Ochrana dýchacích cest se pro nás za pár posledních let stala každodenní součástí života. Roušky bohužel ale mohou vést i ke kožním problémům, kdy je celodenním nošením roušky naše pleť podrážděná a může vést až ke kožním problémům jako je maskne. Maskne je výraz složený ze dvou slov, "maska" a "akné", což vlastně vysvětluje celou podstatu tohoto problému. Aknózní projevy se řadí k akné, které je způsobeno vnějším podrážděním, dermatologové pro to mají výraz "acne mechanica". Jaké jsou příčiny vzniku, koho postihuje a jak ho léčit vám na následujících řádcích osvětlíme.
Maskne vzniká kombinací různých vlivů, které mají vždy společného jmenovatele — roušku či respirátor. I sebekvalitnější ochranná pomůcka totiž vlivem dýchání, pocení a mluvení přispívá ke kumulaci vlhka a teploty, a vytváří tak ideální živnou půdu pro bakterie. V kombinaci s mechanickým třením pak dochází ke snadnějšímu pronikání nečistot a bakterií do kůže. Postupně následně dochází k zanášení pórů a vzniku různě závažných aknózních stavů.
Projevy maskne jsou různé — od ucpaných a zvětšených pórů přes drobné černé tečky až po nepříjemné aknózní cysty. Záleží vždy na typu pleti, sklonu k akné, důkladnosti v péči o pleť a také četnosti výměny roušky během dne. Je také potřeba odlišit jiná onemocnění jako zhoršený atopický ekzém, růžovku (kuperózu) nebo periorální dermatitidu. Léčba i opatření při léčbě jsou totiž odlišná.
Vzhledem k mechanismu vzniku se maskne může vyskytnout i u lidí, kteří za normálních okolností nemají s pletí problém. U osob s problematickou pletí se však během nošení roušky mohou obtíže zhoršit a návrat k bezchybné pleti je o to svízelnější.
Maskne postihuje primárně mladší populaci do 55 let bez ohledu na pohlaví. V ambulancích se však objevují převážně ženy produktivního věku, protože je nedokonalosti pleti trápí nejvíce. Pánové přicházejí až v pokročilejších stádiích, kdy pleť svědí nebo pálí.
Základem je pravidelná výměna roušky. Ač se to nezdá, papírová rouška navlhne již po 20 minutách nošení. Poté byste ji měli vyměnit za novou. Ideální je nechat pleť během dne alespoň pár minut volně „dýchat“. Pokud používáte látkovou roušku, volte vždy materiál ze 100% bavlny a pečlivě ji po nošení vyperte (vynechte aviváž, která by mohla dráždit pleť), vyvařte a následně vyžehlete. Dalšími stěžejními body jsou samozřejmě také důkladná péče o pleť a volba vhodných přípravků.
Je potřeba si dávat pozor také na běžně používané krémy s obsahem např. kyseliny salicylové, glykolové nebo retinoidů. Tyto druhy látek mohou mít pod rouškou daleko intenzivnější účinky a kůži mohou až popálit. Výsledkem je pak plošné zčervenání a olupování obličeje.
Základem je důkladné vyčištění pleti a snaha o minimalizaci nežádoucího tření pokožky ochrannou pomůcku. Pleť ráno umyjte vodou a poté aplikujte (ideálně nejméně 20 minut předtím, než si nasadíte roušku) lehčí hydratační krém, který vytvoří bariéru mezi pletí a látkou a omezí mechanické tření. Volte nejlépe lehčí krémy s gelovou strukturou či séra, která neucpou póry a zbytečně nezatíží pokožku. Vyhnout byste se měli vazelíně a hutným krémům, které podporují tvorbu mazu a zanáší póry. Po návratu domů pleť opět důkladně vyčistěte — velmi vhodné jsou přípravky s obsahem AHA nebo PHA kyselinek. Před spaním opět aplikujte lehčí hydratační krém. Jednou týdně pak pleti dopřejte hydratační masku.
Důležitý je samozřejmě také zdravý životní styl, dostatečná hydratace a pokud možno vyhýbání se stresu. Pokud se pupínky objeví, nevymačkávejte je a celkově omezte dotýkání se obličeje během dne.
Na naší klinice máme velmi rádi lékařskou kosmetiku NeoStrata. V případě většího postižení kůže je na čištění vhodný silnější gel Clarifyng Cleanser. Pokud klient trpí spíše jemnými nedokonalostmi, nebo chce pleť udržet v dobrém stavu, pak je vhodná čistící pěna Exfoliating wash. Tyto přípravky obsahují již zmíněné AHA/PHA kyselinky, které zajišťují rychlejší odstraňování odumřelých kožních buněk z povrchu pleti. Rovněž díky nim nedochází k ucpávání pórů a pomáhají postupně rozpouštět tuhý maz v ústí pórů. Nejsou však vhodné při periorální dermatitidě nebo u atopického ekzému. Tyto stavy mohou naopak zhoršit. Je proto vhodné při obtížích vždy nejdříve vyhledat odborné vyšetření.
V rámci lehkých hydratačních krémů je vhodný Sheer Hydratation, který je určen i do vlhkých tropických oblastí, a proto je pro aplikaci pod roušku ideální. Pokud máte spíše mastnou a lesklou pleť, pak vám skvělou službu udělá Oil control gel, který mastnotu krásně stáhne a pleť má po aplikaci sametový vzhled.
V první fázi je nutné nejprve určit druh postižení pleti. Zda se jedná o zánět typu ekzému, akné, nebo vysloveně podráždění pleti. Poté je potřeba zvolit vhodnou péči o pleť a druh samotné léčby. V případě, že chceme pleti pomoci se rychleji s daným problémem vyrovnat, můžeme při mírnějším aknózním postižení použít chemický peeling nebo speciální „antiakné masky“ v kombinaci se zářením červeného světla. K potlačení mazotvorby je vhodné aplikovat speciální druh mezoterapie.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoli postup, vždy je ho vhodné jej nejdříve konzultovat s odborníkem, který vás nasměruje správným směrem.