Nadměrné pocení v podpaží: Co pomáhá?

Nadměrné pocení v podpaží a na dalších částech těla představuje velmi nepříjemný problém. Pocení je však pro náš organismus přirozené a doslova nezbytné. Co ale dělat, pokud překročí únosnou hranici a začne nám komplikovat soukromý i pracovní život? Přinášíme vám několik tipů, jak s ním účinně bojovat.

Proč se potíme a jaké jsou druhy pocení?

Pocení je důležité primárně pro termoregulaci (udržení stálé tělesné teploty) a odplavení škodlivých látek z těla. Vyloučený pot také zvlhčuje pokožku a působí i jako ochranný filtr proti UV záření.

 

Mezi základní druhy pocení patří:

✔️ Přirozené — probíhá kontinuálně celým povrchem těla, zvyšuje se vlivem vysoké teploty a fyzické aktivity.

✔️ Stresové — vzniká kvůli psychickému stresu a stresu organismu, v největší míře v podpaží, dlaních a na ploskách nohou.

 

Další příčiny zvýšeného pocení: 

✔️ Noční pocení — může být způsobeno nevhodnou teplotou v místnosti, špatným psychickým stavem, léky, ale doprovází i některá onemocnění (tuberkulóza, AIDS, chronické záněty, onkologická onemocnění aj.).

✔️ Pocení spojené s konzumací alkoholu a ostrých jídel.

✔️ Pocení vyvolané onemocněním v souvislosti se zvýšenou teplotou.

✔️ Pocení způsobené hormonálními změnami např. v rámci menstruačního cyklu nebo přechodu).

 

 

Nepříjemný zápach z pocení

Proces pocení a složení potu

Je potřeba si uvědomit, že pocení je přirozenou tělesnou funkcí. Uvolňování potu je řízeno hormony a nervovým systémem nejčastěji v reakci na výše zmíněné podněty.

Pot je produkován pomocí apokrinních a ekrinních potních žláz. Skládá se primárně z vody a dalších specifických látek. Přesné složení potu je u každého člověka individuální.

Ekrinní žlázy jsou aktivní už od dětství a nachází se téměř na celém povrchu těla. Produkují pot, a tím ochlazují tělo. Pot je složený z vody a dalších iontů (především minerální látky, stopové prvky aj.). Naproti tomu apokrinní žlázy se nachází převážně v podpaží, tříslech a kolem bradavek a stávají se aktivními až v pubertě. Vylučovaný pot obsahuje navíc také bílkoviny a tuky, které jsou živnou půdou pro bakterie na povrchu těla, jenž je rozkládají za vzniku typického zápachu.

 

 

Nadměrné pocení způsobuje nepříjemnosti

Hyperhidróza označuje stav, při kterém dochází k nadměrnému pocení i mimo běžné situace. Vyskytuje se u přibližně 3—4 % populace. Pro každého, který tímto jevem trpí, představuje velmi nepříjemnou zátěž.

Lidé s hyperhidrózou se potí až 5krát více než běžná populace. Aby minimalizovali nepříjemný zápach, jsou nuceni se několikrát denně sprchovat, měnit oblečení a kvůli vlhkosti jsou také mnohem náchylnější ke vzniku dermatitid. Tento stav rovněž velmi negativně působí na psychiku postiženého.

Nepříjemný zápach z pocení

Druhy nadměrného pocení a příčiny vzniku

Pokud nadměrné pocení postihuje celé tělo jedná se o tzv. generalizovanou hyperhidrózu. Nadměrné pocení pouze určitých oblastí (nejčastěji podpaží, dlaní, plosek nohou, obličeje, zad, třísel) se nazývá lokální hyperhidróza.

Mimo uvedené dělení se hyperhidróza nejčastěji vyskytuje v těchto formách:

Primární

Vzniká z neznámé příčiny, pravděpodobně je však dědičná. Spouštěčem jsou nejčastěji emoce. Může se vyskytovat už v dětství nebo v pubertě.

Sekundární

Vyskytuje se jako příznak určitého onemocnění. Nejčastěji je spojena s poruchou činnosti štítné žlázy, menopauzou, hypoglykémií, nádorovým onemocněním aj. Může být způsobena také užíváním vybraných léků, případně abstinenčními příznaky. Častý je také výskyt v menopauze (návaly horka).

Další příčiny vzniku

K dalším příčinám nadměrného pocení patří také obezita, bakteriální a virové infekce, kouření, nadměrná konzumace kávy, porucha periferních nervů, nedostatek vitamínu D, těhotenství, strach a úzkostné stavy aj.

 

 

Jak bojovat s nadměrným pocením nejen v podpaží?

Běžné pocení se dá eliminovat pomocí několika základních zásad. Patří mezi ně především pravidelná hygiena, nošení kvalitního prádla z přírodních materiálů, absence alkoholu, vyhýbání se stresu a pobytu v prostředí s vysokou teplotou. Pomáhá také vyvarovat se potravinám, které mohou vyvolávat pocení — jedná se například o kofein, nikotin, kořeněná jídla, pokrmy obsahující česnek, kmín, kari či cibuli.

V případě, že vám pocení komplikuje běžný život, je nasnadě zaměřit se na další účinné konzervativní nebo chirurgické metody.

 

 

Nepříjemný zápach z pocení

Deodoranty antiperspiranty

Pro většinu lidí, kteří trpí nadměrným pocením v podpaží, je pravděpodobně první volbou kvalitní deodorant či antiperspirant. Je dobré vědět, že deodorant pouze omezuje pach, který vzniká činností mikroorganismů na povrchu kůže, naproti tomu antiperspirant díky obsahu solí hliníku pocení přímo omezuje.

Fytoterapie

S nadměrným pocením pomáhají také bylinky. Účinné jsou odvary a čaje z šalvěje, kopřivy, přesličky či levandule. Podle babských rad jsou účinné také koupele z listů ořešáku či dubové nebo vrbové kůry.

Léky proti pocení

Farmakologická léčba prostřednictvím léků zvaných anticholinergika má své plusy, ale také řadu úskalí. Tyto léky dokáží omezit nadměrné pocení, ale mají rovněž mnoho nežádoucích účinků. Mezi nejčastější patří suchost sliznic, rozmazané vidění, zadržování moči nebo zácpa. Dalším rizikem dlouhodobého užívání je také možnost vzniku závislosti.

 

 

Iontoforéza

Je druh elektroléčby, který využívá stejnosměrný proud k vpravování léků v iontové formě do organismu. Princip účinku této metody není přesně znám, ale předpokládá se, že dočasně blokuje potní vývody. Nejvhodnější je pro pacienty s lokální hyperhidrózou (nadměrné pocení rukou či nohou).

Chirurgická léčba 

Pomocí chirurgické léčby se řeší nejzávažnější formy nadměrného pocení. Nejčastěji spočívá ve vyříznutí podkožní tkáně spolu s potními žlázami. Bohužel s sebou nese také riziko trvalých následků, například v podobě omezení hybnosti ramene.

Další variantu chirurgické léčby představuje hrudní sympatektomie. Jedná se o chirurgické přerušení nervových vláken na hrudi, které jsou zodpovědné za přenos vzruchů na potní žlázy. Tento miniinvazivní laparoskopický zákrok je šetrný a nevyžaduje dlouhou hospitalizaci. Doporučuje se především mladším pacientům, kteří trpí nadměrným pocením v podpaží, na hlavě a dlaních.

Nepříjemný zápach z pocení

 

 

Metody estetické medicíny

Další možnosti, jak účinně omezit či úplně odstranit nadměrné pocení, představují moderní metody estetické medicíny. Jaké jsou ty nejúčinnější?

 

Nepříjemný zápach z pocení

Odstranění pocení pomocí botoxu

Zejména nadměrné pocení v podpaží, ale i na obličeji, dlaních nebo chodidlech, účinně řeší ošetření botoxem. Jedná se o miniinvazivní zákrok prováděný pouze v ambulantním ošetření. Po aplikaci botoxu do konkrétního místa dochází k blokaci potních žláz a zabránění aktivace pocení.

Doba působení botoxu je individuální, efekt obvykle přetrvá po dobu 4—12 měsíců. Po uplynutí této doby dochází k postupnému snižování účinnosti. Pro prodloužení efektu je vhodné ošetření opakovat.

 

 

Laserová liposukce SlimLipo 

Nadměrné pocení v podpaží efektivně řeší laserová metoda SlimLipo. Jedná se o minimálně bolestivou metodu, která využívá unikátního laserového záření. Největší výhodou je trvalý efekt ošetření.

Toto záření je zacíleno přímo na potní žlázy uložené těsně pod kůží, přičemž dochází ke koagulaci a redukci počtu potních žláz. Zbytky potních žláz jsou odsáty obdobně jako při liposukci.

Zmíněné procedury v rámci estetické medicíny můžete absolvovat přímo na klinice Dermaestet. Naši odborníci vám ochotně poradí s volbou vhodné metody ošetření a zodpoví všechny vaše dotazy. Objednejte se na konzultaci a užívejte si letošní léto bez obav z nepříjemností souvisejících s nadměrným pocením.

Laserový přístroj SlimLipo na odstranění tuku i celulitidy

Dermaestet magazín

O všem, co vás zajímá a trápí

Atopická dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Atopická dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Atopická dermatitida neboli atopický ekzém je dlouhotrvající, neinfekční a geneticky podmíněné onemocnění, které se projevuje suchou kůží a svěděním. V současné době jím podle statistik trpí až 20 % dětí a 3 % dospělých. Z jakých příčin atopický ekzém vzniká? Jak zmírňovat jeho projevy? A je možné jej úplně vyléčit? Na všechny tyto otázky vám odpovíme v dnešním článku.

číst více
Periorální dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Periorální dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Periorální dermatitida je označení pro chronické onemocnění kůže na obličeji, které má velmi často vracející se charakter. Přes neobvyklý název je však jeho výskyt poměrně častý. Jaké jsou příčiny vzniku tohoto onemocnění? Koho nejčastěji postihuje? Jaké metody léčby existují? Všechny důležité aspekty jsme rozebrali v našem článku.

číst více

Estetické
zákroky

Zaujměte dokonalým obličejem nebo upoutejte pozornost perfektním dekoltem. Nejdříve vyberte část těla, kterou chcete zkrášlit, a pak už konkrétní estetický zákrok. Vhodný výběr s vámi rádi zkonzultujeme.

Udělejte první krok

Přemýšlíte nad laserovou liposukcí SlimLipo a chtěli byste se dozvědět víc? Napište nám nebo zavolejte a domluvte si konzultaci s našimi špičkovými lékaři.