Během života se zánět pochvy nevyhne téměř žádné ženě a bývá nejčastějším důvodem návštěvy gynekologa. I přes to, že jsou tyto záněty nepříjemné, lze je většinou vyléčit bez následků. Pokud ovšem zůstávají neléčené, může se z nich stát chronické onemocnění, které vede až k neplodnosti.
Na následujících řádcích jsme pro vás sepsali vše podstatné ohledně problematiky tohoto onemocnění. Přečtěte si o tom, proč zánět pochvy vzniká, jak mu předcházet a jak jej co nejdříve vyléčit.
K infekci dochází v případě, kdy na základě různých vlivů dojde k přemnožení bakterií či kvasinek v pochvě, a zároveň k redukci přirozeně se zde vyskytujících laktobacilů (mléčných bakterií). Laktobacily vytváří v pochvě přirozeně kyselé prostředí a poskytují ochranu před škodlivými mikroorganismy. Infekcí dochází k narušení vaginálního pH a změně vaginální mikroflóry.
Příčin vzniku zánětu existuje celá řada:
Že v intimní oblasti není něco v pořádku napoví vybrané příznaky, které jsou pro postiženou ženu většinou velmi nekomfortní a jen málokdy vymizí samy od sebe. Velmi často mají také opakující se charakter. Medzi nejčastější příznaky zánětu pochvy patří zejména
Díky poměrně dobře popsaným příznakům dokáže každá žena zánět pochvy obvykle spolehlivě poznat. Pro určení přesného typu infekce a předepsání účinné léčby, je však potřeba navštívit gynekologa. Jaké jsou nejčastější typy zánětů, které ženy postihují?
Kvasinková mykóza je nejčastějším zánětem, který postihuje ženské pohlavní ústrojí. Tento zánět ve většině případů způsobuje kvasinka Candida albicans (ale i jiné druhy mikroskopických hub a plísní).
Typickými příznaky jsou pálení a svědění a také bílý hrudkovitý výtok, který konzistencí připomíná tvaroh. Při kvasinkové mykóze dochází k bolestivému močení a nepříjemným pocitům při pohlavním styku. Kvasinková mykóza se také u některých žen během života opakuje. Pro zamezení vracení onemocnění je nutné rovněž přeléčení partnera.
Bakteriální zánět bývá nejčastěji způsoben bakterií Gardnerella vaginalis. Mezi typické příznaky patří našedlý vodnatý výtok, který navíc velmi výrazně zapáchá po rybách (při neléčení se zápach zintenzivňuje). Při tomto zánětu může také docházet k pálení či svědění, ale je to méně obvyklé než u mykóz. V případě bakteriálního zánětu je nutné přeléčení antibiotiky.
Jedná se o zánět pochvy způsobený prvokem Trichomonas vaginalis. Projevuje se hojným a řídkým výtokem, který doprovází nepříjemná bolest v podbřišku. Tento typ zánětu obvykle postihuje i močové ústrojí. Léčí se rovněž antibiotiky.
Chlamydie jsou nitrobuněční parazité, které v ženském pohlavním ústrojí nejčastěji napadají močovou trubici a děložní čípek. Onemocnění se projevuje nepříjemnými pocity v pochvě (svědění, bolest) v klidu a také během pohlavního styku. Dále se objevuje pálení při močení a bolesti břicha a podbřišku. Někdy může dojít ke spontánnímu krvácení mezi periodami či po pohlavním styku. Typický je také hlenohnisavý výtok z močové trubice 1 - 3 týdny po rizikovém pohlavním styku. U více než poloviny lidí je však průběh bezpříznakový a často vede k vážným komplikacím. Neléčená chlamydiová infekce může způsobit neplodnost u mužů i u žen.
Tyto záněty způsobují herpetické viry a papilomaviry. Pro herpetické viry je typický bolestivý průběh zánětu (svědění pálení) s výsevem puchýřků v oblasti genitálu, naopak papilomavirové záněty jsou nebolestivé. Některé poapilomaviry mohou také způsobovat vznik genitálních bradavic, jiné zase zvyšují riziko vzniku karcinomu děložního čípku. V případě virových zánětů je nutná včasná diagnóza a cílená léčba. Obzvlášť při těhotenství, kdy mohou viry napadat plod.
Poševní záněty, kvasinkové infekce, mykózy a celkově vaginální obtíže jsou v dnešní době velmi časté. Proto se také postupem času vyvinula celá řada léčebných postupů.
Některé obtíže můžete úspěšně zmírnit pomocí domácí léčby, při přetrvávajících obtížích pak přichází na řadu gynekolog. U opakujících se problémů je poslední dobou čím dál více využívaná metoda laserového ošetření.
První kroky většiny žen trpících zánětem pochvy obvykle míří do lékárny. Tady seženete bez lékařského předpisu řadu vaginálních tablet, globulí a mastí. Pokud se vám podaří na základě příznaků správně určit typ zánětu a vybrat vhodné léky, pak se možná dokážete obejít i bez návštěvy gynekologa.
V případě, že problémy přetrvávají, je rozhodně na místě podstoupit odborné gynekologické vyšetření, které jako jediné dokáže spolehlivě odhalit přesnou příčinu vašich problémů. Pouze na základě diagnózy a laboratorního vyšetření vám gynekolog může předepsat cílenou léčbu, která danou infekci spolehlivě vyléčí. S návštěvou gynekologa rozhodně neotálejte pokud krvácíte, máte silné bolesti v podbřišku nebo pokud jste těhotná.
Poslední roky je čím dál více využívanou metodou ošetření pomocí Gynolaseru, které si postupně buduje přední místo v možnostech řešení nejen inkontinence, ale i nepříjemných a opakujících se zánětů v kombinaci se suchostí sliznic. Zmíněné pocity suchosti mohou mít vliv nejen na váš sexuální život, ale bývají také často příčinou mykotických poševních zánětů.
Skvělým způsobem, jak se nadobro zbavit suchosti a dalších nepříjemných pocitů v oblasti intimních partií, je právě ošetření pomocí CO2 laseru. Při ošetření se pomocí laseru šetrným způsobem bodovitě odpaří povrchová vrstva sliznice v celé ploše pochvy. V rámci hojení se v průběhu několika dní vybuduje nová sliznice. Ta je kypřejší, s výrazně větší odolností, senzitivnější k příjemným pocitům během styku, s větší schopností lubrikace, a tím pádem menší tendencí k poškození během styku, kdy obvykle dochází k podráždění a zanesení infekce. Cílené změny způsobují i částečné zúžení poševního vchodu. Díky zpevnění v oblasti močové trubice je efektem tohoto ošetření i postupné potlačení projevů inkontinence.
Samotný zákrok je velmi rychlý a bezbolestný. Zlepší imunitu vašich intimních partií a zajistí tak odolnost vůči opakovaným infekcím pochvy nebo zánětům močových cest. Tento zákrok provádíme i na naší klinice Dermaester. Pokud se o možnostech zákroku chcete dozvědět bližší informace, kontaktujte nás. Rádi vaše dotazy zodpovíme.