Křečové žíly na nohou a na dalších partiích těla jsou většinou spojeny s žilní nedostatečností (insuficience). Žilní nedostatečnost postihuje poměrně velkou část naší populace, v níž převažují hlavně ženy. S rostoucím věkem se výskyt zvyšuje, a to hlavně vlivem degenerativních změn ve stěnách cév.
Žilní insuficience vede ke ztížení odtoku krve, která následně v cévách stagnuje. Nejvíce jsou tímto způsobem ohroženy povrchové žíly. Stagnující krev působí na vnitřní stěnu cév vyšším tlakem, což postupně vede k jejich rozšiřování a vlnění. Vznikají tak křečové žíly, které jsou pro mnohé estetickým problémem. Kromě vzhledu známe ještě další příznaky křečových žil, kterými jsou:
K tomu, aby krev v povrchových žilách tekla směrem k srdci a ne opačně, jsou žíly vybaveny chlopněmi. Ty brání zpětnému toku (ve směru gravitace) a v případě jejich nefunkčnosti krev stagnuje. Varixy vznikají nejčastěji v oblasti těchto chlopní.
Jak tomu bývá u mnoha zdravotních komplikací, ani křečové žíly nejsou podmíněny jen ovlivnitelnými rizikovými faktory. Mezi faktory, které nemůžete změnit například úpravou životního stylu, patří hlavně hormonální nastavení a genetika.
Závažnost křečových žil je různá a spolu s ní také jejich terapie. Některé vyžadují chirurgickou intervenci, u jiných si zase vystačíte s jednoduchým zákrokem. V případě, že na svém těle zpozorujete i drobné změny povrchových žil, neměly byste tento stav podceňovat. V praxi rozlišujeme následující stupně žilní insuficience, která vede ke vzniku křečových žil:
Léčba žilní nedostatečnosti a křečových žil je různorodá a odvíjí se od stadia onemocnění. V případě metličkových a retikulárních křečových žil je nejlepším lékem sklerotizace. Jedná se o minimálně zatěžující zákrok, který probíhá ambulantně. Během ošetření vpravíme do cévy speciální roztok, který ji rozloží, uzavře a postupně přemění na vazivo. Díky tomu přestanou být drobné křečové žíly viditelné na povrchu kůže.
Před samotnou sklerotizací je třeba podstoupit cévní vyšetření. Ideální je podstoupit jej ještě před návštěvou naší kliniky. Na první konzultaci u nás si tak přinesete výsledky cévního vyšetření, díky čemuž si ušetříte spoustu času a energie.
Větší křečové žíly jsou indikací k chirurgické operaci. V dnešní době se ale chirurgie křečových žil stále více přiklání ke konzervativním způsobům léčby. Snahou je zachránit poškozené žíly obnovou funkce chlopní (valvuloplastika) nebo pomocí ablativních technik odstranit poškozenou část cévy.
Vznik křečových žil je ve velké míře ovlivňován dědičností a hormonální rovnováhou (v těhotenství jsou křečové žíly poměrně běžné). Přesto můžete některými kroky zpomalit, případně zamezit jejich vzniku. Nejdůležitějším krokem prevence křečových žil je pravidelný pohyb. Křečové žíly se tvoří hlavně osobám v sedavém zaměstnání nebo v zaměstnání, které vyžaduje dlouhodobé stání. Pomoci vám můžou procházky, běh nebo jiná sportovní aktivita.
Hlavní účinnou prevencí komplikací chronické žilní nedostatečnosti je komprese zpravidla dolních končetin.
Jedním z rizikových faktorů je také obezita či nadváha. Pro snížení tělesné hmotnosti můžete upravit svůj životní styl nebo můžete sáhnout po našem moderním hubnoucím programu. Prevencí křečových je také nošení kvalitní obuvi nebo omezení kouření.