Akné – co to je, jak vzniká a jak se ho zbavit?

Jak se zbavit akné řeší během života téměř každý. Akné je nepříjemná záležitost, a je přitom jedno, jestli se nám pupínky vytváří během puberty nebo v pozdějším věku. V článku vám prozradíme, proč akné vzniká, jak se o správně starat o pleť a také jak se co nejefektivněji a hlavně natrvalo zbavit akné na bradě, čele i jiných partiích těla.

Co je akné a jak vzniká?

Akné, neboli acne vulgaris, je nejčastějším kožním onemocněním s chronickým průběhem, se kterým se potýkají především mladí lidé v pubertě. Dochází při něm k zánětlivému postižení vlasových folikulů a mazových žláz.

Mazové žlázy přirozeně tvoří maz, který prostupuje na povrch kůže, chrání pokožku a udržuje ji hebkou a pružnou. Množství produkovaného mazu závisí na typu pokožky a je ovlivněno především hormonálně (větší produkce v pubertě, v těhotenství, klimakteriu aj.). Při nadprodukci mazu dochází k jeho hromadění a to je ideální prostředí pro množení bakterií, zejména propionibacterium acnes. Tato bakterie se na kůži vyskytuje přirozeně, ale při přemnožení dochází k zánětu vlasového váčku s tvorbou hnisu, se vznikem typických bolestivých červených vřídků, někdy se žlutou špičkou.

Akné není jen o nadprodukci mazu, ale také o jeho kvalitě. Vlivem oxidantů (např. sluneční záření, smog, kouření..) dochází k zahuštění a tmavnutí mazu a tím k ucpávání pórů, jimiž se maz nezvládne dostat ven. Tím vznikají bílá a tmavá komeda (tzv. černé tečky).

Ať už se akné vyskytuje na jakékoli partii těla, není infekční, proto není třeba se bát nakažení nebo přenosu na druhého jedince.

Akné může postihnout muže i ženy nejčastěji v mladém věku
Acne vulgaris může postihnout muže i ženy nejčastěji v mladém věku

Koho akné postihuje?

Akné není problémem pouze u dospívajících. Příčina vzniku úzce souvisí s vnitřním kolísáním hormonální hladiny. Typy akné se tedy dají rozdělit dle jednotlivých fází života.

 • Novorozenecké akné (Acne Neonatorum)
 • Batolecí/dětské akné (Acne Infantum)
 • Akné v dospívání (Acne Vulgaris)
 • Akné dospělých, taktéž pozdní akné (Acne Tarda)

U prvních dvou typů je případný vznik jizviček více než vzácný, avšak u akné u dospívajících a dospělých jedinců je tato pravděpodobnost vyšší.

Příčiny vzniku akné

Odhalit příčinu vzniku akné je základním krokem k jeho úspěšné léčbě. Důvodů, proč akné vzniká je celá řada. Většina odborníků se shoduje, že akné je hormonálně podmíněné onemocnění. Některé příčiny však můžeme ovlivnit i svým životním stylem. Jaké jsou tedy nejčastější příčiny vzniku akné?

Hormonální nerovnováha

Vznik akné primárně ovlivňují hormony. Akné v dospělosti vzniká nejčastěji kvůli nerovnováze ženských a mužských hormonů v těle. Pokud dojde k převaze mužských hormonů androgenů, které ovlivňují a stimulují tvorbu mazu v mazových žlázách, dochází ke zvýšené produkci mazu a ucpávání pórů.

Dědičnost

Genetika ovlivňuje kvalitu a intenzitu produkce mazu. Tvorbě akné v tomto případě nezabráníme, ale můžeme se snažit mírnit jeho projevy.

Strava

Vznik i zhoršení akné ovlivňuje i jídlo, které konzumujeme. Cukr a potraviny s vysokým glykemickým indexem (tj. potraviny, které se po požití rychle přemění na glukózu a způsobí zvýšení hladiny inzulínu v našem těle, který se snaží tento náhlý příjem vyrovnat) vedou k zánětu, při kterém tělo produkuje enzymy, které se váží na kolagen (jedná se o tzv. glykaci). Tento proces rozkládá kolagen a elastin a přispívá ke stárnutí, ochabnutí a zvrásnění pokožky a mimo jiné zhoršuje stavy v pokožce. Strmé nárůsty inzulínu zvyšují produkci kožních olejů a přispívají k ucpávání folikulů. Mezi rizikové potraviny patří např. bílý chléb, cukrovinky, smažená jídla, zmrzlina, limonády apod.

Glykemický index udává, jak rychle se cukr v potravině vstřebává a jak rychle ovlivňuje hladinu glukózy v krvi.

Naopak v boji s akné může pomoci pravidelné pití zeleného čaje, který obsahuje protizánětlivé, antibakteriální a antioxidační látky, které brání oxidaci - zhoustnutí mazu. Největší antioxidant je vitamín E. A také dostatečný příjem zinku. Ten je zodpovědný za zdraví naší kůže, pomáhá totiž metabolizovat omega-3 mastné kyseliny, jejichž dostatečné množství v organismu může v léčbě pomoci. Vitamín A pak stimuluje omlazení pleti tím, že urychluje vznik nových kožních buněk a tím napomáhá hojení pleti.

Kouření

Na vznik a zhoršení akné může mít vliv také kouření. To vystavuje naši pleť oxidačnímu stresu a mění složení kožního mazu.

Medikace – dlouhodobé užívání léků

O lécích, jako jsou antidepresiva, antiepileptika nebo steroidy, je dnes již známo, že vyvolávají akné. Také dlouhodobé užívání antibiotik může vést k poruše střevní mikroflóry s následným dopadem na zdraví pleti.

Vývoj vzácné varianty akné (tzv. Acne fulminans) může také ovlivnit nadměrné užívání androgenů (mužských pohlavních hormonů), které se vyskytuje u některých kulturistů nebo jiných vrcholových sportovců. Jedná se o nežádoucí účinek užívání a nadužívání anabolických steroidů.

Stres

Také stres naše tělo vybízí k vyšší produkci inzulinu (inzulin je hormon tvořený ve slinivce a umožňuje buňkám využívat a skladovat cukr získaný z uhlovodanů). Inzulin stimuluje androgenní (mužské) hormony, které následně podporují zvýšenou produkci kožního mazu (seboreu) a hyperkeratózu (nadměrnou produkci kožních buněk, což vede k ucpání mazových žláz). A přesně toto jsou klíčové fáze vývoje akné.

Stres též významně snižuje rychlost hojení ran. Déletrvající úzkost nedělá pleti dobře a také akné se při tomto stavu může dále zhoršovat. Akné se projevuje navenek, což mívá dopad na sebedůvěru jedince a vést k dalšímu nechtěnému stresu.

Nevhodná péče

Důležitým krokem v péči o problematickou pleť je pravidelné a pečlivé čištění, kterému je potřeba věnovat dostatek času. Nevhodné domácí mechanické čištění pleti může mít za následek zanesení infekce a pohmoždění pleti. Tím mohou vznikat jak větší zánětlivé projevy, než byly původní, tak nevzhledné hyperpigmentace (tmavé skvrny), kterým trvá velmi dlouho (někdy i rok), než se zcela vyhojí. Nešetrné čistící pleťové přípravky na bázi mýdla, micelární vody nebo příliš horká voda mohou narušit přirozenou rovnováhu pokožky a vést ke vzplanutí aknózních příznaků nebo je dále zhoršovat. Některé přípravky péče o pleť (např. většina olejů)  a některé make-upy jsou též mastné a komedogenní (tj. ucpávají póry a způsobují akné), proto je vždy třeba dbát zvýšené pozornosti při jejich výběru.

Akné na zádech se objevuje hlavně v letním období
Akné na zádech se objevuje hlavně v letním období

Kde se akné vyskytuje?

Toto nejčastější onemocnění kůže postihuje zejména oblasti bohaté na přítomnost folikulů mazových žláz. Sem patří zejména horní polovina trupu, horní polovina zad a samozřejmě také obličej, kde bývají příznaky akné na první pohled jasně viditelné.

 • akné na čele
 • akné na nose
 • akné na tvářích
 • akné kolem úst
 • akné na bradě
 • akné v uchu
 • akné na krku

Kromě výsevu na obličeji a v partiích trupu může také dojít k výsevu ve vlasech, na ramenou nebo na rukou. S tvorbou akné se můžeme setkat i na zadní straně stehen nebo na hýždích.

Navštivte naši kliniku, kde vám rádi pomůžeme

Svěřte se profesionálům na naší klinice. Rádi vám pomůžeme a nalezneme individuální řešení pro vaši pleť. Zjistěte více na stránce se souvisejícím zákrokem.
Více informací

Jaké má akné příznaky?

Většina z nás si akné představuje jako pokožku pokrytou červenými pupínky, které bolí. Existuje však více druhů tohoto onemocnění, které rozlišujeme dle převládajících kožních projevů.

 • acne comedonica - projevuje se vznikem ucpaných pórů s nahromaděným mazem bez zánětu na kůži (bílá a tmavá komeda)
 • acne papulopustulosa - projevem jsou začervenalé, zčásti zanícené a bolestivé pupínky se žlutou čepičkou
 • acne indurata et abscedens - těžší forma akné projevující se tvorbou tuhých bolestivých hrbolů či abscesů
 • acne cystica a nodulocystica (conglobata) - cystické akné, které představuje nejtěžší formu onemocnění, projevuje se výsevem hnisajících červenofialových hrbolů, které se hojí za vzniku cyst spolu s jizvami

Dále pak můžeme rozdělit projevy akné na jednotlivé typy pupínků, kterým se také říká beďary, uhry nebo furunkly. Patří sem:

 • otevřený komedon (černá tečka) - drobný plochý útvar na povrchu kůže, který vzniká ucpáním mazových žláz a je bez zánětu
 • uzavřený komedon (bílá tečka) - vyvýšená léze bělavé barvy, která taktéž vzniká ucpáním mazových žláz
 • papula - červený pupínek, který může, ale i nemusí být vyplněný hnisem
 • papulopustula - červený pupínek se žlutou čepičkou (pustulou), která je vždy vyplněná hnisem
 • uzel (nodulus) - velký pupen - od 1cm 
 • cysta/absces - velká dutina uvnitř kůže, uvnitř je větší množství hnisu/mazu

Primárním projevem akné je bílý komedon, který se později mění na komedon černý. Postupem času se mohou tyto léze zánětlivě proměňovat (nejčastěji po mačkání) a tím vznikat papuly a pustuly. V těžších případech se mohou pak objevit také furunkly a abscesy.

Mnohé vnější léčebné metody akné nabízejí viditelné výsledky hned po zákroku
Mnohé vnější léčebné metody akné nabízejí viditelné výsledky hned po zákroku

Jak se zbavit akné?

Nezáleží na tom, zda vás trápí akné na bradě, čele, tvářích či celém obličeji nebo jinde na těle.

Jaké faktory mohou onemocnění ještě zhoršit?

 • škrábání a snaha o vymačkání pupínku
 • přílišné tření a tlak na postižená místa
 • pobyt ve vlhkém prostředí
 • používání nevhodných pečujících přípravků
 • terapie kortikosteroidy, androgeny, lithiem, cyclosporinem atd.

Jestliže chcete s akné úspěšně bojovat, zvládnete to už doma. Je potřeba věnovat zvýšenou pozornost správnému čištění pokožky. Správné čištění pleti se odvíjí primárně od jejího typu. 

Například suchá pleť s akné může negativně reagovat i na relativně mírné čištění, zatímco mastná pleť dokáže snést i intenzivnější čisticí kúru. 

Při čištění myslete na to, že méně je někdy více. Pokud vás trápí aknózní pleť, snažte se ji zbytečně nedráždit a nepoužívejte příliš mnoho pleťových přípravků. Mohli byste si tím spíše uškodit.

Ačkoli akné u většiny pacientů ve věku od 20 do 25 let vymizí, někdy mohou jeho projevy přetrvávat mnohem déle. V dospělosti tímto nepříjemným onemocněním bývá postiženo zhruba 1 % mužů a 5 % žen.

Druhy léčby akné

Léčbu akné doporučujeme zahájit co nejdříve. Ideálně již v okamžiku, kdy se na pokožce objeví první příznaky. Jedině tak lze zabránit budoucímu rozvoji těžších forem, které vedou až ke vzniku jizev.

Ideální kombinace léčby akné je správná péče o pleť, využití lokálních léčiv a dalších metod. V každém případě je vždy terapie dlouhodobá a pacient musí dodržovat veškerá zavedená opatření.

Lokální léčba akné

Začátek boje s akné zpravidla začíná optimalizací péče o pleť, a poté nasazením lokálních léčiv, která mají za úkol omezení tvorby mazu a tím pádem potlačení i vznik škodlivých bakterií. Tyto přípravky na akné mohou zpočátku způsobovat zvýšené olupování, začervenání nebo pálení pokožky. Po aplikaci lokálních léčiv může také přechodně dojít ke zhoršení situace, což však neznamená, že daný lék na akné nepomáhá. Vhodným doplňkem terapie je pravidelné odborné ošetření v podobě kombinace chemických peelingů, ošetření přístrojem IPL Ariane s chp nebo červeným světlem.

Fototerapie

V kombinaci s použitím kosmetiky na akné je možné u lehčích forem onemocnění přidat fototerapii. U nás na klinice Dermaestet používáme k těmto účelům červené světlo, které svým působením podporuje kvalitnější vstřebání léčivých přípravků a ničí bakterie, které rozvoj akné způsobují. Dochází tedy k rychlejšímu vyléčení zánětlivých ložisek.

Chemický peeling

Účinnou a především brzy viditelnou podporou léčby je použití chemického peelingu, který pomáhá odstranit zrohovatělé části pokožky a tím uvolní prostor pro nové buňky. Během ošetření chemickým peelingem vám také doporučíme přípravky pro domácí použití, kterými podpoříte jeho výsledky. Naopak používáním nevhodné kosmetiky může být výsledný efekt chemického peelingu úplně opačný, a vést dokonce ke zhoršení pleti.

Ošetření chemickým peelingem zabere pár minut a už velmi brzy po jeho absolvování zaznamenáte viditelné zlepšení vzhledu vaší pleti.

Systémová (celková) léčba

Celková léčba je indikována v kombinaci s lokální léčbou nebo samostatně. Zahrnuje jak léčbu antibiotiky a to v délce minimálně 3-6 měsíců v kombinaci s lokálními přípravky (retinoidy, kyselina azelaová, benzoylperoxid). Nástup účinku je za 6-8 týdnů. Celková doba podávání antibiotik většinou nepřekračuje 6 - 12 měsíců. U závažných případů akné, zejména v případech jizvícího se akné je indikována léčba isotretinoinem (perorální retinoid) v délce zhruba 5 měsíců. Během celkové léčby a minimálně 1 měsíc po jejím ukončení je zákaz otěhotnění a darování krve.

V případech hormonálního akné je zde také několik dalších možností a to jak hormonální terapie (kombinovaná antikoncepce), kde účinek nastupuje v horizontu 6 měsíců, tak terapie Metforminem (antidiabetikum) nebo Spironolaktonem (diuretikum) s velmi pozitivním účinkem nejen na hormonální akné, ale i na konkomitantní hirsutismus (zvýšené ochlupení u žen) zejména u žen se syndromem polycystických ovárií.

Výsledky metody Plexr vás mohou překvapit
Výsledky metody Plexr vás mohou překvapit

Plasmaterapie

V případě hlubokého akné přichází na scénu inovativní přístroj Plexr. Mezi pokožkou a přístrojem dochází k malému plazmovému výboji, který odpaří starou pokožku. Celý procesem se nastartuje režim zhojení celé projevu a se objeví vrstva nové pokožky. Výboj plazmy je naprosto bezpečný i na těch nejcitlivějších místech.

Zmizík na jizvy

Po zaléčení těžkých, jizvících projevů akné našim pacientům obvykle doporučujeme ošetření frakčním laserem, který efektivně řeší a zmírňuje následky akné v podobě jizviček a hyperpigmentací.

Podstatou ošetření laserem je povrchové odpaření kůže v drobounkých ložiscích blízko u sebe. Následně dojde na povrchu ošetřené oblasti k vytvoření tenké krustičky, která po vyhojení odhalí jemnou pleť bez výrazných pigmentací a rozšířených pórů. Následně vlivem nastartování hojivých procesů pod povrchem dochází k podpoře tvorby kolagenu a elastinu. Díky tomuto ošetření se tedy nejen zbavíte jizviček po akné nebo lehčích projevů tohoto kožního onemocnění, ale vaše pleť bude i pevnější a vyhlazená bez jemnějších vrásek.

Kosmetické přípravky na akné

Na trhu s kosmetikou naleznete celou řadu přípravků, které vám mohou pomoci v boji proti akné. Vybírejte si ale takové čisticí, hydratační a pečující přípravky, které mají speciální složení určené pro problematickou pleť a akné. Nepoužívejte komedogenní (akné způsobující) přípravky a jestliže jste již zahájili léčbu pomocí léků, přesvědčte se, zda používáte přípravky kompatibilní s vaší terapií.

Nejlepší je, když se o výběru kosmetiky poradíte se svým dermatologem, který určí typ vaší pleti a a základě další diagnostiky navrhne vhodnou léčbu. Pokud vybíráte pečující produkty proti akné sami, dejte přednost spíše farmaceutickým výrobkům z lékárny.

Purging - o co se jedná?

Při zavádění nového přípravku v péči o pleť může dojít k jevu zvaném „purging“. Jedná se o očekávanou reakci na nový produkt, který urychluje obměnu epidermis. Velmi často se tak stane po používání kosmetiky, která obsahuje retinoidy, AHA kyseliny nebo při používání čistících kartáčků.

Výsledkem je, že se po několika týdnech používání daného produktu vaše pleť tzv. osype. Co dělat v tomto případě? Nejlepší radou je vydržet. Pokud však problém nezmizí a pupínky se objevují i na jiných místech než obvykle, jsou svědivé či bolavé, pak je vhodné kosmetiku vysadit.

Zanedbané kosmetické nástroje mohou být pro bakterie ideální živnou půdou
Zanedbané kosmetické nástroje mohou být pro bakterie ideální živnou půdou

Pozor na bakterie

Používáte-li make-up, nezapomínejte na čištění kosmetických pomůcek. Pravidelná dezinfekce a vymývání štětců je základ. Pokud používáte k nanášení make-upu vlastní ruce, případně houbičky, které se musí umývat před každým nanášením, děláte jenom dobře. S velkou pravděpodobností se tak vyhnete tvorbě kožních zánětů v obličeji. V ideálním případě se také vyvarujte nabírání krémů pomocí rukou. Používejte k tomuto účelu raději speciální špachtličky, případně dejte přednost krémům s pumpičkou. 

Také doporučujeme mít na obličej samostatný ručník a často jej měnit, stejně tak i povlak na polštář. 

Nejčastější otázky a odpovědi

Co způsobuje akné?

Mezi hlavní příčiny vzniku akné patří ucpání vývodů mazových žláz, zvýšená sekrece mazu, stagnace mazu a jeho hromadění. Často jsou tyto příčiny doprovázeny vznikem zánětu, na kterém se podílejí mimo jiné bakterie na povrchu pokožky.

Jaké lze léčit akné?

Již vzniklé akné lze léčit vnitřně nebo lokálně. Lokální léčba se opírá o různé masti proti akné nebo komplexnější zákroky jako chemický peeling, laser či metoda Plexr. Vnitřní léčba využívá antibiotika a retinoidy.

Jak lze předcházet akné?

Vzniku akné můžete předcházet hlavně přiměřenou a pravidelnou hygienou vašeho obličeje. Dále je důležité vést zdravý životní styl s dietou obsahující dostatek vitamínů a minerálů. Vyhýbat byste se měli přebytku jednoduchých cukrů a také kouření.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala botulo preparáty. Na naší klinice Dermaestet jste tak v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram