Jak se rychle zbavit akné?

Jak se zbavit akné řeší během života téměř každý. Akné je nepříjemná záležitost, a je přitom jedno, jestli se nám pupínky vytváří během puberty nebo v pozdějším věku. V článku vám prozradíme, proč akné vzniká, jak se o správně starat o pleť a také jak se co nejefektivněji a hlavně natrvalo zbavit akné na bradě, čele i jiných partiích těla.

Jak akné vzniká?

Mezi hlavní příčiny vzniku akné patří ucpání vlasového folikulu (komedon) nahromaděným mazem a odumřelými buňkami. Mazové žlázy napojené na vlasové folikuly přirozeně tvoří maz, který prostupuje póry na povrch kůže , chrání pokožku a udržuje ji hebkou a pružnou. Množství produkovaného mazu závisí na typu pokožky a je ovlivněno především hormonálně (větší produkce v pubertě, v těhotenství, klimakteriu aj.).

Nahromaděný maz v pórech je ideálním prostředím pro množení bakterií Propionibacterium acnes, které na pleti přirozeně vyskytují. Následně dochází k zanícení daného místa, shromažďování hnisu a vzniku typických bolestivých pupínků či cyst.

 

 

 

Příčiny vzniku akné 

Odhalit příčinu vzniku akné je základním krokem k jeho úspěšné léčbě. Důvodů, proč akné vzniká je celá řada. Většina odborníků se shoduje, že akné je hormonálně podmíněné onemocnění. Některé příčiny můžeme ovlivnit svým životním stylem, ty nejzásadnější většinou způsobuje právě nestabilní hladina hormonů. Jaké jsou tedy nejčastější příčiny vzniku akné?

 

Hormonální nerovnováha

Tvorbu akné primárně ovlivňují hormony. Akné v dospělosti vzniká nejčastěji kvůli nerovnováze ženských a mužských hormonů v těle. Pokud dojde k převaze mužských hormonů androgenů, které ovlivňují a stimulují tvorbu mazu v mazových žlázách, dochází ke zvýšené produkci mazu a ucpávání pórů. 

Dědičnost 

Genetika ovlivňuje především velikost a intenzitu produkce mazu mazovými žlázami. Tvorbě akné v tomto případě nezabráníme, ale můžeme se snažit mírnit jeho projevy. 

Strava 

Tvorbu akné a jeho zhoršení ovlivňují i potraviny, které konzumujeme. Důležité je se vyvarovat sladkostem a obecně potravinám s vysokým obsahem cukru. Někdy mohou být na vině i mléčné potraviny, ořechy, ostré koření a další potraviny. Naopak proti akné pomáhá pití zeleného čaje a také dostatečný příjem zinku a vitaminu A.

zelenina

 

 

Kouření

Pokud kouříte, vystavujete pleť oxidačnímu stresu, který mimo jiné způsobuje zvýšenou tvorbu kožního mazu. Právě kvůli němu je výskyt akné výrazně vyšší u kuřáků.

Medikace 

Dlouhodobé užívání antibiotik způsobuje problémy s pletí. Dochází totiž k narušení mikroflóry a negativnímu ovlivnění zdraví pleti. Podobně je tomu také při užívání antidepresiv, antiepileptik a steroidů.

Stres

Naše pokožka během stresového období produkuje více kožního mazu, což přispívá ke vzniku pupínků, a navíc se nám pleť hůře hojí. Nezbavíme se proto akné tak snadno, jako za jiných okolností.

Časté mytí hlavy šamponem 

Vyšší tvorbu mazu způsobuje také časté mytí šamponem, které může být příčinou tvorby akné na čele

 

 

Jak správně čistit pleť abychom se zbavili pupínků?

Je jedno, jestli vás trápí akné na bradě, čele, tvářích či na celém obličeji nebo krku. Pokud se jej chcete zbavit, je potřeba věnovat pozornost správnému čištění pleti. 

Je nutné si uvědomit, že správné čištění pleti se odvíjí primárně od jejího typu. Například suchá pleť s akné může negativně reagovat i na relativně mírné čištění, zatímco mastná pleť dokáže snést i intenzivnější čisticí kúru.

Při čištění myslete na to, že méně je někdy více. Pokud vás trápí aknózní pleť, snažte se ji zbytečně nedráždit a nepoužívejte příliš mnoho pleťových přípravků. Mohli byste si tím spíše uškodit.

 

 

  • Používejte minimum pleťových přípravků
  • Čistěte pleť pouze pomocí rukou, vody a čistící pěny či gelu
  • Po čištění používejte krém pro aknózní pleť
  • Starejte se o svou pleť pravidelně – ráno i večer
  • Pleť nedřete, nehnípejte – může se si vytvořit kožní zánět

Přípravky proti akné

V drogeriích, kosmetických salonech i na internetu si můžete zakoupit celou řadu přípravků, které vám pomohou v boji proti akné. Můžete vybírat z nejrůznějších přípravků pro čištění pleti, krémů a peelingů na obličej určených proti akné nejen na bradě či čele. Tyto produkty by v ideálním případě měly současně zajistit i potřebnou hydrataci pokožky. Můžete také vyzkoušet intenzivní hloubkové krémy s hojivými účinky.

 

 

Purging aneb nezatracujte novou kosmetiku předčasně

Při zavádění nového přípravku v péči o pleť může dojít k jevu zvaném „purging“. Jedná se o očekávanou reakci na nový produkt, který urychluje obměnu epidermis. Velmi často se tak po používání kosmetiky, která obsahuje retinoidy, AHA kyseliny nebo při používání čistících kartáčků. 

Výsledkem je že se po několika týdnech používání daného produktu vaše pleť tzv. osype. Co dělat v tomto případě? Nejlepší radou je vydržet. Pokud však problém nezmizí a pupínky se objevují i na jiných místech než obvykle, jsou svědivé či bolavé, pak je vhodné kosmetiku vysadit.

 

Návštěva dermatologa je jistota

Pokud máte problematickou pleť se sklonem k tvorbě akné je nejlepší, když se o výběru pleťové kosmetiky poradíte s dermatologem. Ten dokáže určit váš typ pleti, a na základě této diagnostiky navrhnout vhodnou léčbu, případně předepsat produkty na míru vaší pleti. Pokud vybíráte produkty proti akné sami, dejte přednost spíše farmaceutickým výrobkům z lékárny. Máte u nich jistotu, že byly adekvátně testované a vaší pleti neuškodí.

Čemu se vyvarovat?

Při používání kosmetických přípravků buďte střídmí. Vaší pleti neprospěje, když na ni nanesete několik vrstev různých přípravků, a to jak pečující, tak dekorativní kosmetiky – líčení ve stylu Kim Kardashian tedy není úplně na místě.

Vyhněte se komedogenní kosmetice 

Bambucké máslo, kokosový olej a další podobné přípravky často způsobují ucpávání pórů. Tyto přípravky jsou skvělé spíše pro hydrataci těla, než obličeje.

Hydratace pleti je důležitá, ale dbejte na to, abyste používali adekvátní kosmetické přípravky, obzvlášť pokud máte problematickou pleť. Vyzkoušejte třeba séra s obsahem kyseliny hyaluronové, retinolu nebo vitaminu C. 

  • Vyhněte se komedogenní kosmetice (oleje, másla)
  • Snažte se používat, co nejméně přípravků
  • Pravidelně dezinfikujte kosmetické pomůcky
  • Volte kvalitní kosmetiku, ideálně farmaceutické výrobky

Kosmetické pomůcky jako rezervoár bakterií

Pokud používáte make-up, nezapomínejte na čištění kosmetických pomůcek. Pravidelná dezinfekce a vymývání štětců je základ. Pokud používáte k nanášení make-upu vlastní ruce, případně houbičky, které se musí umývat před každým nanášením, děláte jenom dobře. S velkou pravděpodobností se tak vyhnete tvorbě kožních zánětů v obličeji. V ideálním případě se také vyvarujte nabírání krémů pomocí rukou. Používejte k tomuto účelu raději speciální špachtličky, případně dejte přednost krémům s pumpičkou.

 

Chemický peeling – účinné řešení pro povrchové akné

Další z cest, kterou můžete zvolit na cestě za krásnou pletí bez akné, je tzv. chemický peeling. Chemický peeling mimo jiné pomáhá i s mastnou, dehydratovanou či unavenou pletí, drobnými jizvičkami i s viditelně rozšířenými póry. Ošetření chemickým peelingem zabere pár minut a už velmi brzy po jeho absolvování zaznamenáte viditelné zlepšení vzhledu vaší pleti.

Během ošetření chemickým peelingem vám také doporučíme přípravky pro domácí použití, kterými podpoříte jeho výsledky. Naopak používáním nevhodné kosmetiky může být výsledný efekt chemického peelingu úplně opačný, a vést dokonce ke zhoršení pleti.

Pokud se chcete dozvědět bližší informace o ošetření chemickým peelingem, rádi vaše dotazy zodpovíme na klinice Dermaestet s.r.o.

Chemický peeling nebo plexr vás zaručeně zbaví pupínků 

Už víme, jak akné vzniká a jak mu předejít. Pokud však hledáte rychlé a účinné řešení vsaďte na chemický peeling nebo na přístroj Plexr, který si poradí i s hlubokým akné raz dva.

Plexr - před a po

 

Plexr – pro odstranění hlubokého akné

V případě, že vás trápí spíše hluboké akné, je na místě zvážit inovativní přístroj Plexr, který si dokáže ve většině případů poradit i s hlubokým akné do jednoho týdne. Mezi pokožkou a přístrojem dochází ke tvorbě malého plasmového výboje, který odpaří starou pokožku. Po zahojení se vaše pokožka nahradí novou. Výboj plazmy je naprosto bezpečný i na nejcitlivějších místech, takže se samotného ošetření nemusíte vůbec bát.

Po zaléčení zánětlivých projevů akné našim pacientům obvykle doporučujeme ošetření frakčním laserem, který efektivně řeší a zmírňuje následky akné v podobě jizviček a hyperpigmentace. Na svou pleť ovšem myslete v průběhu celého roku a ne pouze, když vás začne trápit akné. Zkuste si například dopřát detox, který vaší pleti rozhodně prospěje.

Dermaestet magazín

O všem, co vás zajímá a trápí

Atopická dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Atopická dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Atopická dermatitida neboli atopický ekzém je dlouhotrvající, neinfekční a geneticky podmíněné onemocnění, které se projevuje suchou kůží a svěděním. V současné době jím podle statistik trpí až 20 % dětí a 3 % dospělých. Z jakých příčin atopický ekzém vzniká? Jak zmírňovat jeho projevy? A je možné jej úplně vyléčit? Na všechny tyto otázky vám odpovíme v dnešním článku.

číst více
Periorální dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Periorální dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Periorální dermatitida je označení pro chronické onemocnění kůže na obličeji, které má velmi často vracející se charakter. Přes neobvyklý název je však jeho výskyt poměrně častý. Jaké jsou příčiny vzniku tohoto onemocnění? Koho nejčastěji postihuje? Jaké metody léčby existují? Všechny důležité aspekty jsme rozebrali v našem článku.

číst více

Estetické
zákroky

Zaujměte dokonalým obličejem nebo upoutejte pozornost perfektním dekoltem. Nejdříve vyberte část těla, kterou chcete zkrášlit, a pak už konkrétní estetický zákrok. Vhodný výběr s vámi rádi zkonzultujeme.

Udělejte první krok

Přemýšlíte nad laserovou liposukcí SlimLipo a chtěli byste se dozvědět víc? Napište nám nebo zavolejte a domluvte si konzultaci s našimi špičkovými lékaři.