Dermatoskop - vyšetření znamének

Doba ošetření
20 minut
Typ anestezie
bez anestezie
Rekonvalescence
bez rekonvalescence
Cena zákroku
Související 
Vhodné pro partie
Břicho Břicho
Hýždě Hýždě
Krk a dekolt Krk a dekolt
Nohy Nohy
Obličej a oči Obličej a oči
Paže a ruce Paže a ruce
Záda Záda
Objednat konzultaci

Co vás trápí

 • Podezřelé kožní útvary

Účinky

 • Bezbolestná a rychlá procedura
 • Vyšetření provádí zkušený dermatolog
 • Zachycení zhoubného bujení v počáteční fázi
 • Možnost sledování vývoje kožních změn

Popis vyšetření

Diagnostika kožních útvarů

I když se dnes už ví mnoho o příčinách vzniku nádorů, současná medicína stále nedokáže zabránit jejich vzniku. Naším cílem je proto mít k dispozici vyšetřovací metody, které zachytí vznik zhoubného bujení hned na začátku. U nás na klinice používáme jak ruční, tak digitální dermatoskop.

Zkušený dermatolog pro základní diagnostiku znamének používá ruční dermatoskop, díky kterému je schopný poznat patologické pigmentace, cévy a další znaky (nálezy). 

Diagnostiku kožních pigmentových skvrn digitálním dermatoskopem lékař indikuje pouze ve specifických případech. Výhodou tohoto vyšetření je možnost sledování a porovnávání většího množství znamének v čase.

Birthmark on skin

Ruční versus digitální dermatoskop

Vyšetření digitálním dermatoskopem není nutné u všech. Pokud má klient pouze běžné, pravidelné a klidné névy, ke kontrole stačí ruční dermatoskop. V případě, kdy má 1 - 2 nepravidelné névy, indikuje se většinou vyříznutí znaménka s následným histologickým vyšetřením. 

V případě výskytu četných (někdy i v počtu desítek) tzv. dysplastických névů, pak není samozřejmě možné všechny vyříznout, a zároveň je pro lékaře těžké si jednotlivé névy zapamatovat a například po půl roce na další kontrole jednoznačně poznat, že se névus v čase mění a je nutné ho odstranit. V tuto chvíli nastupuje na řadu použití digitálního dermatoskopu. Ten má fotky jednotlivých névů uložené a při pořízení nové fotografie při další kontrole se pak lékaři zobrazí obrázky vedle sebe a lze tak jednoduše vidět případnou změnu, která by svědčila o možném maligním bujení. 

Dermatoskop

Melanom může vypadat nenápadně

Cílem diagnostiky pomocí dermatoskopu, ať už ručního či digitálního, je odhalení počínajícího melanomu, zhoubného nádoru, vycházejícího z pigmentových buněk – melanocytů. Může vzniknout v jakékoli tkáni, nejčastěji se však vyskytuje v kůži. 

Melanom se projevuje nejprve nenápadnou skvrnou, nebo se může rozvinout i z mateřského znaménka, které máme po mnoho let. V počáteční fázi je snadno léčitelný, proto je včasná diagnostika velmi důležitá. Pokud jsou nádorové buňky zavčasu odstraněny, pacient je vyléčen téměř na 100 %.

0
Počet pacientů, kteří podstoupili toto ošetření

Nádor v počátku lze léčit bez komplikací

​I když se dnes mnoho ví o příčinách vzniku nádorů, současná medicína stále nedokáže zabránit jejich vzniku. Cílem lékařů všech oborů je proto mít k dispozici vyšetřovací metody, které zachytí nádor v jeho počátku, kdy jej lze ještě léčit bez komplikací.

Nejčastější otázky a odpovědi

Pro koho je vyšetření dermatoskopem určené?

Kontrola dermatoskopem coby prevence včasného odchytu zhoubného bujení je doporučena každému v každém věku.

Je kontrola znamének nutná?

Pravidelné preventivní vyšetření pomáhá zachytit zhoubné bujení v počátečních fázích a díky tomu je melanom snadněji léčitelný. Pokud jsou nádorové buňky včas odstraněny, pacient je vyléčen téměř na 100 %.

Jak často vyšetření opakovat?

Kontrola névů je optimální 1x ročně. V případě v minulosti již diagnostikované rakoviny kůže jsou však kontroly výrazně četnější a to obvykle po 3 až 6 měsících. Což záleží na tom, jak dlouhá doba již uplynula od stanovení diagnózy.

Musím podstoupit vyšetření digitálním dermatoskopem, nebo stačí jen ruční? 

Vyšetření digitálním dermatoskopem určuje výhradně lékař. Při výskytu běžných a pravidelných névů lékař používá vždy ruční dermatoskop. Digitální dermatoskop se indikuje ve chvíli, kdy má klient na sobě četné (někdy i desítky) tzv. dysplastické névy, v tu chvíli není možné pro lékaře si všechny zapamatovat a na další prohlídce, např. po 6 měsících, poznat, zda se rizikové névy mění v čase či nikoli. 

Ceník

Vyšetření znamének (hradí pojišťovna na základě dokladu) 500

Hodnocení zákroku

4.8/5 - (30 hodnocení)

Kontaktní formulář

Ať už řešíte kožní problémy nebo si přejete vypadat lépe, objednejte se k nám na konzultaci a my vám doporučíme to nejlepší řešení.

Kontaktovat nás můžete i telefonicky na čísle +420 533 534 580.

  U nás jste v dobrých rukou

  Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

  +420 533 534 580
  Objednejte si svůj termín návštěvy telefonicky na čísle +420 533 534 580 nebo on-line.
  Objednat konzultaci
  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram