až 20 % dětí a 3 % dospělých. Z jakých příčin atopický ekzém vzniká? Jak zmírňovat jeho projevy? A je možné jej úplně vyléčit? Na všechny tyto otázky vám odpovíme v dnešním článku.

číst více
Periorální dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Periorální dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Periorální dermatitida je označení pro chronické onemocnění kůže na obličeji, které má velmi často vracející se charakter. Přes neobvyklý název je však jeho výskyt poměrně častý. Jaké jsou příčiny vzniku tohoto onemocnění? Koho nejčastěji postihuje? Jaké metody léčby existují? Všechny důležité aspekty jsme rozebrali v našem článku.

číst více

Estetické
zákroky

Zaujměte dokonalým obličejem nebo upoutejte pozornost perfektním dekoltem. Nejdříve vyberte část těla, kterou chcete zkrášlit, a pak už konkrétní estetický zákrok. Vhodný výběr s vámi rádi zkonzultujeme.

Udělejte první krok

Přemýšlíte nad laserovou liposukcí SlimLipo a chtěli byste se dozvědět víc? Napište nám nebo zavolejte a domluvte si konzultaci s našimi špičkovými lékaři.