Dermatoskop - vyšetření znamének

Doba ošetření
20 minut
Typ anestezie
bez anestezie
Rekonvalescence
bez rekonvalescence
Cena zákroku
Související 
Vhodné pro partie
Břicho Břicho
Hýždě Hýždě
Krk a dekolt Krk a dekolt
Nohy Nohy
Obličej a oči Obličej a oči
Paže a ruce Paže a ruce
Záda Záda
Objednat konzultaci

Co vás trápí

 • Podezřelé kožní útvary

Účinky

 • Bezbolestná a rychlá procedura
 • Vyšetření provádí zkušený dermatolog
 • Zachycení zhoubného bujení v počáteční fázi
 • Možnost sledování vývoje kožních změn

Popis vyšetření

Diagnostika kožních útvarů

I když se dnes už ví mnoho o příčinách vzniku nádorů, současná medicína stále nedokáže zabránit jejich vzniku. Naším cílem je proto mít k dispozici vyšetřovací metody, které zachytí vznik zhoubného bujení hned na začátku. U nás na klinice využíváme pro tento účel ruční dermatoskop, který upřednostňujeme před jeho digitální alternativou.

Zkušený dermatolog pro diagnostiku znamének používá ruční dermatoskop, díky kterému je schopný poznat patologické pigmentace, cévy a další znaky (nálezy). 

Na rozdíl od ručního, digitální dermatoskop pořizuje snímky znamének a névů, které porovnává s databází a umožňuje jejich ukládání do paměti. Jelikož je třeba každé znaménko zaměřit a následně digitálně zpracovat, může vyšetření trvat o něco déle. Dermatologové na naší klinice disponují léty praxe, díky kterým si při diagnostice vystačí s rychlým ručním dermatoskopem.

Birthmark on skin

Ruční versus digitální dermatoskop

Od vyšetřování digitálním dermatoskopem odborníci stále více ustupují, protože v naprosté většině případů není indikováno. Pokud má klient pouze běžné, pravidelné a klidné névy, ke kontrole stačí ruční dermatoskop. V případě, kdy má 1 - 2 nepravidelné névy, indikuje se většinou vyříznutí znaménka s následným histologickým vyšetřením. 

V případě výskytu četných (někdy i v počtu desítek) tzv. dysplastických névů, pak není samozřejmě možné všechny vyříznout, a zároveň je pro lékaře těžké si jednotlivé névy zapamatovat a například po půl roce na další kontrole jednoznačně poznat, že se névus v čase mění a je nutné ho odstranit. V tuto chvíli může být vhodné použití digitálního dermatoskopu. Ten má fotky jednotlivých névů uložené a při pořízení nové fotografie při další kontrole se pak lékaři zobrazí obrázky vedle sebe a lze tak jednoduše vidět případnou změnu, která by svědčila o možném maligním bujení. 

Dermatoskop

Melanom může vypadat nenápadně

Cílem diagnostiky pomocí dermatoskopu je odhalení počínajícího melanomu, zhoubného nádoru, vycházejícího z pigmentových buněk – melanocytů. Může vzniknout v jakékoli tkáni, nejčastěji se však vyskytuje v kůži. 

Melanom se projevuje nejprve nenápadnou skvrnou, nebo se může rozvinout i z mateřského znaménka, které máme po mnoho let. V počáteční fázi je snadno léčitelný, proto je včasná diagnostika velmi důležitá. Pokud jsou nádorové buňky zavčasu odstraněny, pacient je vyléčen téměř na 100 %.

0
Počet pacientů, kteří podstoupili toto ošetření

Nádor v počátku lze léčit bez komplikací

​I když se dnes mnoho ví o příčinách vzniku nádorů, současná medicína stále nedokáže zabránit jejich vzniku. Cílem lékařů všech oborů je proto mít k dispozici vyšetřovací metody, které zachytí nádor v jeho počátku, kdy jej lze ještě léčit bez komplikací.

Nejčastější otázky a odpovědi

Pro koho je vyšetření dermatoskopem určené?

Kontrola dermatoskopem coby prevence včasného odchytu zhoubného bujení je doporučena každému v každém věku.

Je kontrola znamének nutná?

Pravidelné preventivní vyšetření pomáhá zachytit zhoubné bujení v počátečních fázích a díky tomu je melanom snadněji léčitelný. Pokud jsou nádorové buňky včas odstraněny, pacient je vyléčen téměř na 100 %.

Jak často vyšetření opakovat?

Kontrola névů je optimální 1x ročně. V případě v minulosti již diagnostikované rakoviny kůže jsou však kontroly výrazně četnější a to obvykle po 3 až 6 měsících. Což záleží na tom, jak dlouhá doba již uplynula od stanovení diagnózy.

Musím podstoupit vyšetření digitálním dermatoskopem, nebo stačí jen ruční? 

Při výskytu běžných a pravidelných névů lékař používá vždy ruční dermatoskop. Digitální dermatoskop se indikuje výjimečně ve chvíli, kdy má klient na sobě četné (někdy i desítky) tzv. dysplastické névy, v tu chvíli není možné pro lékaře si všechny zapamatovat a na další prohlídce, např. po 6 měsících, poznat, zda se rizikové névy mění v čase či nikoli. 

Ceník

Vyšetření znamének (hradí pojišťovna na základě dokladu) 500

Hodnocení zákroku

4.6/5 - (94 hodnocení)

Kontaktní formulář

Ať už řešíte kožní problémy nebo si přejete vypadat lépe, objednejte se k nám na konzultaci a my vám doporučíme to nejlepší řešení.

Kontaktovat nás můžete i telefonicky na čísle +420 533 534 580.

  U nás jste v dobrých rukou

  Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

  +420 533 534 580
  Objednejte si svůj termín návštěvy telefonicky na čísle +420 533 534 580 nebo on-line.
  Objednat konzultaci
  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram