Lichen sclerosus et atrophicus je chronické kožní onemocnění, které se vyznačuje ložisky světle zabarvené kůže, která často postupně ztrácí i svou elasticitu. Obvykle se vyskytuje v oblasti genitálií a konečníku. Méně častá je extragenitální forma, kdy se projevy onemocnění vyskytují na jiných partiích těla.
Lichen sclerosus postihuje zejména ženy po menopauze, avšak ve výjimkách se může vyskytnout i u mužů nebo prepubertálních dětí (cca 10 %). Ve velmi vzácných případech se může časem vyvinout v rakovinu kůže nebo sliznic (v odborných kruzích hovoříme o méně než 5 % případů).
Lichen sclerosus se projevuje nepravidelnými bílými ložisky na kůži, zejména v oblasti genitálií a konečníku. Kůže ztrácí svou přirozenou pružnost, objem a texturu. Dochází ke ztenčení a ztrátě elastických vláken, čímž může s časem nabývat charakteru tzv. cigaretového papíru a velmi snadno dochází k poranění a praskání. Tyto projevy jsou bolestivé. Nejčastějším a prvním příznakem je ale velmi silné svědění, jehož intenzita dokáže budit i ze spaní.
Z počátku onemocnění může být přítomno pouze svědění a tím se významně oddaluje určení správné diagnózy. Toto onemocnění významně snižuje kvalitu života a omezuje, někdy až znemožňuje sexuální život mnoha žen i mužů v produktivním věku. Z tohoto důvodu se pohlavní styk může stát bolestivým.
Neexistuje žádný jasný důvod, proč lichen sclerosus u některých lidí vzniká. Jedná se o autoimunitní onemocnění, což znamená, že imunitní systém napadá naše vlastní buňky.
Změny v kůži někdy mohou zapříčinit plošné zatuhnutí a tím menší poddajnost. U žen se tak v pozdějších stádiích může vyskytnout pocit zúžení vstupu do pochvy a u mužů pak může docházet k obtížnějšímu přetažení předkožky, které bývá doprovázeno prasklinami, ale může dojít až k fimóze - nemožnost přetažení předkožky. Řešením je pak cirkumcize - obřízka.
Pokud je postižena kůže v okolí konečníku, hrozí problémy se zácpou či vyměšováním. Příčinou může být jak bolestivost při vyměšování, tak zúžení konečníku.
Stejně jako neexistují přesné důvody vzniku, tak bohužel zatím není možnost léčby, která by dokázala onemocnění zcela vyléčit. Zvládneme však zkrotit svědění a předejít zatuhnutí a bolestivým prasklinám. Proto je důležité začít s léčbou včas. Z lékařské praxe víme, že toto onemocnění bývá zpravidla diagnostikováno až s několikaletým zpožděním, kdy již došlo na kůži k nevratným změnám.
Lichen sclerosus je často zaměňovaný s plísňovou infekcí, jejíž léčba však nemá na toto onemocnění žádný účinek. Pokud tedy objevíte jakékoli změny na kůži v okolí genitálií a konečníku, které jsou doprovázené výrazným svěděním, je vhodné navštívit odborníka, který zhodnotí nález a domluví se s vámi na dalším postupu.
Důležitou součástí jakékoli léčby jsou především opatření, která směřují k eliminaci dráždivých vlivů, které vedou ke vzniku
a zhoršování projevů.
Co to znamená?
Nejběžnějším způsobem léčby je lokální aplikace silných kortikoidních mastí, které projevy a další šíření zmírní, nemoc však nevyléčí. Mohou nastavit klidovou fázi, která však kdykoli může přejít opět v plné propuknutí nemoci.
Lichen sclerosus způsobuje zjizvení a praskliny v kůži, které se v některých případech špatně hojí. V tu chvíli nastupuje možnost léčby laserem. U nás na klinice k tomuto zákroku používáme frakční CO2 laser.
Laserový paprsek proniká hluboko do pokožky, zvýší její prokrvení a zároveň stimuluje v buňkách jejich přirozené opravné mechanismy. Tím se rány a praskliny lépe a rychleji hojí.
Před laserovým ošetřením lze nanést znecitlivující krém nebo aplikovat lokální anestetikum (v případě menších ložisek).
Další možností je také aplikace intimních výplní s kyselinou hyaluronovou. Ta totiž svou přirozenou vlastností váže vodu a tím skvěle hydratuje poškozenou tkáň a napomáhá jak odolnosti kůže, tak urychlení hojení.
Na naší klinice využíváme k řešení těchto svízelných obtíží ve většině případů kombinaci obou těchto postupů. Provede se laserové ošetření a dle zhodnocení lékaře se aplikuje kyselina hyaluronová, většinou v rámci jedné návštěvy. Následně postačí kontrola za 2 měsíce, většinou bez nutnosti opakovaného zákroku.. Díky zde obsažené kyselině hyaluronové se partie zhydratuje a proto má nižší tendenci ke svědění a tvorbě prasklin, které pálí a bolí.
Někdo před klasickou medicínou dává přednost síle přírody. I zde nalezneme možnosti léčby, avšak i zde stále platí, že onemocnění se nedá zcela vyléčit a bylinky nebo produkty vyrobené z nich pomohou zmírnit projevy, případně zabránit jejímu dalšímu rozšiřování. Nicméně i příroda má velkou sílu, a tak jako v klasické medicíně je velice důležitá konzultace s lékařem, tak i v případě různých kombinací bylin je potřeba se obrátit na odborníky. Pokud bychom se snažili léčit sami, výsledkem by mohlo být nejen zhoršení onemocnění, ale také si můžeme neodbornou kombinací ublížit v mnohem širší míře.
Z bylinek je možné aplikovat zevně i vnitřně například vlaštovičník větší, dvojzubec trojdílný, jitrocel, pampelišku, česnek medvědí, zemědým a švédské kapky. Na základě veřejně dostupných zkušeností někteří pacienti dosahují částečných výsledků při používání konopných mastí.
Pokud na sobě zpozorujete příznaky, o kterých náš článek pojednává, neváhejte a obraťte se na naše odborníky. Správně nastavenou léčbou vám pomohou zmírnit projevy a tím výrazně zlepšit běžný život.
Lichen Sclerosus je chronické kožní onemocnění, které se vyznačuje skvrnami světle zbarvené kůže, postupnou ztrátou její elasticity a silným svěděním.
Lichen Sclerosus se může projevit u kohokoli, vyšší výskyt je zaznamenán u žen po menopauze.
Nejčastěji se vyskytuje v oblasti genitálií a análního otvoru. Ve vzácnějších formách se může objevit i na jiných partiích těla.
Bohužel prozatím nebyla objevena metoda, jak toto onemocnění zcela vyléčit. Lze však různými způsoby zmírnit jeho projevy a šíření.