Všichni víme, že sluneční záření, zejména paprsky UVA a UVB, mohou způsobit spálení, předčasné stárnutí pokožky, fotoalergické nebo fototoxické reakce. A dokonce i rakovinu kůže. Abychom ale byli spravedliví, pojďme si udělat malé srovnání pro a proti vlivu slunce na naše tělo.
Věděli jste, že pro dostatečnou hladinu vitamínu D v našem těle stačí vystavit slunci plochu dlaně 1x týdně? Sluneční záření také pomáhá tvořit pigment v naší pokožce, který chrání DNA v buňkách před zářením a vznikem rakoviny. Také má protizánětlivé účinky u některých kožních chorob, jako je lupénka, různé druhy ekzémů a podobně.
U sluníčka to platí o to více, neboť přílišné slunění s sebou sice přináší bronzovou pokožku, ale také častější zlomy kolagenu, což se navenek projevuje vznikem vrásek. Také zapříčiňuje poruchy tvorby pigmentu, vznikají tak stařecké skvrny nebo melasma. Sluneční paprsky vysušují, působí tak na mazové žlázy, mohou nás tedy začít trápit rozšířené póry nebo zvětšené (tzv. hypertrofované) mazové žlázy. S vysoušením a horkem také snadněji dochází k dehydrataci, důsledkem je unavená a zašedlá pokožka. Letní radovánky také bohužel mohou znamenat vyšší pravděpodobnost tvorby stařeckých bradavic, výrůstků a hemangiomů.
Ať už se rozhodnete chránit před slunečním zářením oblečením, chemickými nebo minerálními přípravky v podobě mlék, krémů či sprejů, jisté je, že důsledná ochrana před slunečním zářením je opravdu důležitá. A co na to lékařky z naší kliniky? Vždy SPF 50!
Někdy i ta nejlepší ochrana nedokáže zabránit následkům dlouhého pobytu na slunci. Například melasma nebo další pigmentové skvrny dokážeme na naší klinice takřka vymazat. Přečtěte si více o naší novince - IPL přístroji Ariane, který kromě pigmentových skvrn pleť omladí a zároveň v případě potřeby můžeme provést epilaci nechtěných chloupků.
Přejeme vám bezpečné léto.