Odstranění znamének – kdy zajít na odborné vyšetření?

Odstranění rizikových znamének je jednoduchý zákrok, který může zachránit lidské životy. V České republice je ročně zhoubný kožní nádor diagnostikován u 2500 lidí a okolo 400 lidí na něj zemře. Včasná diagnostika přitom hraje klíčovou roli v prevenci i samotné léčbě. Při jakých změnách znamének byste měli zpozornět a proč jsou pravidelné kontroly znamének klíčové? To nejdůležitější o problematice mateřských znamének jsme pro vás shrnuli v tomto článku.

Mateřské znaménko jako skryté nebezpečí?

Mateřská znaménka neboli pigmentové névy jsou skvrny podkožního barviva (melaninu), které vznikají ložiskovým zmnožením melanocytů (pigmentotvorné buňky v kůži). Ač jsou znaménka společností v některých případech vnímány jako symbol krásy, mohou způsobit vážné zdravotní problémy.

 

 

Typy znamének

Některá mateřská znaménka vznikají již při vývoji plodu, další během života. Co se týká tvaru a velikosti, můžeme je podle fáze vývoje dělit na tři stádia:

1. fáze — znaménko je ploché, světle až tmavě hnědě zbarvené.

2. fáze — dochází k pronikání névových buněk do hlubších vrstev kůže a vyklenutí znaménka nad povrch kůže.

3. fáze — znaménko může ztmavnout (ale také se může shodovat s odstínem kůže) a mít nerovný povrch; velikost je obvykle od několika milimetrů až po několik cm.

Čeho si u znamének všímat?

Znaménka mají obvykle, spolu s dalšími kožními útvary, nezhoubný charakter. V průběhu času a působením různých vnějších vlivů však mohou přejít do zhoubného stádia. Kromě znamének jsou rizikové také další pigmentové novotvary, které vznikají po slunění nebo v průběhu života.

 

Rizikové znaky, které není radno podceňovat

Některé náznaky vás mohou upozornit na probíhající změny. Jaké rizikové ukazatele byste u znamének a dalších pigmentových útvarů na kůži rozhodně neměli přehlížet?

  • Plošné zvětšování znaménka
  • Změna barvy (tmavá až černá barva, přítomnost více odstínů)
  • Nejasné a nepravidelné ohraničení znaménka
  • Velikost více než 1 cm v průměru
  • Spontánní krvácení, svědění, přítomnost stroupku, červený lem
  • Vřídek, který se nehojí déle než 1 měsíc
  • Nově vzniklé pigmentové znaménko po 35. roku věku
  • Jedno znaménko na těle, které se výrazně liší zejména barvou od ostatních
Zlepšení vrásek na čele a celkové jasnosti pleti po chemickém peelingu

 

Prevence a vyšetření mateřských znamének

V otázce ochrany zdraví je nejdůležitější prevence. Vlastní pravidelné pozorování všech pigmentových útvarů je velmi důležité. Při sebemenší odchylce v čase je nutné co nejdříve navštívit dermatologa.

Bez ohledu na viditelné změny či podezření, by měl odborné vyšetření znamének podstoupit každý minimálně 1x ročně. V případě, že se mateřské znaménko zvrhne v melanom, který se však podaří podchytit včas, je pravděpodobnost vyléčení téměř stoprocentní.

 

Laserové odstranění znamének

Odstranění znamének laserem lékař obvykle vybírá v případě, kdy vstupní vyšetření prokáže, že daný útvar je vhodný k odstranění laserem a zároveň nevykazuje žádné zhoubné změny, které vedou ke vzniku nádoru. Pro odstranění nebezpečných znamének není tato metoda vhodná z důvodu odpaření znaménka, které poté již není možné adekvátně histologicky vyšetřit. 

Obvykle se touto velmi efektivní metodou řeší odstranění nerizikových znamének, kožních výrůstků, bradavic a dalších estetických nedokonalostí. Jedná se o velmi rychlé a téměř bezbolestné ošetření, které nabízí možnost odstranění i většího množství projevů v rámci jednoho sezení. Dalším benefitem je to, že jizva po odstranění laserem je oproti vyříznutí daleko menší, většinou téměř neznatelná.

Zlepšení vrásek na čele a celkové jasnosti pleti po chemickém peelingu

 

 

Zlepšení vrásek na čele a celkové jasnosti pleti po chemickém peelingu

 

Odstranění znamének pomocí excize

V případě, kdy lékař vyhodnotí projev jako podezřelý, a je nutné histologické vyšetření, přistupuje obvykle k chirurgickému vyříznutí znaménka tzv. exicizi. Tato metoda se používá zejména v léčebné indikaci a provádí se v místním znecitlivění.

Naše klinika v případě potřeby zajišťuje bezplatně excizi, histologické vyšetření včetně následné dispenzarizační péče (pravidelné kontroly). Spolupracujeme také s Masarykovým onkologickým ústavem, kam v nutných případech pacienty odesíláme ke konzultacím a širší léčbě.

Chraňte své zdraví a mějte pod kontrolou svá mateřská znaménka. Používejte krémy s ochranou proti UVA A UVB záření, nevystavujte se nepřiměřeně dlouho přímému slunečnímu svitu a sledujte pravidelně svá znaménka.

Pokud zpozorujete změny na kůži, neváhejte a vyhledejte co nejdříve odborníky v oblasti dermatologie. U kožních melanomů je obezřetnost rozhodně na místě.

Dermaestet magazín

O všem, co vás zajímá a trápí

Atopická dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Atopická dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Atopická dermatitida neboli atopický ekzém je dlouhotrvající, neinfekční a geneticky podmíněné onemocnění, které se projevuje suchou kůží a svěděním. V současné době jím podle statistik trpí až 20 % dětí a 3 % dospělých. Z jakých příčin atopický ekzém vzniká? Jak zmírňovat jeho projevy? A je možné jej úplně vyléčit? Na všechny tyto otázky vám odpovíme v dnešním článku.

číst více
Periorální dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Periorální dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Periorální dermatitida je označení pro chronické onemocnění kůže na obličeji, které má velmi často vracející se charakter. Přes neobvyklý název je však jeho výskyt poměrně častý. Jaké jsou příčiny vzniku tohoto onemocnění? Koho nejčastěji postihuje? Jaké metody léčby existují? Všechny důležité aspekty jsme rozebrali v našem článku.

číst více

Estetické
zákroky

Zaujměte dokonalým obličejem nebo upoutejte pozornost perfektním dekoltem. Nejdříve vyberte část těla, kterou chcete zkrášlit, a pak už konkrétní estetický zákrok. Vhodný výběr s vámi rádi zkonzultujeme.

Udělejte první krok

Přemýšlíte nad laserovou liposukcí SlimLipo a chtěli byste se dozvědět víc? Napište nám nebo zavolejte a domluvte si konzultaci s našimi špičkovými lékaři.