Znaménka. Kdy zajít na odborné vyšetření?

Odstranění rizikových znamének je jednoduchý zákrok, který může zachránit lidské životy. V České republice je ročně zhoubný kožní nádor diagnostikován u 2 500 lidí a okolo 400 lidí na něj zemře. Včasná diagnostika přitom hraje klíčovou roli v prevenci i samotné léčbě. Při jakých změnách znamének byste měli zpozornět a proč jsou pravidelné kontroly znamének tak důležité? Vše o problematice mateřských znamének jsme pro vás shrnuli v tomto článku.

Skryté nebezpečí mateřského znaménka

Mateřská znaménka (pigmentové névy) jsou skvrny podkožního barviva (melaninu), které vznikají ložiskovým zmnožením melanocytů (pigmentotvorné buňky v kůži). Ač jsou znaménka společností v některých případech vnímána jako symbol krásy, mohou způsobit vážné zdravotní problémy.

Typy znamének

Některá mateřská znaménka vznikají již při vývoji plodu, další během života. Co se týká tvaru a velikosti, můžeme je podle fáze vývoje dělit na tři stádia: fáze první - znaménko je ploché, světle až tmavě hnědě zbarvené, fáze druhá - dochází k pronikání nervových buněk do hlubších vrstev kůže a vyklenutí znaménka nad povrch kůže, a fáze třetí - znaménko může ztmavnout (ale také se může shodovat s odstínem naší kůže), mít nerovný povrch, velikost je obvykle od několika milimetrů až po několik centimetrů.

Čeho si u znamének všímat?

Znaménka mají obvykle spolu s dalšími kožními útvary nezhoubný charakter. V průběhu času a působením různých vnějších vlivů však mohou přejít do zhoubného stádia. Kromě znamének jsou rizikové také další pigmentové novotvary, které vznikají po slunění nebo v průběhu života.

Rizikové znaky, které není radno podceňovat

Některé náznaky vás mohou upozornit na probíhající změny. Jaké rizikové ukazatele byste u znamének a dalších pigmentových útvarů na kůži rozhodně neměli přehlížet?

  • Plošné zvětšování znaménka
  • Změna barvy (tmavá až černá barva, přítomnost více odstínů)
  • Nejasné a nepravidelné ohraničení znaménka
  • Velikost více než 1 cm v průměru
  • Spontánní krvácení, svědění, přítomnost stroupku, červený lem
  • Vřídek, který se nehojí déle než 1 měsíc
  • Nově vzniklé pigmentové znaménko po 35. roku věku
  • Jedno znaménko na těle, které se výrazně liší (zejména barvou) od ostatních

Prevence a vyšetření mateřských znamének

V otázce ochrany zdraví je nejdůležitější prevence. Vlastní pravidelné pozorování všech pigmentových útvarů je velmi důležité. Při sebemenší odchylce v čase je nutné co nejdříve navštívit dermatologa.

Bez ohledu na viditelné změny či podezření by měl odborné vyšetření znamének podstoupit každý minimálně 1x ročně. V případě, že se mateřské znaménko zvrhne v melanom, který se však podaří podchytit včas, je pravděpodobnost vyléčení téměř stoprocentní.

Laserové odstranění znamének

Odstranění znamének laserem lékař obvykle doporučuje v případě kdy vstupní vyšetření prokáže, že daný útvar je vhodný k odstranění laserem a zároveň nevykazuje žádné zhoubné změny, které vedou ke vzniku nádoru. Pro odstranění nebezpečných znamének není tato metoda vhodná z důvodu odpaření znaménka, které poté již není možné histologicky vyšetřit.

Obvykle se touto velmi efektivní metodou řeší odstranění nerizikových znamének, kožních výrůstků, bradavic a dalších estetických nedokonalostí. Jedná se o velmi rychlé a téměř bezbolestné ošetření, které nabízí možnost odstranění i většího množství projevů v rámci jednoho sezení. Dalším benefitem je to, že jizva po odstranění laserem je oproti vyříznutí daleko menší, většinou téměř neznatelná.

Zlepšení vrásek na čele a celkové jasnosti pleti po chemickém peelingu

Odstranění znamének pomocí excize

V případě, kdy lékař vyhodnotí projev jako podezřelý a je tedy nutné histologické vyšetření, přistupuje obvykle k chirurgickému vyříznutí znaménka tzv. exicizi. Tato metoda se používá zejména v léčebné indikaci a provádí se v místním znecitlivění.

Naše klinika v případě potřeby zajišťuje bezplatně excizi, histologické vyšetření včetně následné dispenzarizační péče (pravidelné kontroly). Spolupracujeme také s Masarykovým onkologickým ústavem, kam v nutných případech pacienty odesíláme ke konzultacím a širší léčbě.

Chraňte své zdraví a mějte svá mateřská znaménka pod kontrolou. Používejte krémy s ochranou proti UVA A UVB záření, nevystavujte se nepřiměřeně dlouho přímému slunečnímu záření a sledujte pravidelně svá znaménka.

Pokud zpozorujete změny na kůži, neváhejte a vyhledejte co nejdříve odborníky v oblasti dermatologie. U kožních melanomů je obezřetnost rozhodně na místě.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala botulo preparáty. Na naší klinice Dermaestet jste tak v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram