To, jak rychle rostou vaše vlasy, je do velké míry ovlivněno genetikou. Průměrná rychlost růstu vlasů se pohybuje mezi 0,3 a 0,5 mm za den. V průběhu roku vám tak vlasy narostou přibližně o 15 cm. Nejrychleji rostou vlasy v mládí a s věkem rychlost růstu postupně klesá. Zároveň dochází také ke strukturálním změnám.
Během našeho života jsou všechny naše vlasy postupně obměňovány. Staré vlasy jsou nahrazovány novými, čímž vzniká růstový cyklus vlasů. Ten trvá od jednoho do šesti let a skládá se ze tří fází:
Kromě genetických předpokladů existuje řada dalších faktorů, které ovlivňují růst vlasů. Mnohé z nich můžete jednoduše ovlivnit změnou životního stylu. Které to tedy jsou? Nadměrný stres, nedostatek spánku, nezdravá strava či nadměrné používání vlasové kosmetiky.
Věděli jste, že denně přirozeně vypadá člověku 50 až 100 vlasů?
Jak tedy efektivně zrychlit růst vlasů a podpořit aktivní fázi jejich růstového cyklu? Základem je změna jídelníčku. Doporučujeme vám, abyste do něj zařadili především vitamíny, které můžete kombinovat s doplňky stravy pro růst vlasů. Podrobnější informace jsme pro vás shrnuli do našich šesti tipů, se kterými zaručeně podpoříte a urychlíte růst svých vlasů.
Rychlost růstu vlasů je dána mnoha aspekty. Kromě genetického podkladu, který jsme zmínili v úvodu, existuje řada dalších faktorů ovlivňujících jejich růst a kvalitu. Pozitivem je, že některé z nich můžete do jisté míry ovlivnit změnou životního stylu. Které další faktory ovlivňují růst vlasů?
Stěžejní částí zdravého jídelníčku, který podporuje růst vlasů, by měly být zejména potraviny bohaté na bílkoviny a zdravé tuky. Základním stavebním kamenem každého vlasu je bílkovina keratin, která se v těle syntetizuje právě z aminokyselin přijímaných ve stravě. Zařaďte proto do jídelníčku kvalitní živočišné i rostlinné bílkoviny. Vhodnými zdroji jsou maso, ryby, vejce či jogurty.
Nezapomínejte ani na zdravé tuky s obsahem omega-3 mastných kyselin, které najdete především v rostlinných olejích (oleje, semínka, oříšky) nebo třeba v avokádu. Díky dostatečné konzumaci tuků se mohou snadněji vstřebat vitamíny (A, D, E a K), které jsou důležité pro správnou vlasovou produkci.
Zaměřte se také na dostatečné množství vitamínů a minerálů ve stravě. K tomu vám opět nejvíce pomůže vyvážený jídelníček, protože naprostá většina vitamínů a minerálů se nejlépe vstřebává právě přirozenou cestou. Podpořit růst vlasů ale můžete suplementací vybraných vitamínů a minerálů.
Z vitamínů, které podporují je nejdůležitější biotin (vitamin B7), který stimuluje buňky zvané „keratinocyty”, jenž jsou zodpovědné za zdraví a sílu vlasů. Nejvyšší podíl vitamínu B7 naleznete v kvasnicích, vaječném žloutku, ořechách nebo v hovězím mase.
Dalšími nepostradatelnými vitamíny pro podporu růstu vlasů a zdraví vlasové pokožky jsou vitaminy A, C, E a B3. Především vitamin E dokáže účinně stimulovat tvorbu kolagenu, který pomáhá udržovat zdravou strukturu vlasových folikulů. Důležité jsou rovněž minerální látky. Pro krásné vlasy je potřeba dostatečně suplementovat především zinek a železo.
I když se to na první pohled možná nezdá, jedná se o velmi účinný trik. Zkuste masáž provádět každý večer před spaním pomocí jemných krouživých pohybů po dobu jedné až tří minut. Pokožka hlavy se krásně prokrví, a tím dojde k zajištění přísunu živin k vlasovým folikulům. (zdroj)
Na pomoc si můžete vzít také přírodní oleje. Skvěle se k tomuto účelu hodí kokosový, jojobový nebo olivový olej, které můžete použít i jako masku či zábal, který si popíšeme v bodě číslo 5.
Častým důvodem, proč vlasy nedorostou do požadované délky, je jejich lámavost a roztřepenost, za kterou si většinou můžeme tak trochu sami nevhodnou úpravou a stylingem. Čeho je dobré se při úpravě vlasů vyvarovat a co dělat jinak? Při tepelné úpravě používejte vlasovou ochranu, nestahujte často vlasy do culíků nebo drdolů, vyhněte se častým kadeřnickým úpravám a stylingové přípravky používejte s mírou.
Šampony pro růst vlasů vybírejte podle toho, zda jsou vhodné pro váš typ vlasů. Každému z nás vyhovuje jiný druh přípravků, čemuž je přizpůsobena i nabídka šamponů. Obecně ale platí, že byste se měli vyhýbat přípravkům s obsahem parabenů a sulfátů. Tyto látky totiž vlasy nadměrně zatěžují a mohou je při delším používání poškozovat.
Mezi babské řady pro růst vlasů patří také vlasové zábaly. Použít můžete kokosový či arganový olej. Olej aplikujte rovnoměrně na pokožku hlavy a na vlasy, které následně zabalte do ručníku nebo přikryjte čepicí. Po několika minutách umyjte vlasy běžným způsobem.
Vlasy si myjte šetrně a vyhněte se používání velkého množství šamponu. Při oplachování důkladně vymyjte šampon z vlasů. Po umytí můžete aplikovat také kondicionér, který vyživí konečky vlasů.
Kromě šamponu můžete použít také tonikum, sérum či jiné přípravky na růst vlasů. Většina z těchto přípravků má za úkol posílit vlasové kořínky a vytvořit na pokožce ochrannou bariéru. Výsledkem tak může být celkové prodloužení vlasového cyklu a podpora růstu vlasů.
Pokud chcete pro svoje vlasy udělat maximum, je vhodné podstoupit ošetření v podobě vlasové mezoterapie. Na klinice Dermaestet toto ošetření doporučujeme většině klientů a klientkám, které trápí vypadávání vlasů a zároveň chtějí podpořit růst nových vlasů.
Jedná se o velmi účinnou metodu, při níž je klientovi aplikován injekčně přímo ke kořínkům vlasů koktejl výživných látek, který obsahuje růstové faktory, kmenové buňky, vitaminy a další vyživující látky. Díky čemuž vlasy získají maximum podpory. Výsledkem je hydratovaná, výrazně vyživená pokožka a husté a zdravé vlasy.
Vzhledem k delší době odezvy a všeobecně pomalému tempu růstu vlasů se efekt projeví obvykle přibližně za 3 měsíce. Samotnému ošetření a určení rozsahu léčby vždy předchází podrobná konzultace s dermatologem, který zhodnotí výchozí stav vaší vlasové pokožky.
Pokud vás tato metoda zaujala, neváhejte nás kontaktovat. Budeme moc rádi, když se připojíte k našim spokojeným klientům a budete od nás odcházet sebevědomější a se splněným snem o krásných dlouhých vlasech.
Růst vlasů můžete podpořit především vyšším příjmem vitamínů B7, A, C a E. Důležité jsou také bílkoviny a zdravé tuky. Rychlost růstu vlasů lze zvýšit i šampony či vlasovou mezoterapií.
Růst vlasů u dětí lze podpořit především cestou stravy. Dbejte o dostatečný příjem vitamínů, vlákniny, esenciálních mastných kyselin a bílkovin.
V případě, že se chcete vyhnout kosmetickým přípravkům, můžete vyzkoušet zábaly pro růst vlasů. Zábal můžete vytvořit z arganového nebo kokosového oleje. Olej aplikujte na pokožku i vlasy po celé jejich délce.
Mužská androgenní alopecie trápí do věku 50 let téměř 50 % populace. Jejím důvodem jsou mimo jiné vyšší hladiny hormonu s označením dihydrotestosteron (účinnější forma testosteronu). Tento proces může být zpomalen mezoterapií, omezením stresu či užíváním doplňků stravy s vitamíny skupiny B, zinkem, železem a mědí.