Zánět pochvy - účinná léčba existuje

Zánět pochvy je choulostivé onemocnění, které způsobují zmnožené bakterie a mikroorganismy. Projevuje se nepříjemným pálením a svěděním. Velmi často je doprovázen také výtokem a dalšími specifickými projevy.

Během života se zánět pochvy nevyhne téměř žádné ženě a bývá nejčastějším důvodem návštěvy gynekologa. I přes to, že jsou tyto záněty nepříjemné, lze je většinou vyléčit bez následků. Pokud ovšem zůstávají neléčené, může se z nich stát chronické onemocnění, které vede až k neplodnosti.

Na následujících řádcích jsme pro vás sepsali vše podstatné ohledně problematiky tohoto onemocnění. Přečtěte si o tom, proč zánět pochvy vzniká, jak mu předcházet a jak jej co nejdříve vyléčit.

Jaké jsou příčiny zánětů pochvy?

K infekci dochází v případě, kdy na základě různých vlivů dojde k přemnožení bakterií či kvasinek v pochvě, a zároveň k redukci přirozeně se zde vyskytujících laktobacilů (mléčných bakterií). Laktobacily vytváří v pochvě přirozeně kyselé prostředí a poskytují ochranu před škodlivými mikroorganismy. Infekcí dochází k narušení vaginálního pH a změně vaginální mikroflóry.

Příčin vzniku zánětu existuje celá řada:

 • užívání antibiotik, které zabíjejí nežádoucí i příznivé mikroorganismy,
 • hormonální změny - vyšší hladina estrogenů způsobuje změny pH,
 • oslabená imunita,
 • nevhodná strava - kupříkladu s vysokým podílem cukrů,
 • špatné hygienické návyky - např. používání parfémovaných toaletních papírů, menstruačních vložek a tampónů, příliš časté mytí genitálu dráždivou kosmetikou,
 • nevhodné spodní prádlo - těsné a umělé spodní prádlo vytváří teplé a vlhké prostředí, ve kterém se kvasinky dobře množí, stejně rizikové může být v létě delší setrvání v mokrých plavkách nebo nošení těsných džín,
 • rizikové sexuální chování.

Pálení a svědění pochvy jako častý příznak zánětu

Že v intimní oblasti není něco v pořádku napoví vybrané příznaky, které jsou pro postiženou ženu většinou velmi nekomfortní a jen málokdy vymizí samy od sebe. Velmi často mají také opakující se charakter.

Jaké jsou nejčastější příznaky infekce?

 • Svědění pochvy,
 • otok zevních pohlavních orgánů,
 • bolest v podbřišku,
 • pálení při močení,
 • nepříjemné pocity při pohlavním styku,
 • výtok (při kvasinkové infekci nejčastěji bílý hrudkovitý).

Řekněte sbohem opakovaným zánětům

Většina žen zvolí léčbu pomocí zavádějících vaginálních tablet, globulí nebo mastí. Někdy ale tato léčba uleví pouze na chvíli a záněty se poté opakovaně vrací. Svěřte se profesionálům na naší klinice, kteří se o vás pečlivě postarají se zachováním maximální diskrétnosti.
Více informací

​Typy zánětů pochvy

Díky poměrně dobře popsaným příznakům dokáže každá žena zánět pochvy obvykle spolehlivě poznat. Pro určení přesného typu infekce a předepsání účinné léčby, je však potřeba navštívit gynekologa. Jaké jsou nejčastější typy zánětů, které ženy postihují?

Kvasinková mykóza

Kvasinková mykóza je nejčastějším zánětem, který postihuje ženské pohlavní ústrojí. Tento zánět ve většině případů způsobuje kvasinka Candida albicans (ale i jiné druhy mikroskopických hub a plísní).

Typickými příznaky jsou pálení a svědění a také bílý hrudkovitý výtok, který konzistencí připomíná tvaroh. Při kvasinkové mykóze dochází k bolestivému močení a nepříjemným pocitům při pohlavním styku. Kvasinková mykóza se také u některých žen během života opakuje. Pro zamezení vracení onemocnění je nutné rovněž přeléčení partnera.

Bakteriální zánět

Bakteriální zánět bývá nejčastěji způsoben bakterií Gardnerella vaginalis. Mezi typické příznaky patří našedlý vodnatý výtok, který navíc velmi výrazně zapáchá po rybách (při neléčení se zápach zintenzivňuje). Při tomto zánětu může také docházet k pálení či svědění, ale je to méně obvyklé než u mykóz. V případě bakteriálního zánětu je nutné přeléčení antibiotiky.

Prvokové záněty — Trichomoniáza

Jedná se o zánět pochvy způsobený prvokem Trichomonas vaginalis. Projevuje se hojným a řídkým výtokem, který doprovází nepříjemná bolest v podbřišku. Tento typ zánětu obvykle postihuje i močové ústrojí. Léčí se rovněž antibiotiky.

Chlamydiové záněty

Chlamydie jsou nitrobuněční parazité, které v ženském pohlavním ústrojí nejčastěji napadají močovou trubici a děložní čípek. Onemocnění se projevuje nepříjemnými pocity v pochvě (svědění, bolest) a zhoršujícím se pohlavním stykem. Dále se objevuje pálení při močení a bolesti břicha a podbřišku. Někdy může dojít ke spontánnímu krvácení mezi periodami či po pohlavním styku. Typický je také hlenohnisavý výtok z močové trubice 1 - 3 týdny po rizikovém pohlavním styku. U více než poloviny lidí je však průběh bezpříznakový a často vede k vážným komplikacím. Neléčená chlamydiová infekce může způsobit neplodnost u mužů i u žen.

Virové záněty

Tyto záněty způsobují herpetické viry a papilomaviry. Pro herpetické viry je typický bolestivý průběh zánětu (svědění pálení) s výsevem puchýřků v oblasti genitálu, naopak papilomavirové záněty jsou nebolestivé. V případě virových zánětů je nutná včasná diagnóza a cílená léčba. Obzvlášť při těhotenství, kdy mohou viry napadat plod.

Způsoby léčby zánětu pochvy

Poševní záněty, kvasinkové infekce, mykózy a celkově vaginální obtíže jsou v dnešní době velmi časté. Proto se také postupem času vyvinula celá řada léčebných postupů.

Některé obtíže můžete úspěšně zmírnit pomocí domácí léčby, při přetrvávajících obtížích pak přichází na řadu gynekolog. U opakujících se problémů je poslední dobou čím dál více využívaná metoda laserového ošetření.

V lékárně seženete vybrané léky bez předpisu

První kroky většiny žen trpících zánětem pochvy obvykle míří do lékárny. Tady seženete bez lékařského předpisu řadu vaginálních tablet, globulí a mastí. Pokud se vám podaří na základě příznaků správně určit typ zánětu a vybrat vhodné léky, pak se možná dokážete obejít i bez návštěvy gynekologa.

Přírodní medicína jako podpůrný prostředek léčby

Jako podpůrný prostředek léčby vaginálních zánětů je možné volit také přípravky přírodní medicíny. Vyzkoušet můžete například bylinnou tinkturu z penízovky, česneku, tinkturu z grepových jader, červeného lapacha a houby shiitake. Existuje také řada bylinných čajů, bylinkové sedací koupele, apod.

Gynekologické vyšetření je tou nejlepší volbou

V případě, že problémy přetrvávají, je rozhodně na místě podstoupit odborné gynekologické vyšetření, které jako jediné dokáže spolehlivě odhalit přesnou příčinu vašich problémů. Pouze na základě diagnózy a laboratorního vyšetření vám gynekolog může předepsat cílenou léčbu, která danou infekci spolehlivě vyléčí. S návštěvou gynekologa rozhodně neotálejte pokud krvácíte, máte silné bolesti v podbřišku nebo pokud jste těhotná.

Laserová terapie pomůže i s chronickými obtížemi

Poslední roky je čím dál více využívanou metodou ošetření pomocí Gynolaseru, které si postupně buduje přední místo v možnostech řešení nejen inkontinence, ale i nepříjemných a opakujících se zánětů v kombinaci se suchostí sliznic. Zmíněné pocity suchosti mohou mít vliv nejen na váš sexuální život, ale bývají také často příčinou mykotických poševních zánětů.

Skvělým způsobem, jak se nadobro zbavit suchosti a dalších nepříjemných pocitů v oblasti intimních partií, je právě ošetření pomocí CO2 laseru. Při ošetření se pomocí laseru šetrným způsobem bodovitě odpaří povrchová vrstva sliznice v celé ploše pochvy. V rámci hojení se v průběhu několika dní vybuduje nová sliznice. Ta je kypřejší, s výrazně větší odolností, senzitivnější k příjemným pocitům během styku, s větší schopností lubrikace, a tím pádem menší tendencí k poškození během styku, kdy obvykle dochází k podráždění a zanesení infekce. Cílené změny způsobují i částečné zúžení poševního vchodu. Díky zpevnění v oblasti močové trubice je efektem tohoto ošetření i postupné potlačení projevů inkontinence.

Samotný zákrok je velmi rychlý a bezbolestný. Zlepší imunitu vašich intimních partií a zajistí tak odolnost vůči opakovaným infekcím pochvy nebo zánětům močových cest. Tento zákrok provádíme i na naší klinice Dermaester. Pokud se o možnostech zákroku chcete dozvědět bližší informace, kontaktujte nás. Rádi vaše dotazy zodpovíme.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala botulo preparáty. Na naší klinice Dermaestet jste tak v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram