Maskne – jak se jej zbavit?

Maskne — do nedávna pro většinu lidí zcela neznámý pojem. S nutností každodenního nošení roušky však získává zcela jiný rozměr. Co se pod tímto neobvyklým pojmem skrývá? Jak se maskne projevuje, jak předcházet jeho vzniku a jak jej co nejefektivněji léčit? Na otázky ohledně tohoto nepříjemného důsledku dnešní doby jsme se zeptali MUDr. Michaely Gottvaldové.

 

Co se vlastně skrývá pod nezvyklým pojmem „maskne“?

Maskne je pojem složený ze dvou slov — maska a akné, což vlastně vystihuje celou podstatu tohoto kožního problému. Jde tedy o fenomén, který v současné době, kdy po většinu dne nosíme roušky a respirátory, bohužel postihuje značnou část populace v podobě akné a podráždění pleti. Aknózní projevy se řadí se k tzv. acne mechanica neboli akné, které je způsobené vnějším podrážděním.

Jaké jsou hlavní příčiny vzniku tohoto problému?

Maskne vzniká kombinací různých vlivů, které mají vždy společného jmenovatele — roušku či respirátor. I sebekvalitnější ochranná pomůcka totiž vlivem dýchání, pocení a mluvení přispívá ke kumulaci vlhka a teploty, a vytváří tak ideální živnou půdu pro bakterie. V kombinaci s mechanickým třením pak dochází ke snadnějšímu pronikání nečistot a bakterií do kůže. Postupně následně dochází k zanášení pórů a vzniku různě závažných aknózních stavů.

Jak se maskne projevuje na kůži?

Projevy maskne jsou různé — od ucpaných a zvětšených pórů přes drobné černé tečky až po nepříjemné aknózní cysty. Záleží vždy na typu pleti, sklonu k akné, důkladnosti v péči o pleť a také četnosti výměny roušky během dne. Je také potřeba odlišit jiná onemocnění jako zhoršený atopický ekzém, růžovku (kuperózu) nebo periorální dermatitidu. Léčba i opatření při léčbě jsou totiž odlišná.

Vyskytuje se tento kožní problém jenom u lidí, kteří mají obecně problém s akné?

Vzhledem k mechanismu vzniku se maskne může vyskytnout i u lidí, kteří za normálních okolností nemají s pletí problém. U osob s problematickou pletí se však během nošení roušky mohou obtíže zhoršit a návrat k bezchybné pleti je o to svízelnější.

Jakou věkovou skupinu lidí maskne nejčastěji postihuje? A týká se více žen než mužů?

Maskne postihuje primárně mladší populaci do 55 let bez ohledu na pohlaví. V ambulancích se však objevují převážně ženy produktivního věku, protože je nedokonalosti pleti trápí nejvíce. Pánové přicházejí až v pokročilejších stádiích, kdy pleť svědí nebo pálí.

Jak předejít vzniku maskne?

Základem je pravidelná výměna roušky. Ač se to nezdá, papírová rouška navlhne již po 20 minutách nošení. Poté byste ji měli vyměnit za novou. Ideální je nechat pleť během dne alespoň pár minut volně „dýchat“. Pokud používáte látkovou roušku, volte vždy materiál ze 100% bavlny a pečlivě ji po nošení vyperte (vynechte aviváž, která by mohla dráždit pleť), vyvařte a následně vyžehlete. Dalšími stěžejními body jsou samozřejmě také důkladná péče o pleť a volba vhodných přípravků.

Pozor je potřeba si dávat také na běžně používané krémy s obsahem např. kys. salicylové, glykolové nebo retinoidů. Tyto druhy látek mohou mít pod rouškou daleko intenzivnější účinky a kůži mohou až popálit. Výsledkem je pak plošné zčervenání a olupování obličeje.

Jak správně pečovat o pleť pod rouškou?

Základem je důkladné vyčištění pleti a snaha o minimalizaci nežádoucího tření pokožky ochrannou pomůcku. Pleť ráno umyjte vodou a poté aplikujte (ideálně nejméně 20 minut předtím, než si nasadíte roušku) lehčí hydratační krém, který vytvoří bariéru mezi pletí a látkou a omezí mechanické tření. Volte nejlépe lehčí krémy s gelovou strukturou či séra, které neucpou póry a zbytečně nezatíží pokožku. Vyhnout byste se měli vazelíně a těžkým a hutným krémům, které podporují tvorbu mazu a zanáší póry. Po návratu domů pleť opět důkladně vyčistěte — velmi vhodné jsou přípravky s obsahem AHA nebo PHA kyselinek. Před spaním opět aplikujte lehčí hydratační krém. Jednou týdně pak pleti dopřejte hydratační masku.

Důležitý je samozřejmě také zdravý životní styl, dostatečná hydratace a pokud možno vyhýbání se stresu. Pokud se pupínky objeví, nevymačkávejte a celkově omezte dotýkání obličeje během dne.

Jaké produkty jsou vhodné pro předcházení vzniku maskne?

Na naší klinice máme velmi rádi lékařskou kosmetiku Neostrata. V případě většího postižení kůže je na čištění vhodný silnější gel Clarifyng Cleanser. Pokud klient trpí spíše jemnými nedokonalostmi, nebo chce pleť udržet v dobrém stavu, pak je vhodná čistící pěna Exfoliating wash. Tyto přípravky obsahují již zmíněné AHA/PHA kyselinky, které zajišťují rychlejší odstraňování odumřelých kožních buněk z povrchu pleti. Rovněž díky nim nedochází k ucpávání pórů a pomáhají postupně rozpouštět tuhý maz v ústí pórů. Nejsou však vhodné při periorální dermatitidě nebo u atopického ekzému. Tyto stavy mohou naopak zhoršit. Je proto vhodné při obtížích vždy nejdříve vyhledat odborné vyšetření.

V rámci lehkých hydratačních krémů je vhodný Sheer Hydratation, který je určen i do vlhkých tropických oblastí, a proto je pro aplikaci pod roušku ideální. Pokud máte spíše mastnou a lesklou pleť, pak vám skvělou službu udělá Oil control gel, který mastnotu krásně stáhne a pleť má po aplikaci sametový vzhled.

Jaká ošetření pomohou pomoci léčit či předcházet maskne?

V první fázi je nutné nejprve určit druh postižení pleti. Zda se jedná o zánět typu ekzému, akné, nebo vysloveně podráždění pleti. Poté je potřeba zvolit vhodnou péči o pleť a druh samotné léčby. V případě, že chceme pleti pomoci se rychleji s daným problémem vyrovnat, můžeme při mírnějším aknózním postižení použít chemický peeling nebo speciální „antiakné masky“ v kombinaci se zářením červeného světla.

K potlačení mazotvorby je vhodné aplikovat speciální druh mezoterapie. Při větších zánětech máme nyní k dispozici skvělý přístroj Spectra E-Light, který kombinuje vlastnosti pulzního světla s radiofrekvencí. Při ošetření tímto přístrojem se cíleně ničí bakterie, které akné způsobují, a zároveň se omezí přístup živin k mazovým žlázkám, díky čemuž se sníží produkce mazu. Toto ošetření je skvělé pro zánětlivé formy obtíží. Všeobecně je vhodné ošetření kombinovat s upravením péče o pleť a vhodnými léčivými mastmi.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli postup, vždy je ho vhodné jej nejdříve konzultovat s odborníkem, který vás nasměruje správným směrem.

Dermaestet magazín

O všem, co vás zajímá a trápí

Atopická dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Atopická dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Atopická dermatitida neboli atopický ekzém je dlouhotrvající, neinfekční a geneticky podmíněné onemocnění, které se projevuje suchou kůží a svěděním. V současné době jím podle statistik trpí až 20 % dětí a 3 % dospělých. Z jakých příčin atopický ekzém vzniká? Jak zmírňovat jeho projevy? A je možné jej úplně vyléčit? Na všechny tyto otázky vám odpovíme v dnešním článku.

číst více
Periorální dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Periorální dermatitida — proč vzniká a jak léčit její projevy?

Periorální dermatitida je označení pro chronické onemocnění kůže na obličeji, které má velmi často vracející se charakter. Přes neobvyklý název je však jeho výskyt poměrně častý. Jaké jsou příčiny vzniku tohoto onemocnění? Koho nejčastěji postihuje? Jaké metody léčby existují? Všechny důležité aspekty jsme rozebrali v našem článku.

číst více

Estetické
zákroky

Zaujměte dokonalým obličejem nebo upoutejte pozornost perfektním dekoltem. Nejdříve vyberte část těla, kterou chcete zkrášlit, a pak už konkrétní estetický zákrok. Vhodný výběr s vámi rádi zkonzultujeme.

Udělejte první krok

Přemýšlíte nad laserovou liposukcí SlimLipo a chtěli byste se dozvědět víc? Napište nám nebo zavolejte a domluvte si konzultaci s našimi špičkovými lékaři.