Lichen sclerosus — jak jej léčit?

Lichen sclerosus — pro někoho neznámé onemocnění s nezvyklým názvem, pro jiného nepříjemné onemocnění kůže a sliznic, které se nejčastěji vyskytuje v anogenitální oblasti. V dnešním článku vám prozradíme, co je to lichen sclerosus, jak se projevuje a jaké jsou možnosti jeho léčby.

 

Co je to lichen sclerosus?

Latinský název lichen sclerosus označuje chronickou dermatózu anogenitální oblasti s autoimunitním patogenetickým podkladem (u žen nemoc postihuje oblast vulvy, případně anus, u mužů pohlavní úd, popř. i anus). Méně častá je pak extragenitální forma, tedy mimo oblast vnějších pohlavních orgánů (odhadem 6–20 % pacientů). Toto onemocnění postihuje až 10krát častěji ženy než muže.

Manifestuje se nejčastěji u žen mezi 50—60 lety (po menopauze), avšak s jeho výskytem je možné se v menší míře setkat také u prepubertálních dětí.

 

 

Jaké jsou nejčastější projevy onemocnění?

Mezi nejčastější projevy lichen sclerosus patří svědění a pálení, celková bolestivost v zasažené oblasti (u žen se nejčastěji jedná o oblast vulvy a anusu, u mužů o oblast pohlavního údu, případně rovněž anusu). Vyskytují se také nepříjemné pocity a bolesti při pohlavním styku, případně jeho úplné znemožnění.

Typickými znaky, které na sobě pacienti pozorují, jsou bělavá, zatuhlá, v pozdějších stadiích hladká a lesklá kůže, na které se postupem času objevují trhliny, které při hojení způsobují jizvení. Toto ruku v ruce se zatuhnutím a nepříjemnými pocity vede k obtížím např. při styku či vylučování. U mužů tato diagnóza vede často vlivem zatuhnutí předkožky k obřízce.

Pacienti lékaře obvykle vyhledají při výskytu uvedených obtíží, někteří však mohou být tímto onemocněním postiženi (zejména v rané fázi) zcela bez příznaků, přičemž je nález náhodně objeven při preventivní gynekologické prohlídce.

 

Příčiny vzniku lichen sclerosus a možná rizika

Určit přesnou příčinu tohoto onemocnění je velmi obtížné. Nejpravděpodobněji se však jedná o kombinaci poruch imunitních mechanismů a genetické predispozice.

Vliv na vznik onemocnění mají pravděpodobně také tyto faktory: hormonální změny a nerovnováha,korelace s autoimunitním onemocněním — až v 50 % případů (nejčastěji se jedná o vitiligo, alopecii, sklerodermii a onemocnění štítné žlázy), výskyt lupénky, atopického ekzému a cukrovky.

Pokud onemocnění není léčeno, může vést ke vzniku rakoviny (nejčastěji v podobě dlaždicobuněčného karcinomu) a také způsobit nevratné anatomické změny v oblasti zevního genitálu, protoje nezbytná maximální péče a pravidelné kontroly u ošetřujícího lékaře.

 

Jaké jsou možnosti léčby lichen sclerosus?

Léčba lichen sclerosus je ve většině případů dlouhodobá a svízelná. V první fázi je nutné zastavit zhoršování onemocnění. Následně (někdy i v průběhu) se postupně řeší napáchané škody. Kůže je při tomto onemocnění velmi křehká. Primárním záměrem je tedy snaha o znovunabytí její pevnosti a pružnosti .Jaké jsou tedy nejčastější metody léčby?

 

 

Lokální léčba — kortikosteroidy

Nejběžnějším způsobem léčby je lokální aplikace silně účinných kortikoidních mastí.  Z hlediska rizika celkových účinků je nejvhodnější krátkodobá aplikace silně účinných kortikoidu než dlouhodobá aplikace středně nebo slabě účinného přípravku. Součástí léčby by měla být i péče o intimní oblast zahrnující nošení prodyšného prádla a používání nedráždivých prostředků osobní hygieny.

Alternativou může být také léčba pomocí kalcineurinových inhibitorů či hormonálních mastí.

 

Léčba pomocí CO2 laseru a intimních výplní

Mnoho studií potvrdilo také skvělou účinnosti použití CO2 laserů v boji proti tomuto typu onemocnění.

V Dermaestet našim klientům exkluzivně nabízíme možnost léčby prostřednictvím kombinace CO2 laseru a intimních výplní Desiral. Díky tomuto komfortnímu a účinnému řešení se postupně daří obnovit sliznice, které jsou pak pružnější a hydratované. Zároveň přestane postupně docházet ke vzniku prasklin a ustoupí i subjektivní obtíže.

Intimní zdravotní problémy jsou vždy velmi citlivé téma. I v případě tohoto onemocnění však jednoznačně platí, že čím dříve vyhledáte odborníka a začnete svůj problém řešit, tím se zvyšuje pravděpodobnost uzdravení a snižuje vznik komplikací.

 

 

Obraťte se na nás pro získání více informací o tomto onemocnění a následné léčbě. Naši specialisté vám rádi poradí a pomůžou najít to nejlepší řešení vašich obtíží.

Dermaestet magazín

O všem, co vás zajímá a trápí

Maskne – jak se jej zbavit?

Maskne – jak se jej zbavit?

Maskne — do nedávna pro většinu lidí zcela neznámý pojem. S nutností každodenního nošení roušky však získává zcela jiný rozměr. Co se pod tímto neobvyklým pojmem skrývá? Jak se maskne projevuje, jak předcházet jeho vzniku a jak jej co nejefektivněji léčit? Na otázky ohledně tohoto nepříjemného důsledku dnešní doby jsme se zeptali MUDr. Michaely Gottvaldové.

číst více
Rozhovor s lékařem – laserový resurfacing

Rozhovor s lékařem – laserový resurfacing

Krásná pleť bez vrásek a nedokonalostí je snem každé ženy. V Dermaestet se tyto sny snažíme klientkám plnit díky moderním metodám estetické medicíny. K jedněm z nejoblíbenějších se řadí právě omlazení full face laserem. Jaké obtíže pomáhá řešit a s čím počítat během a po ošetření, nám v rozhovoru prozradila MUDr. Michaela Gottvaldová, naše lékařka zabývající se estetickou, ale i klasickou dermatologií.

číst více

Estetické
zákroky

Zaujměte dokonalým obličejem nebo upoutejte pozornost perfektním dekoltem. Nejdříve vyberte část těla, kterou chcete zkrášlit, a pak už konkrétní estetický zákrok. Vhodný výběr s vámi rádi zkonzultujeme.

Udělejte první krok

Přemýšlíte nad laserovou liposukcí SlimLipo a chtěli byste se dozvědět víc? Napište nám nebo zavolejte a domluvte si konzultaci s našimi špičkovými lékaři.