Lichen sclerosus — jak jej léčit?

Lichen sclerosus - pro někoho neznámé onemocnění s nezvyklým názvem, pro jiného nepříjemné onemocnění kůže a sliznic, které se nejčastěji vyskytuje v anogenitální oblasti. V dnešním článku vám prozradíme, co je to lichen sclerosus, jak se projevuje a jaké jsou možnosti jeho léčby.

Co je to lichen sclerosus?

Lichen sclerosus et atrophicus je chronické kožní onemocnění, které se vyznačuje skvrnami světle zabarvené kůže, která často postupně ztrácí i svou elasticitu. Obvykle se vyskytuje v oblasti genitálií a konečníku. Méně častá je extragenitální forma, kdy se projevy onemocnění vyskytují jinde na těle.

Lichen sclerosus postihuje zejména ženy po menopauze, avšak ve výjimkách se může vyskytnout i u mužů nebo prepubertálních dětí (cca 10 %). Ve velmi vzácných případech se může vyvinout v rakovinu kůže nebo sliznic (v odborných kruzích hovoříme o méně než 5 % případů). 

Nejčastější projevy onemocnění

Lichen sclerosus se projevuje skvrnitými bílými změnami na kůži v okolí genitálií a konečníku (ve vzácnějších formách i jinde na těle). Po určité době může kůže zbělat, ztenčit se a zvrásnět. Z tohoto důvodu se pohlavní styk může stát bolestivým. Nejčastějším příznakem onemocnění je silné svědění, které může být tak intenzivní, že v noci ruší spánek. 

Lichen sclerosus je v podstatě onemocnění na rozhraní dvou nemocí - “lichen” je všeobecný název pro skupinu chronických onemocnění s poruchou rohovatelní kůže (podobný princip má i lupenka) a “sklerodermie”, což je onemocnění, kdy kůže tuhne (ztrácí elasticitu), “atrofuje” . Tato tři označená slova nám dávají dohromady celý název - lichen sclerosus et atrophicus.

Příčiny vzniku lichen sclerosus a možná rizika

Neexistuje žádný jasný důvod, proč lichen sclerosus u některých lidí vzniká. Jedná se o autoimunitní onemocnění, což znamená, že imunitní systém napadá naše vlastní tělo. 

Změny na kůži mohou také znamenat, že se tkáň zmenší a u žen může být pochva zúžená, u mužů se projevuje nejčastěji v oblasti žaludu a předkožky, kde při přetahování předkožky dochází k bolestivým prasklinám. Řešením je pak obřízka. Onemocnění se však dovnitř dále nešíří. V některých případech se objevují okrsky silnější kůže a její barva se mění z bílé na šedou. 

Pokud je postižena kůže v okolí konečníku, hrozí problémy se zácpou či vyměšováním. Částečně proto, že je to bolestivé, z části, že konečník může být zúžený.

Jak lichen sclerosus léčit?

Stejně jako neexistují přesné důvody vzniku, tak bohužel neexistuje žádná léčba, která by toto onemocnění zcela vyléčila. Známe pouze cesty, jak zmírnit nepříjemné pocity a jak zabránit dalšímu šíření. Proto je důležité začít s léčbou včas. Z lékařské praxe víme, že toto onemocnění bývá zpravidla diagnostikováno až s několikaletým zpožděním, kdy již došlo na kůži k nevratným změnám.

Lichen sclerosus je často zaměňovaný s plísňovou infekcí, jejíž léčba však nemá na toto onemocnění žádný účinek. Pokud tedy objevíte jakékoli změny na kůži v okolí genitálií a konečníku, které odpovídají popisu a nereagují na běžnou léčbu, lékař vám při podezření odebere vzorek tkáně, aby se ujistil o původu těchto změn. 

Jakákoli léčba lichen sclerosus by tedy měla:

Lokální léčba kortikosteroidy

Nejběžnějším způsobem léčby je lokální aplikace silných kortikoidních mastí, ty pomohou k výrazné úlevě od obtíží se svěděním, které pacienty mnohdy velmi dlouho a urputně sužují. Projevy a další šíření zmírní, nemoc však většinou nevyléčí. Cílem terapie je nastavení a udržení klidové fáze, která však může kdykoli zase přejít v plné propuknutí nemoci. 

Léčba pomocí CO2 laseru a intimních výplní

Lichen sclerosus způsobuje zjizvení a praskliny v kůži, které se v některých případech špatně hojí. V tu chvíli nastupuje možnost léčby laserem. U nás na klinice k tomuto zákroku používáme frakční CO2 laser.

Laserový paprsek proniká hluboko do pokožky, zvýší její prokrvení a zároveň stimuluje v buňkách jejich přirozené opravné mechanismy. Tím se rány a praskliny lépe a rychleji hojí. 

Před laserovým ošetřením lze předem nanést znecitlivující krém nebo užít lokální anestetikum (v případě menších ložisek). Ošetření u nás na klinice provádíme 1x v kombinaci s výplněmi kyselinou hyaluronovou. Tak se dodá velké množství stavebního materiálu a hydratace do postiženého místa. Poté stačí kontrola se zhodnocením stavu po 2 měsících. 

Další možností je také aplikace intimních výplní. Díky zde obsažené kyselině hyaluronové se partie zhydratuje a proto má nižší tendenci ke svědění a tvorbě prasklin, které pálí a bolí. 

Pozor ale - stejně jako u ostatních druhů léčby, není ani toto řešení lékem, ale pouze zmírněním příznaků a šíření.

Přírodní léčba lichen sclerosus

Někdo před klasickou medicínou dává přednost síle přírody. I zde nalezneme možnosti léčby, avšak i zde stále platí, že onemocnění se nedá zcela vyléčit a bylinky nebo produkty vyrobené z nich pomohou zmírnit projevy, případně zabránit jejímu dalšímu rozšiřování. 

Nicméně i příroda má velkou sílu, a tak jako v klasické medicíně je velice důležitá konzultace s lékařem, tak i v případě různých kombinací bylin je potřeba se obrátit na odborníky. Pokud bychom se snažili léčit sami, výsledkem by mohlo být nejen zhoršení onemocnění, ale také si můžeme neodbornou kombinací ublížit v mnohem širší míře. 

Lichen sclerosus, bylinky a konopná mast

Z bylinek je možné aplikovat zevně i vnitřně například vlaštovičník větší, dvojzubec trojdílný, jitrocel, pampeliška, česnek medvědí, zemědým a švédské kapky. Na základě veřejně dostupných zkušeností někteří pacienti dosahují významných výsledků při používání konopných mastí. 

Lichen sclerosus není jediný

V našem článku jsme se zaobírali zejména variantou sclerosus, neboť tato je nejrozšířenější. Existují však i další druhy tohoto kožního onemocnění.

Lichen (ruber) planus

Poměrně běžné kožní onemocnění postihuje ve stejné míře obě pohlaví. Obtíže se nejčastěji rozvinou u dospělých pacientů ve věku od 30 do 70 let. Mezi dětmi a seniory je tato nemoc spíše výjimečná. Toto zánětlivé onemocnění postihuje kůži, vlasy a nehty, sliznici dutiny ústní a také sliznice pohlavních orgánů. Typickými projevy lichenu jsou měděně nahnědlá, plochá a často lesklá ložiska. Ve větších plochách je barva přerušována šedavěbělavými liniemi. Po odeznění akutní zánětlivé fáze často u pacientů přetrvávají typické hyperpigmentace.

Lichen planopilaris

Tato varianta onemocnění se vyskytuje zejména ve vlasech a na nehtech. Projevuje se, stejně jako lichen planus, tedy červenohnědými plochými a voskově lesklými ložisky, které výrazně svědí.

Lichen planus oralis

Vyskytuje se, jak jeho název napovídá, na ústní sliznici a projevuje se bělavými síťovitými nebo kruhovými kresbami, ploškami nebo erozemi.

Lichen simplex

Onemocnění Lichen simplex (také neurodermatitida nebo “scratch-dermatitis”) je chronický svědivý zánět kůže, který se projevuje suchými, ohraničenými a hyperpigmentovanými skvrnami o průměru větším než 1 cm. Kůže v těchto ložiskách/ložiscích je hrubá, hnědě zabarvená a šupinkuje se. Ženy tímto onemocněním bývají postiženy častěji než muži, a vzniká v období mezi 20. a 50. rokem.

Pokud na sobě zpozorujete příznaky,  o kterých náš článek pojednává, neváhejte a obraťte se na naše odborníky. Správně nastavenou léčbou vám pomohou zmírnit projevy a tím výrazně zlepšit běžný život.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala Dysport - botulotoxin. Na naší klinice Dermaestet jste v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram