Lichen planus – příznaky a léčba vás mohou překvapit

Kožní onemocnění se mohou projevovat mnoha způsoby. Pro lichen ruber planus jsou charakteristické svědivé načervenalé skvrny, které se mohou objevit na různých částech těla. Onemocnění má v dnešní době dobrou prognózu a moderní léčba lichen planus nabízí příznivé výsledky.

Co je lichen planus?

Lichen ruber planus patří mezi svědivé kožní onemocnění (dermatózy). Projevuje se tvorbou plochých červených skvrn různých tvarů o průměru od 1 do 3 mm. Tyto skvrny mohou vystupovat nad kožní povrch a jsou charakteristické i pro jiná kožní onemocnění, jako například bradavice.

Lichen ruber se objevuje symetricky po stranách těla
Lichen ruber se objevuje symetricky po stranách těla

Lichen planus – příznaky byste neměli přehlížet

Povrch skvrn bývá většinou suchý, hladký a lesklý jako vosk. Skvrny jako takové mívají růžovočervenou barvu s fialovými odstíny. Svědění a následné škrábání může způsobit výsev nových ložisek v okolí toho původního. Kromě poškození kůže může lichen planus postihnout také sliznice, vlasy a nehty.

Výsev lichen ruber planus bývá symetrický po obou stranách těla. Nejčastěji se objevuje na vnitřních stranách předloktí, bércích, ploskách nohou, v genitální oblasti či v oblasti kolem konečníku. Výjimkou není ani vyrážka v dutině ústní. Tato místa se označují za predilekční, protože se na nich příznaky onemocnění objevují nejčastěji.

Charakteristickým znakem jsou také tzv. Wickhamovy strie. Jedná se o bělavou kresbu, která může být viditelná na povrchu papul. Strie vznikají zvýšením počtu buněk v zrnité vrstvě, která je součástí pokožky.

Lichen planus – léčba by měla začít včas

Prognóza lichen planus je v dnešní době velmi příznivá. Základem terapie je lokální aplikace kortikosteroidů ve formě mastí či zábalů. Vzhledem k chronické povaze onemocnění a jeho možnému autoimunitnímu původu může být nutné podávání imunosupresiv.

V případě, že jsou postiženy i sliznice, je důležité poškozená místa pravidelně dezinfikovat a čistit vhodnými přípravky. Svědění postižených oblastí může ovlivňovat i spánek a způsobovat neklid. V případě potřeby je tak možné aplikovat i lokální anestetika. Rozsáhlé formy lichen planus také vyžadují aplikaci retinoidů, resp. derivátů vitamínu A.

Přírodní léčba lichen planus

Pro důkladnou léčbu lichen planus je nutné podstoupit vyšetření u dermatologa. Ten totiž navrhne adekvátní léčbu přizpůsobenou danému pacientovi či pacientce. Jako doplněk pak lze užívat přípravky či potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny. Tyto kyseliny si naše tělo nedokáže vytvořit samo, a tak je musí získávat z exogenních (vnějších) zdrojů. Mezi esenciální mastné kyseliny patří i kyselina gama-linolenová, která se řadí mezi omega-6 kyseliny.

Věděli jste, že na podpůrnou léčbu můžete použít i výtažky z rostliny šroucha zelná?

Omega-6 mastné kyseliny snižují riziko tvorby krevních sraženin, podporují růst buněk a jejich metabolismus. Účinně snižují riziko vzniku rakovinových onemocnění a zmírňují průběh onemocnění lichen planus. Omega-6 mastné kyseliny jsou obsaženy v přírodních olejích. Příklady jsou:

  • lněný olej,
  • sójový olej
  • nebo  pupalkový olej.
Svědění může zhoršovat kvalitu spánku
Svědění může zhoršovat kvalitu spánku

Lichen sclerosus vs. lichen planus – rozdíly, které byste měli znát

Lichen sclerosus et atrophicus je souhrnný název, který označuje chronické kožní onemocnění s tvorbou světle zbarvených skvrn na kůži. Kůže, na které se skvrny nacházejí mohou postupně ztrácet svoji elasticitu. Výsev se nejčastěji objevuje v oblasti genitálií a konečníku. Vzácně se mohou skvrny objevit i na jiných místech těla.

Hlavní rozdíly mezi lichen sclerosus a lichen planus jsou odlišné barvy skvrn a také jejich lokalizace. Výsev u lichen sclerosus zvykne silně svědit, což nutí ke škrábání a může bránit i spánku. Zároveň se jedná o autoimunitní onemocnění, takže jeho léčba je spíše symptomatická. Důležitý je komfort pacienta či pacientky. Základem je zmírnění nepříjemných pocitů a zabránění šíření.

Proto je zásadní začít s léčbou včas. Podobně jako u lichen planus, i u tohoto onemocnění jsou základem léčby kortikosteroidy. Účinné látky jsou většinou aplikovány ve formě mastí na poškozená místa. Onemocnění také způsobuje jizvení a praskání kůže, což lze vyřešit frakčním CO2 laserem. Laser zvyšuje prokrvení a stimuluje fyziologické opravné mechanismy v buňkách.

Diferenciální diagnostika lichen ruber planus

Navzdory charakteristickým znakům onemocnění se moderní medicína potýká i s dalšími dermatózami, které se projevují podobně. V případě, že máte na pokožce útvary, které se podobají popisu výše, měli byste je nejprve konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem či dermatologem a teprve poté zvolit terapii. Podobně jako lichen planus se mohou projevovat tyto zdravotní problémy:

  • lichenoidní reakce po podání určitých léků,
  • benigní lichenoidní keratóza,
  • lichen sclerosus et atrophicus,
  • lichen nitidis
  • a lichen striatus.

Lichen planus patří mezi svědivá kožní onemocnění chronického typu. Tato dermatóza má ale v dnešní době dobrou prognózu. Terapie se opírá především o lokální aplikaci kortikosteroidů. Masti na lichen ruber planus jsou vázány na lékařský předpis. V případě, že jste si našli na těle vyrážku podle našeho popisu, neváhejte kontaktovat nás nebo svého ošetřujícího lékaře.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala botulo preparáty. Na naší klinice Dermaestet jste tak v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram