Černé tečky. Jak se jich zbavit?

Nevzhledné černé tečky na nose, bradě, tvářích nebo dokonce zádech dokážou pořádně znepříjemnit život. Připadá vám boj s nimi předem prohraný? Pak čtěte dál, máme pro vás tipy, jak zmírnit jejich projevy a těšit se z krásné pleti bez nedokonalostí.

Co jsou černé tečky a jak vznikají

Černé tečky (komedony) jsou póry, které se z různých důvodů ucpávají mazem, nečistotami a odumřelými kožními buňkami. Vyskytují se u všech druhů pleti, nejvýrazněji však u pleti smíšené a mastné se sklonem k tvorbě akné.

Za jejich vznik nejčastěji mohou hormonální změny a stres, špatná životospráva a genetika, nedostatečná péče o pleť nebo také používání nevhodné kosmetiky.

Kde a proč se černé tečky nejčastěji vyskytují?

Černé tečky se vyskytují v místech, kde dochází k nejvyšší produkci kožního mazu. Nejčastěji s nimi proto bojujeme v oblasti T-zóny (čelo, nos, brada) a také po stranách tváře. U některých lidí se mohou vyskytovat rovněž na pažích, zádech či uších.

Důvodem vzniku černých teček je ucpání pórů na pokožce
Důvodem vzniku černých teček je ucpání pórů na pokožce

Jak proti černým tečkám účinně bojovat

Jak odstranit černé tečky řeší v určitých fázích života téměř každý. V první řadě se zaměřte na správnou péči o pleť. V tomhle případě platí, že méně je někdy více. Časté a intenzivní čištění nevhodnými přípravky může pleť podráždit a problém s černými tečkami ještě více prohloubit.

Základem je pravidelné odličování a ranní a večerní očista šetrnými přípravky určenými pro typ vaší pleti. V rámci své pečující a dekorativní kosmetiky nepoužívejte přípravky na bázi olejů, které mohou přispívat k ucpávání pórů. Můžete zkusit zařadit také mechanické či enzymatické peelingy, které pomáhají pleť důkladně vyčistit a tím zmírňovat výskyt černých teček.

Zaměřte se také na změnu životosprávy. Vyvážená strava, dostatečný pitný režim a pravidelný pohyb jednoznačně prospívá nejen vašemu tělu, ale má pozitivní vliv také na vzhled vaší pleti.

Černé tečky na nose – přírodní cesta, jak se jich zbavit

V případě, že nepatříte mezi fanoušky konvenční kosmetiky nebo byste rádi vyzkoušeli přírodní přístup, máme pro vás několik tipů, jak na to. V prví řadě je důležité důkladné odlíčení odličovacím mlékem nebo přírodním olejem. Pro tonizaci můžete následně použít květovou vodu z heřmánku, levandule nebo růže. Na pokožku můžete také nanášet přípravky s obsahem aloe vera nebo tea tree olej.

Přesto, že přírodní přístup vám může přinést zlepšení stavu pokožky, neporučujeme ho ve formě monoterapie. Důvodem je především delší doba, po které se výsledky objeví a také fakt, že některé přírodní extrakty mohou být pro naši pokožku nadměrně dráždivé. Nesprávná volba přírodních přípravků proti černým tečkám tak můžou paradoxně stav vaší pokožky zhoršit.

Když nic nepomáhá

Pokud máte pocit, že vám základní opatření proti černým tečkám dlouhodobě nepomáhá, je na místě obrátit se na dermatologa a poradit se s ním o možnostech léčby. Jaké jsou nejčastější možnosti odborné léčby, které používáme u nás na klinice Dermaestet?

Chemický peeling a mezoterapie

Chemický peeling je neinvazivní metoda ošetření pleti pomocí kyseliny glykolové, která velmi účinně regeneruje pleť. Kromě rozšířených pórů, černých teček a akné pomáhá také v boji proti pigmentovým skvrnám a sjednocuje barevnost pleti. Většina klientů pozoruje výrazné zlepšení stavu pleti již po druhém ošetření.

Kromě kosmetických přípravků může pomoci chemický peeling či mezoterapie
Kromě kosmetických přípravků může pomoci chemický peeling či mezoterapie

Pokud vás černé tečky trápí i v pozdějším věku, doporučujeme chemický peeling kombinovat s metodou mezoterapie. Tato metoda díky šetrné aplikaci kyseliny hyaluronové působí jak liftingově, tak také regeneračně.

Máte-li dotazy k jednotlivým ošetřením – neváhejte se na nás obrátit. Zkušený tým našich špičkových dermatologů vám vždy ochotně poradí.

Nejčastější dotazy a odpovědi

V naší ordinaci dostáváme v souvislosti s černými tečkami mnoho dotazů. Proto jsme se pro vás rozhodli odpovědět na ty nejčastějších z nich a vytvořit tak závěrečné shrnutí této problematiky.

Jak vznikají černé tečky?

Černé tečky vznikají ucpáním pórů na pokožce mazem, odumřelými buňkami a nečistotami. Po kontaktě s kyslíkem dojde k oxidaci hmoty v pórech, co způsobí změnu barvy na černou. 

Co způsobuje černé tečky?

Bezprostřední příčinou černých teček je nadměrná tvorba mazu spojená s nedostatečnou hygienou pokožky. Stav může být zhoršen také pocením, fyzickým nebo psychickým stresem a hormonálními změnami.

Jak se zbavit černých teček?

Prvním krokem ke krásné pleti bez černých teček je pravidelná a přiměřená hygiena. Doporučujeme vám vynechat především agresivní přípravky, které pokožku dráždí. V případě že se výsledek nedostaví ani po dlouhé době, můžete u nás vyzkoušet chemický peeling nebo mezoterapii.

Jsou černé tečky nakažlivé?

Černé tečky jsou neinfekční kožní defekt způsoben kombinací různých faktorů. Mezilidský přenos je tím pádem naprosto vyloučen.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala botulo preparáty. Na naší klinice Dermaestet jste tak v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram