Pigmentové skvrny – jak je odstranit?

Pigmentové a stařecké skvrny dokáží potrápit mnoho žen i mužů. Proč vznikají, jak jim předcházet a jak je účinně odstranit se dočtete v tomto článku.

Co jsou a jak vznikají pigmentové skvrny?

Pigmentová (lidově zvaná stařecká) skvrna se vyznačuje místním, nejčastěji hnědým zbarvením kůže na různých částech těla. Za vznik pigmentových skvrn může zvýšená aktivita melanocytů, tedy buněk, které vytvářejí melanin (hnědý až černý kožní pigment) v bazální vrstvě epidermis (svrchní vrstva kůže). Melanin pohlcuje UV záření, a chrání tak kůži před tímto škodlivým slunečním zářením. Pokud jde vystavujete slunečnímu záření přiměřeně dlouho, vzniká rovnoměrné opálení. Zdržujete-li se na sluníčku déle a bez ochrany, dochází nepravidelně a ložiskovitě k výraznému zvýšení aktivity melanocytů, tvorbě velkého množství melaninu a tedy vzniku pigmentových skvrn.

Kromě slunečního záření se na vzniku pigmentových skvrn podílí i další faktory. Nejčastěji se jedná o změny hormonální rovnováhy v důsledku těhotenství, užívání hormonální antikoncepce nebo klimakteria. Dalším faktorem je také přibývající věk (cca od 30. roku věku), kdy se počet melanocytů sice snižuje, ale zato zvětšují svůj objem a projevují se v podobě stařeckých skvrn. Významnou roli ve vzniku pigmentových skvrn hraje rovněž genetika.

Pigmentová skvrna - infografika.

Pigmentové skvrny v obličeji a dalších místech

Nechtěné zabarvení se objevuje na místech, které bývají nejvíce vystavena slunečnímu záření. Proto se pigmentové skvrny nejčastěji vyskytují právě na obličeji, dorzech rukou nebo v dekoltu. Za pigmentovou skvrnu bývá občas také (avšak ne zcela přesně) označována jizva po akné, která však vzniká zánětlivou hyperpigmentací a obvykle časem vymizí sama.

Jak předejít vzniku pigmentových skvrn?

Největší ochranou před vznikem skvrn je účinná prevence. Po celý rok používejte kosmetiku s ochranným SPF faktorem. Během pobytu na slunci svou kůži chraňte prostřednictvím kvalitních opalovacích krémů s UVA a UVB filtry.

Zejména u osob s nízkým fototypem či fotosenzitivitou je ochrana proti slunci zcela zásadní, může totiž zabránit jak akutním popáleninám, tak rozvoji stárnutí kůže či případnému vzniku kožního nádoru. Jako příprava na letní sezónu může pomoci také konzumace potravin a doplňků stravy obsahujících beta-karoten.

Odstranění pigmentových skvrn

Pigmentové skvrny nijak neohrožují zdraví, ale představují spíše nechtěný estetický problém. Některé pigmentové skvrny vymizí spontánně samy, většina z nich však přetrvává. Některé pigmentové skvrny můžete potlačit aplikací speciálních bělících krémů.

Pokud vás trápí výraznější a větší pigmentové skvrny, vyhledejte odborníka a nechte si navrhnout nejvhodnější řešení přímo pro vaši pleť.

Nejúčinnější metody odstranění pigmentových skvrn

Plexr

Díky inovativní metodě využívající technologii plazmy, dokáže Plexr velmi účinně a zcela bezpečně řešit široké spektrum kožních problémů, mezi nichž patří také pigmentace. Využívá se primárně pro řešení ohraničených projevů. A navíc budete mít pleť v místě ošetření pevnější.

Chemický peeling

Chemický peeling představuje neinvazivní metodu ošetření pleti pomocí přírodních AHA kyselin, která kromě zmírnění pigmentových skvrn slibuje také rychlé zlepšení celkového vzhledu pleti v podobě rozjasnění, omlazení, regenerace pleti a také zjemnění vrásek. Chemický peeling řeší plošné jemné pigmentové skvrny a je velmi vhodný k ošetření pleti s aknózními obtížemi. Přesvědčte se o jeho blahodárných účincích na vlastní kůži.

Se začervenáním a bez začervenáním kůže

Laserové ošetření

CO2 laser pomocí paprsku účinně a cíleně narušuje hlubokou vrstvu pokožky, čímž se zahájí regenerační proces a zrychlí tvorba nové a zdravé tkáně. Díky tomu dochází k odstranění pigmentových skvrn, vyhlazení jizev po akné, zjemnění a vypnutí pleti. Právě z těchto důvodů patří laserové ošetření k nejoblíbenějším procedurám na naší klinice Dermaestet.

Oxygeneo

Oxygeneo je metoda využívající účinné oxy-sérum NeoBright, které se díky obsahu kyseliny azaleové a kojové postarají o zesvětlení a bělení pigmentových skvrn. Toto ošetření vám přinese i další benefit v podobě výrazné hydratace a rozzáření pleti bez výrazných režimových opatření po zákroku.

V neposlední řadě je důležitá také péče a podpora pomocí kvalitní, depigmentační kosmetiky v kombinaci s používám vysokého SPF faktoru (50+). Samotné ošetření hyperpigmentované skvrny sice odstraní, ale pokud klientka tuto kosmetiku pravidelně nepoužívá, dochází postupnému obnovení pigmentových projevů.

Nechte si od našich odborníků poradit s individuálním řešením nechtěné pigmentace. Problematikou odstraňování pigmentových skvrn se na klinice zabýváme velmi intenzivně. S radostí pomůžeme i vám, abyste se cítili krásnější a spokojenější.

novější článek předchozí článek

Co pro vás můžeme udělat

Máte potíže nebo si přejete vypadat skvěle?
U nás se umíme postarat o všechny.

Kožní ambulance

Zaměřujeme se na diagnostiku, léčbu a prevenci veškerých chorob kůže. Řešíme akutní případy, chronická autoimunitní i zánětlivá onemocnění a nádorové stavy. Aplikujeme také fototerapii a v indikovaných případech jsme schopni zajistit biologickou léčbu.
více informací

Estetická medicína

Zakladatelka naší kliniky MUDr. Zuzana Vykutilová jako první lékař v ČR začala aplikovat tzv. APTOS, face a neck-lifting pomocí speciálních nití. Také jako jedna z prvních v naší republice aplikovala botulo preparáty. Na naší klinice Dermaestet jste tak v těch nejlepších rukách.
více informací

Plastická chirurgie

Zasloužíte si cítit se skvěle v každé situaci. Ukažte svou vnitřní krásu i navenek. Jedním z nejoblíbenějších zákroků na naší klinice je plastická operace obličeje, tzv. facelift. Specializujeme se také na liposukci stehen, boků, hýždí, břicha i obličejových partií, dále pak na plastiky očních víček a uší.
více informací

Korektivní gynekologie

Navracíme vašim intimním partiím ztracené sebevědomí. Specializujeme se na řešení lehké inkontinence, omlazení a bělení. Pomůžeme vám zbavit se studu, bolesti a dalších problémů, se kterými se potýká spousta žen. Naprosto diskrétně a profesionálně.
více informací

Péče o pleť

Odhalíme příčinu vašich problémů a poradíme vám, jak se o sebe správně starat, sestavíme účinnou kombinaci látek na míru vaší pleti a doporučíme nejvhodnější profesionální proceduru. Spoustu přípravků pro péči o pleť u nás můžete i zakoupit.
více informací

Lékařské lasery

Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena. Na naší klinice si můžete nechat nejen odstranit nevzhledné výrůstky, bradavičky a pigmentové skvrny, ale také si nechat omladit pleť a vymazat jizvičky, vrásky a rozšířené póry pomocí frakčního laseru.
více informací

U nás jste v dobrých rukou

Odhodlat se k prvnímu kroku je někdy to nejtěžší. Špičkový tým plastických chirurgů a dermatologů pod vedením MUDr. Zuzany Vykutilové je tu pro vás. Svěřte se do rukou profesionálů.

OBJEDNAT KONZULTACI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram