Černé tečky (komedony) jsou póry, které se z různých důvodů ucpávají mazem, nečistotami a odumřelými kožními buňkami. Vyskytují se u všech druhů pleti, nejvýrazněji však u pleti smíšené a mastné se sklonem k tvorbě akné.
Za jejich vznik nejčastěji mohou hormonální změny a stres, špatná životospráva a genetika, nedostatečná péče o pleť nebo také používání nevhodné kosmetiky.
Černé tečky se vyskytují v místech, kde dochází k nejvyšší produkci kožního mazu. Nejčastěji s nimi proto bojujeme v oblasti T-zóny (čelo, nos, brada) a také po stranách tváře. U některých lidí se mohou vyskytovat rovněž na pažích, zádech či uších.
Jak odstranit černé tečky řeší v určitých fázích života téměř každý. V první řadě se zaměřte na správnou péči o pleť. V tomhle případě platí, že méně je někdy více. Časté a intenzivní čištění nevhodnými přípravky může pleť podráždit a problém s černými tečkami ještě více prohloubit.
Základem je pravidelné odličování a ranní a večerní očista šetrnými přípravky určenými pro typ vaší pleti. V rámci své pečující a dekorativní kosmetiky nepoužívejte přípravky na bázi olejů, které mohou přispívat k ucpávání pórů. Můžete zkusit zařadit také mechanické či enzymatické peelingy, které pomáhají pleť důkladně vyčistit a tím zmírňovat výskyt černých teček.
Zaměřte se také na změnu životosprávy. Vyvážená strava, dostatečný pitný režim a pravidelný pohyb jednoznačně prospívá nejen vašemu tělu, ale má pozitivní vliv také na vzhled vaší pleti.
V případě, že nepatříte mezi fanoušky konvenční kosmetiky nebo byste rádi vyzkoušeli přírodní přístup, máme pro vás několik tipů, jak na to. V prví řadě je důležité důkladné odlíčení odličovacím mlékem nebo přírodním olejem. Pro tonizaci můžete následně použít květovou vodu z heřmánku, levandule nebo růže. Na pokožku můžete také nanášet přípravky s obsahem aloe vera nebo tea tree olej.
Přesto, že přírodní přístup vám může přinést zlepšení stavu pokožky, neporučujeme ho ve formě monoterapie. Důvodem je především delší doba, po které se výsledky objeví a také fakt, že některé přírodní extrakty mohou být pro naši pokožku nadměrně dráždivé. Nesprávná volba přírodních přípravků proti černým tečkám tak můžou paradoxně stav vaší pokožky zhoršit.
Pokud máte pocit, že vám základní opatření proti černým tečkám dlouhodobě nepomáhá, je na místě obrátit se na dermatologa a poradit se s ním o možnostech léčby. Jaké jsou nejčastější možnosti odborné léčby, které používáme u nás na klinice Dermaestet?
Chemický peeling je neinvazivní metoda ošetření pleti pomocí kyseliny glykolové, která velmi účinně regeneruje pleť. Kromě rozšířených pórů, černých teček a akné pomáhá také v boji proti pigmentovým skvrnám a sjednocuje barevnost pleti. Většina klientů pozoruje výrazné zlepšení stavu pleti již po druhém ošetření.
Pokud vás černé tečky trápí i v pozdějším věku, doporučujeme chemický peeling kombinovat s metodou mezoterapie. Tato metoda díky šetrné aplikaci kyseliny hyaluronové působí jak liftingově, tak také regeneračně.
Máte-li dotazy k jednotlivým ošetřením – neváhejte se na nás obrátit. Zkušený tým našich špičkových dermatologů vám vždy ochotně poradí.
V naší ordinaci dostáváme v souvislosti s černými tečkami mnoho dotazů. Proto jsme se pro vás rozhodli odpovědět na ty nejčastějších z nich a vytvořit tak závěrečné shrnutí této problematiky.
Černé tečky vznikají ucpáním pórů na pokožce mazem, odumřelými buňkami a nečistotami. Po kontaktě s kyslíkem dojde k oxidaci hmoty v pórech, co způsobí změnu barvy na černou.
Bezprostřední příčinou černých teček je nadměrná tvorba mazu spojená s nedostatečnou hygienou pokožky. Stav může být zhoršen také pocením, fyzickým nebo psychickým stresem a hormonálními změnami.
Prvním krokem ke krásné pleti bez černých teček je pravidelná a přiměřená hygiena. Doporučujeme vám vynechat především agresivní přípravky, které pokožku dráždí. V případě že se výsledek nedostaví ani po dlouhé době, můžete u nás vyzkoušet chemický peeling nebo mezoterapii.
Černé tečky jsou neinfekční kožní defekt způsoben kombinací různých faktorů. Mezilidský přenos je tím pádem naprosto vyloučen.