Pokud vás trápí menší rty a rádi byste jim dodali objem, může být kyselina hyaluronová ideální volbou. Jedná se o relativně běžnou proceduru, díky které si můžete dopřát různé úrovně výplně. Kyselinu je možné aplikovat také pouze do jednoho rtu, ale pro zachování symetrie celých úst je vhodné aplikovat malé množství i do druhého rtu.
Rty jsou po zákroku plnější s výraznějšími konturami a mladistvějším vzhledem. Výhodou aplikace jsou její okamžité výsledky a krátká doba zákroku. Pro co nejvyšší komfort klientů je na rty nanášen krém se znecitlivujícím účinkem, aby vpichy nebyly bolestivé.
Kyselina hyaluronová je zároveň jednou z klíčových složek mezoterapie, u které se vpravuje do hlubší vrstvy kůže pro intenzivní hydrataci a regeneraci. Tento postup pomáhá zlepšit elasticitu a pevnost pleti, redukovat jemné vrásky a obnovit mladistvý vzhled. Mezoterapie s kyselinou hyaluronovou je oblíbená také pro ošetření krku, dekoltu a vlasů, kde účinně bojuje proti známkám stárnutí.
Jak jsme zmínili v úvodu, zásadním úkolem kyseliny hyaluronové v našem organismu je zadržování vody. Pro pohyblivost našich kloubů je důležité, aby se v jejich pouzdrech nacházel dostatek synoviální tekutiny. Aplikace kyseliny hyaluronové tak může pomoci při osteoartritidě nebo jiných stavech spojených s opotřebováním kloubů.
Ošetření kyselinou hyaluronovou nemusí probíhat pouze prostřednictvím injekční aplikace. Přípravky s touto látkou jsou běžně dostupné také jako sérum, tablety, krémy nebo masky. Nanášením se kyselina dostává do podkoží, ve kterém následně váže vodu. V případě dlouhodobého používání tak může pokožku jemně vypnout a omládnout její vzhled. Avšak vzhledem k množství přídatných látek a formě přípravků, není efekt pravidelného ošetřování zaručen a samozřejmě ani okamžitý, jak je tomu v případě injekční aplikace.
Jelikož kyselina hyaluronová patří mezi látky tělu vlastní, její nežádoucí účinky jsou velmi vzácné. Komplikace ale mohou nastat v souvislosti s aplikační metodou. Místa vpichů mohou mírně otéct a pobolívat. Také se může objevit zarudnutí nebo svědění. V takových případech mohou pomoci studené obklady a vazelína. Otok by se měl do několika dnů spontánně vstřebat.
Vzácným, ale závažným nežádoucím účinkem je ucpání cév, které vyživují danou oblast. Omezení cévního zásobení může způsobit v nejhorších případech až nekrózu. Proto je nutné při jakékoliv změně kůže (jiné než běžný otok nebo modřina) kontaktovat ošetřujícího lékaře. Léčbou je rozpuštění kyseliny hyaluronové, díky čemuž dojde k uvolnění cévy a znovuobnovení cévního zásobení dané oblasti. Tato komplikace pak může být zcela bez následků.
V případě používání kosmetiky s příměsí kyseliny hyaluronové může nastat alergická reakce na ostatní složky přípravků. V tomto případě vám doporučujeme daný přípravek přestat používat a nahradit jej jinou, méně dráždivou alternativu.
Kyselina hyaluronová patří mezi nejlépe prozkoumané látky, které se využívají k omládnutí vizáže a ozdravení pokožky. Díky jejím schopnostem hydratovat, vyplňovat a podporovat obranyschopnost tkání patří mezi bohatě zastoupené látky také v kosmetice. Injekce kyseliny hyaluronové jsou běžně používány pro zvětšení objemu rtů, zvýraznění kontur, ošetření opotřebovaných kloubků nebo celkové revitalizování pleti.