Akné, neboli acne vulgaris, je nejčastějším kožním onemocněním s chronickým průběhem, se kterým se potýkají především mladí lidé v pubertě. Dochází při něm k zánětlivému postižení vlasových folikulů a mazových žláz.
Mazové žlázy přirozeně tvoří maz, který prostupuje na povrch kůže, chrání pokožku a udržuje ji hebkou a pružnou. Množství produkovaného mazu závisí na typu pokožky a je ovlivněno především hormonálně (větší produkce v pubertě, v těhotenství, klimakteriu aj.). Při nadprodukci mazu dochází k jeho hromadění a to je ideální prostředí pro množení bakterií, zejména propionibacterium acnes. Tato bakterie se na kůži vyskytuje přirozeně, ale při přemnožení dochází k zánětu vlasového váčku s tvorbou hnisu, se vznikem typických bolestivých červených vřídků, někdy se žlutou špičkou.
Akné není jen o nadprodukci mazu, ale také o jeho kvalitě. Vlivem oxidantů (např. sluneční záření, smog, kouření..) dochází k zahuštění a tmavnutí mazu a tím k ucpávání pórů, jimiž se maz nezvládne dostat ven. Tím vznikají bílá a tmavá komeda (tzv. černé tečky).
Ať už se akné vyskytuje na jakékoli partii těla, není infekční, proto není třeba se bát nakažení nebo přenosu na druhého jedince.
Akné není problémem pouze u dospívajících. Příčina vzniku úzce souvisí s vnitřním kolísáním hormonální hladiny. Typy akné se tedy dají rozdělit dle jednotlivých fází života.
U prvních dvou typů je případný vznik jizviček více než vzácný, avšak u akné u dospívajících a dospělých jedinců je tato pravděpodobnost vyšší.
Odhalit příčinu vzniku akné je základním krokem k jeho úspěšné léčbě. Důvodů, proč akné vzniká je celá řada. Většina odborníků se shoduje, že akné je hormonálně podmíněné onemocnění. Některé příčiny však můžeme ovlivnit i svým životním stylem. Jaké jsou tedy nejčastější příčiny vzniku akné?
Vznik akné primárně ovlivňují hormony. Akné v dospělosti vzniká nejčastěji kvůli nerovnováze ženských a mužských hormonů v těle. Pokud dojde k převaze mužských hormonů androgenů, které ovlivňují a stimulují tvorbu mazu v mazových žlázách, dochází ke zvýšené produkci mazu a ucpávání pórů.
Genetika ovlivňuje kvalitu a intenzitu produkce mazu. Tvorbě akné v tomto případě nezabráníme, ale můžeme se snažit mírnit jeho projevy.
Vznik i zhoršení akné ovlivňuje i jídlo, které konzumujeme. Cukr a potraviny s vysokým glykemickým indexem (tj. potraviny, které se po požití rychle přemění na glukózu a způsobí zvýšení hladiny inzulínu v našem těle, který se snaží tento náhlý příjem vyrovnat) vedou k zánětu, při kterém tělo produkuje enzymy, které se váží na kolagen (jedná se o tzv. glykaci). Tento proces rozkládá kolagen a elastin a přispívá ke stárnutí, ochabnutí a zvrásnění pokožky a mimo jiné zhoršuje stavy v pokožce. Strmé nárůsty inzulínu zvyšují produkci kožních olejů a přispívají k ucpávání folikulů. Mezi rizikové potraviny patří např. bílý chléb, cukrovinky, smažená jídla, zmrzlina, limonády apod.
Glykemický index udává, jak rychle se cukr v potravině vstřebává a jak rychle ovlivňuje hladinu glukózy v krvi.
Naopak v boji s akné může pomoci pravidelné pití zeleného čaje, který obsahuje protizánětlivé, antibakteriální a antioxidační látky, které brání oxidaci - zhoustnutí mazu. Největší antioxidant je vitamín E. A také dostatečný příjem zinku. Ten je zodpovědný za zdraví naší kůže, pomáhá totiž metabolizovat omega-3 mastné kyseliny, jejichž dostatečné množství v organismu může v léčbě pomoci. Vitamín A pak stimuluje omlazení pleti tím, že urychluje vznik nových kožních buněk a tím napomáhá hojení pleti.
Na vznik a zhoršení akné může mít vliv také kouření. To vystavuje naši pleť oxidačnímu stresu a mění složení kožního mazu.
O lécích, jako jsou antidepresiva, antiepileptika nebo steroidy, je dnes již známo, že vyvolávají akné. Také dlouhodobé užívání antibiotik může vést k poruše střevní mikroflóry s následným dopadem na zdraví pleti.
Vývoj vzácné varianty akné (tzv. Acne fulminans) může také ovlivnit nadměrné užívání androgenů (mužských pohlavních hormonů), které se vyskytuje u některých kulturistů nebo jiných vrcholových sportovců. Jedná se o nežádoucí účinek užívání a nadužívání anabolických steroidů.
Také stres naše tělo vybízí k vyšší produkci inzulinu (inzulin je hormon tvořený ve slinivce a umožňuje buňkám využívat a skladovat cukr získaný z uhlovodanů). Inzulin stimuluje androgenní (mužské) hormony, které následně podporují zvýšenou produkci kožního mazu (seboreu) a hyperkeratózu (nadměrnou produkci kožních buněk, což vede k ucpání mazových žláz). A přesně toto jsou klíčové fáze vývoje akné.
Stres též významně snižuje rychlost hojení ran. Déletrvající úzkost nedělá pleti dobře a také akné se při tomto stavu může dále zhoršovat. Akné se projevuje navenek, což mívá dopad na sebedůvěru jedince a vést k dalšímu nechtěnému stresu.
Důležitým krokem v péči o problematickou pleť je pravidelné a pečlivé čištění, kterému je potřeba věnovat dostatek času. Nevhodné domácí mechanické čištění pleti může mít za následek zanesení infekce a pohmoždění pleti. Tím mohou vznikat jak větší zánětlivé projevy, než byly původní, tak nevzhledné hyperpigmentace (tmavé skvrny), kterým trvá velmi dlouho (někdy i rok), než se zcela vyhojí. Nešetrné čistící pleťové přípravky na bázi mýdla, micelární vody nebo příliš horká voda mohou narušit přirozenou rovnováhu pokožky a vést ke vzplanutí aknózních příznaků nebo je dále zhoršovat. Některé přípravky péče o pleť (např. většina olejů) a některé make-upy jsou též mastné a komedogenní (tj. ucpávají póry a způsobují akné), proto je vždy třeba dbát zvýšené pozornosti při jejich výběru.
Toto nejčastější onemocnění kůže postihuje zejména oblasti bohaté na přítomnost folikulů mazových žláz. Sem patří zejména horní polovina trupu, horní polovina zad a samozřejmě také obličej, kde bývají příznaky akné na první pohled jasně viditelné.
Kromě výsevu na obličeji a v partiích trupu může také dojít k výsevu ve vlasech, na ramenou nebo na rukou. S tvorbou akné se můžeme setkat i na zadní straně stehen nebo na hýždích.
Většina z nás si akné představuje jako pokožku pokrytou červenými pupínky, které bolí. Existuje však více druhů tohoto onemocnění, které rozlišujeme dle převládajících kožních projevů.
Dále pak můžeme rozdělit projevy akné na jednotlivé typy pupínků, kterým se také říká beďary, uhry nebo furunkly. Patří sem:
Primárním projevem akné je bílý komedon, který se později mění na komedon černý. Postupem času se mohou tyto léze zánětlivě proměňovat (nejčastěji po mačkání) a tím vznikat papuly a pustuly. V těžších případech se mohou pak objevit také furunkly a abscesy.
Nezáleží na tom, zda vás trápí akné na bradě, čele, tvářích či celém obličeji nebo jinde na těle.
Jaké faktory mohou onemocnění ještě zhoršit?
Jestliže chcete s akné úspěšně bojovat, zvládnete to už doma. Je potřeba věnovat zvýšenou pozornost správnému čištění pokožky. Správné čištění pleti se odvíjí primárně od jejího typu.
Například suchá pleť s akné může negativně reagovat i na relativně mírné čištění, zatímco mastná pleť dokáže snést i intenzivnější čisticí kúru.
Při čištění myslete na to, že méně je někdy více. Pokud vás trápí aknózní pleť, snažte se ji zbytečně nedráždit a nepoužívejte příliš mnoho pleťových přípravků. Mohli byste si tím spíše uškodit.
Ačkoli akné u většiny pacientů ve věku od 20 do 25 let vymizí, někdy mohou jeho projevy přetrvávat mnohem déle. V dospělosti tímto nepříjemným onemocněním bývá postiženo zhruba 1 % mužů a 5 % žen.
Léčbu akné doporučujeme zahájit co nejdříve. Ideálně již v okamžiku, kdy se na pokožce objeví první příznaky. Jedině tak lze zabránit budoucímu rozvoji těžších forem, které vedou až ke vzniku jizev.
Ideální kombinace léčby akné je správná péče o pleť, využití lokálních léčiv a dalších metod. V každém případě je vždy terapie dlouhodobá a pacient musí dodržovat veškerá zavedená opatření.
Začátek boje s akné zpravidla začíná optimalizací péče o pleť, a poté nasazením lokálních léčiv, která mají za úkol omezení tvorby mazu a tím pádem potlačení i vznik škodlivých bakterií. Tyto přípravky na akné mohou zpočátku způsobovat zvýšené olupování, začervenání nebo pálení pokožky. Po aplikaci lokálních léčiv může také přechodně dojít ke zhoršení situace, což však neznamená, že daný lék na akné nepomáhá. Vhodným doplňkem terapie je pravidelné odborné ošetření v podobě kombinace chemických peelingů, ošetření přístrojem IPL Ariane s chp nebo červeným světlem.
V kombinaci s použitím kosmetiky na akné je možné u lehčích forem onemocnění přidat fototerapii. U nás na klinice Dermaestet používáme k těmto účelům červené světlo, které svým působením podporuje kvalitnější vstřebání léčivých přípravků a ničí bakterie, které rozvoj akné způsobují. Dochází tedy k rychlejšímu vyléčení zánětlivých ložisek.
Účinnou a především brzy viditelnou podporou léčby je použití chemického peelingu, který pomáhá odstranit zrohovatělé části pokožky a tím uvolní prostor pro nové buňky. Během ošetření chemickým peelingem vám také doporučíme přípravky pro domácí použití, kterými podpoříte jeho výsledky. Naopak používáním nevhodné kosmetiky může být výsledný efekt chemického peelingu úplně opačný, a vést dokonce ke zhoršení pleti.
Ošetření chemickým peelingem zabere pár minut a už velmi brzy po jeho absolvování zaznamenáte viditelné zlepšení vzhledu vaší pleti.
Celková léčba je indikována v kombinaci s lokální léčbou nebo samostatně. Zahrnuje jak léčbu antibiotiky a to v délce minimálně 3-6 měsíců v kombinaci s lokálními přípravky (retinoidy, kyselina azelaová, benzoylperoxid). Nástup účinku je za 6-8 týdnů. Celková doba podávání antibiotik většinou nepřekračuje 6 - 12 měsíců. U závažných případů akné, zejména v případech jizvícího se akné je indikována léčba isotretinoinem (perorální retinoid) v délce zhruba 5 měsíců. Během celkové léčby a minimálně 1 měsíc po jejím ukončení je zákaz otěhotnění a darování krve.
V případech hormonálního akné je zde také několik dalších možností a to jak hormonální terapie (kombinovaná antikoncepce), kde účinek nastupuje v horizontu 6 měsíců, tak terapie Metforminem (antidiabetikum) nebo Spironolaktonem (diuretikum) s velmi pozitivním účinkem nejen na hormonální akné, ale i na konkomitantní hirsutismus (zvýšené ochlupení u žen) zejména u žen se syndromem polycystických ovárií.
V případě hlubokého akné přichází na scénu inovativní přístroj Plexr. Mezi pokožkou a přístrojem dochází k malému plazmovému výboji, který odpaří starou pokožku. Celý procesem se nastartuje režim zhojení celé projevu a se objeví vrstva nové pokožky. Výboj plazmy je naprosto bezpečný i na těch nejcitlivějších místech.
Po zaléčení těžkých, jizvících projevů akné našim pacientům obvykle doporučujeme ošetření frakčním laserem, který efektivně řeší a zmírňuje následky akné v podobě jizviček a hyperpigmentací.
Podstatou ošetření laserem je povrchové odpaření kůže v drobounkých ložiscích blízko u sebe. Následně dojde na povrchu ošetřené oblasti k vytvoření tenké krustičky, která po vyhojení odhalí jemnou pleť bez výrazných pigmentací a rozšířených pórů. Následně vlivem nastartování hojivých procesů pod povrchem dochází k podpoře tvorby kolagenu a elastinu. Díky tomuto ošetření se tedy nejen zbavíte jizviček po akné nebo lehčích projevů tohoto kožního onemocnění, ale vaše pleť bude i pevnější a vyhlazená bez jemnějších vrásek.
Na trhu s kosmetikou naleznete celou řadu přípravků, které vám mohou pomoci v boji proti akné. Vybírejte si ale takové čisticí, hydratační a pečující přípravky, které mají speciální složení určené pro problematickou pleť a akné. Nepoužívejte komedogenní (akné způsobující) přípravky a jestliže jste již zahájili léčbu pomocí léků, přesvědčte se, zda používáte přípravky kompatibilní s vaší terapií.
Nejlepší je, když se o výběru kosmetiky poradíte se svým dermatologem, který určí typ vaší pleti a a základě další diagnostiky navrhne vhodnou léčbu. Pokud vybíráte pečující produkty proti akné sami, dejte přednost spíše farmaceutickým výrobkům z lékárny.
Při zavádění nového přípravku v péči o pleť může dojít k jevu zvaném „purging“. Jedná se o očekávanou reakci na nový produkt, který urychluje obměnu epidermis. Velmi často se tak stane po používání kosmetiky, která obsahuje retinoidy, AHA kyseliny nebo při používání čistících kartáčků.
Výsledkem je, že se po několika týdnech používání daného produktu vaše pleť tzv. osype. Co dělat v tomto případě? Nejlepší radou je vydržet. Pokud však problém nezmizí a pupínky se objevují i na jiných místech než obvykle, jsou svědivé či bolavé, pak je vhodné kosmetiku vysadit.
Používáte-li make-up, nezapomínejte na čištění kosmetických pomůcek. Pravidelná dezinfekce a vymývání štětců je základ. Pokud používáte k nanášení make-upu vlastní ruce, případně houbičky, které se musí umývat před každým nanášením, děláte jenom dobře. S velkou pravděpodobností se tak vyhnete tvorbě kožních zánětů v obličeji. V ideálním případě se také vyvarujte nabírání krémů pomocí rukou. Používejte k tomuto účelu raději speciální špachtličky, případně dejte přednost krémům s pumpičkou.
Také doporučujeme mít na obličej samostatný ručník a často jej měnit, stejně tak i povlak na polštář.
Mezi hlavní příčiny vzniku akné patří ucpání vývodů mazových žláz, zvýšená sekrece mazu, stagnace mazu a jeho hromadění. Často jsou tyto příčiny doprovázeny vznikem zánětu, na kterém se podílejí mimo jiné bakterie na povrchu pokožky.
Již vzniklé akné lze léčit vnitřně nebo lokálně. Lokální léčba se opírá o různé masti proti akné nebo komplexnější zákroky jako chemický peeling, laser či metoda Plexr. Vnitřní léčba využívá antibiotika a retinoidy.
Vzniku akné můžete předcházet hlavně přiměřenou a pravidelnou hygienou vašeho obličeje. Dále je důležité vést zdravý životní styl s dietou obsahující dostatek vitamínů a minerálů. Vyhýbat byste se měli přebytku jednoduchých cukrů a také kouření.