Nadměrné pocení - jeho příčiny a řešení

Pocení je pro náš organismus přirozené a nezbytné. Co ale dělat, pokud překročí únosnou hranici a začne nám komplikovat život? Co je příčinou nadměrného pocení a jak se ho úspěšně zbavit vám poradíme v tomto článku.

Proč se vlastně potíme

Pocení je důležité pro naši termoregulaci (udržení stálé tělesné teploty) a odplavení škodlivých látek z těla. Vyloučený pot také zvlhčuje pokožku a působí i jako ochranný filtr proti UV záření.

Rozlišujeme pocení přirozené, které probíhá kontinuálně celým povrchem těla a zvyšuje se vlivem vysoké teploty a fyzické aktivity; a pocení stresové, to vzniká díky zvýšenému stresu, nejvíce se projevuje v podpaží, na dlaních a ploskách nohou. Další příčiny nadměrného pocení mohou být spojené s konzumací alkoholu a ostrých jídel, s onemocněním se zvýšenou teplotou, dále pak mohou být na vině i hormonální změny a užívané léky.

Nepříjemný zápach z pocení

Proces pocení a složení potu

Je potřeba si uvědomit, že pocení je přirozenou tělesnou funkcí. Uvolňování potu je řízeno hormony a nervovým systémem nejčastěji v reakci na výše zmíněné podněty. Pot je produkován pomocí apokryfních a ekrinních potních žláz, skládá se primárně z vody a dalších specifických látek, které jsou u každého člověka individuální.

Ekrinní žlázy jsou aktivní už od dětství a nachází se téměř na celém povrchu těla. Produkují pot, a tím ochlazují tělo. Pot je složený z vody a dalších iontů (především minerální látky, stopové prvky aj.). Naproti tomu apokrinní žlázy se nachází převážně v podpaží, tříslech a kolem bradavek a stávají se aktivními až v pubertě. Vylučovaný pot obsahuje navíc také bílkoviny a tuky, které jsou živnou půdou pro bakterie na povrchu těla, jenž je rozkládají za vzniku typického zápachu.

Nepříjemný zápach z pocení

Nadměrné pocení způsobuje nepříjemnosti

Hyperhidróza označuje stav, při kterém u nás dochází k nadměrnému pocení i mimo běžné situace. Vyskytuje se u přibližně 3 - 4 % populace. Pro každého, kdo tímto jevem trpí, představuje velmi nepříjemnou zátěž. Lidé s hyperhidrózou se potí až 5krát více než běžný zdravý člověk. Aby tito lidé minimalizovali nepříjemný zápach, jsou nuceni se několikrát denně sprchovat, měnit oblečení a kvůli vlhkosti jsou také mnohem náchylnější ke vzniku dermatitid. Tento stav rovněž velmi negativně působí na psychiku postiženého.

Druhy nadměrného pocení a příčiny vzniku

Pokud nadměrné pocení postihuje celé tělo jedná se o tzv. generalizovanou hyperhidrózu. Nadměrné pocení pouze určitých oblastí (nejčastěji podpaží, dlaní, plosek nohou, obličeje, zad, třísel) se nazývá lokální hyperhidróza.

Mimo uvedené dělení se hyperhidróza nejčastěji vyskytuje ve dvou formách. Primární forma vzniká z neznámé příčiny, pravděpodobně je však dědičná, spouštěčem jsou nejčastěji emoce a může se vyskytovat už v dětství nebo pubertě. Sekundární forma se vyskytuje jako přiznak určitého onemocnění, je nejčastěji spojená s poruchou činnosti štítné žlázy, menopauzou, hypoglikémií, nádorovým onemocněním apod. Může být způsobena také užíváním vybraných léků, případně abstinenčními příznaky, časté jsou také návaly horka v období menopauzy.

K dalším příčinám vzniku nadměrného pocení patří také obezita, bakteriální a virové infekce, kouření, nadměrná konzumace kávy, porucha periferních nervů, strach, úzkostné stavy apod.

Jak s nadměrným pocením bojovat

Běžné pocení se dá eliminovat především pravidelnou hygienou, nošením kvalitního prádla z přírodních materiálů, absence alkoholu, vyhýbání se stresu a pobytu v prostředí s vysokou teplotou. Pomáhá také vyvarovat se potravinám, které mohou vyvolávat pocení (kofein, nikotin, kořeněná jídla, pokrmy obsahující česnek, kmín, kari či cibuli).

Pro většinu lidí, kteří trpí nejen nadměrným pocením v podpaží, je pravděpodobně první volbou kvalitní deodorant či antiperspirant. Je dobré vědět, že deodorant pouze omezuje pach, který vzniká činností mikroorganismů na povrchu kůže, naproti tomu antiperspirant díky obsahu solí hliníku pocení přímo omezuje.

V případě, že vám pocení komplikuje běžný život, je nasnadě zaměřit se na konzervativní nebo chirurgické metody, které jsou v dnešní době velice účinné.

Existuje více řešení

Dokáží pomoci i bylinky. Účinné jsou odvary a čaje ze šalvěje, kopřivy, přesličky či levandule. Podle babských rad jsou účinné také koupele z listů ořešáku či dubové nebo vrbové kůry.

Farmakologická léčba nadměrného pocení prostřednictvím léků zvaných anticholinergika dokáže pocení sice omezit, ale má rovněž mnoho nežádoucích účinků. Mezi nejčastější patří suchost sliznic, rozostřené vidění, zadržování moči nebo zácpa. Dalším rizikem dlouhodobého užívání je také možnost vzniku závislosti.

Dalším druhem boje proti nadměrnému pocení je iontoforéza, což je princip elektroléčby, který využívá stejnosměrný proud k vpravování léků v iontové formě do organismu. Princip účinku této metody není přesně znám, ale předpokládá se, že dočasně blokuje potní vývody. Nejvhodnější je pro pacienty s lokální hyperhidrózou (nadměrné pocení rukou či nohou).

Pomocí chirurgické léčby se řeší nejzávažnější formy. Nejčastěji spočívá ve vyříznutí podkožní tkáně spolu s potními žlázami. Bohužel s sebou nese také riziko trvalých následků, například v podobě omezení hybnosti ramene.

Další variantou chirurgické léčby je hrudní sympatektomie, která spočívá v chirurgickém přerušení nervových vláken na hrudi, které jsou zodpovědné za přenos vzruchů na potní žlázy. Tento miniinvazivní laparoskopický zákrok je šetrný a nevyžaduje dlouhou hospitalizaci. Doporučuje se především mladším pacientům, kteří trpí nadměrným pocením v podpaží, na hlavě a dlaních.

Řešení má jméno estetická medicína

Další možnosti, jak účinně omezit či úplně odstranit nadměrné pocení, představují moderní metody estetické medicíny. Jaké jsou ty nejúčinnější?

Zbavte se nadměrného pocení jednou provždy

Díky moderní technologii nabízíme trvalé řešení pro nadměrné pocení nejen v podpaží. Jde o zákrok, který trvá pouhou hodinu. Zbavte se diskomfortu a začněte novou kapitolu vašeho života s pomocí našich kvalifikovaných odborníků.
Více informací

Odstranění pocení pomocí botulotoxinu

Zejména nadměrné pocení v podpaží, ale i na obličeji, dlaních nebo chodidlech, účinně řeší ošetření botulotoxinem. Jedná se o miniinvazivní zákrok prováděný pouze v ambulantním ošetření. Po aplikaci botulotoxinu do konkrétního místa dochází k blokaci potních žláz a zabránění aktivace pocení.

Doba působení botulotoxinu je individuální, efekt obvykle přetrvá po dobu 4 - 12 měsíců. Po uplynutí této doby dochází k postupnému snižování účinnosti. Pro prodloužení efektu je možné ošetření opakovat.

Laserový přístroj SlimLipo na odstranění tuku i celulitidy

Laserová liposukce SlimLipo

Nadměrné pocení právě v podpaží efektivně řeší laserová metoda SlimLipo. Jedná se o minimálně bolestivou metodu, která využívá unikátního laserového záření. Největší výhodou je trvalý efekt ošetření. Laserové záření je zacíleno přímo na potní žlázy uložené těsně pod kůží, přičemž dochází ke koagulaci a redukci počtu potních žláz. Zbytky potních žláz jsou odsáty obdobně jako při liposukci.

Výše zmíněné procedury v rámci estetické medicíny můžete absolvovat přímo na naší klinice Dermaestet. Naši odborníci vám ochotně poradí s volbou vhodné metody ošetření a zodpoví všechny vaše dotazy. Objednejte se k nám na konzultaci a užívejte si celý rok bez obav z nepříjemností souvisejících s nadměrným pocením.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala botulo preparáty. Na naší klinice Dermaestet jste tak v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram