Co vás trápí
- Podezřelé kožní útvary
Účinky
- Bezbolestná a rychlá procedura
- Vyšetření provádí zkušený dermatolog
- Zachycení zhoubného bujení v počáteční fázi
- Možnost sledování vývoje kožních změn
Popis vyšetření
Diagnostika kožních útvarů
Přestože naše znalosti o vzniku rakoviny jsou pořád širší, moderní medicína těmto onemocněním nedokáže vždy předejít. Právě proto jsou dostupná screeningová vyšetření (tzv. sekundární prevence). Tato vyšetření jsou určena prakticky pro každého včetně zdravých a nerizikových osob.
Cílem vyšetření je zachytit zhoubné nádory v počátečním stadiu, kdy je jejich terapie většinou relativně jednoduchá. Vyšetření znamének má také za účel vyhledávat přednádorové névy a předejít vzniku rakoviny kůže. Na naší klinice využíváme ke kontrole znamének kvalitní ruční dermatoskopy, díky kterým se nám daří rychlá a spolehlivá diagnostika.
Na naší klinice nabízíme také možnost vyšetření pomocí digitálního dermatoskopu. Na rozdíl od ručního pořizuje snímky znamének, které ukladádá a umožňuje tak porovnání projevů v čase. Nicméně běžná klidná znaménka nevyžadují sledování v čase pomocí digitálního dermatoskopu. Ten je vhodný právě u pacientů, kteří mají na těle více tzv. dysplastických névů.
Tato znaménka vykazují změny v čase, ale nejsou zatím nebezpečné. Na druhou stranou jsou však spojena s vyšším rizikem vzniku nádorového onemocnění. Světová zdravotnická organizace (WHO) nedoporučuje tato znaménka hned odstraňovat, ale zatím jen sledovat. V praxi jsou pacienti nejprve vyšetření manuálním dermatoskopem a v případě, že to náš zkušený dermatolog uzná za potřebné, následuje také vyšetření tím digitálním.
Jak hodnotíme každé znaménko
Každé znaménko na těle našich klientů důkladně prohlédneme a zhodnotíme na základě několika kritérií. Podle těchto kritérií umíme určit, zda je znaménko bezpečné, vyžaduje sledování nebo je indikací k odstranění. Hodnotící kritéria jsou následující:
- A (asymetry) – celková pravidelnost znaménka.
- B (border) – ohraničení znaménka může být ostré, neostré nebo s nepravidelnými výběžky.
- C (color) – znaménko má odstín červené nebo hnědé barvy, případně může obsahovat různé odstíny těchto barev.
- D (diameter/dimension) – malá znaménka mají průměr do 6 mm, velká nad 6 mm.
- E (evolution) – vývoj v čase podle změny výše uvedených parametrů.
V případě, že je znaménko nepravidelné, má neostré okraje, různé odstíny hnědé nebo červené barvy, je větší nebo se mezi kontrolami výrazně mění jeho parametry, může být indikována jeho excize s histologickým vyšetřením pro hlubší diagnostiku.
Co jsou znaménka a proč si je nechat vyšetřit
Znaménka, resp. pigmentové névy, patří mezi kožní útvary, které vznikly nahromaděním melanocytů – buněk tvořících kožní barvivo melanin. Na většině plochy naší kůže jsou melanocyty uspořádány jednotlivě a odděleně. Kožní névy obsahují různě velké shluky těchto buněk těsně vedle sebe.
Nově vzniklé nebo rychle se měnící znaménko je nejčastějším varovným signálem melanomu – maligního nádoru kůže. Melanom vychází právě z melanocytů a může vzniknout v jakékoli oblasti těla, nejčastěji však na kůži. Nádor kůže může vzniknout také ze starého znaménka, které můžete mít na těle i desítky let. Právě proto jsou důležité pravidelné prohlídky všech znamének.
Dělení znamének
Znaménka můžeme dělit podle jejich původu a charakteru. Z hlediska původu jsou nejčastější získané pigmentové névy, které se objevují hlavně v období mezi dětstvím a 20. rokem života. Vrozené, resp. mateřská znaménka jsou mnohem méně časté. Ty vznikají již před narozením, mají červenou nebo hnědou barvu, jsou vystouplé nebo ploché a mohou z nich vyrůstat chloupky. Během růstu mohou měnit svůj vzhled.
Podle charakteru rozlišujeme především běžná a atypická znaménka. Běžné névy jsou nejčastější a mají homogenní zbarvení. Jejich ohraničení od kůže je ostré a jejich okraje pravidelné. Atypická znaménka neboli dysplastické névy jsou naopak nepravidelně zbarvené, mají méně ostré a nepravidelné okraje. Také mají tendenci měnit svůj charakter v čase, takže jsou vhodné pro indikování vyšetření digitálním dermatoskopem.
Nejčastější otázky a odpovědi
Kontrola dermatoskopem v rámci prevence a včasného zachycení zhoubného nádoru se doporučuje každému v každém věku. Hlavně v případě, že máte na těle větší množství znamének.
Pravidelná preventivní vyšetření pomáhají zachytit zhoubné nádory v časných stádiích, díky čemuž je léčba maligního melanomu jednodušší a úspěšnější. Pokud se rakovinné buňky odstraní včas, pacient se vyléčí s téměř 100% pravděpodobností.
Kontrolu znamének byste měli podstoupit optimálně jednou za rok. V případě, že vám již v minulosti byla diagnostikována rakovina kůže, je četnost kontrol vyšší, a to obvykle po 3 až 6 měsících (podle doby uplynulé od stanovení diagnózy).
Cena vyšetření znamének na klinice Dermaestet je 500 Kč bez ohledu na množství a charakter névů. Zákrok je ale hrazen z veřejného zdravotnictví, takže vám jej vaše pojišťovna po předložení dokladu ochotně proplatí.
Ruční dermatoskop je v rukou zkušeného dermatologa rychlý, spolehlivý a přesný nástroj pro vyšetření znamének. Při výskytu běžných névů a pravidelných prohlídkách je naprosto dostačující. Vyšetření digitálním dermatoskopem, který nabízí mimo jiné databázi znamének klienta, je indikován v případě více dysplastických névů na těle.