Lichen sclerosus — jak jej léčit?

Lichen sclerosus - pro někoho neznámé onemocnění s nezvyklým názvem, pro jiného nepříjemné onemocnění kůže a sliznic, které se nejčastěji vyskytuje v anogenitální oblasti. V dnešním článku vám prozradíme, co je to lichen sclerosus, jak se projevuje a jaké jsou možnosti jeho léčby.

Co je to lichen sclerosus?

Latinský název lichen sclerosus označuje chronickou dermatózu anogenitální oblasti s autoimunitním patogenetickým podkladem (u žen nemoc postihuje oblast vulvy, případně anus, u mužů pohlavní úd, popř. i anus). Méně častá je pak extragenitální forma, tedy mimo oblast vnějších pohlavních orgánů (odhadem 6 - 20 % pacientů). Toto onemocnění postihuje až 10krát častěji ženy než muže.

Projevuje se nejčastěji u žen mezi 50 a 60 lety (po menopauze), avšak s jeho výskytem je možné se v menší míře setkat také u prepubertálních dětí.

Nejčastější projevy onemocnění

Mezi nejčastější projevy lichen sclerosus patří svědění a pálení, celková bolestivost v zasažené oblasti (u žen se nejčastěji jedná o oblast vulvy a anusu, u mužů o oblast pohlavního údu, případně rovněž anusu). Vyskytují se také nepříjemné pocity a bolesti při pohlavním styku, případně jeho úplné znemožnění.

Typickými znaky, které na sobě pacienti pozorují, je bělavá, zatuhlá, v pozdějších stadiích hladká a lesklá kůže, na které se postupem času objevují trhliny, které při hojení způsobují jizvení. Toto ruku v ruce se zatuhnutím a nepříjemnými pocity vede k obtížím např. při styku či vylučování. U mužů tato diagnóza vede často vlivem zatuhnutí předkožky k obřízce.

Pacienti lékaře obvykle vyhledají při výskytu uvedených obtíží, někteří však mohou být tímto onemocněním postiženi (zejména v rané fázi) zcela bez příznaků, přičemž je nález náhodně objeven při preventivní gynekologické prohlídce.

Příčiny vzniku lichen sclerosus a možná rizika

Určit přesnou příčinu tohoto onemocnění je velmi obtížné. Nejpravděpodobněji se však jedná o kombinaci poruch imunitních mechanismů a genetické predispozice.

Vliv na vznik onemocnění mají pravděpodobně také hormonální změny a nerovnováha, korelace s autoimunitním onemocněním (až v 50 % případů, kdy nejčastěji se jedná o vitiligo, alopecii, sklerodermii a onemocnění štítné žlázy), výskyt lupénky, atopického ekzému a cukrovky.

Pokud onemocnění není léčeno, může vést ke vzniku rakoviny (nejčastěji v podobě dlaždicobuněčného karcinomu) a také způsobit nevratné anatomické změny v oblasti zevního genitálu.

Jaké jsou možnosti léčby lichen sclerosus?

Léčba lichen sclerosus je ve většině případů dlouhodobá a svízelná. V první fázi je nutné zastavit zhoršování onemocnění. Následně (někdy i v průběhu) se postupně řeší napáchané škody. Kůže je při tomto onemocnění velmi křehká. Primárním záměrem je tedy snaha o znovunabytí její pevnosti a pružnosti .Jaké jsou tedy nejčastější metody léčby?

Lokální léčba kortikosteroidy

Nejběžnějším způsobem léčby je lokální aplikace silně účinných kortikoidních mastí. Z hlediska rizika celkových účinků je nejvhodnější krátkodobá aplikace silně účinných kortikoidu než dlouhodobá aplikace středně nebo slabě účinného přípravku. Součástí léčby by měla být i péče o intimní oblast zahrnující nošení prodyšného prádla a používání nedráždivých prostředků osobní hygieny. Alternativou může být také léčba pomocí kalcineurinových inhibitorů či hormonálních mastí.

Léčba pomocí CO2 laseru a intimních výplní

Mnoho studií potvrdilo skvělou účinnosti použití CO2 laserů v boji proti tomuto onemocnění. V Dermaestet našim klientům exkluzivně nabízíme možnost léčby prostřednictvím kombinace CO2 laseru a intimních výplní Desiral. Díky tomuto komfortnímu a účinnému řešení se postupně daří obnovit sliznice, které jsou pak pružnější a hydratované. Zároveň přestane postupně docházet ke vzniku prasklin a ustoupí i subjektivní obtíže.

Intimní zdravotní problémy jsou vždy velmi citlivé téma. I v případě tohoto onemocnění však jednoznačně platí, že čím dříve vyhledáte odborníka a začnete svůj problém řešit, tím se zvyšuje pravděpodobnost uzdravení a snižuje vznik komplikací.

Obraťte se na nás a získejte více informací o tomto onemocnění a následné léčbě. Naši specialisté vám rádi poradí a pomůžou najít to nejlepší řešení vašich obtíží.

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala Dysport - botulotoxin. Na naší klinice Dermaestet jste v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram