Zánět pochvy — jak jej účinně léčit?

Zánět pochvy je choulostivé onemocnění, které způsobují zmnožené bakterie a mikroorganismy. Projevuje se nepříjemným pálením a svěděním. Velmi často je doprovázen také výtokem a dalšími specifickými projevy.

Během života se toto onemocnění nevyhne téměř žádné ženě. Není proto divu, že právě zánět pochvy bývá nejčastějším důvodem k návštěvě gynekologa. Dobrou zprávou je, že přesto, že jsou tyto záněty nepříjemné, lze je většinou vyléčit bez následků. Pokud ovšem zůstávají neléčené, může se z nich stát chronické onemocnění, které vede až k neplodnosti.

Kytička na intimích místech

V následujících řádcích jsme pro vás sepsali vše podstatné ohledně problematiky tohoto onemocnění. Přečtěte si o tom, proč zánět pochvy vzniká, jak mu předcházet a jak jej co nejdříve vyléčit.

 

Jaké jsou příčiny zánětů pochvy?

K infekci dochází v případě, kdy na základě různých vlivů dojde k přemnožení bakterií či kvasinek v pochvě, a zároveň k redukci přirozeně se zde vyskytujících laktobacilů (mléčných bakterií). Tyto bakterie vytváří přirozeně kyselé poševní prostředí a poskytují ochranu před škodlivými mikroorganismy. Zároveň dochází také k narušení vaginálního pH a změně vaginální mikroflóry.

 

Příčin vzniku zánětu existuje celá řada. Podle portálu mojezdravi.cz se jedná například o:

➖ užívání antibiotik – („zabíjí“ nežádoucí i příznivé mikroorganismy v pochvě),

➖ hormonální změny (vyšší hladina estrogenů způsobuje změny pH),

➖ oslabenou imunitu,

➖ nevhodnou stravu (například s vysokým podílem cukrů),

➖ špatné hygienické návyky (utírání genitálu směrem od pochvy k řitnímu otvoru používání parfémovaných toaletních papírů, menstruačních vložek a tampónů, příliš časté mytí genitálu dráždivou kosmetikou),

➖ nevhodné prádlo (těsné a umělé spodní prádlo vytváří teplé a vlhké prostředí, ve kterém se kvasinky dobře množí, stejně rizikové může být v létě delší setrvání v mokrých plavkách nebo nošení těsných džín),

➖ rizikové sexuální chování.

 

Pálení a svědění pochvy jako častý příznak zánětu

Že v intimní oblasti není „něco v pořádku“ napoví vybrané příznaky, které jsou pro postiženou ženu většinou velmi nekomfortní a jen málokdy vymizí tzv. sami od sebe. Velmi často mají také opakující se charakter.

Jaké jsou tedy nejčastější příznaky infekce? 

➖ Svědění pochvy,

➖ otok zevních pohlavních orgánů, 

➖ bolest v podbřišku,

➖ pálení při močení,

➖ nepříjemné pocity při pohlavním styku,

➖ výtok (při kvasinkové infekci nejčastěji bílý hrudkovitý).

Typy zánětů pochvy

Díky poměrně dobře popsaným příznakům dokáže každá žena zánět pochvy obvykle spolehlivě poznat. Pro určení přesného typu infekce a předepsání účinné léčby, je však většinou potřeba navštívit gynekologa. Jaké jsou nejčastější typy zánětů, které ženy postihují?

 

Kvasinková mykóza

Kvasinková mykóza je nejčastějším zánětem, který postihuje ženské pohlavní ústrojí. Tento zánět ve většině případů způsobuje kvasinka Candida albicans (ale i jiné druhy mikroskopických hub a plísní).

Typickými příznaky jsou pálení a svědění a také bílý hrudkovitý výtok, který konzistencí připomíná tvaroh. Při kvasinkové mykóze dochází k bolestivému močení a nepříjemným pocitům při pohlavním styku. Kvasinková mykóza se také u některých žen během života opakuje. Pro zamezení vracení onemocnění je nutné rovněž přeléčení partnera.

 

Bakteriální zánět

Bakteriální zánět bývá nejčastěji způsoben bakterií Gardnerella vaginalis. Mezi typické příznaky patří našedlý vodnatý výtok, který navíc velmi výrazně zapáchá po rybách (při neléčení se zápach zintenzivňuje). Při tomto zánětu může také docházet k pálení či svědění ale je to méně obvyklé než u mykóz. V případě bakteriálního zánětu  je nutné přeléčení antibiotiky.

 

Prvokové záněty — Trichomoniáza

Jedná se o zánět pochvy způsobený prvokem Trichomonas vaginalis. Projevuje se hojným a řídkým výtokem, který doprovází nepříjemná bolest v podbřišku. Tento typ zánětu obvykle postihuje i močové ústrojí. Léčí se rovněž antibiotiky.

 

Chlamydiové záněty

Chlamydie jsou nitrobuněční parazité, které v ženském pohlavním ústrojí nejčastěji napadají napadají močovou trubici a děložní čípek. Onemocnění se projevuje nepříjemnými pocity v pochvě (svědění, bolest) a zhoršujícím se pohlavním stykem. Dále se objevuje pálení při močení a bolesti břicha a podbřišku. Někdy může dojít k spontánnímu krvácení mezi periodami či po pohlavním styku. Typický je také hlenohnisavý výtok z močové trubice 1—3 týdny po rizikovém pohlavním styku. U více než poloviny lidí je však průběh bezpříznakový a často vede k vážným komplikacím. Neléčená chlamydiová infekce může způsobit neplodnosti u mužů i u žen.

 

Virové záněty

Tyto záněty způsobují herpetické viry a papilomaviry. Pro herpetické viry je typický bolestivý průběh zánětu (svědění pálení) s výsevem puchýřků v oblasti genitálu, naopak papilomavirové záněty jsou nebolestivé. V případě virových zánětů je nutná včasná diagnóza a cílená léčba. Obzvlášť při těhotenství, kdy mohou viry napadat plod.

 

Způsoby léčby zánětu pochvy

Poševní záněty, kvasinkové infekce, mykózy a celkově vaginální obtíže jsou v dnešní době velmi časté. Proto se také postupem času vyvinula celá řada léčebných postupů.

Některé obtíže můžete úspěšně zmírnit pomocí domácí léčby, při přetrvávajících obtížích pak přichází na řadu gynekolog. U opakujících se problémů je poslední dobou čím dál více využívaná metoda laserového ošetření.

V lékárně seženete vybrané léky bez předpisu

První kroky většiny žen trpících zánětem pochvy obvykle míří do lékárny. Tady seženete bez lékařského předpisu řadu vaginálních tablet, globulí a mastí. Pokud se vám podaří na základě příznaků správně určit typ zánětu a vybrat vhodné léky, pak se možná dokážete obejít i bez návštěvy gynekologa.

bylinky

 

Přírodní medicína jako podpůrný prostředek léčby

Jako podpůrný prostředek léčby vaginálních zánětů je možné volit také přípravky přírodní medicíny. Vyzkoušet můžete například bylinnou tinkturu z penízovky, česneku, tinkturu z grepových jader, červeného lapacha a houby shiitake. Existuje také řada bylinných čajů, bylinkové sedací koupele, apod.

 Gynekologické vyšetření je nejlepší volba

V případě, že problémy přetrvávají, je rozhodně na místě podstoupit odborné gynekologické vyšetření, které jako jediné dokáže spolehlivě odhalit přesnou příčinu vašich problémů. Pouze na základě diagnózy a laboratorního vyšetření vám gynekolog může předepsat cílenou léčbu, která danou infekci spolehlivě vyléčí. S návštěvou gynekologa rozhodně neotálejte pokud krvácíte, máte silné bolesti v podbřišku nebo pokud jste těhotná.

Laserová terapie pomůže i s chronickými obtížemi

Poslední roky je čím dál více využívanou metodou ošetření pomocí gynolaseru, které si postupně buduje přední místo v možnostech řešení nejen inkontinence, ale i nepříjemných a opakujících se zánětů v kombinaci se suchostí sliznic. Zmíněné pocity suchosti mohou mít vliv nejen na váš sexuální život, ale bývají také často příčinou mykotických poševních zánětů. 

Skvělým způsobem, jak se nadobro zbavit suchosti a dalších nepříjemných pocitů v oblasti intimních partií, je právě ošetření pomocí CO2 laseru. Při ošetření se pomocí laseru šetrným způsobem bodovitě odpaří povrchová vrstva sliznice v celé ploše pochvy. V rámci hojení se v průběhu několika dní vybuduje nová sliznice. Ta je kypřejší, s výrazně větší odolností, senzitivnější k příjemným pocitům během styku, s větší schopností lubrikace, a tím pádem menší tendencí k poškození během styku, kdy obvykle dochází k podráždění a zanesení infekce. Cílené změny způsobují i částečné zúžení poševního vchodu. Díky zpevnění v oblasti močové trubice je efektem tohoto ošetření i postupné potlačení projevů inkontinence.

Samotný zákrok je velmi rychlý a bezbolestný. Zlepší imunitu vašich intimních partií a zajistí tak odolnost vůči opakovaným infekcím pochvy nebo zánětům močových cest. Tento zákrok provádíme i u nás na klinice Dermaestet. Pokud se o možnostech zákroku chcete dozvědět bližší informace, kontaktujte nás. Rádi vaše dotazy zodpovíme.

Dermaestet magazín

O všem, co vás zajímá a trápí

Atopická dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Atopická dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Atopická dermatitida neboli atopický ekzém je dlouhotrvající, neinfekční a geneticky podmíněné onemocnění, které se projevuje suchou kůží a svěděním. V současné době jím podle statistik trpí až 20 % dětí a 3 % dospělých. Z jakých příčin atopický ekzém vzniká? Jak zmírňovat jeho projevy? A je možné jej úplně vyléčit? Na všechny tyto otázky vám odpovíme v dnešním článku.

číst více
Periorální dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Periorální dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Periorální dermatitida je označení pro chronické onemocnění kůže na obličeji, které má velmi často vracející se charakter. Přes neobvyklý název je však jeho výskyt poměrně častý. Jaké jsou příčiny vzniku tohoto onemocnění? Koho nejčastěji postihuje? Jaké metody léčby existují? Všechny důležité aspekty jsme rozebrali v našem článku.

číst více

Estetické
zákroky

Zaujměte dokonalým obličejem nebo upoutejte pozornost perfektním dekoltem. Nejdříve vyberte část těla, kterou chcete zkrášlit, a pak už konkrétní estetický zákrok. Vhodný výběr s vámi rádi zkonzultujeme.

Udělejte první krok

Přemýšlíte nad laserovou liposukcí SlimLipo a chtěli byste se dozvědět víc? Napište nám nebo zavolejte a domluvte si konzultaci s našimi špičkovými lékaři.