Jak urychlit růst vlasů?

Dlouhé vlasy jsou snem téměř každé ženy. Připadá vám, že jste už vyzkoušela všechny přípravky, které slibují urychlení růstu vlasů a kýžený výsledek se přesto nedostavil? Máme pro vás osvědčené tipy, jak mít krásné, dlouhé, silné a zdravé vlasy co možná nejdříve.

Rychlost a fáze růstu vlasů

V první řadě je potřeba mít na paměti, že rychlost růstu vlasů primárně určují genetické predispozice. Průměrně vám vlasy denně vyrostou o 0,3–0,5 mm, což představuje 15 cm za rok. Nejrychleji vlasy rostou v mládí, ke zpomalení růstu a změně struktury vlasů dochází se zvyšujícím se věkem.

Fáze růstu vlasů označuje to, jak dlouho vlas roste. Obvykle se tato doba pohybuje od 1 do 6 let. Je to tedy právě fáze růstu vlasů, která předurčuje, jak dlouhé vlasy budete mít. Během ní prochází vlas celkem 3 fázemi růstového cyklu:

 • Anagenní fáze = růst vlasů

 • Katagenní fáze = zastavení růstu vlasů
 • Telogenní fáze = nahrazení novým vlasem

Co ovlivňuje růst vlasů?

Kromě genetických předpokladů existuje řada dalších faktorů, které ovlivňují růst vlasů. Pozitivní je, že některé z nich můžete do jisté míry ovlivnit změnou životního stylu.

Které další faktory ovlivňují růst vlasů?

 • Onemocnění hormonálního systému
 • Nezdravý životní styl
 • Častý stres a psychické problémy
 • Nedostatek spánku

6 tipů, jak podpořit růst vlasů

Jak tedy co nejvíce prodloužit aktivní fázi růstu vlasů? Máme pro vás pár osvědčených tipů, které vám pomohou ke krásným a zdravým vlasům. 

1) Zaměřte se na stravu

Stěžejní částí zdravého jídelníčku, který podpoří růst vlasů, by měly být zejména potraviny bohaté na bílkoviny a zdravé tuky. Základním stavebním kamenem každého vlasu je bílkovina kreatin, která se v těle syntetizuje právě z aminokyselin přijímaných ve stravě. Zařaďte proto do jídelníčku kvalitní živočišné i rostlinné bílkoviny. Vhodnými zdroji jsou maso, ryby, vejce či jogurty. 

Nezapomínejte ani na zdravé tuky s obsahem omega 3 mastných kyselin, které najdete především v rostlinných olejích (oleje, semínka, oříšky) nebo třeba v avokádu. Díky dostatečné konzumaci tuků se mohou snadno vstřebat vitamíny, které jsou důležité pro správnou vlasovou produkci.

2) Vitamíny a minerály podpoří růst vlasů

Zaměřte se také na dostatečné množství vitamínů a minerálů ve stravě. K tomu vám opět nejvíce pomůže vyvážený jídelníček, protože naprostá většina vitamínů a minerálů se nejlépe vstřebává právě přirozenou cestou.

Z vitamínů je pro vlasy nejdůležitější biotin (vitamin B7), který stimuluje buňky zvané „keraticity”, jenž jsou zodpovědné za zdraví a sílu vlasů. Nejvyšší koncentraci najdete v kvasnicích, vaječném žloutku, ořechách nebo v hovězím mase.

Dalšími nepostradatelnými vitamíny pro zdraví vlasové pokožky jsou vitaminy A, C, E nebo B3. Především vitamin E dokáže účinně stimulovat tvorbu kolagenu, který pomáhá udržovat zdravou strukturu vlasových folikul. Důležité jsou rovněž minerální látky. Pro krásné vlasy je potřeba dostatečně suplementovat především zinek a železo.

3) Masírujte pokožku hlavy

I když se to na první pohled možná nezdá, jedná se o velmi účinný trik. Zkuste masáž provádět každý večer před spaním pomocí jemných krouživých pohybů po dobu 1—3 minuty. Pokožka hlavy se krásně prokrví a tím dojde k zajištění přísunu živin k vlasovým folikulům. Na pomoc si můžete vzít také produkty, které podporují růst vlasů nebo ještě lépe, přírodní oleje. Skvěle se k tomuto účelu hodí kokosový, jojobový nebo olivový olej, které můžete použít i jako masku či zábal na střední až spodní délky vlasů a konečky.

4) Pozor na nevhodný styling

Častým důvodem, proč vlasy nedorostou do požadované délky, je jejich lámavost a roztřepenost, za kterou si většinou můžeme tak trochu sami nevhodnou úpravou a stylingem. Čeho je dobré se při úpravě vlasů vyvarovat?

 • Při tepelné úpravě používejte vlasovou ochranu
 • Nestahujte často vlasy do culíků a drdolů
 • Vyhněte se častým kadeřnickým úpravám
 • Stylingové přípravky používejte s mírou

5) Vybírejte správné vlasové přípravky

Snažte se vybírat přípravky, které jsou vhodné pro váš typ vlasů. Každému vyhovuje jiný druh produktů, ale obecně je vhodné se spíše vyhnout produktům s obsahem parabenů a sulfátů, které vlasy zatěžují. Při mytí buďte šetrní, nepoužívejte zbytečně velké množství šamponu a šampon vždy důkladně z vymývejte z vlasů. Při každém také mytí nezapomeňte aplikovat kondicionér, který posílí a vyživí konečky vlasů.

6) Vyzkoušejte vlasovou mezoterapii

Velmi účinně na pokožku hlavu a podporu růstu působí také ošetření v podobě vlasové mezoterapie. Na klinice Dermaestet toto ošetření doporučujeme většině klientů, které trápí vypadávání vlasů a zároveň chtějí podpořit růst nových vlasů. Jedná se o velmi účinnou metodu, při níž je klientovi aplikován přímo do pokožky hlavy komplex léčivých látek, který obsahuje růstové faktory, kmenové buňky, vitaminy a další vyživující látky. Výsledkem je hydratovaná, výrazně vyživená pokožka a husté a zdravé vlasy

Tyto pozitivní změny můžete pozorovat již po několika aplikacích, obvykle do 3 měsíců po prvním ošetření. Samotnému ošetření a určení rozsahu léčby vždy předchází podrobná konzultace s dermatologem, který zhodnotí výchozí stav vaší vlasové pokožky. 

Pokud vás tato metoda zaujala, neváhejte nás kontaktovat. Budeme moc rádi, když se připojíte k našim spokojeným klientům a budete od nás odcházet sebevědomější díky krásným vlasům.

Dermaestet magazín

O všem, co vás zajímá a trápí

Epilace laserem — odhalte benefity trvalé epilace

Epilace laserem — odhalte benefity trvalé epilace

Epilace laserem je ideální způsob, jak se trvale zbavit nežádoucích chloupků na různých partiích těla a také účinně řeší problémy se zarůstajícími chloupky. Víte, pro které partie se laserová epilace hodí nejlépe, jak vlastně probíhá a jaké jsou její hlavní přednosti?

Poradíme vám, jak se díky laserové epilaci zbavit chloupků jednou provždy, navíc bez zdlouhavých procedur a věčného boje s podrážděnou pokožkou.

číst více

Estetické
zákroky

Zaujměte dokonalým obličejem nebo upoutejte pozornost perfektním dekoltem. Nejdříve vyberte část těla, kterou chcete zkrášlit, a pak už konkrétní estetický zákrok. Vhodný výběr s vámi rádi zkonzultujeme.

Udělejte první krok

Přemýšlíte nad laserovou liposukcí SlimLipo a chtěli byste se dozvědět víc? Napište nám nebo zavolejte a domluvte si konzultaci s našimi špičkovými lékaři.