Lichen sclerosus — jak jej léčit?

Lichen sclerosus — pro někoho neznámé onemocnění s nezvyklým názvem, pro jiného nepříjemné onemocnění kůže a sliznic, které se nejčastěji vyskytuje v anogenitální oblasti. V dnešním článku vám prozradíme, co je to lichen sclerosus, jak se projevuje a jaké jsou možnosti jeho léčby.

 

Co je to lichen sclerosus?

Latinský název lichen sclerosus označuje chronickou dermatózu anogenitální oblasti s autoimunitním patogenetickým podkladem (u žen nemoc postihuje oblast vulvy, případně anus, u mužů pohlavní úd, popř. i anus). Méně častá je pak extragenitální forma, tedy mimo oblast vnějších pohlavních orgánů (odhadem 6–20 % pacientů). Toto onemocnění postihuje až 10krát častěji ženy než muže.

Manifestuje se nejčastěji u žen mezi 50—60 lety (po menopauze), avšak s jeho výskytem je možné se v menší míře setkat také u prepubertálních dětí.

 

 

Jaké jsou nejčastější projevy onemocnění?

Mezi nejčastější projevy lichen sclerosus patří svědění a pálení, celková bolestivost v zasažené oblasti (u žen se nejčastěji jedná o oblast vulvy a anusu, u mužů o oblast pohlavního údu, případně rovněž anusu). Vyskytují se také nepříjemné pocity a bolesti při pohlavním styku, případně jeho úplné znemožnění.

Typickými znaky, které na sobě pacienti pozorují, jsou bělavá, zatuhlá, v pozdějších stadiích hladká a lesklá kůže, na které se postupem času objevují trhliny, které při hojení způsobují jizvení. Toto ruku v ruce se zatuhnutím a nepříjemnými pocity vede k obtížím např. při styku či vylučování. U mužů tato diagnóza vede často vlivem zatuhnutí předkožky k obřízce.

Pacienti lékaře obvykle vyhledají při výskytu uvedených obtíží, někteří však mohou být tímto onemocněním postiženi (zejména v rané fázi) zcela bez příznaků, přičemž je nález náhodně objeven při preventivní gynekologické prohlídce.

 

Příčiny vzniku lichen sclerosus a možná rizika

Určit přesnou příčinu tohoto onemocnění je velmi obtížné. Nejpravděpodobněji se však jedná o kombinaci poruch imunitních mechanismů a genetické predispozice.

Vliv na vznik onemocnění mají pravděpodobně také tyto faktory: hormonální změny a nerovnováha,korelace s autoimunitním onemocněním — až v 50 % případů (nejčastěji se jedná o vitiligo, alopecii, sklerodermii a onemocnění štítné žlázy), výskyt lupénky, atopického ekzému a cukrovky.

Pokud onemocnění není léčeno, může vést ke vzniku rakoviny (nejčastěji v podobě dlaždicobuněčného karcinomu) a také způsobit nevratné anatomické změny v oblasti zevního genitálu, protoje nezbytná maximální péče a pravidelné kontroly u ošetřujícího lékaře.

 

Jaké jsou možnosti léčby lichen sclerosus?

Léčba lichen sclerosus je ve většině případů dlouhodobá a svízelná. V první fázi je nutné zastavit zhoršování onemocnění. Následně (někdy i v průběhu) se postupně řeší napáchané škody. Kůže je při tomto onemocnění velmi křehká. Primárním záměrem je tedy snaha o znovunabytí její pevnosti a pružnosti .Jaké jsou tedy nejčastější metody léčby?

 

 

Lokální léčba — kortikosteroidy

Nejběžnějším způsobem léčby je lokální aplikace silně účinných kortikoidních mastí.  Z hlediska rizika celkových účinků je nejvhodnější krátkodobá aplikace silně účinných kortikoidu než dlouhodobá aplikace středně nebo slabě účinného přípravku. Součástí léčby by měla být i péče o intimní oblast zahrnující nošení prodyšného prádla a používání nedráždivých prostředků osobní hygieny.

Alternativou může být také léčba pomocí kalcineurinových inhibitorů či hormonálních mastí.

 

Léčba pomocí CO2 laseru a intimních výplní

Mnoho studií potvrdilo také skvělou účinnosti použití CO2 laserů v boji proti tomuto typu onemocnění.

V Dermaestet našim klientům exkluzivně nabízíme možnost léčby prostřednictvím kombinace CO2 laseru a intimních výplní Desiral. Díky tomuto komfortnímu a účinnému řešení se postupně daří obnovit sliznice, které jsou pak pružnější a hydratované. Zároveň přestane postupně docházet ke vzniku prasklin a ustoupí i subjektivní obtíže.

Intimní zdravotní problémy jsou vždy velmi citlivé téma. I v případě tohoto onemocnění však jednoznačně platí, že čím dříve vyhledáte odborníka a začnete svůj problém řešit, tím se zvyšuje pravděpodobnost uzdravení a snižuje vznik komplikací.

 

 

Obraťte se na nás pro získání více informací o tomto onemocnění a následné léčbě. Naši specialisté vám rádi poradí a pomůžou najít to nejlepší řešení vašich obtíží.

Dermaestet magazín

O všem, co vás zajímá a trápí

Rozhovor s lékařem – laserový resurfacing

Rozhovor s lékařem – laserový resurfacing

Krásná pleť bez vrásek a nedokonalostí je snem každé ženy. V Dermaestet se tyto sny snažíme klientkám plnit díky moderním metodám estetické medicíny. K jedněm z nejoblíbenějších se řadí právě omlazení full face laserem. Jaké obtíže pomáhá řešit a s čím počítat během a po ošetření, nám v rozhovoru prozradila MUDr. Michaela Gottvaldová, naše lékařka zabývající se estetickou, ale i klasickou dermatologií.

číst více
Rozhovor s lékařem – Mini Facelift

Rozhovor s lékařem – Mini Facelift

Mini Facelift je plastická operace obličeje a krku, která řeší problematiku stárnutí pleti. Vlivem věku, působením gravitace a mimiky kůže na obličeji postupně povoluje a dochází k jejímu poklesu. Na podrobnosti ohledně tohoto velmi účinného zákroku jsme se zeptali paní doktorky MUDr. Zuzany Jelínkové se specializací na plastickou chirurgii.

číst více

Estetické
zákroky

Zaujměte dokonalým obličejem nebo upoutejte pozornost perfektním dekoltem. Nejdříve vyberte část těla, kterou chcete zkrášlit, a pak už konkrétní estetický zákrok. Vhodný výběr s vámi rádi zkonzultujeme.

Udělejte první krok

Přemýšlíte nad laserovou liposukcí SlimLipo a chtěli byste se dozvědět víc? Napište nám nebo zavolejte a domluvte si konzultaci s našimi špičkovými lékaři.
Milí klienti, naše klinika Dermaestet je stále otevřená.
  • Většinu zákroků a ošetření lze bezpečně absolvovat.
  • Personál je vybaven patřičnými ochrannými pomůckami.
  • Při příchodu na naší kliniku máte možnost dezinfekce rukou.
Těšíme se na vaši návštěvu.