Akné – co to je, jak vzniká a jak se ho zbavit?

Jak se zbavit akné řeší během života téměř každý. Akné je nepříjemná záležitost, a je přitom jedno, jestli se nám pupínky vytváří během puberty nebo v pozdějším věku. V článku vám prozradíme, proč akné vzniká, jak se o správně starat o pleť a také jak se co nejefektivněji a hlavně natrvalo zbavit akné na bradě, čele i jiných partiích těla.

Jak akné vzniká?

Akné, neboli Acne vulgaris, je nejčastějším kožním onemocněním s chronickým průběhem, se kterým se potýkají především mladí lidé v pubertě. Dochází při něm k zánětlivému postižení vlasových folikul a mazových žláz.

Mezi hlavní příčiny vzniku akné tedy patří ucpání vlasového folikulu (komedon) nahromaděným mazem a odumřelými buňkami. Mazové žlázy napojené na vlasové folikuly přirozeně tvoří maz, který prostupuje póry na povrch kůže. Maz má za úkol chránit pokožku a udržovat ji hebkou a pružnou. Množství produkovaného mazu závisí na typu pokožky a je ovlivněno především hormonálně. Produkce mazu se zvyšuje mimo jiné:

 • v pubertě,
 • během těhotenství
 • nebo během klimakteria.

Nahromaděný maz v pórech je ideálním prostředím pro množení bakterií Propionibacterium acnes, které se na pleti vyskytují přirozeně. Následně dochází k zanícení daného místa, shromažďování hnisu a vzniku typických bolestivých pupínků či cyst.

Příčiny vzniku akné

Odhalit příčinu vzniku akné je základním krokem k jeho úspěšné léčbě. Důvodů, proč akné vzniká je celá řada. Většina odborníků se shoduje, že akné je hormonálně podmíněné onemocnění. Některé příčiny však můžeme ovlivnit i svým životním stylem. Jaké jsou tedy nejčastější příčiny vzniku akné?

Hormonální nerovnováha

Vznik akné primárně ovlivňují hormony. Akné v dospělosti vzniká nejčastěji kvůli nerovnováze ženských a mužských hormonů v těle. Pokud dojde k převaze mužských hormonů (androgenů), které ovlivňují a stimulují tvorbu mazu v mazových žlázách, dochází ke zvýšené produkci mazu a ucpávání pórů. 

Dědičnost

Genetika ovlivňuje především velikost a intenzitu produkce mazu. Tvorbě vyrážek v tomto případě nezabráníme, ale můžeme se snažit zmírnit jeho projevy.

Strava

Potraviny s vysokým glykemickým indexem způsobují výkyvy krevního cukru (glykémie). Tělo na tyto výkyvy reaguje zvýšeným uvolňováním inzulínu, který podporuje vstřebávání glukózy do buněk. Inzulín ale zároveň podporuje vylučování výše zmíněných androgenů, což může opět způsobit zhoršení stavu vaší pleti.

Glykemický index udává, jak rychle se cukr v potravině vstřebává a jak rychle ovlivňuje hladinu glukózy v krvi.

Naopak v boji s akné může pomoci pravidelné pití zeleného čaje, který obsahuje protizánětlivé, antibakteriální a antioxidační látky. Důležitý je také dostatečný příjem zinku. Ten je zodpovědný za zdraví naší kůže. Pomáhá totiž metabolizovat omega-3 mastné kyseliny, jejichž dostatečné množství v organismu může pomoci v léčbě akné. Vitamín A pak stimuluje omlazení pleti tím, že urychluje vznik nových kožních buněk a tím napomáhá hojení pleti.

Kouření

Pokud kouříte, vystavujete pleť oxidačnímu stresu, který mimo jiné způsobuje zvýšenou tvorbu kožního mazu. Právě kvůli němu je výskyt akné výrazně vyšší u kuřáků.

Medikace – dlouhodobé užívání léků

Dlouhodobé užívání antibiotik způsobuje problémy s pletí. Dochází totiž k narušení mikroflóry a negativnímu ovlivnění zdraví pleti. Podobně je tomu také při užívání antidepresiv, antiepileptik, antikoncepce a steroidů.

Stres

Naše pokožka během stresového období produkuje více kožního mazu, což přispívá ke vzniku pupínků, a navíc se nám pleť hůře hojí. Nezbavíme se proto akné tak snadno, jako za jiných okolností.

Další příčiny akné

Příčiny vzniku akné jsou skutečně rozmanité. Některé lze ovlivnit změnou životního stylu, jiné vyžadují komplexnější řešení. Kromě výše zmíněných důvodů, může být akné způsobeno také:

 • používáním nešetrné kosmetiky,
 • pohybem ve znečištěném ovzduší,
 • únavou
 • nebo alergickou reakcí.

Akné na bradě - diferenciální diagnostika

Přesto že má akné poměrně typický klinický obraz, mohou být jeho projevy snadno zaměněny za jiné kožní problémy. Mnohé zároveň často probíhají po dlouhou dobu, takže jsou považovány za chronické. Při diferenciální diagnostice Acne vulgaris proto musíme myslet na následující onemocnění.

 • Akneiformní erupce – způsobena hlavně dlouhodobým systémovým užíváním kortikoidů, androgenů, halogenů nebo lithia.
 • Gramnegativní folikulitida - komplikace dlouhodobé léčby tetracyklinovými antibiotiky.
 • Folliculitis germinativa barbae - vyvolána bakterií Staphylococcus aureus.
 • Papulopustulózní typy rosacey - specifický typ růžovky

Jak správně čistit pleť abychom se zbavili pupínků?

Je jedno, jestli vás trápí akné na bradě, čele, tvářích či na celém obličeji a krku. Pokud se jej chcete zbavit, je potřeba věnovat pozornost správnému čištění pleti.

Je nutné si uvědomit, že správné čištění pleti se odvíjí primárně od jejího typu. Například suchá pleť s vyrážkami může negativně reagovat i na relativně mírné čištění, zatímco mastná pleť dokáže snést i intenzivnější čisticí kúru.

Při čištění myslete na to, že méně je někdy více. Pokud vás trápí aknózní pleť, snažte se ji zbytečně nedráždit a nepoužívejte příliš mnoho pleťových přípravků. Mohli byste si tím spíše uškodit.

Mnohé vnější léčebné metody akné nabízejí viditelné výsledky hned po zákroku
Mnohé vnější léčebné metody akné nabízejí viditelné výsledky hned po zákroku

Přípravky proti akné

V drogeriích, kosmetických salonech i na internetu si můžete zakoupit celou řadu přípravků, které vám pomohou v boji proti akné. Můžete vybírat z nejrůznějších přípravků pro čištění pleti, krémů a peelingů na obličej určených proti akné nejen na bradě či čele. Tyto produkty by v ideálním případě měly současně zajistit i potřebnou hydrataci pokožky. Můžete také vyzkoušet intenzivní hloubkové krémy s hojivými účinky.

Purging aneb nezatracujte novou kosmetiku předčasně

Při zavádění nového přípravku v péči o pleť může dojít k jevu zvaném „purging“. Jedná se o očekávanou reakci na nový produkt, který urychluje obměnu epidermis (povrchové části kůže). Velmi často se tak stane po používání kosmetiky, která obsahuje retinoidy, AHA kyseliny nebo při používání čistících kartáčků.

Výsledkem je že se po několika týdnech používání daného produktu vaše pleť tzv. osype. Co dělat v tomto případě? Nejlepší radou je vydržet. Pokud však problém nezmizí a pupínky se objevují i na jiných místech než obvykle, jsou svědivé či bolestivé, pak je vhodné kosmetiku vysadit.

Pokud máte problematickou pleť se sklonem k tvorbě akné, je nejlepší, když se o výběru pleťové kosmetiky poradíte s dermatologem. Ten dokáže určit váš typ pleti, a na základě této diagnostiky navrhnout vhodnou léčbu, případně předepsat produkty na míru vaší pleti. Pokud vybíráte produkty proti vyrážkám sami, dejte přednost spíše farmaceutickým výrobkům z lékárny. Máte u nich jistotu, že byly adekvátně testované a vaší pleti neuškodí.

Navštivte naši kliniku, kde vám rádi pomůžeme

Svěřte se profesionálům na naší klinice. Rádi vám pomůžeme a nalezneme individuální řešení pro vaši pleť. Zjistěte více na stránce se souvisejícím zákrokem.
Více informací
Akné může postihnout muže i ženy nejčastěji v mladém věku
Acne vulgaris může postihnout muže i ženy nejčastěji v mladém věku

Akné na zádech – jak se ho zbavit?

Akné na zádech se začíná objevovat především s příchodem teplejších období. Důvod spočívá ve vyšší mastnotě pokožky této oblasti. Princip vzniku tohoto druhu akné je stejný jako u akné na obličeji. Přebytečný maz se ukládá v pórech, což vede k vzniku pupínků. V případě, že se chcete zbavit akné na zádech, doporučujeme vám nejprve zhodnotit vaše oblečení. Mělo by totiž být prodyšné a ideálně vyrobené z přírodních materiálů. Také nošení batohů může vést k ucpávání pórů na zádech. V neposledné řadě je důležitá hygiena, která by měla být pravidelná a přiměřená.

Akné na zádech se objevuje hlavně v letním období
Akné na zádech se objevuje hlavně v letním období

Čeho se vyvarovat?

Při používání kosmetických přípravků buďte střídmí. Vaší pleti neprospěje, když na ni nanesete několik vrstev různých přípravků, a to jak pečující, tak dekorativní kosmetiky – líčení ve stylu Kim Kardashian tedy není úplně na místě.

Vyhněte se komedogenní kosmetice

Bambucké máslo, kokosový olej a další podobné přípravky často způsobují ucpávání pórů. Tyto přípravky jsou skvělé spíše pro hydrataci těla, než obličeje.

Hydratace pleti je důležitá, ale dbejte o to, abyste používali adekvátní kosmetické přípravky, obzvlášť pokud máte problematickou pleť. Vyzkoušejte například séra s obsahem kyseliny hyaluronové, retinolu nebo vitaminu C.

Kosmetické pomůcky jako rezervoár bakterií

Pokud používáte make-up, nezapomínejte na čištění kosmetických pomůcek. Pravidelná dezinfekce a vymývání štětců je základ. Pokud používáte k nanášení make-upu vlastní ruce, případně houbičky, které se musí umývat před každým nanášením, děláte jenom dobře. S velkou pravděpodobností se tak vyhnete tvorbě kožních zánětů v obličeji. V ideálním případě se také vyvarujte nabírání krémů pomocí rukou. Používejte k tomuto účelu raději speciální špachtličky, případně dejte přednost krémům s pumpičkou.

Zanedbané kosmetické nástroje mohou být pro bakterie ideální živnou půdou
Zanedbané kosmetické nástroje mohou být pro bakterie ideální živnou půdou

Chemický peeling – účinné řešení pro povrchové akné

Další cestou, jak dát své pleti krásu bez akné, je tzv. chemický peeling. Chemický peeling mimo jiné pomáhá i s dalšími kožními problémy, mezi které patří:

 • mastná pleť,
 • dehydratace pleti,
 • únava,
 • drobné jezvičky
 • nebo viditelně rozšířené póry.

Ošetření chemickým peelingem zabere pár minut a už velmi brzy po jeho absolvování zaznamenáte viditelné zlepšení vzhledu vaší pleti.

Během ošetření chemickým peelingem vám také doporučíme přípravky pro domácí použití, kterými podpoříte jeho výsledky. Naopak používáním nevhodné kosmetiky může být výsledný efekt chemického peelingu úplně opačný, a vést dokonce ke zhoršení stavu pleti. Pokud se chcete dozvědět bližší informace o ošetření chemickým peelingem, rádi vaše dotazy zodpovíme na naší klinice.

Plexr – pro odstranění hlubokého akné

V případě, že vás trápí spíše hluboké akné, je na místě zvážit inovativní přístroj Plexr, který si dokáže ve většině případů poradit i s hlubokým akné do jednoho týdne. Mezi pokožkou a přístrojem dochází ke tvorbě malého plazmového výboje, který odpaří starou pokožku. Po zahojení se vaše pokožka nahradí novou. Výboj plazmy je naprosto bezpečný i na nejcitlivějších místech.

Výsledky metody Plexr vás mohou překvapit
Výsledky metody Plexr vás mohou překvapit

Po zaléčení zánětlivých projevů akné našim pacientům obvykle doporučujeme ošetření frakčním laserem, který efektivně řeší a zmírňuje následky akné v podobě jizviček a hyperpigmentace. Na svou pleť ovšem myslete v průběhu celého roku a ne pouze, když vás začne trápit akné.

Nejčastější otázky a odpovědi

Co způsobuje akné?

Mezi hlavní příčiny vzniku akné patří ucpání vývodů mazových žláz, zvýšená sekrece mazu, stagnace mazu a jeho hromadění. Často jsou tyto příčiny doprovázeny vznikem zánětu, na kterém se podílejí mimo jiné bakterie na povrchu pokožky.

Jaké lze léčit akné?

Již vzniklé akné lze léčit vnitřně nebo lokálně. Lokální léčba se opírá o různé masti proti akné nebo komplexnější zákroky jako chemický peeling, laser či metoda Plexr. Vnitřní léčba využívá antibiotika a retinoidy.

Jak lze předcházet akné?

Vzniku akné můžete předcházet hlavně přiměřenou a pravidelnou hygienou vašeho obličeje. Dále je důležité vést zdravý životní styl s dietou obsahující dostatek vitamínů a minerálů. Vyhýbat byste se měli přebytku jednoduchých cukrů a také kouření.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala botulo preparáty. Na naší klinice Dermaestet jste tak v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram