Bez ohledu na to, zda mluvíme o bazaliomu, spinaliomu nebo melanomu, nejčastěji vznikají v oblastech které jsou pravidelně vystavovány slunci (obličej, uši, krk, ruce). Není to ovšem pravidlo. Spinaliom se může objevit například na sliznicích nebo v jizvách. Melanom zase může vzniknout prakticky kdekoliv na těle.
Důvodem, proč se kožní nádory nejčastěji objevují na částech těla vystavených slunci, je vliv UV záření. Jde o typ elektromagnetického záření, které je neviditelné pro lidské oko, ale proniká do hlubších vrstev kůže, kde poškozuje DNA buněk. K těmto změnám dochází běžně, avšak organismus má přirozené regenerační mechanismy, které se snaží narušenou DNA průběžně opravovat. Pokud je však pokožka UV záření vystavována nadměrně a opakovaně – například při spálení nebo častém opalování bez ochrany – regenerační schopnosti nestačí a riziko vzniku nádorových buněk se výrazně zvyšuje, a to i při návštěvách solárií.
UV záření jsme vystavováni denně. Ke zhodnocení jeho aktuálního množství slouží tzv UV index. Jedná se o číselnou stupnici, která vyjadřuje intenzitu ultrafialového záření v prostředí a jeho potenciální vliv na lidskou pokožku. Čím je hodnota UV indexu vyšší, tím je větší riziko poškození kůže a očí, proto se doporučuje používat ochranné prostředky, jako jsou opalovací krémy, sluneční brýle a pokrývky hlavy.
Bazocelulární karcinom je ze všech nádorů kůže tím nejčastějším. Dobrou zprávou ale je, že patří zároveň mezi nejméně nebezpečné. Většina bazaliomů roste pomalu a má velmi malou, i když ne mizivou tendenci šířit se do okolí nebo jiných částí těla. Bazocelulární karcinom vychází z bazálních buněk pokožky, které jsou základní stavební složkou této tkáně.
Druhým nejčastějším kožním nádorem je nádor vycházející z keratinocytů, které jsou v kůži velmi hojně zastoupeny. Nádor je také znám pod pojmem spinocelulární karcinom a od bazaliomu se liší hlavně charakterem svého růstu. Spinaliom roste mnohem rychleji, ochotněji a častěji metastazuje, ale stále není tak nebezpečný jako melanom.
Melanom patří mezi agresivní formy rakoviny kůže. Jak z jeho názvu vyplývá, vychází z melanocytů. Jedná se o buňky, které jsou zodpovědné za tvorbu kožního pigmentu melaninu. Toto barvivo dodává naší kůži barvu. Odstín naší kůže je mimo jiné závislý i na množství tohoto barviva. Na základě toho můžeme kůži rozdělit do několika fototypů.
Jednotlivé fototypy se liší svojí barvou, citlivostí vůči slunci a tendencí k opálení či spálení. V praxi rozlišujeme šest fototypů:
Melanom je známý rychlým růstem a schopností šířit se do jiných částí těla (metastazovat). Právě proto je považován za agresivní a velmi nebezpečný nádor vůbec. Základním projevem melanomu je změna barvy, velikosti nebo tvaru existujícího znaménka. Také může být prvním příznakem vznik nového, abnormálního znaménka. Proto se diagnostika melanomu a dalších kožních nádorů opírá o detailní vyšetření dermatoskopem.
Nejlepší obranou proti nádorům kůže je správná prevence a včasná diagnostika. Zvolit můžete hned několik možností ochrany, ale doporučujeme vám, abyste je všechny zkombinovali pro co nejlepší efekt. Mezi tyto linie patří:
Děti, které se do 12 let věku více než jednou spálily na slunci, mají 3,6krát vyšší riziko vzniku melanomu v dospělosti.
Kožní nádory mohou mít celé spektrum forem. Přestože je většinou melanom v centru naší pozornosti, nesmíme zapomenout ani na ostatní typy nádorů kůže. Kromě povědomí, že tyto nádory existují, byste měli mít na paměti také preventivní opatření. Svou kůži pravidelně prohlížejte, podstupujte kontroly znamének a před sluncem se dostatečně chraňte pomocí krémů s SPF a oblečením.