Pigmentové skvrny – jak je odstranit?

Pigmentové a stařecké skvrny dokáží potrápit mnoho žen i mužů. Zjistěte, proč vznikají, jak jim předcházet a jak je co nejúčinněji odstranit.

Jak vznikají pigmentové a stařecké skvrny?

Pigmentová (lidově zvaná stařecká skvrna) se vyznačuje místním, nejčastěji hnědým zbarvením kůže na různých částech těla. Za vznik pigmentových skvrn může zvýšená aktivita melanocytů — buněk, které vytvářejí melanin (hnědý až černý kožní pigment) v bazální vrstvě epidermis (svrchní vrstva kůže). Melanin pohlcuje UV záření, a chrání tak kůži před tímto škodlivým slunečním zářením. Pokud je pokožka vystavena slunečnímu záření přiměřeně dlouho, vzniká rovnoměrné opálení. V případě, že je délka a intenzita slunečního záření dlouhodobě nepřiměřená, dochází nepravidelně ložiskovitě k výraznému zvýšení aktivity melanocytů, tvorbě velkého množství melaninu a vzniku pigmentových skvrn.

Kromě slunečního záření se na vzniku pigmentových skvrn podílí i další faktory. Nejčastěji se jedná o změny hormonální rovnováhy v důsledku těhotenství, užívání hormonální antikoncepce nebo klimakteria. Dalším faktorem je také přibývající věk (cca od 30. roku věku), kdy se počet melanocytů sice snižuje, ale zato zvětšují svůj objem a manifestují se v podobě stařeckých skvrn. Významnou roli ve vzniku pigmentových i stařeckých skvrn hraje rovněž genetika.

 

 

Pigmentové skvrny na obličeji a další exponovaná místa

Nechtěné zabarvení se objevuje na místech, které byly nejvíce vystaveny slunečnímu záření. Proto se pigmentové skvrny nejčastěji vyskytují právě na obličeji, dorzech rukou nebo v dekoltu. Za pigmentovou skvrnu bývá občas také, ne zcela přesně, označována jizva po akné, která však vzniká zánětlivou hyperpigmentací a obvykle časem vymizí sama.

 

Jak předejít vzniku pigmentových skvrn?

Největší ochranou před vznikem skvrn je účinná prevence. Po celý rok je vhodné používat kosmetiku s ochranným SPF faktorem. Během pobytu na slunci je nutné kůži chránit prostřednictvím kvalitních opalovacích krémů s UVA a UVB filtry.

Zejména u osob s nízkým fototypem či fotosenzitivitou je ochrana proti slunci zcela zásadní, a může zabránit jak akutním popáleninám, tak také rozvoji stárnutí kůže či případnému vzniku kožního nádoru. Jako příprava na letní sezónu může pomoci také konzumace potravin a doplňků stravy obsahující beta-karoten.

 

Odstranění pigmentových skvrn

Na začátek je potřeba zmínit, že pigmentové skvrny nijak neohrožují zdraví, ale představují spíše nechtěný estetický problém. Způsob odstranění pigmentových skvrn pak závisí na intenzitě jejich zbarvení, které je dáno hloubkou uložení kožního barviva.

Některé pigmentové skvrny vymizí spontánně samy, většina z nich však přetrvává. Méně výrazné pigmentové skvrny je možné potlačit speciálními bělícími krémy. Babské rady na odstranění pigmentových skvrn jsou zase založeny na použití citronu, kurkumy nebo mandlového oleje. 

Pokud vás trápí výraznější a větší pigmentové nebo stařecké skvrny, nejlepší volbou je vyhledat odborníka a nechat si navrhnout nejvhodnější řešení přímo pro vaši pleť.

 

Jaké jsou nejúčinnější metody odstranění pigmentových skvrn?

Zlepšení vrásek na čele a celkové jasnosti pleti po chemickém peelingu

 

Plexr

Díky inovativní metodě využívající technologii plasmy, dokáže Plexr velmi účinně a zcela bezpečně řešit široké spektrum kožních problémů, mezi nichž patří také pigmentace. Využívá se primárně pro řešení ohraničených projevů. Velkým benefitem této metody je rovněž zpevnění pleti v místě ošetření.

Chemický peeling

Chemický peeling představuje neinvazivní metodu ošetření pleti pomocí přírodních AHA kyselin, která kromě zmírnění pigmentových skvrn slibuje také rychlé zlepšení celkového vzhledu pleti v podobě rozjasnění, omlazení, regenerace pleti a také zjemnění vrásek. Využívá se na plošné jemné pigmentové skvrny a je velmi vhodný k ošetření pleti s aknosními obtížemi. Přesvědčte se o jeho blahodárných účincích na vlastní kůži.

 

Laserové ošetření

CO2 laser pomocí mikro paprsků účinně a cíleně narušuje hlubokou vrstvu pokožky, čímž se se zahájí regenerační proces a zrychlí tvorba nové, zdravé tkáně. Díky tomu dochází k odstranění pigmentových a stařeckých skvrn, vyhlazení jizev po akné, zjemnění a vypnutí pleti. Právě z těchto důvodů patří laserové ošetření k nejoblíbenějším procedurám na klinice Dermaestet.

Oxygeneo

Oxygeneo je metoda využívající účinné oxy-sérum NeoBright, které se díky obsahu kyseliny azaleové a kojové postarají o zesvětlení a bělení pigmentových skvrn. Dalším velkým benefitem tohoto ošetření je také výrazná hydratace a rozzáření pleti bez výrazných režimových opatření po zákroku.

Se začervenáním a bez začervenáním kůže
 

V neposlední řadě je důležitá také péče a podpora pomocí kvalitní, depigmentační kosmetiky v kombinaci s používám vysokého SPF faktoru (50+). Samotné ošetření hyperpigmentované skvrny sice odstraní, ale pokud klientka tuto kosmetiku pravidelně nepoužívá, dochází postupnému obnovení pigmentových projevů.

Nechte si od našich odborníků poradit s individuálním řešením nechtěné pigmentace. Problematikou odstraňování pigmentových skvrn se na klinice zabýváme velmi intenzivně — s radostí pomůžeme i vám, abyste se cítila krásnější a spokojenější.

Dermaestet magazín

O všem, co vás zajímá a trápí

„Příjemný zážitek, profesionální přístup a hladká kůže jako bonus“

„Příjemný zážitek, profesionální přístup a hladká kůže jako bonus“

S blížícím se létem začala většina žen řešit kromě obligátního hubnutí také nevzhledné a nepříjemné chloupky, které vyžadují neustálou úpravu. Podobně tomu bylo také u naší klientky a zároveň influencerky Lucie (@holcapkovy_holky), která na Instagramu inspiruje řadu mladých žen ohledně mateřství, zdravého životního stylu a rodinného života.

číst více
Nadměrné pocení v podpaží: Co pomáhá?

Nadměrné pocení v podpaží: Co pomáhá?

Nadměrné pocení v podpaží a na dalších částech těla představuje velmi nepříjemný problém. Pocení je však pro náš organismus přirozené a doslova nezbytné. Co ale dělat, pokud překročí únosnou hranici a začne nám komplikovat soukromý i pracovní život? Přinášíme vám několik tipů, jak s ním účinně bojovat.

číst více

Estetické
zákroky

Zaujměte dokonalým obličejem nebo upoutejte pozornost perfektním dekoltem. Nejdříve vyberte část těla, kterou chcete zkrášlit, a pak už konkrétní estetický zákrok. Vhodný výběr s vámi rádi zkonzultujeme.

Udělejte první krok

Přemýšlíte nad laserovou liposukcí SlimLipo a chtěli byste se dozvědět víc? Napište nám nebo zavolejte a domluvte si konzultaci s našimi špičkovými lékaři.