Odstranění znamének a výrůstků — abraze, excize

Co vás trápí

  • Znaménka
  • Výrůstky

Vhodné pro partie

Vše o ošetření

 • Doba ošetření 15 minut
 • Typ anestezie injekční anestezie
 • Doba rekonvalescence 14 dnů
 • Cena zákroku od 2000 Kč
Objednejte si svůj termín návštěvy telefonicky na čísle +420 533 534 580 nebo on-line. Rezervovat termín

Popis konzultace

Spolehněte se na moderní metody v dermatologii

Mateřská znaménka (névy) mohou vznikat již při vývoji plodu. Spolu s dalšími kožními útvary a výrůstky mají obvykle nezhoubný charakter a představují pro řadu lidí spíše estetický problém. Některá znaménka však mohou časem a působením různých vlivů přejít do zhoubného stádia a vážně ohrozit vaše zdraví. 

Nejdůležitější je proto prevence a není dobré ji podceňovat. Každý by měl vyšetření znamének podstoupit minimálně 1x ročně. Na klinice Dermaestet se pomocí nejmodernějších metod a přístrojů zaměřujeme na preventivní vyšetření, posouzení stavu a odstranění všech druhů kožních útvarů. Mezi nejvyhledávanější metody v rámci této problematiky patří právě abraze a excize.

Na klinice Dermaestet jsem si nechala odstranit celkem už 5 mateřských znamének. Za mě velká spokojenost, zejména díky profesionálnímu a zároveň lidskému přístupu personálu. Určitě se na odborníky z kliniky obrátím i v budoucnu. 

Romana Pavelcová, Zdroj: Facebook

Každý kožní útvar důkladně zkontrolujeme

Odborné vyšetření a posouzení stavu znamének je nejdůležitějším krokem v celém procesu. Diagnostiku provádíme pomocí dermatoskopického vyšetření, které umožní vyšetřit hlubší vrstvy podezřelých kožních útvarů a zachytit tak i rané fáze vývoje zhoubného kožního nádoru. V případě potřeby máme k dispozici digitální dermatoskop VISIODERM, díky němuž je možné uložit tyto obrazy hlubších vrstev névů do počítače a porovnávat pak jejich vývoj v čase. 

Tyto přístroje usnadňují našim lékařům rozhodování co s pigmentovým znaménkem udělat a jakou metodu ošetření zvolit.

Kdy je vhodné využít metod abraze a excize?

Obě metody jsou hojně využívány v dermatologické praxi. V případě excize se jedná o chirurgické vyříznutí znaménka. Provádíme jej nejčastěji, pokud vyšetření před zákrokem vyhodnotí útvar jako potenciálně rizikový a k ověření je nutné provést histologický rozbor. Tato metoda se používá zejména v léčebné indikaci.

Abraze je tzv. odškrábnutí daného útvaru ostrým chirurgickým nástrojem. Přistupujeme k ní u projevů, které se nacházejí v horních vrstvě kůže. Mezi ně patří např. tzv. stařecké bradavičky (seborhoické veruky) nebo aktinické keratózy – jemně šupící růžové plošky vyskytující se zejména na obličeji starších lidí v místech ozářených sluncem.

Výhody

✔️Možnost odstranění i projevů, které nelze odstranit ostatními metodami (laser, Plexr)

✔️V případě podezřelých kožních útvarů odesíláme znaménka na histologický rozbor

Nevýhody

✖️Jizvička po odstranění

✖️Nutnost dostavit se na převaz a vytažení stehů

✖️Omezení stran pohybu a koupání

Počet pacientů, kteří podstoupili toto ošetření

Ošetření trvá maximálně 20 minut

Ze zákroku, ať už metodou abraze nebo excize, nemusíte mít žádné obavy. Oba zákroky se provádí v lokální anestezii, tudíž je odstraňování zcela bezbolestné a jejich provedení je velmi rychlé. Lékař aplikuje injekčně v okolí daného útvaru anestetikum, poté dojde k samotnému odstranění projevu a v případě excize k sešití ranky plastickými stehy, které zajistí vizuálně lepší výsledek. Pacient odchází s přelepeným místem zákroku. 

Stehy se vytahují nejčastěji 14. den od zákroku. Po tuto dobu je nutné nechat místo přelepené až do návštěvy na naší klinice, kdy se provede převaz, event. vytažení stehů. Pokud to lokalizace umožní, používáme sprchovací náplasti, které umožní krátkou sprchu ošetřované oblasti. Dále je nutné se vyhýbat výrazným pohybovým aktivitám, saunování, wellness a koupání. Omezení jsou individuální vzhledem k lokalizaci a velikosti zákroku. Po zákroku je nutné se minimálně měsíc vyhýbat přímému slunečnímu záření, saunování, dlouhým koupelím a také omezit intenzivní fyzickou námahu a sport. 

Názor odborníka z Dermaestet

MUDr. Michaela Gottvaldová

MUDr. Michaela Gottvaldová

Uznávaná lékařka v oboru estetické a korektivní dermatologie

Excize i abraze pomáhají od nechtěných kožních útvarů a také rizikových znamének a nádorů. Na naší klinice provádíme excize zejména při podezření na zhoubné bujení a díky tomu je nenahraditelnou metodou odstraňování projevů z kůže, i když estetický výsledek může být horší než např. po odstranění laserem.

U estetických indikací doporučuji ošetření absolvovat ideálně mimo letní měsíce, protože po zákroku je nutné se úplně vyhnout slunečnímu záření a styku s vodou (delšímu koupání). V případě nálezu nebezpečného projevu na kůži však provádíme ošetření celoročně a snažíme se odstranění provést v nejbližším možném termínu.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jaké útvary je možné danými zákroky odstranit?

Zákroky je možné odstranit veškeré kožní výrůstky a znaménka. Vhodnou metodu klientovi doporučí lékař v rámci vstupního vyšetření.

Jsou zákroky bolestivé?

Zákrokům předchází znecitlivění pomocí injekční anestezie a jsou tudíž zcela bezbolestné.

Čemu je potřeba se po zákroku vyvarovat?

Inkriminované místo je nutné chránit minimálně 2 měsíce (měsíc) před slunečním zářením. Rovněž není vhodné se koupat (sprchování je v některých případech (samozřejmě) povoleno) a ani fyzicky namáhat.

Kontaktujte nás a společně najdeme vhodný termín pro konzultaci

Vyslechneme si vaše očekávání a navrhneme nejvhodnější postup péče

Naplánujeme pro vás nejbližší vhodný termín ošetření

U nás naleznete nejen kvalitní péči ale i moderní technologie

Špičkový tým odborníků bude po celou dobu k vašim službám

Ceník

Před odstraněním projevů je nutné provést dermatoskopické vyšetření všech névů k vyloučení patologie. Vyšetření je zpoplatněno částkou 500 Kč. Účet za ošetření je však možné uplatnit ve vaší zdravotní pojišťovně k proplacení v rámci preventivních programů. Platí pro veškeré zdravotní pojišťovny.

 • Vyšetření pomocí dermatoskopu500 Kč
 • Excize na přání pacientadle velikosti útvaru od 2000 Kč
 • Abraze na přání pacientapodle počtu útvarů od 2150 Kč

V případě lékařské indikace je zákrok ZDARMA.

Udělejte první krok

Odhodlat se udělat první krok je někdy to nejtěžší. A my vám můžeme slíbit, že s námi to opravdu bude to nejtěžší, protože vše ostatní, od konzultace po samotný zákrok, už bude jednoduché a příjemné. Přesvědčte se sami.